понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

ЕУ и Балкан - између "великих очекивања" и "изгубљене илузије"

Kоментари (6) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 09 јануар 2016 02:51
Ујка Васа
"Несумњиво да су чланице оствариле завидне резултате у бројним сферама економског и демократског развоја."

Несумњиво је да чланице ЕУ нису оствариле никакве резултате ни у једној сфери.
Што се тиче демократије, у политичкој јавности земаља чланица је неспорно да ЕУ пати од "демократског дефицита".
Што се тиче економског развоја, државе као Индија, Бразил, Кина..., које су у време када је Европа почела да се интегрише - дакле 50их година прошлог столећа - припадале Трећем свету сада су велесиле. Европска унија међутим објективно заостаје тако да од 2009. године, по први пут од индустријске револуције, ниједна од развијених европских земаља није међу прве три највеће економске силе света.
И коначно,за тих пола века колико се непрекидно интегрише и реформише,ЕУ је потпуно маргинализована у војном, дипломатском, културном погледу.
Препоруке:
15
2
2 субота, 09 јануар 2016 11:30
Stanić Milan
Ideja o stvaranju ujedinjene Evrope seže u 17. vek,počev od ideje De Sen Pjera u traktatu:"Projekat za očuvanje vječnog mira u Evropi"1713.Kantovih alternativa,Sen Simonov projekat "Vječnog mira",Igoovoa inicijativa na II. Kongresu mira održanog u Parizu 1849. itd.Uglavnom teoretičari politike dele naznačeni proces na:
- Period ideja utopista i progresista
- Period pokreta za ujedinjenje Evrope u prvoj polovini 20-tog veka,
- Praktična sukcesivna realizacija u drugoj polovini 20-tog veka.
Sve do završetka "hladnog rata" evropskim integracijama se prilazilo sukcesivno i oprezno,a zamah o proširenju dobija posle Ugovora iz Mastrihta,kada se pojavljuje konture "naddržave" - novog Levijatana u svetskim odnosima.Autor ispravno opservira,da su SAD faktički osnivač EU primajući u svoje članstvo zemlje bivšeg soc. lagera,koje po ekonomskoj snazi i stanju demokratskih kriterija nisu ni blizu EU.Naravno, tu se pre svega vodilo o stvaranju"placdarma"za okruženje Rusije.(nast)
Препоруке:
13
2
3 субота, 09 јануар 2016 11:43
Stanić Milan 2
(nast)
U arhiktekturi EU postoji više elemenata koji imaju određene uloge u ukupnim procesima.Ti elementi su: države,pol. stranke,evropske institucije,regionalne i lokalne zajednice,javno mjenje,civilno društvo, nevladini pokreti i udruženja,sa vrlo komplikovanom upravnom strukturom (birokratijom) koja je ne bez razloga smeštena u Brisel da bi se vešatčki sačuvala Belgija kojojh je u više navrata pretio raspad.

Najnovija ogromna migratorna kretanja arapskog sveta prema EU,građanski rat u Ukrajini je opet projekat SAD da bi se zaustavilo ekonomska saradnja EU i Rusije,a time oslabila ekonomska i vojna moć Rusije.
Šta će biti sa Balkanom?Pod uslovom da se ona očuva teško će moći suprimirati integracione procese ostatka balkanskih zemalja,kome je posvećena i Srbija.A,šta ako taj projekat propadne?E,onda neka je Bog na pomoći svima nama!
Препоруке:
8
3
4 субота, 09 јануар 2016 17:44
Dr Rade Pajovic,Florida
Boravio sam veoma cesto I duze vreme u zemljama EU.Najduze u Briselu I Parizu.Iz razgovora sa ljudima stekao sam utisak da skoro niko nije zadovoljan osim funkcionera Zajednice.Malo ko oseca neku povezanost sa njom.Nedostaje razumevanje sta su ciljevi I koja je svrha postojanja EU!Mislim da Britanija nema nameru da izadje vec samo da svoj polozaj jos vise popravi.Tesko ce se SAD odreci mozda odlucujuce poluge uticaja.Ostali sateliti(Rumunija,Bugarska...)nemaju takav uticaj.Sada dolazimo na nase probleme sa tom organizacijom ili sta li je vec.Clanstvo je veoma,veoma daleko pa I ako ga bude za nas je rezervisano mesto na galeriji gde ce nas ovi koje sam vec pomenuo gledati sa visine.Bilo bi mudro da se umesto nemanja alternative ona ipak potrazi.Za sdvaki slucaj!
Препоруке:
13
0
5 субота, 09 јануар 2016 21:40
Бодљикаво прасе
Говорећи уопштено,за целу нацију, нама недостаје свеобухватна анализа од релевантних стручњака о стању и перспективи ЕУ, као и месту Србије у тој причи. Подразумева се да се томе приступило хладне главе, рационално, без обзира на политичку оријентацију. Које су предности и мане уласка у ЕУ? Треба ли уопште Србија да улази или не? Ако не, дати предлоге и сугестије шта даље и која је алтернатива...
Препоруке:
6
0
6 недеља, 10 јануар 2016 21:34
Боб
Чему корист од приче коју и врапци знају? Па још оно снисходљиво, "достигли неке стандарде"... јес хау ноу.
Препоруке:
3
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер