среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Опет савесни плаћају дугове несавесним - Да ли су банке заиста криве за све?

Kоментари (54) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 27 октобар 2016 13:17
Цвико
Да се вратимо на питање новаца. Аутор није у праву када на панел поставља питање кредита у овој или оној валути. Права прича јесте дозвола Народне Банке Србије и Владе Србије, да остварени профит, уместо да инвестирате под повољним условима у домаће тржиште, Ви износите из Србије. једном приликом, тим поводом Јоргованка је казала "Фала Богу". Таквим чином подрива се економија земље и сви кредити постају прескупи, као да их лихвари дају, чак и горе, јер су банке легалне институције. "Домаће а стране" банке дрмају нашом привредом. Капитал је у њиховим рукама. Ведре и облаче. Крајње је време да оформимо нашу банку са строгом финансијском дициплином као и код домаћих а страних банке. Знам наше људе. Но пре тога морамо решити питање власти јер ова то није у стању а и да јесте неће ово да учини. Док се ово не оствари Ви ће те подстицати расправе "швајцарац или евро".Добар лепак за похлепне и наивне,
Препоруке:
52
7
2 четвртак, 27 октобар 2016 13:23
....
То није у реду, нек плати свако своје: банке за незаконито подизање камата а дужници нек плаћају банкама своје кредите. Свако нека плати порез и комуналије а насилинике, коцкаре и бахате држава нека прво подсети на дуг а онда, ако се праве невешти, нека их пошаље на радну акцију, да те дугове и отплате.
Препоруке:
25
6
3 четвртак, 27 октобар 2016 13:28
Jorg
Ono sto autoru izmice, jeste da je savremeni bankarski sistem i logicki i de facto neodrziv, jer kamate i zaduzenost rastu eksponencijalno, a realna proizvodnja i privredni rast linearno. Kako je moguce da je nivo globalnih dugova bar desetak puta veci od globalnog GBP/a. Taj odnos zaduzenosti se iskljucivo moze pokriti novim, tj beskonacnim zaduzivanjem. Istina je da su banke davala pozajmice za koje unapred bilo jasno da ne mogu vracene. Drugi propust koji autor cini, odnosi se na asimetriju odgovornosti. Nasuprot pojedinacnim duznicima koji su bili izbaceni iz sopstevnih domova, banke po logici "to big to fail" ocekuju da ih upravo ti isti na ulicu izbaceni ljudi svojim poreskim novcem spasu zbog sulude, ali kratkorocno profitabilne lihve... Tvrditi da su dugovi problem gradjana, jednako prebacivanju zakonske odgovornosti na narkomane, a ne na dilere i narko mafiju...
Препоруке:
59
8
4 четвртак, 27 октобар 2016 13:52
ВИ и ваше ЛОПУЖЕ
и КРВОПИЈЕ враћате ТЕРОР који ће учинити јакобинце и бољшевике СВЕТЦИМА.
Препоруке:
23
21
5 четвртак, 27 октобар 2016 15:00
brzi
Pravo pitanje jeste ko je terao sav taj narod da se zadužuje pod takvim uslovima? Niko. Sami su tražili kredite bez da su čitali uslove i kamatne stope. Ne zabarovimo i to da to nisu bili krediti iz nužde nego su bili korišteni više manje za veči ili manji luksuz. Posledica tih kredita vam je ta da vama pola nacije živi u Beogradu, Nišu i Novom Sadu i bliski okoli spomenutih gradova dok van je ostatak države skoro da pustinja. skračenokazano nisu bankari hodali naokolo ko vaši mafijaši sa pištoljima i iznuđivali narod da uzima kredite nego je sam narod hrlio u banke i uzima te i takve kredite.
Препоруке:
53
28
6 четвртак, 27 октобар 2016 15:15
Роксанда
Проблем је у систему који дозвољава се зарада добија у једној валути, а хипотеке узимају у другој, а дужници који су се изложили ризику да би обезбедили себи и породици кров над главом су његове жртве.
Препоруке:
47
7
7 четвртак, 27 октобар 2016 15:22
usura
"Дугорочне динарске кредите у то време банке уопште нису одобравале. Дакле, грађани су били потпуно слободни да се одлуче да ли ће кредит узети или не, код које ће банке и да ли ће га узети у „швајцарцима“ или еврима."
A zašto u Srbiji banke ne odobravaju kredit u dinarima?

"Банке их нису терале да узму кредит већ их је на то наговорило потрошачко друштво и жеља за бољим животом"
A možda ih je nagovorilo to što sa 40g. neće da žive sa roditeljima?Ili što ne mogu više da tri generacije žive u istom stanu?
Препоруке:
47
12
8 четвртак, 27 октобар 2016 15:35
Синиша Куручев
Под број један , аутор је плаћен од стране банке да брани њихове ставове (погледати потпис).Ту је крај било какве објективности текста.Да бих аутору текста објаснио чиме су се банке у прљавој кампањи све служиле ( а зна их и он) потребно би било много више простора него што га имам овде.Није ми познат датум када је аутор писао текст али га обавештавам да је ПРАВОСНАЖНО решена дилема (лажна узгред будиречено) у вези кредита и околности које су се издешавале око курса, валута итд.Решена на је на начин да се такви уговори РАСКИДАЈУ.Похлепа банкара стварно нема границе а људи који то бране су без стида и срама (и са мало више туђег новца у својим џеповима)
Препоруке:
47
19
9 четвртак, 27 октобар 2016 15:56
Bya-Bya
@Синиша Куручев


Nije tačno da je rešen, to prevarantska interesna grupa zvana Efektiva prodaje naivnima.
Slučaj u Novom Sadu je presuđen na osnovu činjenice da je banka 'pogrešno' računala procente prinosa(kamate), a to de fakto i de jure znači izmenjene okolnosti.
Drugo, čak i da je sud stvarno presudio kako Efektiva prodaje priču, to ne bi moglo da se odnosi na ostale, jer nismo država presedentnog prava.
Препоруке:
36
7
10 четвртак, 27 октобар 2016 16:04
S
Ko je terao banke da dele kredite kapom i sakom? Nek odgovaraju za svoj nacin poslovanja. Ako klijent dobije pare,a ne vrati ih- upravni odbor je kriv. Banke hoce da sam za njih ne vazi princip trzisne utakmice. Drugi nek se bore,a banke ce da vladaju.
Naravno da su samo banke krive. Sto nisu znali da razlikuju lakome od preduzetnh gradjana.
Препоруке:
27
8
11 четвртак, 27 октобар 2016 16:07
MMF
Gospodin treba da nauci prvo u kakvom bankarskom sistemu zivimo. Taj sistem se zove "Fractional Reserve Banking"(tesko prevodivo na srpski). Nema nikakvih depozita. Banka nema pare koje to daje na kredit, ima samo mali dio toga, oko 10%. Dodjes u banku, trazis kredit, oni ti odobre i otvore novi racun na tvoje ime sa iznosom novog kredita ka stanjem stanjem na racunu(balance). IZ NICEGA! Kamata 7% na primjer. Kamata je ustvari 100% jer ti nije dao nista, nicije pare, samo ih je izmislio u knjigama, a ti im placas u stvarnom novcu.
Trazili ste, gledajte.
Препоруке:
52
10
12 четвртак, 27 октобар 2016 16:08
MMF
Gospodin treba da nauci prvo u kakvom bankarskom sistemu zivimo. Taj sistem se zove "Fractional Reserve Banking"(tesko prevodivo na srpski). Nema nikakvih depozita. Banka nema pare koje to daje na kredit, ima samo mali dio toga, oko 10%. Dodjes u banku, trazis kredit, oni ti odobre i otvore novi racun na tvoje ime sa iznosom novog kredita ka stanjem stanjem na racunu(balance). IZ NICEGA! Kamata 7% na primjer. Kamata je ustvari 100% jer ti nije dao nista, nicije pare, samo ih je izmislio u knjigama, a ti im placas u stvarnom novcu.
Trazili ste, gledajte.
Препоруке:
14
8
13 четвртак, 27 октобар 2016 16:30
Небојша
Да ли би аутор имао исти коментар да се десило да на пример 1 ш. франак сада вреди само 10. дин или би аутор у том случају сматрао да је нормално да држава помогне банкама(као што је то био случај у Америци и у неким другим земљама запада) јер ако би се дозволило да велике банке пропадну пропашће и држава?
Зашто приватне банке очекују да им држава ппомогне око ненаплативих кредита, да ли су приватне баке питале државу пре одобравања кредита?
Ако грађанин инвестира(започне бизнис, купи стан, ...) до 50.000 евра држава му неће бити гарант и покрити губитак ако његова инвестиција пропадне, али ако уложи у ПРИВАТНУ банку и банка пропадне држава ће му надокнадити целокупан губитак?!Зашто приватне банке за улоге грађана не гарантују својом имовином већ то за њихов рачун ради држава?
Ако већ постоји кредитни биро преко кога банке добијају све податке о грађанима зашто не постоји сличан кредитни биро пркео кога би грађани могли да сазнају податке о банкама?
Препоруке:
43
2
14 четвртак, 27 октобар 2016 19:33
Кнежевић Милан
Држава треба да донесе законе који сви морају да поштују.


Доноси она гомиле закона, и толерише њихово игнорисање, јер би стриктним поштовањем тих закона држава била највише санкционисана.
Банке су огезле у криминалне радње- мито, прање прљавог новца, финансирање сумњивих послова за велики профит- а политичари/држава су ту као сервис, институционално задужени за надзор и координацију тих и таквих радњи.
При том- држава је највећи дужник, и никако јој не одговара стриктно спровођење закона и наплата дуговања.
Зато мора банкама да дозволи овакве видове пљачке и да то "легализује".
Препоруке:
23
2
15 четвртак, 27 октобар 2016 20:36
Punoslav
Најпре да се ѕахвалим сајту да отвори ову тему кредита са валутном клауѕулом.При томе наглашавам да нити радим у банци нити имам било какав кредит,па ова ѕахвалност потиче од чињенице да је нпр. лист Политика потпуно водила расправу на ову тему и то каналисано како то само овај лист са традицијом уплитања свега и свакога у уређивачку политику уме.
Што се тиче кредита индексираних у CHF сматрам да је потребно да корисници ѕнају:
1) да постоји правноснажна пресуда Вишег суда у Новом Саду о раскиду уговора ѕбог промењених околности;
2) да тиме није решено који иѕнос новца је корисник кредита обавеѕан да врати банци;
3) да је сајт Ефективе дао обрачун враћања повољан ѕа кориснике кредита али наглашавам да о томе не постоји судска одлука
4) да је ово нарпчито битно корисницима кредита јер је до раскида дошло услед иѕмењених околности и не ради се о тѕв. тренутном испуњењу обавеѕа већ о трајном тј.дугогодишњем уговорном односу;
5) да је веома битно питање када је дошло до промењених
Препоруке:
13
1
16 четвртак, 27 октобар 2016 20:58
Punoslav
ѕаврши са овим уговорима јер
11) постоје ѕначајно битнији ништави тѕв.ѕеленашки уговори и то нпр. када се упореде цене станова у иѕградњи са продајном ценом утврђује се да је у свему томе далеко највећу а често и непримерену ѕараду остварио инвеститор, продавац.Такви случајеви се и не помињу,а мени је то потпуно неоправдано поготово,када се проблем враћања кредита посматра иѕ угла корисника.Не мирише ли вам ово на ценѕуру, јер када се са том теѕом обратите,нпр. листу са традицијом,он вам коментар не објави.
12)Исто важи и ѕа неке друге гране нпр. чест случај приликом продаје лекова или гардеробе ,,фирмиране"а, увеѕене иѕ ѕемаља, које не да крше већ сатиру људска права која нпр. у Београду неоправдано десетина пута више кошта.
13)Енормни приходи и ѕараде које помињем ѕначајно би укаѕале на карактер нашег система.
Хвала на стрпљењу
Препоруке:
4
3
17 четвртак, 27 октобар 2016 23:07
Спиридон
Ја просто не могу да верујем шта читам у овом тексту али заиста, где испаде преварена сиротиња још и крива за то што су их зеленашке банке насамариле. Тај преварени народ је узимао кредите под број један зато што су подлегли пропагандној хистерији створеној управо од стране тих истих уђеш, изађеш и готово зеленашких банака које су нас бомбардовале дан и ноћ са рекламама сваких пет секунди на радију и телевизији и блибордима пет пута пет постављених на сваких сто метара. Под број два ннису кредити у Швајцарцима пали са неба већ су у банкама су људе саветовали да им се највише исплати та опција. Под број три када сам пријатељима Немцима рекао за годишњу камату на кредит у Србији људи замало нису пали у несвест и пет пута су тражили да им поновим да ли је то могуће. У Немачкој на пример је законом ЗАБРАЊЕНО да било која страна банка има више од 30% удела у власничкој структури било које немачке банке а код нас су наше банке уништене да би дошле стране и зеленашиле овако са кредитима...
Препоруке:
22
8
18 четвртак, 27 октобар 2016 23:24
ma,vazi...
Sve ok,s tim sto je autor ispustio da prikaze jednu cinjenicu. Banke prate u svojim bilansima medjunarodne racunovodstvene standarde,pa se za iznose negativnih kursnih razlika umanjuje oporeziva dobit. Tako,ne samo sto kursne razlike prevaljuju na krajnje korisnike kredita,nego ne placaju ni porez u punom iznosu... Mislim da je u reklami jedne banke "ma moze" sve receno,pa se postavlja pitanje ko je trebao da vodi racuna o sigurnosti naplate kredita?
Препоруке:
17
2
19 четвртак, 27 октобар 2016 23:46
серпска сарма, а мож и пасуљ
Резервишем једну бандеру у улици Краља Милана, одо код ужара да поручим добар производ, требаће ми, ал НЕ ЗА МЕНЕ!?
Препоруке:
14
5
20 петак, 28 октобар 2016 01:41
Causa Spectandum
Ипак, неко ће морати да плати дуг који су ти клијенти направили


A joojjj, kakvi komentari!?

Malo da se cratimo u istoriju, jer ona je Magistra Vitae.
Moramo se setiti "otkupa stanova". Neko je uozio radi sredstva, neki su dobili, ali bukvalno dobili stanove pod stanarsko pravo, a onda i "otkupili" za tepsiju ribe, a mozea i za manje.

Na to su, cini se, i racunali zajmoprimci - inflacija ce da pojede pola, a drzava pola da oprosti.
Takodje, nije problem ni u "svajcarcu". Bio bi problem i u dinarima, ali hajde ti to nekome objasni, koji hoce da da se poktije dugim cebetom, a spada ga kratko.
Naravno da ljudi nisu znali da se kamata i glavnica u obavezi placanja mogu razdvojiti, pa ako nisi u mogucnosti da placas punu ratu, plari samo kamatu.
Jos i jedan promasaj jeste vezanje sa pluajucu kamatu, sta je u srpskim ekonomskim uslovima ravno idiotizmu

I tako dalje, i blize.

Komentatore molim da razdvoje pravicnost i bankarsko-ugoverene odnose.
Препоруке:
7
7
21 петак, 28 октобар 2016 08:32
луди скретничар
Кредит у швајцарцима за стан у Новом Саду - празна родна кућа у Банату.

Ма може! Флеш-кеш! Где то има? У глупих Срба.
Препоруке:
15
2
22 петак, 28 октобар 2016 08:41
жирант
Једно јутро испред свог подрума нађем прљав и поцепан позив за суд на име једног од станара. Самохрана мајка са троје деце, која живи у социјалном стану, позива се на суд у својству жиранта за неки микрокредит...Мене сад занима, како је банка могла да одобри кредит за који је жирант била особа која не може да плаћа ни комуналије?
Препоруке:
22
1
23 петак, 28 октобар 2016 10:11
kalimero
Miroslave, vidi se iz teksta da ste jedna ljudska gromada.
Препоруке:
11
1
24 петак, 28 октобар 2016 10:29
Синиша Куручев
@Буа-Вуа

Било би корисно због вас а и због других који су прочитали ваш одговор на мој коментар да ипак прочитате пресуду.Ни једне речи о погрешној рачуници за камату о којој ви пишете тамо нема.Пресуда за раскид се тиче управо ПРОМЕЊЕНИХ ОКОЛНОСТИ.
Препоруке:
10
2
25 петак, 28 октобар 2016 10:36
Никола
Молим читаоце да немају личан однос према аутору јер је одличан повод за полемику. Хвала и порталу што га је објавио. Моји ставови су:
- аутор је у праву што се тиче слободе избора. Ја сам грешком прочитао у наслову свесни а не савесни и мислим да је ту суштина. Већина популације нема знање, а има велику страст, потребе изнад могућности(гордост). У судару са оним који знају, желе профит и нису оптерећени размишљањем како је онима од којих ће узети тај профит резултат је видљив. Аналитичка одељења банака су пратила дугорочне трендове односа валута ДМ(ЕУР)/ЦХФ и тај тренд је био дугорочно константан у корист немачке (европске)привреде због различитих структура привреде (швајцарска је мање окренута ка модерним технологијама). Тај тренд је имао одступање кад се Немачка ујединила (док није преображена источнонемачка непродуктивност) и очекивали су кад се ЕУ проширила пре десет година да се понови краткорочно одступање. Банкари су се кладили кроз ниже камате. И добили.
Препоруке:
9
5
26 петак, 28 октобар 2016 11:13
Никола 2
Даље:
- Држава није заштитила грађане у довољној мери од ове игранке (и НБС је она морала бити јасна)
- Држава учи грађане о органима за излучивање зглавкара, а ни реч у школама нема о финансијском образовању неопходном за данашњи живот. По празној табли (Tabula rasa) свако може писати.
- Банке се у свом пословању понашају неетички и а исто терају менаџере и службенике због месечних циљева. Пре 2 дана када сам превремено отплатио кредит, банка ми је уместо тога предлагала да наставим да плаћам и орочим средства по мизерној камати, а све како бих сачувао паре :)
- Држава не спречава такво неетичко понашање ни регулативом НБС ни ефикасним судством. Шта значи "препорука" из 2013. НБС да банке врате износе које су покрали јер су незаконито подигли камате. Када сам од Креди агрикол (ауторове банке)тражио паре по препоруци писано су ми одговорили да не могу јер сам већ превремено отплатио тај кредит па не могу да ми га умање. Ако вас још увек не пљачкамо, нећемо вам ни враћати опљачкано.
Препоруке:
21
1
27 петак, 28 октобар 2016 11:49
Цвико
Causa Spectandum,
Слажем се са Вама, осим по питању откупа стана за "тепсију рибе". Мислим да је то било 1978 г. дневни лист "Вечерње новости", два дана односно у два дела објавио је текст како су станови за које Ви пишете, да су откупљени за "тепсију рибе", пет пута плаћени. Наравно уследиле су казнене мере... По аутору, стан је плаћен први пут кад је саграђен. Неко је платио. Затим, имали смо издвајање из дохотка запослених за станбену изградњу, плаћали станарину и одржавање... Ако су супружници били запослени они су за двособни стан плаћали два доприноса а добили један. (И тада је било мућки па је неко добио два или више станова). Наравно најгоре су прошли они који су плаћали а добили ништа. Доприносе су плаћали и они запослени који су имали кућу од раније, односно саградили кућу од кредита. Сећам се мог шефа, који нам је једног дана (1975)рекао: "морам скокнути у банку да исплатим преостале рате које су у месечно износиле колико је коштала кутија шибица". (Како ко).
Препоруке:
12
0
28 петак, 28 октобар 2016 12:07
za MMFa
Taj sistem se zove "Fractional Reserve Banking"(tesko prevodivo na srpski).


Zasto bi ovo bilo tesko prevodivo?

Recimo, doslovce bi moglo biti: delimicne bankarske rezerve.

Nesto manje doslovce, ali bolje po smislu: kreditiranje iz nepokrivenih rezervi, ili iz nepostojecih rezervi.

Nije srpski jezik samo za cobane, ma koliko mi na tome, jos od Vuka Karadzica, usrdno radili.
Препоруке:
18
0
29 петак, 28 октобар 2016 13:15
Биљана Николић
Опет покушај да се поделимо између себе на ове и оне.

Камата за странце у Чешкој износи 1% годишње - човек направио калкулацију и купио стан да би га издавао туристима, требају му гости 9 дана у месецу да би покрио рату. ( 1% годишње?! )
Драге моје банке, ако су се клијенти залетели за јефтији луксуз, ви сте се залетели за велики профит! Ако су клијенти неопрезно узимали кредите, банке су их непрезно одобравале.
Према томе, онај ко плаћа неопрезне дугове клијаната, плаћа и неопрезна потраживања банака.
Не желим да плаћам ни једно ни друго!
Нађите решење са својим дужницима, најмање подједнако сте криви за ситуацију са швајцарцима.
ПС. - направите рекламу за кредит са оваквим ставовима и пустите је на ТВ у удраним терминима, едукујте клијенте ПРЕ узимања кредите. Тако ће бити мање ненаплативих потраживања зар не?
Препоруке:
24
3
30 петак, 28 октобар 2016 13:15
Darko
@MMF

Fractional Reserve Banking se odnosi samo na centralne banke, a ne poslovne banke u Srbiji. ECB, Fed, BoE i ostale centralne banke mogu da štampaju, i štampaju pare bez pokrića, koje mogu da se nadju u poslovnim bankama (najvećim delom), ali opet kao depozit ili pozajmica od centralne banke. Lepo je što je javnost u Srbiji bogatija za jedan termin, ali nije loše i koju rečenicu iza toga pročitati. Poslovna banka u Srbiji ne može da pravi pare iz vazduha, kao centralne, jer da može, da li mislite da bi propale sve banke koje su do sada propale zbog loših plasmana koje nisu vratili klijenti? - niko ih tih banaka se nije setio da ima čarobnu moć da pravi pare ni iz čega, ali su oni odlučili da je bolje da propadne banka a oni ostanu bez posla (možda neko i u zatvor)...
Препоруке:
5
6
31 петак, 28 октобар 2016 13:29
S.Z.Ž
A moglo bi i da se kaže da su "savesni" plašljive kukavice koje pristaju na sve zarad trenutne pohlepe, dok su "nesavesni" ljudi koji žele da zadovolje svoje prohteve uz fer uslove.

Kad se desi da zajmodavac, čitaj zelenaš promeni pravila u svrhu sticanja profita jer mu se čini da je klijent podložan pritisku a taj klijent bude toga svestan postaće momentalno nesavestan. Oni koji pristaju na sve čak i na one uslove koji su protivni zdravom razumu postanu definitivno SAVESNI i kao takvi normalno je da plaćaju "grehe" ovih drugih ali ko ih zbog toga j.... ?
Препоруке:
4
4
32 петак, 28 октобар 2016 13:55
Ово је занимљиво
"можда неке од банaка и јесу чиниле криминалне радње као што је на пример, неумерена производња финансијских деривата које су ИНИЦИРАЛЕ крах финансијског тржишта"

Дакле, неке или једна небитно, јесу иницирале крах.

Последице ауторе? Јесу криве или нису? Па се мало вадите на лични интерес и тако даље.

Кец ко врата.
Препоруке:
11
3
33 петак, 28 октобар 2016 14:11
Ово је занимљиво
"можда неке од банaка и јесу чиниле криминалне радње као што је на пример, неумерена производња финансијских деривата које су ИНИЦИРАЛЕ крах финансијског тржишта"

Дакле, неке или једна небитно, јесу иницирале крах.

Последице ауторе? Јесу криве или нису? Па се мало вадите на лични интерес и тако даље.

Кец ко врата.
Препоруке:
6
2
34 петак, 28 октобар 2016 14:28
Шта жели да каже овај човек
Магарци који, плаћају. Магарци који плаћају су жртве и ваших банкарских спекулација и спекуланата који са вама сарађују. Најбоље би било, и ту је аутор у праву, да вас игноришу ида са вама не сарађују. И још нешто, зашто би држава (шта је то уопште кад кажемо Србија или слична борнаија) судски штитила банке преко разно-разних извршитеља, а не штити грађане којим држава дугује.

Идите ви у лепи...
Препоруке:
15
1
35 петак, 28 октобар 2016 16:33
Спиридон
@ Causa Spectandum

А да ми то мало не мешамо бабе и жабе са том учитељицом живота? Какве везе имају кредити у швајцарским францима узетим од страних банака са откупом станова у време хипер инфлације. Не разумем, да нису људи узимали кредите у швајцарцима зато што су мислили како ће за пет година швајцарце да поједе светски чувена инфлација у Швајцарској?!? Покушај ти оволике камате да објасниш било где у некој нормалној земљи, као и то да људи отплаћају десет година свој кредит и да имају више дуга данас него пре десет година па онда да причамо даље о раздвајању камате и главнице дуга. Ово је типично зеленашење а не банкарство.
Препоруке:
14
2
36 петак, 28 октобар 2016 18:10
Novi Sad
Svaka cast autoru koji je imao hrabrosti da iznese svoje stavove i da se javno predstavi. Citam komentare i jasno se vidi monogi ne mogu da prihvate da je socijalizam proslost i da je takav nacin razmiljanja pogresan. Osnovni problem je nase siromastvo i neznanje. A ko je tome kriv? Banke sigurno nisu. Bankarski sistem ili pozajmljivanje novca funkcinise na isti nacin vec hiljadama godinam i nema nista novo. Problem je samo sto nasi ljudi ne shvatju ozbiljno globalizaciju i nas uticaj na to koji je ispod 0,5%. Bravo za hrabrost i objektivno iznosenje misljnje jednog bankara.1
Препоруке:
10
13
37 петак, 28 октобар 2016 18:20
DrJelaBisic
Banke nisu socijalne ustanove za resavamke stambenih problema.One su trgovci parama.Kad potpisujete bilo kakav ugovor-neka vam ga advokat prptumaci.Ovo bi trebalo da bude obavezno,po zakonu.
Препоруке:
12
2
38 петак, 28 октобар 2016 18:35
S
@Darko

Fractional reserve banking ili kako je sjajno na srpski komentator preveo ( jer ljudi koriste engleski a ne znaju ga) je delimicna pokrivenost rezervama,a to je samo vezano za poslovne banke. Centralne banke sa rim pojmom imaju veze samo u smislu sto ga stampanjem novca podrzavaju.
Naravno da i nase banke prave novac iz nicega,zato ih je i pet ugaseno jer Evro ne mozemo da stampamo,a dinar samo koliko nam okupator dozvoli- tj.koliko evara drzava pozajmi,pa ima kao pokrice za dinare.
Stvar je u tome sto klijent dodje,trazi kredit,banka ga skenira da vidi moze li da vrati dug (tu grese u proceni pa zovu posle drzavu), i ukucavaju mu na racun zeljeni iznos bez da imaju bilo kakvu aktivu kao pokrice. Kad zafali para, one su ulivaju u banke preko Vlade,a ova opet uzima od CB. Vlada da bi te pare vratila CB-u, da ne izazove inflaciju, dize poreze,akcize....
Препоруке:
9
1
39 петак, 28 октобар 2016 18:39
S
@Jela Bisic

Pa ako nisu socijalne ustanove sto daju ogromne kredite sirotinji? Ko treba bolje da zna finansijske mogucnosti radnika u pekari zeljnog svega na ovom svetu: Banka ili on sam?
Препоруке:
8
8
40 петак, 28 октобар 2016 20:55
Majstor Bob
Lopovi, alavi glupaci, ludilo mozga (ovaj poslednji izraz je iz realitija hehe). Eto, o tome se radi, bilo da su u pitanju banke ili glupaci koji uzimaju kredite i to je sve.
Препоруке:
7
5
41 петак, 28 октобар 2016 23:06
Јелена
Још је интересантније колико су неки убеђени да је овај народ луд. Нико од банака није позајмио швајцарске франке, ни саме их банке нису имале. Грађани испадоше похлепни?! Циљана акција финанисјске клопке за младе брачне парове је успела. Али, наравно, привремено. Држава да донесе законе? Па држава има законе, само сте их требали раније читати. Неће ову пљачку платити ни народ ни држава, замајавајте још мало... само још мало је остало.
Препоруке:
15
6
42 петак, 28 октобар 2016 23:57
MimiMetalac
Neka nama, nesavjesnima, gospodin clan izvrsnog odbora objasni ovo:

Gdje je kamata (iliti dug) u momentu kada neko (banka) nekome odobri kredit od, recimo, 20.000 eura?

Zahvaljujem!
Препоруке:
6
1
43 субота, 29 октобар 2016 09:56
Zoran
"Ljude niko nije terao da uzimaju kredite".
Ni banke niko terao da im daju kredite.
Zasto drzava brani banke a ne ljude? Zato sto drzavna administracija u simbiozi sa bankama pljacka narod. Privatne banke su protivprirodni blud. Drzava treba da garantuje da novac predstavlja potvrdu necijeg korisnog rada a ne da manipulise novcem uz pomoc banaka koje predstavljaju interes pojedinaca. Upornim ponavljanjem lazi "novac je roba" banksteri su (zajedno sa drzavnom administracijom i sitnim intelektualnim kriminalcima iz ekonomskih tzv. nauka)ozakonili pljacku naroda. Ja u zivotu nisam uzeo ni dinar kredita ali podrzavam pravo onih koji su uzimali kredite da vrate privatnim bankama pare kad mogu i koliko mogu. Kad ja pozajmim novac prijatelju uvek sam svestan da se moze desiti da mi ne moze vratiti i da mu ne mogu nista. Isti princip treba da vazi i za privatne banke.
Препоруке:
10
3
44 субота, 29 октобар 2016 10:48
Спиридон
@ Нови Сад

Нажалост једна од ствари коју нам је социјализам оставио је да ето тако као ви у суштини немамо појма како то изгледа тамо где социјализма нема, па онда људи слични вама оправдавају ово зеленашење јер тако то треба мисле они, није ово забога зли социјализам. Само својим коментаром показујете да сте типичан продукт тог истог социјализма не зато што сте га волели већ зато што сте га мрзели и што немате појма како узимање кредита изгледа у нормалној уређеној земљи. Дакле драги мој господине ово је типична пљачка и стране банке су и рачунале управо на то да овде народ нема појма и да га је лако ошишати. Када би исто то покушали у својим матичним земљама нико нормалан им не би ни ушао у банку...
Препоруке:
7
6
45 субота, 29 октобар 2016 12:25
S.Z.Ž
Najgori su mi magarci oni antisocijalistički magarci. Oni su svi za kapitalizam i kunu se u te kapitalističke "vrednosti" gramzivost, pohlepu, beskrupuloznost.
Препоруке:
6
6
46 недеља, 30 октобар 2016 08:54
pedjauae
Fino ga napisa ovaj cika. Nisu naravno samo banke krive, kriva je kao prvo drzava, koja je na silu unistila domace bankarstvo i aktivno pomagala lihvarima da dodju ovde i fulje narod kako hoce.

Krivi su i gradjani koji su glasali (i jos glasaju) za sluge okupatora.

I za one kojima je promaklo,nije samo socijalizam mrtav, i kapitalizam je. Svo to guljenje naroda (ne samo u Srbiji, skoro celi svet je u istom problemu) nema veze sa kapitalizmom do 80te. Tada se za ovakve zajebancije islo lepo u corku, sad svaka banka moze da pljacka narod kako hoce.

I da, kredit u stranoj valuti ne postoji nigde, nisam bas siguran da je i u Srbiji to legalno.
Препоруке:
6
1
47 недеља, 30 октобар 2016 15:37
Neša...
"Uvek sam se bojao banaka" - Endrju Džekson
"Problem koji se sklanja već vekovima i koji će se morati rešiti borbom pre ili kasnije jeste problem između naroda i banaka" - Lord Ekton
"Mrzim banke. One ne rade ništa pozitivno za druge osim za same sebe. One su prve kada treba naplatiti njihovu zaradu i prve beže kada dođe do problema." - Erl Voren
"Šta je to sistem? On se zasniva na bankama i izgrađen je na moći banaka, tako da može biti i uništen preko banaka." - Erik Kantona
"Proces kako banke zarađuju novac je tako jednostavan da staje um" - Džon Kenet Galbrajt
Препоруке:
3
1
48 недеља, 30 октобар 2016 22:46
ББ
1. ко је дозволио банкама да продају кредите у страној валути ако је средство плаћања у Србији динар и ако зна какве проблеме може да изазове свака страна валута па и швајцарац? Шта ћемо кад евро почне да расте ненормално? Тај који је то дозволио свјесно је преварио грађане ове земље и треба у затвор.

2. банке су ту да би давале кредите.. банкари су много боље владају материјом него њихови клијенти и свјесно су продавали кредите у швајцарцима и нагповарали клијенте да их узму. Банке су имале циљ да на тај начин преваре грађане јер сигурно нису радиле у корист своје штете.

3. ако већ неко сумња у "поштење" банака довољно је да погледа у камате на штедњу и да види да банкама у ствари не треба новац од грађана јер је систем тако направљен да га имају у изобиљу чиме су само постале похлепни проточни бојлер

4. па у чему је проблем зашто људи иду у банке? Законом је прописано да плата не може на руке него мора на рачун.. да се стан не може купити него преко рачуна ..
Препоруке:
3
2
49 понедељак, 31 октобар 2016 15:09
DrJelaBisic
Uvedite islamsko bankarstvo.Oni ne uzimaju kamate I ne teraju prodice na ulice.Socijalno su odgovorni,a ipak posluju sa dobitkom.
Препоруке:
3
0
50 понедељак, 31 октобар 2016 16:13
ББ
по мени је суштина приче у томе да је законодавац тј држава наметнула грађанину да мора да отвори рачун у банци и самим тим да плаћа обавезе које из тога произилазе. Самим тим је на мети њихових продаваца који не дају прецизне информације намјерно или случајно. Да није тако.. ако ниси задовољан једноставно повучеш своје новце из банке , не мораш ни да јој прилазиш али нажалост сила закона те тјера банкарима.
Препоруке:
1
0
51 уторак, 01 новембар 2016 10:52
DrJelaBisic
Banke jesu krive.Davali su novac ljudima koji nemaju pokrice-garanciju da ce dug vratiti.Kakva je garancija necija plata?Sta ako izgubi posao,umre,razboli se?Za sve te slucajeve postoji osiguranje,koje,opet,placa sam duznik.Banke nece da ga aktiviraju-da bi zadzale da ga nisu aktivirale-da bi od njih osiguranje trazilo niske uplate I tako njihova zarada bila sto veca.Ova vrsta savremenog bankarstva,koja se kao rak siri svetom I rusi sve oko sebe vrlo stetna I u sprezi je sa razorenim drzavama globalizovanog sveta.Klasicno bankarstvo,koje,jedino,postoji,npr u Skandinavskim zemljama,udruzeno sa socijalno odgovornim zakonima,kao I islamsko bankarstvo su dobri primeri.Takodje I razne zadruge,zadruzne stedionice I sl.Trazite primere dobre prakse u zemljama treceg sveta,azijskim zemljama,zemljama sa socijalno orijentisanim kapitalizmom.Nikako u SAD I njihovim koonijama.
Препоруке:
2
0
52 уторак, 01 новембар 2016 23:04
boban
Banke nisu krive.Kriva je drzava i krivi su duznici.Drzava bi morala da zabrani takve kredite.Ako radis za Dinare a zaduzujes se u drugoj valuti ti se kockas i to na dugu stazu.Ti ustvari tvrdis da ce Dinar biti stabilan u sledecih 15 godina.Totalno ludilo.Ako drzava to dozvoljava ,onda duznik mora da se sam uzdrzi od ovog kockanja isto kao sto mora da se uzdrzi od kockanja sa tri sibice na ulici.
Banke su ti sibicari.Niko te ne tera da se kockas.
Препоруке:
1
1
53 среда, 02 новембар 2016 00:37
Светозар Маринковић
Да су у банкама читали српске законе, пре него су пласирали те кредите, видели би да у Србији могу да пласирају динарски кредит и од 2006.године девизни кредит. Динарски кредит "са валутном клаузулом" никада није ни био законом предвиђен, иако је валутна клаузула као институт начелно дозвољена. Уговори су потпуно незаконити, само је требало много времена за опоравак од шока незаконитости и да се проблем сагледа кроз призму домаћих прописа. У Србији је кредит дефинисан одредбом члана 1065 Закона о облигационим односима - враћање примљеног новца ( а примљен је одређени динарски износ) и плаћање уговорене камате ( а не враћање уговореног новца, као што су банке у тим уговорима предвиделе). Коцке је дакле било, управо се банка коцкала, до сада је добијала, а сада ће почети да губи. Као код сваког коцкања.
Препоруке:
1
0
54 среда, 02 новембар 2016 09:55
DrJelaBisic
Banke su koristile sto su"suvise velike da padnu"pa imaju podrsku drzave,koja navija za njih.Zamislite sta bi se desilo da ste.,kao privatno lice,sklopili sa nekim ugovor o zajmu,kakav su banke sklapale.Da li biste mogli da naplatie svoje potrazivanje?Nikada.Svako bi vam rekao da ste trebli da pazite sta radite,i da niste trebali da dsjete pare bez garancije.Cak I hipotekarni krediti su uvek rizicni.Zamilite da je celo trziste,vecina nekretnina pod hipotekom.Ljudi koji su uzeli kredite jednostavno kazu"ne mogu vise"i banka treba da se naplati iz nekretnine.Kad sve te nekrtnine odjednom grunu na trziste-cena pada,i banke mogu da s nadaju samo malom delu cene.Ne samo da niko nece,za kupovimu nekretnine,da uzima kredit,vec I sami duznici mogu svoju nekretninu,koja je bila pod hipotekom,da kupe na drazbi,vrate je za male pare I oslobode je duga.
Препоруке:
3
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер