петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Рат Азербејџана против Нагорно-Карабаха, биланс првог дана - ескалација или привремено смиривање

Kоментари (13) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 03 април 2016 14:15
ob4cl
Podrska bratskom jermenskom narodu u borbi protiv azijatskih hordi.
Препоруке:
79
9
2 недеља, 03 април 2016 15:44
.
Taj rat ne treba nikome i najveća je glupost.Treba naći modus za mir.Ne treba rat između pravoslavcnih i muslimana, samo će donijeti štetu i jednima i drugima.
Препоруке:
58
3
3 недеља, 03 април 2016 20:30
Цвико
Ко је ово изазвао, зашто је ископао ратне секире или их померио из стања каквог таквог мировања? Да ли је то нови фронт у којем се очекује укључивање Русије? За кога Турска овде игра игру? Шта се дешава са енергентима?
Препоруке:
32
1
4 недеља, 03 април 2016 21:26
Srbi treba da znaju....
...da je jermenski narod nama prijateljski narod. Imao sam prilike da razgovaram sa jednim simpaticnim jermenskim novinarom koji je apsolutno sve znao sta se dogadjalo u Jugoslaviji poslednjih godina prosloga veka. Celu istinu. Ako je to predocio svojim citaocima, a verujem da jeste, Jermeni su znali ko je poceo rat i ko je krivac za propast zajednicke drzave. Sa druge strane, Srbi treba da bar malo zavire u istoriju Jermena i da shvate kakvog su oni neprijatelja u Turskoj imali.
Po mom shvatanju sta se tamo desava, verujem da se Turska tesko umesala u ovo i cak da je nagovaranjem izazvala konflikt.
Препоруке:
40
3
5 недеља, 03 април 2016 22:37
Страдија за нато хонорарце
Све је јасније да ово није дводневни инцидент већ да се ради о правом рату уз употребу свих врста наоружања,чак постоје снимци о транспорту јерменских тактичких ракета Точка према фронту,а појавили су се и први снимци азербејџанских злочина у окупираним селима Н.Карабаха:http://cassad.net/hroniki-cigr/25773-nagornyy-karabah-voyna-prodolzhaetsya.html
Препоруке:
26
1
6 недеља, 03 април 2016 22:46
Saša
Kao prvo evo nekoliko pitanja:

-Da li je moguće da Rusija nije znala da će Azerbejdžan izvršiti vojnu provokaciju na Kavkazu?

-Da li neko opet testira koliko je Vladimir Putin spreman da odgovori na provokacije?

-U svakoj varijanti zbog ovog dogadjaja će svakako porasti ruski vojni kontigent u Jermeniji a tu se tek otvaraju pitanja kome to ide u korist i kakvu?

APSOLUTNO NE STOJI KOMENTAR IZ TEKSTA DA JE RUSIJA NEPROMIŠLJENO PRODALA NAORUŽANJE AZERBEJDŽANU.

Ova konstatacija ruži inače korektan i objektivan tekst.

Pa naravno da će Rusija prodati oružje Bakuu ili neko misli da bi joj bilo bolje da SAD ili neko drugi naoruža Azerbejdžan.

Makar kada je u pitanju ratno vazduhoplovstvo niko ne treba da ima dilemu da SAD i Rusija ne znaju kako da spriječe da njihovo naoružanje bude okrenuto protiv njih.

Znam da Rusiji nije interes da ratuje na više frontova ali takodje... treba se sjetiti Napoleona...

SA BAJONETAMA MOŽETE SVE SAMO NE MOŽETE LEŽATI NA NJIMA.
Препоруке:
24
0
7 понедељак, 04 април 2016 17:02
Петер РВ
Ово спада у необјављени рат између Русије и Турске. Одговор Ердогана Путину за турске поразе у Сирији.
Турчин покушава очајнички да створи "Сирију на Кавказу".
На једну страну Русија и Арменија а на другу Турска и Израел. За Србе лаки избор !
Препоруке:
17
0
8 понедељак, 04 април 2016 21:48
Душан комуниста
Однос Јерменије према Нагорно-Карабаху је као Албаније према Косову, Азербејџан се није ослободио национализма, или

Зашто Русија и да хоће не може отворено да подржи Јерменију и у ком случају би то могла?



Питања има пуно. Морало би се боље познавати унутрашњи развој Јерменије а свакако и Азербејџана.
Овај сукоб, у садашњој етапи, започео је Азербејџан, што је за сваку осуду јер за то, није имао оправдан разлог иако располаже право на ову територију. На почетку треба прво погледати историјат ових сукоба и куда могу да одведу.
Препоруке:
9
2
9 понедељак, 04 април 2016 21:56
Душан комуниста
2

Јерменија је била у саставу Руског царства али 1918 изашла из Русије када се мењао државни и друштвени систем у њој. То је био део политике Антанте ради дестабилизације Русије а нуђена је територија Турске. Иако су Јермени доживели геноцид нису имали за право освајање југоисточних територија Турске. Након Московског договора Турска напушта Јерменију а она се враћа у састав Совјетске Русије. Изгубиће неке територије због Брест-Литовског споразума али и неоправдано Нагорно-Карабах. То је територија коју су контролисали Јермени али су националистичком побуном Азербејџанци оспорили иако су били у мањини.
45 година у оквиру СССР, до 1960-тих око ове републике било је мира а онда поново националистички сукоби. Једни друге су прозивали за мајоризацију. 1980-тих Јермени јачају свој националистички и сепаратистички покрет и прве избеглице су Азербејџанци. Јермени активно раде против СССР.
Препоруке:
9
1
10 понедељак, 04 април 2016 22:05
Душан комуниста
3

Ситуација није ништа боља ни са Азербејџаном. Своју националистичку политику показивао је и према Царској Русији и СССР. Нагорно-Карабах иако је већински био насељен Јерменима често је прелазио из руку једних у руке других. Као да овом такмичењу кроз цео век нема краја. Могло би се рећи да је неоправдано припао Азербејџану.
Међутим, националистички захтеви Јерменије нису престајали током 30,45,60-тих, затим 80-тих до данас за контролу ове територије.
Према међународном праву и територијалној целовитости ова република припада Азербејџану и референдум о њеном оцепљењу који је мајоризовао Азербејџанце, а подржава га Јерменија сличан је као и референдуми у Хрватској, БиХ и КиМ за цепање СФРЈ и Србије. То је разлог због чега је Азербејџан био противан независном Косову.
Препоруке:
9
1
11 понедељак, 04 април 2016 22:18
Душан комуниста
4

Ослањајући се на Московски договор Нагорно-Карабах припао је Азербејџану, међутим овај споразум напустиле су Јерменија, Грузија, а Турска га се није никад у потпуности држала, али га се зато придржавају Русија и Азербејџан. Овим споразумом, поред њиховог међусобног односа, потврђена је независност Сирије и право Курда на самоопредељење и Курдистан. Напуштање ових споразума пратило је оружане, локалне сукобе и потребу да се он обнови и редефинише.
Руски МИП не може олако да одбаци овај споразум на основу којег и има добре односе са Азербејџаном као и због тога, што лоши и конфликтни односи, са могућим учешћем НАТО-а, дуж руске границе нису њен циљ. Зато заузима неутралан однос према овом сукобу тј и поред тога што је Јерменија у саставу ОДКБ. Докле год се Русија држи територијалне целовитости и међународног права, у овом случају, не може отворено подржати Јерменију.
Препоруке:
8
2
12 понедељак, 04 април 2016 22:25
Душан комуниста
5

И на крају остаје прича о Турској и њеном подгревању сукоба. Турска и овде шири своју политику неоосманизма служећи се религијом и покушавајући да оствари утицај на Азербејџан. Хоће ли садашњи председник Азербејџана а син бившег председника Хајдара, као и он, избећи даљи уплив Турске у ратне сукобе видећемо.
Препоруке:
10
1
13 среда, 06 април 2016 14:52
Немања
Територијална веза између Азербејџана и Турске, не постоји већ се мора ићи преко Грузије,Јерменије или Ирана. У овом тренутку последње две опције нису могуће, док је прва мало вероватна пошто Руси својим присуством у Абхазији и Осетији држе Грузију у шаху. Тако да коридор којим би Труска достављала помоћ у локализованом конфликту Азера и Јермена не постоји.

Мислим да су у Бакуу и више него упознати са реалним стањем. Зато мислим да у Баку на мала врата као битан фактор улази Иран. Иран има добре односе са Русијом, ослободио се је санкција и има жељу да шири свој регионални утицај. Уз то, Азери су због ниске цене нафте у истом сосу као и Руси и Иранци.

Зато очекујем слабљење утицаја Турске у региону и јачање утицаја Ирана. Иако и САД и Турска навијају да Азери буду трн у оку Руса, мислим да Азери неће себи да дозволе да буду жетон за поткусѕривање између великих сила. Мислим да су пре препознали ситуацију да изврше притисак на Русију за свој рачун.
Препоруке:
1
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер