уторак, 07. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

На данашњи дан завршена Стаљинградска битка, престала да постоји Дубровачка Република; Троцки протеран из СССР, Скупштина ФНРЈ изгласала први Устав

Kоментари (20) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 31 јануар 2017 11:08
Бране
Два века су ОВИ водили рат на тлу Русије са Русијом.

ОВИ су и са Србијом у ДВАДЕСЕТОМ веку водили пет ратова на тлу Србије.

Актуелни шликтароши добро живе у Србији...док народ скапава.
Препоруке:
43
2
2 уторак, 31 јануар 2017 11:08
Београђанин - утицај стаљинградске победе на догађаје код нас
На данашњи дан завршена Стаљинградска битка,


Овај исход је значио прави преоктет у Другом светском рату, и победа се, мада још далеко, први пут јасно видела. Ово је, са своје стране, изазвало низ политичких и војних престројавања, па и код нас, јер се сада могло да очекује и искрцавање англоамериканаца на Балкан. Стога је одједном постало важно КО ће владати после рата, партизани или четници. Ово је разлог што је убрзо уследио њихов велики међусобни обрачун током Битке на Неретви. Ово је мотив и за Мартовске преговоре (неуспео покушај сепаратног примирја партизана са Немцима), и што је партизански покрет тако ужурбано радио на утемељењу нове државе у Јајцу већ новембра те исте године.
Препоруке:
32
5
3 уторак, 31 јануар 2017 12:45
Neša (Glodur)
Padom pred Staljingradom "naši strani prijatelji" su niz vodu pustili Hitlera i Dražu, a vrbovali Tita. Preko noći postadoše "saveznici".
Препоруке:
18
16
4 уторак, 31 јануар 2017 13:18
Dragan
На данашњи дан завршена Стаљинградска битка


Ваља приметити да се Немци нису предавали све док их Руси нису потпуно сатрали. Тако ће бити и сада, нНемци неће ништа уступити без борбе и неће се предавати у свом освајачком походу и тлачењу других док не буду сатрани.
Препоруке:
37
2
5 уторак, 31 јануар 2017 15:38
SMRT FAŠIZMU
СЛОБОДА НАРОДУ!
Препоруке:
22
1
6 уторак, 31 јануар 2017 15:47
db
1946 - Скупштина ФНРЈ изгласала је први Устав у којем је усвојен принцип федералног устројства Југославије.

Краткорочна и интернационалистичка, комунистичка, фабијанска, интермаријумска, бундистичко- бољшевичка Југославија имала је три антисрбска устава од 1946 до 1974. године, по којима се даје право народима и републикама на отцепљење.

То је посебно истакнуто у првом „југословенском“ антисрбском уставу од 1946. године, у којем су омеђене југословенске републичке границе.

ЧЛАН 1, дословно гласи:

„Федеративна Народна Република Југославија је савезна држава републиканског облика, заједница равноправних народа, који су на основу права на самопредељење, укључујући право на отцепљење, изразили своју вољу да живе заједно у федеративној држави“.
(Наставак 1)
Препоруке:
9
11
7 уторак, 31 јануар 2017 15:49
db
Члан 2, гласи:

„Федеративну Народну Републику Југославију сачињавају; Народна Република Србија, Народна Република Хрватска, Народна Република Словенија, Народна Република Босна и Херцеговина, Народна република Македонија и Народна Република Црна Гора.

Народна Република Србија има у свом саставу Аутономну покрајину Војводину и Аутономну косовско-меттохијску област.“

(Види: Устав ФНРЈ -1946, „Службени лист ФНРЈ“, бр. 10-19469).
(Наставак 2)
Препоруке:
6
11
8 уторак, 31 јануар 2017 16:52
Конобар
Актуелна влада Србије довршава АВНОЈ...?
Препоруке:
13
8
9 уторак, 31 јануар 2017 17:48
db
У овом контексту ваља указати на једну изјаву папе Франциска, „да је распад Југославије био разумљив пошто је реч о толико различитим културама да нису могли опстати заједно без лепка” (Види: www.vesti-online.com/ Petak 13.06.2014.
Vesti/Svet/411055/Papa-Raspad-Jugoslavije-razumljiv), као и на „неповредиве“ југословенске републичке границе које су пројектоване у Риму, Лондону, Вашингтону, Њујорку, Москви и рајетинском, интернационалистичком, масонско-марксистичком, идолатриском, окултном и содомско-гоморском антисрбском Београду.

Такође, ваља указати и на то, да је хрватски фирер Јосип Броз Тито укључио „неповредиве“ југословенске „федералне државе и аутономне покрајине“ у свемоћну корпоративну Светску Федералну Владу са седиштем у Њујорку (Види: World Federal Government, United World Federalist,
(Наставак 3)
Препоруке:
6
8
10 уторак, 31 јануар 2017 17:50
db
World Constitution and Parlament Assocation... ), у Сједињеним Америчким Државама, у којој је имао, између осталих и своје представнике др. Алексу (Алоша) Беблера и др. Лазара Мојсова... (Види: Olivia Marie O’Grady, The beast of the apocalypse, Benicia, California, 1959, str. 397; Gary H. Kah, En route to global occupation – A high ranking Government Liaison exposes the secret agenda for world unification, Lafayette, Louisiana, 1992, str. 189).

Такође у овом контексту, имајући у виду и један разговор индијског премијера Индире Ганди са дописником Танјуга у којем дословно стоји:
„(Њу Делхи, 7. Октобра, Танјуг) –Прошла су времена када су границе мењане силом – изјавила Индира Ганди говорећи о кризи на Средњем истоку...
(Наставак 4)
Препоруке:
4
8
11 уторак, 31 јануар 2017 17:52
db
Индијски премијер Индира Ганди изавила је да ће приликом предстојеће посете нелом европским земљама и УАР разматрати са лидерима тих земаља најактуелније међународне проблеме, али да са интересовањем очекује и разговоре о билатералним односима између Индије и тих земаља. Ову изјаву Индира Ганди дала је у интервјуу са дописником Танјуга у Њу Делхију
Ладиславом Брузорем уочи свога одласка у посету Београду, Варшави, Букурешту, Софији...

На путу у Варшаву, индиски премијер ће се зауставити у Москви. Индира Ганди изразила је забринутост због ситуације на Средњем истоку истичући да се мир може обезбедити само повлачењем израелских снага на положаје од 4. јуна и правичним и часним решењем проблема палестинских избеглица…“
(Види: Прошла су времена када су границе мењане силом, „Борба“, Београд, 8. Октобар 1967).
(Наставак 5)
Препоруке:
4
4
12 уторак, 31 јануар 2017 21:46
Zvonimir Bgd

db
...бољшевичка Југославија имала је три антисрбска устава од 1946 до 1974. године, по којима се даје право народима и републикама на отцепљење

Gde i u kom ustavu Brozove Jugoslavije je dato "pravo na otcepljenje REPUBLIKAMA"?

Posto ste skloni citatima, da li mozete da isto tako citirate clan ustava u kome postoji norma koju ste naveli? Bio bih vam zahvalan jer bih naucio nesto novo za sta sam obavesten da nije postojalo. Izmedju ostalog, i to je bio jedan od razloga sto su otcepljenja federalnih jedinica po republickim granicama bila neustavna.
Hvala unapred.
Препоруке:
8
3
13 уторак, 31 јануар 2017 23:47
db
Право народа и полуконфедералних југословенских република на самоопределење до отцепљења, које су контрадикторно показали југословенски комунисти по овом питању, преузели су из Совјетског устава, који даје право свим републикама да се уреде како најбоље знају, па чак, ако желе и да се отцепе.
Препоруке:
0
7
14 среда, 01 фебруар 2017 00:44
Zvonimir Bgd
db

Moje pitanje vama nije bilo u vezi sa nekim ustavnim resenjima SSSR-a i drugih narodnih demokratija sa ideoloskom koncepcijom prava naroda na samoopredeljenje.
Pitao sam vas: u kom ustavu Brozove Jugoslavije i koja ustavna norma uopste pominje, a kamoli da normira, PRAVO REPUBLIKA NA OTCEPLJENJE?
Koliko vidim, vi nemate odgovor na to pitanje. To je i razumljivo, jer takve ustavne norme nije bilo ni u jednom od jugoslovenskih ustava, ni u amandmanima na ustave.
A to tzv."pravo na samoopredeljenje do otcepljenja" predvidjeno je kao pravo NARODA. I to iskljucivo KONSTITUTIVNIH NARODA, dakle ne ni narodnosti tj. nacionalnih manjina.

S toga je svaka secesija, otcepljenje teritorije bilo koje federalne jedinice od federacije bilo protivustavni akt. O tome postoje i presude Ustavnog suda SFRJ koje, nazalost, nisu uvazene iz politickih razloga, ne pravnih.

Vi ste izneli neistinu i nije mi jasan vas motiv za tako nesto osim nihilizma bez podloge u cinjenicama.
Препоруке:
6
4
15 среда, 01 фебруар 2017 01:37
db
У трећем уставу СФРЈ од 1974. године, између осталог, стоји:
“Основна начела
Члан I
Народи Југославије, полазећи од права сваког народа на самоопределење, укључујући и право на отцепљење, на основу своје слободно изражене воље...
Радни људи и народи и народности остварију своја суверена права у социјалистичким републикама, и у социјалистичким аутономним покрајинама у складу са њиховим уставним правима...„“(Види: Устав Социјалистичке Федеративне Републике Југославије -1974).
(Наставак 6)
Препоруке:
1
2
16 среда, 01 фебруар 2017 01:38
db
Имајући у виду и један чланак Анђелка Цвијића, који је објављен под насловом „Михаило Ђурић – тридесет година до правде“, где стоји:

„Михаило Ђурић, професор Правног факултета у Београду, учествовао је са другим својим колегама у разговору о амадманима на устав СФРЈ. Разговор је организовала Секција универзутетских наставника Правног факултета у Београду 18, 19, и 22. марта 1971. године на том факултету, а др Михаило Ђурић је у прилогу под нассловом ‘Смишљене смутње’ веома оштро критиковао, подсећа проф. др Јовица Тркуља, ‘смисао и карактер предложених уставних промена и указао на погубне последице које ће оне имати на судбину југословенске државе и српског народа'...“ (Види: Анђелко Цвијић, Михаило Ђурић – тридесет година до правде, НСПМ, 23. jануар 2010).
(Наставак 7)
Препоруке:
0
2
17 среда, 01 фебруар 2017 14:17
Zvonimir Bgd
Ovo je ozbiljan politicki forum. Nije dobro ako u diskusijama povodom neke teme bezimo na drugu temu. Kolega db ni posle mog insistiranja da dokaze njegovu neistinitu tvrdnju nije uspeo da pronadje i citira ustavnu normu iz bilo kog ustava Brozove Jugoslavije u kojoj se propisuje mogucnost "samoopredeljenja ili otcepljenja REPUBLIKA". Citat iz osnovnih nacela ustava SFRJ 1974. ne dokazuje tu njegovu pogresnu i neistinitu tvrdnju.
Naprotiv, taj citat pokazuje da taj ustav sadrzi pravo na samoopredeljenje, "укључујући и право на отцепљење", ali, kao sto smo vec znali, iskljucivo NARODA. U tom ustavu se to pravo odnosi, takodje smo znali, na KONSTITUTIVNE narode (Srbe, Hrvate, Slovence, Makedonce, Crnogorce i tzv.'muslimane' i nikog vise). Ovo je bilo pravo koje nisu imale NARODNOSTI tj. nacionalne manjine (Albanci, Madjari, Italijani, Bugari, Rusini, Slovaci, Turci...itd.).

Dakle, secesije republika bile su neustavne. A pitanje promasenosti tog ustava je sasvim druga tema.
Препоруке:
2
1
18 среда, 01 фебруар 2017 17:03
@Zvonimir Bgd
Naprotiv, taj citat pokazuje da taj ustav sadrzi pravo na samoopredeljenje, "укључујући и право на отцепљење", ali, kao sto smo vec znali, iskljucivo NARODA.
Колега, овај пут ниси у праву. Прецизније, више ниси него што јеси.
Тачно је да нигде експлицитно не пише да републике имају право на отцепљење али дб ти је лепо цитирао да "народи и народности остварују своја суверена права у социјалистичким републикама, и у социјалистичким аутономним покрајинама у складу са њиховим уставним правима". Дакле, може се тумачити да, ако неки народ жели да искористи право на отцепљење, то ради отцепљењем "своје" републике. Зато је и било битно избацити Србе из устава Хрватске.
У ствари, обојица сте у праву. Сви устави социјалистичке Југославије писани су непрецизно. Намерно! Баш зато да би све морало бити предмет тумачења, па како коме одговара. Па онда дођу Немци и протумаче како њима (и њиховима) одговара.
Отцепљења су била и уставна и неуставна у исто време! И би рат.
Препоруке:
1
2
19 среда, 01 фебруар 2017 22:12
Zvonimir Bgd
Дакле, може се тумачити да, ако неки народ жели да искористи право на отцепљење, то ради отцепљењем "своје" републике.

Ovakvo tumacenje nije dolazilo u obzir jer za to nije postojao pravni osnov. I vi ste rec "своје" stavili pod navodnike. Ne bez razloga. Jer je citav ustav SFRJ iz 1974. polazio od suverenosti KONSTITUTIVNIH NARODA, a ne federalnih jedinica cije su teritorije bile omedjene tzv.administrativnim linijama. One ni po kojem osnovu nisu bile ni medjunarodne ni medjudrzavne granice, bez obzira sto su same fed.jedinice definisane kao "drzave". One su tako definisane u skladu sa uporednom ustavnom teorijom i praksom gde je FEDERACIJA skup saveznih drzava. A i tada mesovitog etnickog sastava. Onog momenta kada pada medjudrzavna granica SFRJ (dakle, spoljna jedinstvena linija), tada padaju i unutrasnje administrativne linije, jer je pao i ustav koji ih je propisao. Tada stupa pravo na samoopredeljenje do otcepljenja NARODA koji su konstituisali SFRJ.
Препоруке:
1
1
20 среда, 01 фебруар 2017 22:59
@Zvonimir Bgd
Ovakvo tumacenje nije dolazilo u obzir jer za to nije postojao pravni osnov. I vi ste rec "своје" stavili pod navodnike.
Наравно. Зато што и ја мислим да је такво тумачење било накарадно. Исто као и ви. А већ сам написао и да сматрам како је та двосмисленост и закукуљеност намерно уграђена у уставе како би некакви комитети те недоречености експлоатисали.
Међутим...
Друга страна (стране) сматрала је да је такво тумачење сасвим легитимно. У помоћ су позвали своје европске покровитеље, Милошевић је пристао на страно мешање и добили смо Бадинтерову комисију.
Даље знамо.
Препоруке:
1
2

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер