понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Да ли прети колапс банкарског система у Србији

Kоментари (6) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 11 мај 2009 17:14
ленђел
Ево да ја кажем нешто лаички;мој покојни деда је 80 и неке године имао 29 милиона динара уштеђевине када је нови трактор коштао 4 милиона динара-уложио је те исте паре на име камате у банку-за 3 године када је узео главницу он је могао да купи 1 краву.Рачуница је следећа:данас трактор koшta oko 11000 eвра x 7 то је 77000 евра-једна крава кошта око 1000 евра (Лесковац) па ви сада контајте да ли да икад дајете паре у банци-НЕ БИХ УЛОЖИО У БАНКУ ПА ДА МИ ПОНУДЕ 1000% КАМАТЕ-ТОЛИКО
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 11 мај 2009 20:51
Docila
Najbolje je nemati nikakvu veliku imovinu i ziveti skromno od prvog do prvog u mesecu. Nije lako, ali je covek bar resen briga oko problema koji se navode u tekstu. Kad nemas mnogo novca, a nemas dugove ni kredit, lakse se prebrode dani krize. U stvari, odbijanje oslovanja sa bankama i neuzimanje kredita danas je gotovo subverzivni akt.
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 11 мај 2009 22:10
Тон_мајстор
Биће изненађујуће ако у наредном периоду не буде колапса банака, вероватно у свакој земљи у региону. Србија сигурно неће бити изузетак од тога, јер је исти модел економије примењиван у свим земљама „Западног Балкана“.


"Мож' да бидне, мада не мора да значи..." рекли би овдашњи староседеоци.

Г.Лалићу, нисте нам понудили много тога осим благе дилеме, јаке стрепње и нечега чега већ одавно имамо на бацање:

Апсолутно неповерење у државне/приватне финансијске институције, било које врсте

Да ли ико овде мисли да после "СЕКЕ" иједном човеку из Србије пада на памет да озбиљно инвестира у штедњу/банке које су: корак од бежања у домицилне земље, које могу обноћ све да поруше, које су зимус (Грци и Аустријанци, пре свега), обориле динар за хиперинфлаторни количник!?? Да не спомињем динкићевско претварање "воде у вино" и обратно.

Грађани Србије су се већ показали као штедљиви и пажљиви домаћини, колико-толико разумни приликом задуживања, за разлику од већине наших "комшија".

Кога змија уједе и гуштера се плаши!

Хвала аутору на чланку, али смо ово (не сви, наравно!) знали још од 1993. а "апсолвирали" 1999. и фиално, зимус.

Поздрав!
Препоруке:
0
0
4 уторак, 12 мај 2009 09:08
Бранимир
Коментар на тренутну ситуацију и евентуално опредељење грађана за штедњу:``У туђим рукама расте само једна једина ствар - она мушка!``.
Препоруке:
0
0
5 уторак, 12 мај 2009 17:11
Sinisa Lalic
cilj pisanja ovog teksta je bio da se gradjanima predochi situacija u bankarskom sistemu u Srbiji, iz drugacijeg ugla od onog koji slusamo i imamo svakog dana od zvanicnika na vlasti. Ne zelim nikome da namecem da li da ostavlja ili da povuce svoju stednju iz banaka, vec da nakon procitanog teksta, sam odluci sta mu valja ciniti.
Препоруке:
0
0
6 среда, 13 мај 2009 11:22
_M_
Nisu sve banke strane. Tu je i Banka Postanska Stedionica. Posebno nakon najavljenog spajanja sa Srpskom i Pancevackom bankom do kraja godine, ona je igrac na koga treba racunati.
Struktura njenog pslovanja je takva da je ona banka stanovnistva ili banka socijale kako je jos nazivaju. Ne zivi od poslovanja sa privredom vec od 1,6 miliona tekucih racuna gradjana (plate, penzije)i bas to sto je do pojave krize predstavljalo njen najveci hendikep sada je njen najveci plus. Ne zavisi od rada privrede inema majku banku u inostrantvu koja joj kroji poslovnu politiku i izvlaci kapitak,. Dok god se budu isplacivale penzije i plate sa budzeta (a isplacivace se) ona ce biti bezbedna i solventna. Zbog toga se stednja u BPS moze smatrati prilicno bezbednom.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер