понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

"Неверно реални Тома"

Kоментари (6) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 19 новембар 2008 23:42
Дејан Стојановић
Прилично добар текст,додао бих само да је до расцепа у радикалној странци дошло у најповољнијем моменту за режим у Србији,сматрам да би да до расцепа није дошло у ситуацији каква је данас у земљи једна синхронизована акција опозиције озбиљно уздрмала властодршце и довела до избора већ на пролеће.У ситуацији каква је сада једину зрелу опозицију представља на жалост још увек нејак и недовољно бучан ДСС са људима у одборима међу којима већина нема срца за медијску борбу са присталицама режима.Тако да мени као искреном патриоту остаје само да се молим и надам да ова неприродна влада што пре падне срушена изнутра или сама од себе.
Препоруке:
0
0
2 четвртак, 20 новембар 2008 00:06
dejan025
Sjajan komentar. Jako je korisno podsetiti ili upoznati citaoce sa istoriskim cinjenicama. Hvala komentatoru na tome.
Nesto oko koalicionog kapaciteta. Jedno je pricati o njemu pre izbora a nesto sasvim drugo posle. A i sam koalicioni potencijal je cudna stvar. Obezbedjuje veliku moc malim strankama.
Secate li se DSS i njegovog koalicionog potencijala?

Kako da ne, naime sa nekih 15 posto glasova to je narodjnjacima omogucavalo dosta dugo vremena da vode politiku kao da su najjaca stranka. Dok se Tadic tresao od mogucnosti koalicije izmedju SRS I DSS, Kostunica je mogao da vodi politiku, sve sto je zeleo moralo je biti prihvaceno. Tako smo dosli i do vojne neutralnosti uostalom.
Sa druge strane i SRS je morao da daje mnoge koncesije DSS jer su zeleli da budu u buducoj koalicinoj vladi.
Na kraju i Genser je sa par procenata glasova u Nemackoj dugo odlucivao ko ce biti na vlasti. Problem je sto je to diskreditovalo DSS u ocima mnoogih jer su ih svi dozivljavali kao kalkulante.
Ovo pisem stoga, sto je SNS u sledecoj podeli karata na srpskoj politickoj sceni moze biti u poziciji kojoj je nekada bio DSS. Sadasnji rejting DS nije odrziv. Ekonomija je u padu, i nikakva propaganda u tom smislu ih ne moze odrzati na ovom nivou. Opozicija ce rasti.
Nije nemoguce da u sledecem periodu, DS sa svim satelitima ukljucujuci i Dacica nema potrebnu vecinu.
Ali je nece imati ni DSS niti SRS zajedno. SNS ce biti ta sredisnja strana, koja ce moci i na jednu i na drugu stranu. Bez njih se jednostvano nece moci kao sto se donedavno nije moglo bez Kostunice. I zato je ta retorika takva, ne zatvaraju nigde vrata. Ni DS, ni narodnjacima, jer ko zna sta izborna matematika nudi u buducnosti. Kostunica je rezervisan i to razumem, jer je dokazao da su mu principi vazni a ne sama vlast. ALi malo pragmatizma nije na odmet, mozda sutra bas SNS bude taj jezicak na vagi, sa kojim se mora, pa makar to bilo i nuzno zlo. Na kraju i DSS je bio prihvatljiv DS kao nuzno zlo zar ne?
Препоруке:
0
0
3 четвртак, 20 новембар 2008 11:34
bole
nije los tekst jer ima toliko propagande u medijima, i svi su kao sada za Nevernog Tomu, sada je postao Tadicev miljenik to jes njegovih medija.
Препоруке:
0
0
4 четвртак, 20 новембар 2008 20:13
Milan Puric
Dobro sagledane neke od cinjenica.Trnutak koji je Seselj izabrao za "obracun" trbalo je da njemu obezbedi sigurno liderstvo u stranci ako (kad)izadje iz Haga.Do tog trenutka SRS ne bi trebala da bude u bilo kakvoj Vladi ,jer bi celokupna stranacka nomenklatura bila zahvalna Nikolicu za ucesce u vlasti(sa svim sto to nosi),a ne Seselju.Van vlasti nomenklatura je zahvalna Predsedniku za polozaj u stranci i uzivajuce privilegije (poslanici,ucesce u lokalnoj upravi)a na taj nacin ce se utvrditi polozaj Vodje.Kako je izbora trebalo biti (da nema KRIZE) tek za dve tri godine,Seselj je racunao sa cinjenicom da ce Nikolic za to vreme izaci(sve kratko pamtimo) iz secanja narodu.Kako se cini na upravo zavrsenim lokalnim izborima Nikolic je dobio glasace ,a Seselj stranacku nomenklaturu(u zbiru obadvojica su izgubila).
Drugo na sta zelim da ukazem je cinjenica da su "Naprednjaci" vec veoma jasno profilirali aerodrom za sletanje na politicku scenu.Istupanja Nikolica,Vucica a pogotovo Jorgovanke Tabakovic definisu politicki prostor delovanja SNS.Ekonomija i stvaranje pre svega ekonomski jake Srbije sposobne da sa takvih pozicija resava i ostala(pre svega nacionalna pitanja)predstavlja cini se osnov buduceg politickog delovanja SNS.Da li i koliko ce to smetati nekima koji sada dominiraju tom poziciujom saznacemo za par meseci.
Препоруке:
0
0
5 недеља, 23 новембар 2008 12:19
D.Soldo
Retko objektivna analiza o nastanku jos jedne poli- ticke stranke u Srbiji.Nedostaje,po nasem misljenju,sagledavanje uzroka i posledica prihvatanja ucesca Nikolica na poslednjim predsed-
nickim izborima.Ovi izbori,bez ucesca radikala,sva-
kako ne bi bili moguci,a poznato je ko se i u zem-
lji i van zemlje zalagao za njihovo odrzavanje bas
u to vreme.
Препоруке:
0
0
6 среда, 26 новембар 2008 14:32
snezana grujic
Da li je gospodin Nikolic promenio stav svoje nove stranke po pitanju presude bivsem direktoru rts-a Milankovicu da nije kriv za smrt radnika koji su nastradali za vreme bombardovanja,posto je u ideologiji radikala da nemaju svest o odgovornosti politicara za stradanja svog naroda kao pokazatelja svoje neuspesne unutrasnje i spoljne politike, jer dok je takvo stanje napredka u Srbiji nece biti,posto je rezultat takve politike stradanje a ne saradnja koja ne podrazumeva izdaju nacionalnih interesa.Buduci da Nikolic(jos uvek)nije osudio pokretanje istrage protiv nezakonite dodele stanova bivseg direktora rts-a Milankovica kao sto je u predsednickoj kampanji izjavio da treba da bude oslobodjen kazne izdrzavaja zatvora,mozda je promenio ideologiju svoje nove stranke kada se radi o zastiti zivota svojih gradjana a ne nosioca vlasti,sto treba da je sustinsko opredeljenje ideologije svake stranke kojoj je interes gradjana ispred licnog i partijskog interesa politicara.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер