петак, 02. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

На данашњи дан: Крунисан Стефан Немањић (Првовенчани), рођени Ђура Јакшић, Дино де Лаурентис и Емилијано Запата, Ричард Никсон поднео оставку

Kоментари (42) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 08 август 2017 09:12
серпска сарма, а мож и пасуљ
Текст: "На данашњи дан 1217. крунисан је први српски краљ Стефан Немањић (Првовенчани)." Прво, па МУЋАК! НИЈЕ ТАЧНО! Први српски КРУНИСАНИ КРАЉ је Михаило Војислављевић, који је добио круну од папе 1077 г.! Његов отац Војислав, вођа српског устанка у Зети против византијске власти је зачетник те династије, док је његов син Константин Бодин, после бурне младости (1070 је чак извикан за "цара Бугара" од македонских устаника против Византије) такође од папе добио круну и у Бару надбискупију, као организациону јединицу српских католика (и то је некад постојало!), чији поглавар и дан-данас носи титулу "primasa srpskog"!? Поред тога, Константин Бодин је ратујући против Ромеја био и ПРВИ "ОКУПИТЕЉ Срба" (век ПРЕ Немање!), јер је Зети поред приморских српских кнежевина Травуније и Захумља, прикључио и Босну и Србију. Тад је за управнике Србије поставио браћу Вукана и Марка, пљеваљске кнежеве. Додао бих још само да се најмлађи унук тог Вукана (од јединог сина Завиде/Завише) звао СТЕФАН НЕМАЊА!
Препоруке:
19
6
2 уторак, 08 август 2017 09:27
Мирко 1
Аман људи, доста више са том лажи Латина - ”старих варалица” да је Стефан крунисан круном римског папе. О томе нема ни једног јединог документа у папским архивама, чак ни једног јединог фалсификата (по чијем су фабриковању Латини познати) (псеудо)документарне вредности. Једино на чему се заснива ова тврдња коју је папофиличарска српска историографија наметнула Србима јесу две касније белешчице: код Томе Сплићанина који наводи само годину 1217 без дана- Тем временем Стефан, господин Сербии или Рашки, который назывался великим жупаном, направив апокрисиариев к римскому престолу, просил у верховного понтифика Гонория королевскую корону. И действительно, папа со своей стороны направил легата, который по прибытии короновал его и поставил первым королем его земли... (25 глава) и ...
Препоруке:
17
5
3 уторак, 08 август 2017 09:34
Мирко 2
и код венецијанског дужда Андреа Дандола у Хроници: Stefanus quoque dominus Raxie et Servie, qui megadipanus apelabatur, dum neptem condam Henrici Dandulo ducis accepisset in coniugem, ex suasione uxoris, abiecto scismate, per nuncios a papa optinuit ut region titulo decoretns esset; et per lagatum cardinalem ad hoc missum, unna cum coniuge coronati sunt. Наравно да је Стефан Првовенчани био ожењен Аном Дандоло, која је била бар формално примила Православље, брак је склопљен око 1208 али о њеном присуству у јавном животу Србије, а камо ли о крунисању које Дандоло истиче, уз Стефаново и Анино одбацивање ”шизме” тј. Православља нема трага ни говора. Све је подвала папистичка. Као и интерполација код Доментијана о тражењу круне из Рима, настала трудом Хрвата који су први издавали његово православно дело!!!
Препоруке:
25
6
4 уторак, 08 август 2017 10:41
Радгост-Морава sмни
На данашњи дан 1217. крунисан је први српски краљ Стефан Немањић (Првовенчани). Круну, коју је добио од папе Хонорија III (1216-1227), у Србију су донели папски изасланици.

Јел` ово славан и хвале вредан догађај!?
Има ли података какве мере је "Првовенчани" тада предузео против(ако је било таквих) оних који се нису сагласили са прекрштавањем (савремено речено:превођењем у хрвате).

Средином 1942. у Ватикану кардинал Тисеран (Француѕ) питао Рушиновића велепосланика НДХ у Ватикану: Како и зашто убијено у НДХ 350000 Срба ортодоксних хришћана у акцији привођења у вернике РКЦ?. Рушиновић ("мртав `ладан) одговотио да су то урадили Срби: четници и партизани.
Препоруке:
7
2
5 уторак, 08 август 2017 13:52
mala primedba
@Радгост-Морава sмни

Kakvim prekrštavanjem? Stefan je dobio krunu od pape a da nije napravio NIJEDAN ustupak. Dobio je nešto, a nije dao ništa. Neshvatljivo za srbske patrijote, koji uvek daju sve srpsko za ništa, pogotovo za glavnog srbskog patrijotu malog Aleka od Vebera.
Препоруке:
10
1
6 уторак, 08 август 2017 14:23
keko
Ne znam zašto bi Toma arhiđakon i dužd lagali o tim događajima,nisu se valjda njih dvojica dogovorili da zavaraju Srbe.Nedavno je u srpskoj štampi izneseno da se Stefan nemanja ponovo krstio u pravoslavnoj crkvi..Ne znam kako je to moguće kada se krštenja međusobno priznaju
Препоруке:
11
13
7 уторак, 08 август 2017 17:33
Радгост-Морава sмни
@mala primedba

Дан 14. јануар по грегоријанском календару је дан свеца РКЦ Саве Немањића. Ваљда за дела учињена у корист РКЦ. Као на пример: Нису гунђали око силних похода(убијања домородаца,пљачке,паљевине) између 200000-260000 крсташа Моравским путем предвођених Барбаросом; успут у Нишу предао Стевану папски венац 1189.Дела:учешће у римокатоличком походу крсташа;и привођење огњем и мачем старовераца у окриље РКЦ
Препоруке:
1
7
8 уторак, 08 август 2017 18:06
Мирко 2
Само екумењарци криптојеретици могу признавати крштење паписта, на коме се уместо православног Символа вере чита/о јеретички латински Символ са Филиокве. Тома Сплићанин и Андреа Дандоло имали су рачуна да лажу о Стефану управо да би побили и прикрили чињеницу да је српски велики жупан, ослоњен на Светог брата свога Саву,био ретки европски владар онога времена успона Латинског папиног царства на развалинама спаљене Византије, који није био спреман да се зарад земаљске власти (круне) превери и потчини папи. Тврдити да је Стефан Немања тражио и добио круну од римског папе значи тврдити да је примио папску веру и признао папин врховни ауторитет и у небеским и у земаљским стварима те да је Србија постала римокатоличка држава. Без тога ниједан папин легат не би добио овлашћење да крунише било ког владара, па ни Стефана, као што Андреа Дандоло и каже формулацијом да је српски краљевски пар (Стефан са Аном) тобоже крунисан, ПОШТО СЕ ОДРЕКАО ШИЗМЕ, тј. православне вере и покатоличио.
Препоруке:
2
7
9 уторак, 08 август 2017 18:48
Мирко
Разуме се да ми се лапсусом уместо Стефан Немањић у горњи текст прокрало - Стефан Немања.
Препоруке:
2
1
10 уторак, 08 август 2017 19:22
Srpsko ludilo traje i traje...
1217 prvi srpski kralj a jos uvijek nemamo suverenu drzavu. Nemamo intelektualce i elitu koja je u stanju artikulisati nacionalne interese i zacrtati planove za buducnost.
Vise od 100 g lutamo praveci jugoslovenstvo i drzave takozvanoj slavenskoj "braci"
a nasli smo se u situaciji da ne znamo gdje je i sta je srpska drzava.
Umjesto artikulacije pravih pitanja postavljamo temelje vazalstvu i urusavanju i onoga sta jos imamo.
Препоруке:
3
3
11 уторак, 08 август 2017 20:05
Бојан, Приштина
На данашњи дан 1217. крунисан је први српски краљ Стефан Немањић (Првовенчани). Круну, коју је добио од папе Хонорија III (1216-1227), у Србију су донели папски изасланици
.
Краљевска круна је Стефану прво-овенчаном стигла од Ромејског цара из Константинопоља.

Нема веће подвале нити веће лажи од ове да је латински архијеретик на српски престо послао круну.

Зато молим све родољубе и патриоте да се не саблажњавају овом подвалом и фалсификатом!
Препоруке:
6
4
12 уторак, 08 август 2017 21:40
серпска сарма, а мож и пасуљ@ о срБским патриЈотским глупостима
"Лепих" се патриЈотских ГЛУПОСТИ наслушах! Почећемо од последње, НА ЖАЛОСТ, изречене од Бојана, Приштина! Поштовани, 1217 НИЈЕ БИЛО НИКАКВОГ РОМЕЈСКОГ ЦАРА у Цариграду, јер су Латини 1204 ОКУПИРАЛИ Константинопољ (и држали га до 1261), а друго у византијској дворској номенклатури НИСУ ПОСТОЈАЛИ НИКАКВИ КРАЉЕВИ, јер је то германска владарска титула коју је папа користио да би утицао на локалне владаре! Византинци су суседне ЛОЈАЛНЕ владаре частили њиховим дворским титулама, па је тако Стефан Немањић као ЦАРСКИ ЗЕТ (ожењен царевом унуком Евдокијом) био награђен титулом СЕВАСТОКРАТОРА, највећом ромејском дворском титулом после царске у 12-том и 13-том веку. Тек је пред крај Византијског царства Стефан Лазаревић био награђен еквивалентном титулом ДЕСПОТА. А што се тиче папе и његове круне, незнам што се куробецате око Стефана Немањића, кад је и ДОБРИ ПРАВОСЛАВАЦ Бугарин Калојан ТРАЖИО и ДОБИО краљевску круну од папе, иако је већ тад био бугарски ЦАР!? То су ЧИЊЕНИЦЕ, остало су наклапања!
Препоруке:
6
4
13 уторак, 08 август 2017 21:56
серпска сарма, а мож и пасуљ@ о срБским патриЈотским глупостима, додатак
Узгред, једни од "најкатоличкијих краљева" Средњег Века били су владари Мађарске, дуго времена најмоћније државе Средње Европе, па ипак су КРУНУ свог монарха и симбол њихове државе (једна од ређих европских владарских круна из Средњег Века сачуване до данас), чувену круну Светог Иштвана, Мађари ДОБИЛИ из Цариграда, мада је сам чин крунисања обавио папски легат, први мађарски надбискуп и потоњи први мађарски светац, Герхард/Гелерт!? Заправо, све до 1204 у грчким земљама, упркос јаким богословским полемикама и несугласицама, Латини НИСУ БИЛИ СМАТРАНИ ЈЕРЕТИЦИМА, већ само ЗАБЛУДЕЛИМА! Тек је 1204 и ТРАГЕДИЈА Цариграда, Грке окренула ка том "ТВРДОМ" ставу, а временом је и код других православних народа био ПРИХВАЋЕНО став о ЈЕРЕТИЧНОСТИ католика, што је на жалост много пута ПОТВРЂИВАНО у историји "захваљујући" ЗЛОЧИНИМА и ШИКАНАМА католика спрам православних!? У Савино време, међу Словенима није био изражен антикатолички анимозитет, али је век ипо касније у Душаново време то био факат.
Препоруке:
4
3
14 среда, 09 август 2017 07:34
Бојан, Приштина
@ серпска сарма, а мож и пасуљ о срБским патриЈотским глупостима
НИСУ ПОСТОЈАЛИ НИКАКВИ КРАЉЕВИ, јер је то германска владарска титула
На фресци у Милешеви и данас поред Стефанове главе стоји натпис :Стефан у Христа Бога благоверни краљ и севастократор Рашких и Диоклитијских земаља, син Светога Симеуна Немање, зет цара Греческога кир Алексија
1217 НИЈЕ БИЛО НИКАКВОГ РОМЕЈСКОГ ЦАРА у Цариграду

После пада Цариграда 1204 деспот Теодор Ласкарис је основао Никејску царевину (1204-1261) Никеја је постала Коснстантинопољ по суштини и из Никеје је у практично исто време свт Сави стигло признање аутокефалности(1219) за српску Цркву а Стефану краљевска круна(1221)
Препоруке:
0
1
15 среда, 09 август 2017 07:48
Бојан, Приштина
Многобројни српски извори не спомињу папску круну и говоре да је крунисање било у Жичи око 1221. године. Нажалост, нико није пошао од логичног питања: какву круну је носио Стефан док је био Велики жупан? А одговор нам пружа Стефанов портрет из манастира Милешеве, задужбине његовог средњег сина краља Владислава. Поред Стефанове главе, стоји данас тешко читљив натпис; „Стефан у Христа Бога благоверни краљ и севастократор Рашких и Диоклитијских земаља, син Светога Симеуна Немање, зет цара Греческога кир Алексија“
Године 1217. Свети Сава је од Стефана добио „велико мноштво злата“ и отишао на Свету Гору ради духовних и дипломатских припрема за уздизање Србије на степен Краљевине, а 1219. је отпутовао из Свете Горе у Никеју, да од цара Теодора Ласкариса и патријарха Манојла I Сарантина добије самосталност Српске православне цркве. Из Никеје донео и део деснице Светог Јована Крститеља, којом су се у Византији посвећивали цареви за време крунисања
Препоруке:
0
0
16 среда, 09 август 2017 07:50
Бојан, Приштина
Крунисање у Жичи на Спасовдан 20. маја 1221. године је извршено по свим прописима: Архиепископ (Свети) Сава је прво благословио великог жупана Стефана десницом Светог Јована Крститеља, и онда му је на часну главу ставио краљевску круну, дар никејског цара Теодора Ласкариса, и тако га прогласио за првог „Богом самодржавна краља српског“. После крунисања, Стефан Првовенчани је наредио да се у Жичи, Студеници, Милешеви и другим црквама преко његовог старог стематогириона наслика нова краљевска круна - стема, и да се у натпису поред главе, преко речи „велики жупан“ напише „краљ“


О КРУНИСАЊУ Великог жупана Стефана Немањића за Првовенчаног краља српског је написан велики број расправа јер су историјски извори подељени на две групе; западни, углавном из XVI века, говоре да је Стефан добио краљевску круну од папе Хонорија III 1217. године, а многобројни српски извори не спомињу папску круну и говоре да је крунисање било у Жичи око 1221. године.
Препоруке:
0
1
17 среда, 09 август 2017 07:52
Бојан, Приштина
Нажалост, ниједна расправа није кренула од логичног питања: какву круну је носио Стефан док је био Велики жупан? А одговор нам пружа Стефанов портрет из манастира Милешеве, задужбине његовог средњег сина краља Владислава

На портрету, поред Стефанове главе, стоји данас тешко читљив натпис; „Стефан у Христа Бога благоверни краљ и севастократор Рашких и Диоклитијских земаља, син Светога Симеуна Немање, зет цара Греческога кир Алексија“.

На глави се налазе трагови две круне; прво је био насликан златан венац, фреско-техником кад и сам портрет (слика 2), а касније преко њега је секо-техником досликана куполаста круна, тако да се данас виде само њене контуре (слика 3). Нешто боље су сачуване ниске од драгог камења и бисера са крстоликим крајевима, јер су прво биле исцртане шилом у малтеру, па тек онда обојене.
Препоруке:
0
1
18 среда, 09 август 2017 07:54
Бојан, Приштина
Нова круна није могла да буде досликана без знања и одобрења Стефана Првовенчаног! Зашто се у натпису поред фреске нe спомиње титула великог жупана коју је Стефан носио пуних двадесетпет година, од 1196. до 1221.? На ова питања може да нам одговори само систематска упоредна анализа византијских и Стефанових владарских титула и инсигнија!

Пре династије Комнина (1081-1185) највиша титула после царске била је кесар (од цезар, титуле Римских царева). У току борбе за престо, Алексије I Комнин (цар 1081-1118) је свом зету Нићифору Мелисину обећао титулу кесара. После ступања на престо, цар је желео да и свом старијем брату Исаку додели неку титулу. Пошто је брат ближи род од зета, који је постао кесар, за Исака је морала да се уведе нова, виша титула. Тако је Алексије од епитета „севаст“ (узвишен) и „аутократор“ (самодржац, независан заповедник) 1081. створио нову титулу севастократора (узвишени заповедник), одредио да буде изнад титуле кесара, и доделио је брату Исаку.
Препоруке:
0
0
19 среда, 09 август 2017 07:55
Бојан, Приштина
Титула севастократора је била највише дворско достојанство све док цар Манојло I Комнин (цар 1143-1180) није увео титулу деспота. Пошто је по доласку на престо својој браћи Андронику и Исаку доделио титуле севастократора, а није имао мушке деце, цар Манојло је 1163. за престолонаследника узео свог зета, угарског принца Белу Алексија, и специјално за њега увео титулу деспота (господар), која је по рангу била између царске и севастократорске. Кад је цар Манојло 1169. добио сина, Бели је одузета титула деспота и дата му је титула кесара, као некад и Нићифору Мелисину.

Према Псеудо-Кодиновом спису о византијском дворском церемонијалу, цар носи затворену куполасту круну која се зове СТЕМА. Стема има златан обруч и лук који иде од средине чела, преко темена, до потиљка. Они су богато украшени бисерима и драгим камењем, и служе као конструкција за куполу од кадифе, која је исто украшена бисерима и драгим камењем. Са страна су висиле по две ниске од бисера и драгог камења
Препоруке:
0
0
20 среда, 09 август 2017 07:57
Бојан, Приштина
Деспоти и севастократори су носили скромније крунске венце - СТЕМАТОГИРИОНЕ (грчки, стема = круна; гирион = круг) без капе од кадифе и без обока.

Стематогириони су се састојали од златног обруча, са једном (изнад чела) или четири унакрсно распоређене златне плочице које се зову камаре или камариони (грчки, камарион = свод).

Псеудо-Кодин наводи да су стематогирионе са четири камаре носили деспоти, царски синови, а са једном камаром су носили деспоти, царски зетови, или севастократори који су у сродству са царем.

После битке на Морави 1190., Стефан Немања и византијски цар Исак II Анђео (цар 1185-1195) су утврдили мир браком између две династије. Пошто цар Исак није имао деце, а његов млађи брат севастократор Алексије је имао три ћерке, средњи Немањин син Стефан се 1191. оженио најмлађом царевом братаницом Јевдокијом.
Препоруке:
0
0
21 среда, 09 август 2017 07:58
Бојан, Приштина
Севастократор је убрзо постао цар Алексије III Анђео (цар 1195-1204) и својим зетовима је доделио одговарајуће титуле; Алексије Палеолог, супруг најстарије цареве ћерке Ирине, постао је престолонаследник са титулом деспота, а Теодор Ласкарис, супруг цареве средње ћерке Ане, и Стефан Немањић су добили титуле севастократора

Тако је Стефан Немањић 1195. постао први српски севастократор и први странац са овом титулом у Византији. Кад се велики жупан Стефан Немања 1196. замонашио и повукао у Хиландар, престо је због међународно признатог високог ранга у византијској хијерархији наследио Стефан, а не старији брат Вукан, велики кнез у Зети.

Деспот Алексије Палеолог је умро убрзо после 1200. и цар Алексије је за новог наследника престола узео Теодора Ласкариса и дао му титулу деспота, а Стефан је постао први севастократор Царства. После пада Цариграда 1204. Стефанов пашеног деспот Теодор Ласкарис је основао Никејску царевину (1204-1261), наследницу Византије, и постао цар
Препоруке:
0
0
22 среда, 09 август 2017 07:59
Бојан, Приштина
Године 1217. Свети Сава је од Стефана добио „велико мноштво злата“ и отишао на Свету Гору ради духовних и дипломатских припрема за уздизање Србије на степен Краљевине. После скоро две године, 1219., Свети Сава је отпутовао из Свете Горе у Никеју, да од цара Теодора Ласкариса и патријарха Манојла I Сарантина добије самосталност Српске православне цркве.

То је извршено уз пуно поштовање црквених канона. Сава је прво рукоположен за епископа, а затим је добио достојанство независног архиепископа и црквену аутокефалност. Штавише, Свети Сава је из Никеје донео и део деснице Светог Јована Крститеља, којом су се у Византији посвећивали цареви за време крунисања. Следеће 1220. године, Архиепископ Сава је поделио земљу на епархије, рукоположио епископе и друго свештенство, довршио и осликао Жичу, саборну цркву у којој ће да се „... постављају сви будући краљеви ове државе, и архиепископи и епископи и игумани...
Препоруке:
0
0
23 среда, 09 август 2017 08:00
Бојан, Приштина
Двадесетпет година владавине великог жупана Стефана Немањића је било крунисано краљевском круном у Жичи, на манастирску славу, на Спасовдан, који је 1221. године био 20. маја.

Према Теодосију, Свети Сава прво се обратио окупљеним званицама: „ као што сам ја ради вас влашћу свештенства и као глава цркве у Бога постављен, потребно је да се и онај који вама влада у Богу миром украси К Р У Н О М Ц А Р С Т В А, а ово је и у вашу част и похвалу, славу и величанство“. После тога Свети Сава је „... узео к себи у свети олтар, у светињу над светињама, венцоименитога брата великог жупана Стефана, молитвама и мољењем Богу благословивши га, багреницом и бисером опасавши га и украсивши, и В Е Н Ц Е М Ц А Р С Т В А часну главу његову венчавши, и миром га помазавши, прогласи га за Богом самодржавна краља српског.“

Дакле, Стефан Немањић је добио доживотну титулу севастократора још док је био принц. Кад је ступио на престо, владарска титула великог жупана је дошла на прво место
Препоруке:
0
1
24 среда, 09 август 2017 08:01
Бојан, Приштина
У Хиландарској повељи из 1200-1202, он наводи своју пуну титулу: „Стефан, велики жупан и севастократор, зет боговенчаног кир Алексија, цара грчког.“ Уз севастократорску титулу Стефан је добио и стематогирион са једном камаром.

У Милешеви је прво био насликан са стематогирионом, а стема је досликана касније. Али, када је насликан стематогирион?

Године 1652. група калуђера из манастира Милешеве била је у Москви. Испричали су својим домаћинима како је Свети Сава саградио и створио манастир 6727. године. То по данашњем рачунању времена значи да је манастир Милешева подигнут између 1. септембра 1218. и 31. августа 1219. Овај податак су објавили Стеван Димитријевић 1922. године и Сретен Петковић 1987. године, али је у оба случаја у нашој научној јавности прошао углавном незапажено, и нико га није повезао са временом настанка милешевских фресака! А он показује да је портрет Стефана Немањића насликан 1218./1219., док је још био велики жупан
Препоруке:
0
0
25 среда, 09 август 2017 08:03
Бојан, Приштина
Зато је Стефан приказан са стематогорионом који је добио од византијског цара Алексија III Анђела још 1195 године!

Свети Сава је од цара и патријарха добио део деснице Светог Јована Крститеља, којом су се посвећивали византијски цареви за време крунисања. До сада није познато да су византијски цареви и патријарси још неком поклонили део деснице Светог Јована Крститеља, осим првом српском архиепископу Светом Сави

Непроцењива реликвија је била намењена за крунисање првог севастократора Никејског царства, великог жупана Стефана Немањића у Првовенчаног краља српског

Ако су цар и патријарх дали Светом Сави достојанство архиепископа аутокефалне Српске православне цркве и део деснице Светог Јована Крститеља, онда су свакако дали и осветили круну за будућег српског краља

На царско порекло круне Првовенчаног краља српског указује Теодосије кад говори о „круни царства“, односно о „венцу царства“ којим је Свети Сава венчао часну главу свог брата Стефана
Препоруке:
0
0
26 среда, 09 август 2017 08:04
Бојан, Приштина
Са милешевске фреске се види да је преко Стефановог стематогириона насликана затворена куполаста круна са двоструким обоцима - стема - какве су носили византијски цареви. То је она „круна царства“ о којој говори Теодосије.

Крунисање у Жичи 20. маја 1221. године је извршено по свим прописима: Архиепископ (Свети) Сава је прво благословио великог жупана Стефана десницом Светог Јована Крститеља, и онда му је на часну главу ставио краљевску круну, дар никејског цара Теодора Ласкариса, и тако га прогласио за првог „Богом самодржавна краља српског“.

После крунисања, Стефан Првовенчани је наредио да се у Жичи, Студеници, Милешеви и другим црквама преко његовог старог стематогириона наслика нова краљевска круна - стема, и да се у натпису поред главе, преко речи „велики жупан“ напише „краљ“. Портрет Првовенчаног краља српског је морао да буде веран у свим детаљима, да народ може да види како изгледа његов краљ са новом круном коју је добио од цара.
Препоруке:
0
0
27 среда, 09 август 2017 08:05
Бојан, Приштина
Милешевска фреска доказује да је Стефан Немањић и као велики жупан и као Првовенчани краљ српски носио стематогирион и стему који су били византијског а не римског порекла.

На византијско порекло Стефанових инсигнија из Милешеве је указао Светозар Радојчић још 1934. године у свом најпознатијем делу „Портрети српских владара у средњем веку“ али наши историчари нису на то обратили пажњу!

* *

Подаци са фресака се код нас, нажалост, недовољно користе, мада веома често, можемо фрескама и ономе што оне приказују, веровати кудикамо више него писаним изворима, поготову ако ти извори не припадају времену о коме говоре.
Препоруке:
0
0
28 среда, 09 август 2017 08:15
Радгост-Морава sмни
Ево шта је Виктор Новак(Magnum crimen) написао о српском свецу у РКЦ

Житија Св. Саве ушла у Acta Sanctorum која издају језуити(исусовци)-Bollandisti u Anversu.Унет као светац РКЦ са свим описима његових чудеса и светости.Бискуп РКЦ Иван Мрнавић у 17.веку штампао између 22свеца краљевске крви и Житије Св. Саве;у години француске револуције штампано посебно.Католички свештеник Тома Ивановић 1786. одштампао "Житије Св.Саве калуђера и бискупа српског"У 18. веку фрањевац Андрија Качић Миошић у свом "Разговору угодном народа словинског" указао част Св.Сави- "Рад чудеса светитеља Саве, словинске га све државе хвале".Фра Андрији је Св.Сава"Круна,дика, поштење и слава словенскега пука и народа",баш као и књижевнику Јеролими Кавањину у 17.веку...Фра Грга Мартић у Београду 1935. објавио "Пјесан на дан Св.Саве првог архиепископа српског".
Препоруке:
0
0
29 среда, 09 август 2017 11:43
серпска сарма, а мож и пасуљ@ Бојан, Приштина
Поштовани Бојане, прогуглајте (ако немате историјске књиге!) и наћи ћете да је цео концепт СРЕДЊОВЕКОВНОГ краљевства произашао из самосазнања германских ратних вођа, који су по слому Западног Римског царства, на његовим територијама оснивали њихове државе, више англосаских и гелских у Британији и Ирској, коначно уједињених под норманском династијом Плантагенета, затим Визиготску у Иберији, Остроготску у Италији, Вандалску у северној Африци и по краћем интерегнуму и Франачку у Галији, која се показала најдуговечнијом и која је највише утицала на историју Западне Европе. Наравно да су ратне вође имали и Словени кад су оснивали њихова краљевства на Балкану, у средњој и источној Европи, АЛИ симптоматично је да је као ознака за КРАЉА коришћена раногерманска реч "KUNING" (са даљом еволуцијом у другим западним језицима), што значи "ЈАКИ ЧОВЕК", што је најбоља квалификација РАТНОГ ВОЂЕ из доба Сеобе Народа. Та титула НИЈЕ ПОСТОЈАЛА у Византији, мада су Ромеји знали за хомерског "василевса".
Препоруке:
0
1
30 среда, 09 август 2017 12:03
серпска сарма, а мож и пасуљ@ Бојан, Приштина, наставак
Тај "василевс" тј. "wanax" (како гласи та титула код Хомера и пре њега (Агамемнон, Пријам итд.), ако је веровати Емилу Бенвенисту), ЈЕСТЕ био КРАЉ, АЛИ од цара, тј. АВГУСТА, тј. ИМПЕРАТОРА (све РИМСКЕ титуле!) Ираклија, у византијску дворску номенклатуру, поред старих латинских титулатура, улази и старо ГРЧКО име за краља "василевс", али у значењу ЦАРА, императора, тј. августа! Иначе, порекло СЛОВЕНСКОГ назива "цар", као ознаке императора је резултат забуне, јер је "цар" извитоперен изговор грчко-римског CAESAR (Немци га изговарају "кајзер"), што је у Романији титула принца престолонаследника, тј. СА-ЦАРА, а не ВЛАДАЈУЋЕГ ЦАРА, тј. августа! У том смислу су Ромеји владарима савезничких или клијентских држава давали њихове ДВОРСКЕ титуле, јер за друге и НИСУ ЗНАЛИ, а дати варварима (јер тако су Ромеји СВЕ ДРУГЕ доживљавали!) титуле "василевса" ПОРЕД живог ЦАРА у Цариграду је, признаћете, ГЛУПОСТ! Зато су се варварски "етнарси" довијали на разне начине да би се ИЗДИГЛИ изнад ранга кнеза!
Препоруке:
0
1
31 среда, 09 август 2017 12:16
серпска сарма, а мож и пасуљ@ Бојан, Приштина, наставак други
Ту је германским кнежевима било знатно лакше, јербо није било на Западу никаквог цара, као на Истоку Јевропе цара из Цариграда, имали су своје ПОСЕБНО, германско право (са правом живота и смрти ратног вође над поданицима, посебно ако нису били Германи!), звано тзв. "Салијско право", а и што све до средине 8-ог века ни духовна власт папства на Западу НИЈЕ била јака. Тако да та релативно "опуштена" атмосфера у раносредњовековној Западној Европи давала је могућност германским ратним вођама да се УЗДИЖУ КАКО ХОЋЕ, јер је све зависило од снаге њихових мишица, оштрине оружја и њихове бескрупулозности. Баш како својевремено записа Константин Кавафи: "Варвари ће донети ЊИХОВЕ законе"! На том државном-правном тлу нарасло папство је средином 8-ог века ИСКОРИСТИЛО ситуацију нарасле војне моћи франачке државе и амбиције нове Каролиншке династије ВЕРНЕ папи, да усмери њихову агресију прво према аријанским Остроготима, а онда и ка још увек паганским Саксонцима и да тако наступи као АРБИТАР!
Препоруке:
0
1
32 среда, 09 август 2017 12:32
серпска сарма, а мож и пасуљ@ Бојан, Приштина, наставак трећи
Тако је на Божић 800 г. уздигнут Карло Велики, франачки краљ, у ранг ИМПЕРАТОРА, што је био ДИРЕКТАН "прст у око" Византији, забављеној иконокластичном кризом и несувислим упливом жена и евнуха на власт. Као ПРОТИВУСЛУГУ на основу ФАЛСИФИКОВАНЕ (доказао у 15-том веку Никола од Куза!) "Константинове даровнице", папама је дата власт над средњом Италијом и магловито обећање да им се цар неће мешати у духовним питањима, што је довело до познате борбе царства и папства у даљим вековима. Пројекат Каролинга је релативно брзо пропао, но иако је франачко царство било ПОДЕЉЕНО, државе наследнице Француска и Немачка су биле довољно велике, тако да се при следећој варварској кризи за напада Мађара издигао немачки краљ Ото из саксонске династије и наново задобио титулу цара 962. Тај немачки комонвелт показао се по историју средње и источне Европе много важнији, јер су готово по аутоматизму под папиним упливом, владари нових држава са примањем хришћанства прихватали и тај ГЕРМАНСКИ државни СИСТЕМ!
Препоруке:
0
1
33 среда, 09 август 2017 12:56
серпска сарма, а мож и пасуљ@ Бојан, Приштина, наставак четврти
Пошто је Запад и папство тако ЗАДОБИЛИ ЊИХОВОГ цара, ваљало је уредити односе у том комонвелту номинално подложних, а стварно независних нових хришћанских држава спрам цара и папе. Па су тако Мјешко Пољски 962, Харалд и Кнут Дански 950-1020-тих, Иштван Мађарски и Олаф Норвешки 1000, Звонимир Хрватски 1060-тих (краљевска "титула" Томислава из 925 је упитна, шта више, незна се поуздано да ли је икакав хрватски владар Томислав постојао, или је то потоња конструкција!?) и Михаило Зетски и Српски 1077 задобили од папе круне, као НАЧИН да се УЗДИГНУ о очима њихових ПОДАНИКА, али и околних СУСЕДА, прихватајући, тад се њима тако чинило, ФОРМАЛНУ супрематију папе и германског цара!? Наравно, знамо да су жеље тадањих краљева младих и свеже христијанизованих европских монархија било једно, а дипломатска вештина папа и тешка рука германских царева нешто сасвим друго. По свему судећи вероватно је да је тај резон и руководио Стефана Немањића и брата му Саву да се упусте у сложену дипломатску игру.
Препоруке:
0
1
34 среда, 09 август 2017 13:11
серпска сарма, а мож и пасуљ@ Бојан, Приштина, наставак пети
Дипломатска игра коју су браћа заиграла, започео је још Стефан Немања тако што је успео да УПРКОС поразу на Морави 1090 избори од цара Исака Анђела НЕМЕЊАЊЕ граница, али и ЦАРСКУ СНАХУ, Евдокију за жену средњем сину Стефану, ком је остављено великожупанско звање, чисто српска владарска титула. Тиме је Стефан је задобио и титулу севастократора, највећу после царске, а да ли је тиме задобио неку круну, попут византијске стеме (која је била скромнија него западњачке круне, мада се могла уресити тзв. мандилијама и иним драго-камењарским ђинђувама) или је био овенчан нечим скромнијим, то незнам. Колико ми је познато, у византијској номенклатури међу достојанственицима САМО је ЦАРУ, царици и са-цару, тј. цезару следовала стема, ОСТАЛИ ДОСТОЈАНСТВЕНИЦИ су били издвајани одећом, појасевима, можда капама, НИКАКО крунама. Но, после 1204, ПОСЕБНО по српском грађанском рату између Стефана и Вукана у који су умешани мађарски КРАЉЕВИ, питање Стефановог РАНГА, као ДРЖАВНО ПИТАЊЕ постало је УРГЕНТНО!
Препоруке:
0
1
35 среда, 09 август 2017 13:23
серпска сарма, а мож и пасуљ@ Бојан, Приштина, наставак шести
Прво што је Стефан урадио, још за постојања цара у Цариграду јесте да отера жену Евдокију Ромејку, под смешним "образложењем" да је "шугава", а онда убрзо да се ожени са унуком моћног млетачког дужда Енрика Дандола, чије бродовље пресудно поможе крсташима да заузму Цариград 1204. Можда би се све задржало само на томе, АЛИ већ 1205 моћни бугарски цар Калојан, који је претходно згромио крсташе код Једрена 1205 заробивши и убиви њиховог "цара" Балдуина, ПОКОРНО је ТРАЖИО и ДОБИО круну од папе, иако је остао православац! То и мађарско мешање у српске међусобице су вероватно утицали на српски владалачки двојац да се упусти даље у дипломатску борбу, која су УКЉУЧИВАЛА ИНИЦИЈАТИВЕ и ПРЕМА Западу и ПРЕМА Истоку! Прво су умирени Бугари Савиним посредовањем код моћног обласног бугарског господара Добромира Стреза (који је ненадано умро за Савине посете), затим је Сава ступио у преговоре са мађарским краљем и на крају, упркос унгарским протестима, ИЗГЛЕДА да је била ЗАТРАЖЕНА и круна од папе.
Препоруке:
0
1
36 среда, 09 август 2017 13:40
серпска сарма, а мож и пасуљ@ Бојан, Приштина, наставак седми
Та круна је по свему судећи и добијена, АЛИ, УОПШТЕ НИЈЕ ЈАСНО да ли је спроведен ритуал крунисања од папског легата или је круна САМО ПРЕДАТА!? Немањићка краљевска круна је наравно ИЗГУБЉЕНА, па не можемо да судимо о њој само на основу фресака, тим пре, што су у италијанским радионицама, одакле су долазиле све инсигније пореклом од папства, још увек важили ромејски занатски и идеолошки узуси, посебно у јужноиталијанским градовима, са знатним грчким насеобинама у то време. Те су ствари лако проверљиве. Даље, ваша тврдња да је Сава добио круну за Стефана од никејског цара Теодора Ласкариса је благо речено смешна, треба видети биографију тог владара (линк: https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B5%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%80_I_%D0%9B%D0%B0%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%81), који се борио за ОПСТАНАК његове државе, па да буде јасно да од неке ВЕЛИКЕ политике у РОМЕЈСКОМ стилу ту нема говора, посебно што је додељивање КРАЉЕВСКЕ титуле од Византинаца у ИДЕОЛОШКОМ смислу ИСКЉУЧЕНО!
Препоруке:
0
1
37 среда, 09 август 2017 13:43
серпска сарма, а мож и пасуљ@ Бојан, Приштина, наставак седми
Та круна је по свему судећи и добијена, АЛИ, УОПШТЕ НИЈЕ ЈАСНО да ли је спроведен ритуал крунисања од папског легата или је круна САМО ПРЕДАТА!? Немањићка краљевска круна је наравно ИЗГУБЉЕНА, па не можемо да судимо о њој само на основу фресака, тим пре, што су у италијанским радионицама, одакле су долазиле све инсигније пореклом од папства, још увек важили ромејски занатски и идеолошки узуси, посебно у јужноиталијанским градовима, са знатним грчким насеобинама у то време. Те су ствари лако проверљиве. Даље, ваша тврдња да је Сава добио круну за Стефана од никејског цара Теодора Ласкариса је благо речено смешна, треба видети биографију тог владара (линк: https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B5%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%80_I_%D0%9B%D0%B0%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%81), који се борио за ОПСТАНАК његове државе, па да буде јасно да од неке ВЕЛИКЕ политике у РОМЕЈСКОМ стилу ту нема говора, посебно што је додељивање КРАЉЕВСКЕ титуле од Византинаца у ИДЕОЛОШКОМ смислу ИСКЉУЧЕНО!
Препоруке:
0
1
38 среда, 09 август 2017 13:58
серпска сарма, а мож и пасуљ@ Бојан, Приштина, наставак осми
Укратко, браћа су спроводила ДОСЛЕДНУ дипломатску борбу, усмерену ка ВЕРСКОЈ и ДРЖАВНОЈ АУТОНОМИЈИ српске државе, која је могла бити спроведена само "ЗАОБИЛАЖЕЊЕМ" локалних "препрека" на Балкану! Ако се гледа са тог становишта главни српски ривал у духовном смислу била је АУТОКЕФАЛНА Охридска архиепископија (под руководством познатог богослова Димитрија Хоматијана) тад на територији Епирског деспотата, једног од значајних ривала тадање српске државе, па је јасно ЗАШТО се преко никејског цара Теодора Ласкариса Сава за архиепископство, а онда и за АУТОКЕФАЛИЈУ (што је у ДРЖАВНОМ погледу било много значајније!) обратио тад НЕОСПОРЕНОМ васељенском патријарху Михаилу Сарантену!? И то је обављено тако добро, да Димитрије Хоматијан није био свестан последица, све док Сава, као АУТОКЕФАЛНИ архиепископ српски није почео да СМЕЊУЈЕ ГРЧКЕ ЕПИСКОПЕ, углавном на Косову и да ту поставља Србе на епископске катедре! У литератури је позната полемика Саве и Димитрија Хоматијана, која изнето потврђује!
Препоруке:
0
1
39 среда, 09 август 2017 14:06
серпска сарма, а мож и пасуљ@ Бојан, Приштина, наставак девети
Што се тиче ДРЖАВНИХ ривала српских на Балкану, то нису били ни Млеци, јер је Стефан био ожењен Аном, унуком моћног млетачког дужда Енрика Дандола, а ни Бугари, чију борбу за независност од Византије су Срби помагали за Немањина вакта, већ Мађари, тадања велика сила средње Европе, са великим амбицијама на Балкану. Мађари, као ревни католици су се могли СУЗБИТИ само обраћањем папи, оно тим пре што се све то могло постићи преко млетачких веза и српског сребра, оно тим пре што је мађарска политика у Далмацији директно се косила са млетачким интересима!? Наравно, документа умногоме одсуствују, али и Ваше инсистирање на томе да Сава и Стефан "ништа нису имали са шизматицима" више ми делује на НАКНАДНО УЧИТАВАЊЕ, тако карактеристичне за светосавске богослове!? Но, светосавље, као "православље српског стила" је заправо 20-то вековна појава, добрим делом заснована на природној еволуцији српског православља, али ОЦЕЊИВАТИ прилике 13-тог века са дистанце 20-тог, то знате делује НЕОЗБИЉНО!
Препоруке:
0
1
40 среда, 09 август 2017 14:59
серпска сарма, а мож и пасуљ@ Бојан, Приштина, још мало...
Тако се може на основу узимања у обзир СВИХ ДОКУМЕНАТА и из њих ЛОГИЧНО ИЗВЕДЕНИХ КОНКЛУЗИЈА закључити да су Немањини синови предивно одиграли тај дипломатски ПОКЕР, који је трајао ДВЕ ДЕЦЕНИЈЕ, али је ОБЕЗБЕДИО СТАБИЛНОСТ младој српској средњовековној држави, која је издржала сва искушења 13-тог века (успон и пад Бугарске, појава Џингис-канових Монгола на Балкану, краткотрајан успон Византије, поновне аспирације Мађара итд.), да би се са Милутином уздигла као најача балканска држава и са Душаном навестила веће могућности, које су нажалост остале нереализоване... Да су браћа Стефан и Сава имали специфично ДОБАР однос са католицима сведочи и случај кад су Дубровчани (који су увек имали амбивалентан однос према православним Србима из њиховог залеђа) успели код истог папе Хонорија "избоксују" да њихов надбискуп буде НАДЛЕЖАН и за католике Стефанове државе (којих је онда било много у приморским крајевима Зете, Травуније и Захумља), упркос титули "примаса српског" барских надбискупа!?
Препоруке:
0
1
41 среда, 09 август 2017 15:16
серпска сарма, а мож и пасуљ@ Бојан, Приштина, ... па сад ће..., пааа... крај!
Забележено је у тадањим документима да кад је папски легат дошао у Котор да тамошње претежно КАТОЛИЧКЕ грађане и Стефанове поданике убеди да сад црквени порез плаћају дубровачком место барском надбискупу и да име дубровачког надбискупа помињу одмах после папе, да су га ови умало линчовали, па кад се папски легат позвао на папу, Которски католици су му одговорили: "Ми незнамо ни за каквог папу, наш папа је наш краљ Стефан!", што је излив патриотизма незамислив и код многих садањих номинално православних Срба!? Јасно је из изнетог, да иако су Немањићи увек држали православље за државну религију и да су га увек подржавали, да су имали коректан и људски однос према католицима њихове државе, којих у оно време, а у приморским деловима средњовековне Србије уопште није било мало!? Тек касније је дошло до реправославизације Зете, Захумља и Травуније, тј. модерне Црне Горе и Источне Херцеговине, да оне и до дан-данас (сем накнадно ре-католиченог Пељешца и Конавала) остану православне!?
Препоруке:
0
1
42 среда, 09 август 2017 20:16
серпска сарма, а мож и пасуљ@ Бојан, Приштина, Post Scriptum
Ево мађарске државне круне Светог Иштвана (линк: https://en.wikipedia.org/wiki/Holy_Crown_of_Hungary), којом су крунисани СВИ мађарски краљеви од Гезе 1-ог и која је израђена у Цариграду око 1070-те и која СКОРО ИСТА као она Стефана Немањића, који је крунисан око 150 година после овог мађарског краља!? Зашто ово причам, зато што је Мађарска око 1070 тек почела да се успиње и то у повољном окружењу, а Србија је тај ниво досегла тек за Стефана Немањића, но међународне околности су тад биле БИТНО другачије! Византија је око 1070 тек улазила у њену велику кризу, док је 1217 није ни било. Србија је око 1070 постојала само као погранична тема Византије, којом је управљао нама непознати етнарх и на коју је рефлектовала суседна, истонационална Зета, док се 1217 Србија успињала, али у осетљивом међународном окружењу!? Тј., "све исто, али МНОГО ДРУГАЧИЈЕ"! Не морам да Вас подсећам да је Мађарска од почетка била чврсто за папу, док су Немањићи били тврди православци, иако су се били са Ромејима!
Препоруке:
0
1

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер