понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Србија у мрежи западних поверилаца

Kоментари (6) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 04 мај 2009 18:22
Aleksandar
Kada autor kaze da "SAD u Svetskoj banci imaju, kao i u MMF, najvecu kvotu, oko 16%" tu treba dodati jednu malu ali vaznu dopunu. Ne radi se ovde o SAD, vec kvoti koju uzivaju privatne banke iz SAD. Same SAD (kao ni UK) nemaju ni svoju Centralnu banku, i ona je u privatnom vlasnistvu, zove se Federalna Rezerva i u njoj nema niceg federalnog (jer je privatna), a uopste nema ni nikakvih rezervi, sve operise na fraktalnim finansijama. Kamo srece da SAD kao drzava imaju kontrolu nad svojom valutom (i tako budu zapravo drzava a ne privatna prcija), umesto toga to su (od 1917) uzurpirali njih nekoliko privatnih posednika. Zato je apsurdno dugovati ovim privatnim bankarima koji bi da u svoj posed stave citave drzave. Njihovo pravo na tako nesto treba negirati afirmacijom drzavnog suvereniteta samostalnim proglasavanjem duga nevazecim. A americki narod bi morao vec jednom doci do samosvesti i oslobodi se ovih svojih gulikoza jednom hitrom "secom (bankarskih) knezeva" i tako dodje ponovo u posed sopstvene drzave.
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 04 мај 2009 19:11
Милош
Господин Мировић право говори. Једино није рекао који су разлози. А разлози су једноставни: да легнемо на руду Новог светског поретка што значи да будемо у НАТО-у, да успоставимо добросуседске односе са независним Косовом и да такозваној експертској политичкој елити буде још боље на путу усрећивања српског народа по рецепту како је то г. Мировић описао.
Ово задње задужење Србије које је у плану је очигледна припрема за јесење изборе које власт планира да величанственим лагаријама и подметањима поново добије.
Опозиција има реалне шансе да доживи ситуацију од прошле године јер се спрема још већа и монструознија манипулација јавним мњењем.
Ово што г. Мировић открива је само врх леденог брега експерата за лагање и обмањивање јавности у циљу представљања свих промашаја у задњих 9 година као огромних успеха на евроатланском путу.
Има ли Србија опозицију? Да ли је и опозиција у Србији купљења шареним и другим лажама из ЕУ и НАТО-а?
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 04 мај 2009 21:50
Планета
Петооктобарски "револуционари" су чврсто одлучили да повећају стандард на вештачки начин после избора (2000 и неке, не сећам се тачно којих), када је Шешељ добио преко милион гласова. Резултат те одлуке је огромно задуживање. Превара коју ће плаћати генерације и генерације.
Препоруке:
0
0
4 уторак, 05 мај 2009 01:53
Петар
Нема већег цинизма него кад влада један одобрен кредит од међународне заједнице, који народ мора да одплати, као политички успех продаје.
Препоруке:
0
0
5 уторак, 05 мај 2009 12:37
stojan nenadović
Ovakvi članci i ovakvi komentari ukazuju nam na dubinu krize, ali pošto ne ukazuju na mogučnost rešenja, ne bude nadu nego šire bespomoćnost i pesimiza. NSPM je objavila i jedan članak koji budi nadu i ukazuje na mogućnost prevazilaženja krize. To je članak Mladena Banjca: "Pravi novac je nekreditni novac". Umesto da se pođe od toga članka, taj članak je već pao u zaborav, a nastavljaju se članci kojima se širi apatija i pesimizam. Zato želim da oživim raspravu o nekreditnom novcu. Nekreditni novac koristi Kina i zahvaljujući nekreditnom novcu, koji poklanja svojim građanima, Kina se od zemlje koja jedva prehranjuje svoje stanovništvo, pretvorila u silu koja se razvija tako kako nijedna zemlja nije mogla u istoriji čitavog sveta. Niko ne zna da nam objasni šta to Kina radi. U SAD se promoviše nekreditni novac, i tu akciju vodi kongresmen Dennis Kucinich. U aprilu su održani seminari u Njujorku i Čikagu i predstavljaje na Kapitol Hilu u Vašingtonu, a od 1. maja idu po Zapadnoj Obali, svaki dan u drugom gradu, a o tome se kod nas ništa ne zna. Naši eksperti nas uveravaju da od zaduživanja boljeg rešenja nema. Voleo bih da vidim i neki komentar o nekreditnom novcu. Morali bi laici u ekonomiji, da pokažu svoju snagu i nadmoć nad ekonomistima koji su obučeni da propovedaju kako je zaduživanje jedina suština novca. Prava suština novca je da je novac ustvari poklon. Tačno odmerena količina novca koji se pušta u opticaj kao poklon garantuje privredu bez inflacije, bez deflacije i bez ovakvih kriza. Ove krize nisu uopšte potrebne. One se javljaju nužno kao pojave koje se pojavljuju u sistemu u kojem se novac emituje kao kredit nakoji se plaća kamata. Toga kod nekreditnog novca nema.
Препоруке:
0
0
6 уторак, 05 мај 2009 14:52
z.
Док ове чињенице не схвате људи који данас воде српску државу и привреду, и док не одбаце догму о ''добронамерним''повериоцима из ММФ-а и такозваних европских банака, за српску привреду и државу неће наступити боља времена..
Ko kaze da oni ne razumeju i ne shvataju??
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер