петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Вацлав у Београд, Вацлав из Београда

Kоментари (2) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 11 новембар 2008 05:29
Nacosi i kosmopoliti
Nemajuci kud, Pancic priznaje da Vaclav Klaus "јако верује у 'националну државу' и њен суверенитет из времена класичне модерне, али у томе његовом веровању немогуће је детектовати релевантно присуство етничког национализма, и то га у старту фундаментално раздваја од наших умишљених и самодефинисаних 'евроскептика' са деснице и десног центра, понајчешће тек баналних 'нацоша' који су, ето, довољно шлифовани да радије себи бирају неку другу одредницу, што је лепо, али није лепо што им та друга одредница никако не пристаје." A, tako - Pancic i ne govori o Klausu, nego o nasim "evroskepticima", koji su po njemu "umisljeni"! Kako Srbija nije "u Evropi", i kako jedva da ima nade da ce ikada biti u toj i takvoj "Evropi", onda je ocito da u Srbiji postoje samo umisljeni - "evropejci"! "Evroskepticima" stvarnost naprosto daje za pravo, uvidja to vec i mladjani Jeremic, dok Tadic ima nesto slabije reflekse, ili je dublje od ostalih zaglavio u evro-ujdurmu! Da bi nekako "svario" Klausa, koji je "autentican evroskeptik", Pancic ove srpske, domace "evroskeptike" naziva - "banalnim nacosima"! A zasto Klaus nije "nacos", Pancicu? Odgovor je na koncu Vaseg teksta - Ceska je "duboko i bezbedno 'u Evropi'"! Drugim recima, ona ne vodi bitku za svoj status, za svoju teritoriju, za svoj opstanak. A Srbija to cini - i to je sustinska, ali ustvari i jedina razlika izmedju Klausa i Kostunice npr. Da je Vaclav Klaus predsednik Srbije - sigurno ne bi bio na pozicijama Tadica, ili Pancica, nego na pozicijama Kostunice! Drugim recima - zastupao bi interese svoje zemlje! To je ono sto je Srbija prepoznala u Klausu: cestitog rodoljuba, koji ni drugima ne uskracuje to pravo na rodoljublje! Kao sto Panciceva "Evropa" takodje nikome, OSIM SRBIJI, ne uskracuje to pravo! I kao sto ni Pancic, nikome i nikad, OSIM SRBIMA, ne uskracuje to pravo! Jer, Srbi su - ako nisu Pancic ili Ceda Jovanovic - po definiciji "nacosi", a Taci, Silajdzic i Mesic su uzor kosmopolitizma!? Zar ne, Bogoljube (tj. Teofile)?
Препоруке:
0
0
2 четвртак, 13 новембар 2008 15:36
Ruzica Vujovic
Nacionalizam jeste jedan element klasicnog evropskog liberalizma ciji je pretstavnik Klaus. Klausovo protivljenje prenosenju suvereniteta sa nacije na supranacionalne organizacije, odnosno njegovo zalaganje za ocuvanje nacionalne drzave, pociva na uverenju da su demokratija, vladavina prava i sloboda moguci jedino u nacionalnoj drzavi (sloboda shvacena ne kao uniformnost interesa svih pojedinaca, vec jednakost pred zakonom pojedinaca koji imaju razlicite interese). Kao sto je spreman da prihvati cinjenicu da na nacionalnom planu razliciti subjekti nacionalnog prava imaju razlicite interese, tako Klaus ne porice cinjenicu da na internacionalnom planu razlicite nacije imaju razlicite interese. On smatra da je prenosenje suvereniteta sa nacije na internacionalne organizacije upravo iz tog razloga nedopustivo - jedino zadrzavanjem suvereniteta nacije mogu da se bore za svoje razlicite interese (u okviru medjunarodnog prava).

Protivnici nacionalne drzavnosti veruju da razlicitost interesa kako unutar nacije, tako i na internacionalnom planu, pretstavlja problem, - jedan od njihovih omiljenih argumenata je da razlicitost interesa, olicna u postojanju razlicitih nacija, dovodi neminovno do rata. Iz ovog razloga bi da prenesu suverenitet sa nacije na internacionalne organizacije i uspostavljanjem jedne vlade, jednog pravnog sistema za sve, prevazidju razlicitost interesa. Razlicitost, u ovoj viziji buducnosti, dopustiva je samo u formi folklora.

Jedan od razloga Klausovog odlucnog protivljenja ratifikacije reformskog Lisabonskog ugovora je bila njegova strepnja da bi ovo moglo dovesti do prestanka pravosnaznosti Benesovih dekreta, cime bi ceski etnicki i nacionalni interes bio ugrozen. Sam Klaus se nije libio da ovo otvoreno i kaze i da uradi sve sto je bilo u njegovoj moci da poseban ceski etnicki i nacionalni interes zastiti.

Srpski nacionalni interes, srpska sloboda, su daleko vise ugroszeni od ceske slobode, pa je i borba za njih teza i manje elegantna.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер