уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Александар Дугин: Брегзит, али ништа лично

Kоментари (12) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 24 јун 2016 22:07
Olos sa Balkana
VB je trojanski konj na evropskom tlu,moguce je da je odigrala svoju ulogu i sada se sa jedne pozornice seli na drugu...

Sta ce se dalje desavati,to ne znaju ni najveci igraci u Berlinu i Briselu.

Mozda je ovo prilika za evropsku Evropu (kako se kaze u tekstu);mozda je ovo nesto najgore sto je kontinent zadesilo posle II sv.rata.

Ja se licno nadam nekom novom konceptu Evrope nezavisnije od SAD i ipak mnogo blize Rusiji,pre svega u ekonomskom i antiteroristickom pogledu;a ka tome je ucinjen jedan od najbitnijih koraka-VB van EU...sanse su male ali se smem nadati...
Препоруке:
42
2
2 петак, 24 јун 2016 22:13
Зоран
"Демократија није владавина народа него елите"
Значи ли то да је Гебелс био у праву када је тврдио да се демократија нужно мора претворити у плутократију (То што је тврдња, нажалост, потекла од Гебелса не значи да није истинита).
Дуци Симоновић је у једној ТВ емисији рекао да му је сличну тврдњу (али са позитивном конотацијом) изнео и "генијални" творац српске демократије Ђинђић.
Уосталом и у иѕворној Грчкој демократији су постојали грађани и робови.
Не преферирам диктатуру (знам како је изгледала диктатура пролетеријати) али добро размислите кад чујете неку од две мантре - прва је "демократија" а друга је "стране инвестиције".
Препоруке:
51
0
3 петак, 24 јун 2016 22:45
brzi
Dugin je još jedan u redu koji ne razumije najtačnije funkcionisanje višepartiske demokratrije. U partije se udružuju elite, takve i onakve, prave i izvode programe svojih partija a narod na izborima samo bira među partijama koja mu se najviše sviđa i činom odabira na izborima dolučuje koja če partija ( elita, program) vladati do sledečih redovnih ili vanrednih izbora. Takođe Dugin ne razumije osnovnog ludskog prava u demokrstskom pravnom društvu: Imati pravo birati i biti biran. Ovo osnovno načelo ljudskih prava su u Britaniji iskoristili sledbenici Neda Ludda i zabili predposlednji čavao u sanduk zvan raspadanje Britanske imperije koja traje več skoro 80 godina ( od početka 2. sv. rata kada je Čerčil amerima dao za 13 vojnih rušilaca sve karibske kolonije). Poslednji čavo u raspad Britanije biče zabit sa ujedinjenjem Irske i odlazkom Škotske. Sve to če se dogoditi u sledeče dve godine.
Препоруке:
10
48
4 петак, 24 јун 2016 22:51
Црна Мамба
Народе ЕУ нико није ни питао кад је стврао ЕУ...Наравно али и не тражи се сагласност. Довољан је пасивни пристанака јер сагласност је наметнута монополом над избором. Не расправља се више о различитим начинима, моделима, структурама, одлукама и изборима, већ се све своди на афирмацију већ постојећег наметнутог избора који је неупитан, при чему није најјаснија смисао и сврха тог наметнутог избора а биће да је он сам себи сврха.Та несвсисходност је и највећа мана спектакла и пре или касније људи се решавају таквих илузија.
Не слажем се да су енглези били у подрђеном положају у односу на американце. Напротив, то стално хушкање и предводништво у непочинствима је, на неки начин, држање под контролом тог нервозног и лаког на обарачу каубоја који увек пуца неконтолисано у свим правцима. Тај лукави начин контоле био је једино средство које јој је омогћавало да оствари своје интересе. Како тад тако и сад. Само лични интерес гони енглезе на овај потез никакав виши смисао.
Препоруке:
38
1
5 петак, 24 јун 2016 23:18
Дугине, свака ти је ка у Његоша
Енглези су били ту да ометају Немце и Французе у стицању реалне независности Европе као континента.

Постоји шанса да се Европа врати себи - добровољном удружењу народа који воде његове националне елите,али се то,
на жалост, неће десити.

Прерачунала се Меркелова (или јој је тако наређено)
са увозом муслоша. Па то је буквално једина ствар око које су сви у Европи и Америци - сложни.

Мислим, људски род би био необично срећнији у снажном партнерству Француске, Немачке и Русије уз народе који себе ту препознају као припадајуће.

Са ове стране би остали Американци, Енглези, глупи Пољаци, ``Балтичке државе`` и амерички кучићи попут шиптара, Финаца, Швеђана и сл.

Та права``Европа`` у савезу са Русијом (и са партнером Кином), била би најача друштвена творевина људског рода, са огромним капацитетом за реални прогрес хомо сапијенса.

Штета што се то неће десити.
Препоруке:
34
4
6 субота, 25 јун 2016 01:05
Apatinac
Odličan ogled Aleksandra Dugina!
Ovi što imaju neke zamerke, treba ipak da imaju na umu da "što na umu to na drumu" nije prisutno u ovom tekstu!
Препоруке:
10
0
7 субота, 25 јун 2016 06:11
Dijapazon
Evropa je pod okupacijom od cirka 1939. Prvo pod Nacistima, a zatim pod Imperijom. Britanci su u celoj prici polako krckali slamaricu koju su napunili u kolonijama. Sada se izvlace iz cele price, jer oni nikada i nisu bili evropska, vec iskljucivo atlanska zemlja. Sa Amerima ce nastaviti da vrse pritisak i mesetare po kontinentu, avrlo je verovatno da ce ponovo skliznuti u prisnije odnose sa Arapima, a narocito Turskom.
EU ce se koprcati i sledecu deceniju se polako ljustiti.
Mi u tom drustvu jednostavno nemamo nikog svog i da parafraziram AV AV-a, potpuno je ludilo sto uopste pokusavamo da napravimo bilo kakve kombinacije sa njima, od kojih smo krvarili u dva svetska, dva balkanska i u ratu devedesetih.
Препоруке:
15
0
8 субота, 25 јун 2016 07:42
српски национлиста
Европска војска и зарада на Фунти.
Нису ли два довољна мотива да брегзит уједини светску хокштаплерску билдерберг елиту и националисте широм европе.
На трен.
хејтер
Препоруке:
9
0
9 субота, 25 јун 2016 11:04
mala primedba
Glavni Duginov problem je što od svoje germanofilije i anglofobije nije sposoban za racionalno razmišljanje. Za njega je i dalje 1900. kada su ruska i britanska imperija igrali tkz Veliku igru u Aziji. I i II svetski rat u kojima je ta ista Nemačka za čijim savezništvom toliko žudi pobila desetine miliona Rusa za njega kao da se nisu dogodili. Po čemu su Nemačka i Francuska pod manjim američkim uticajem od Britanije? Da ne pričamo o njihovoj "evropskoj" politici, koju smo mi dobro osetili na svojoj koži.
Naš problem je što nekritičko prenošenje takvih članaka u kojima se nagoveštava nekakav savez između Rusije i Nemačke kao rešenje svih problema (iako nije bio moguć čak ni 1900.), direkto navodi vodu na Vučićevu vodenicu i njegovu politiku "za Srbiju je najbolje da bude Nemačka kolonija, daćemo Nemcima sve što traže, i S-300 i polovni golf". Sve idealne parole za one za koje je Nemačka centar sveta jer znaju nekog gastabajtera koji dolazi u Srbiju jednom godišnje sa novim VW.
Препоруке:
4
8
10 субота, 25 јун 2016 16:35
Majstor Bob
@brzi
Tako je, Dugin ništa ne razume. Čovek koji je erudita i poliglota, vrhunski intelektualac, traži da mu ti objasniš šta je demokratija.

Ko su vaši proamerički "intelektualci"? Tikvani kao Fukujama ili Žižek? Oni su kao priučeni kursisti iz večernje škole. Kakave su vam gazde, takvo vam je i obrazovanje.
Препоруке:
4
1
11 субота, 25 јун 2016 21:50
@ majstor Bob @ Brzi
Чињеница да је неко ерудита, полиглота, врхунски интелектуалац уопште не мора да значи (и често не значи) да та особа правилно оцењује неке ситуације. Историја је пуна таквих примера почев од књижевних ауторитета као што је био Скерлић који је негативно оцењивао неке писце, будуће великане, преко великих теоретичара у које несумњиво спада Слободан Јовановић који је погрешно проценио развој догађаја и положај Србије у Другом св. рату, до генијалних војсковођа, као што је био Наполеон, који је због погрешних процена започео поход на Русију што је имало фаталне последице по његову Велику Армију и њега самог.
Препоруке:
3
1
12 недеља, 26 јун 2016 01:33
Марко
Нека иде ВБ. Ово је велика ствар, па и ударац по атлантистичке силе зла. А што се тиче Немачке, Русија с Немачком може сарађивати тек онда кад Немци неком вишом силом, рецимо пар Топољ ракета, изгубе.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер