петак, 17. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

На данашњи дан: Кнез Милан Обреновић објавио рат Турској; СССР подржао одлуке другог заседања АВНОЈ-а; Умро Ричард Холбрук

Kоментари (20) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 13 децембар 2015 12:13
Флпра НС
Санстефански мир је доказ да у политици постоје само интереси, да се наша историја понавља и да ствари у рату и миру не функционишу по истим принципима.

Овде не пише да тај споразум никад није спроведен, већ је ревидиран на Берлинском конгресу.Русија је тада штитила своје интересе, јер је практично управљала Великом Бугарском.

Интерес Србије тада је био на западу,јер је запад био незадовољан. Неспорна је улога наше тадашње дипломатије на челу са Јованом Ристићем.

Данас смо у сличној позицији, али су се наши интереси и улоге у рату и миру значајно промениле, а споразуми које потписујемо се примењују.
Ништа није вечно стоји.
Препоруке:
12
2
2 недеља, 13 децембар 2015 13:00
НБ
У тексту јано стоји:
Крајем јануара 1878. рат је завршен миром Русије и Турске у Сан Стефану, изразито на штету Србије. Одредбе мира у Сан Стефану - којима је устројена Велика Бугарска - европске силе нису признале и оне су измењене на Берлинском конгресу касније исте године.
Препоруке:
8
2
3 недеља, 13 децембар 2015 14:47
Jabuko sa grane
Да се ниси по паризу мувао са оном енглеском грофицом,мајком српског душмана Черчила...
Препоруке:
7
3
4 недеља, 13 децембар 2015 19:23
Милутин
Флпра НС

Интерес Србије тада је био на западу,јер је запад био незадовољан.


нисам вас баш најбоље разумео.

интерес Србије је увек бити уз Русију. Запад ће Србију уништавати и кад је "његов савезник".

Чак и кад је на тлу, западна Сатана се плаши Русије.

Доказ: Нпр. проф др. Никола Кољевић у књизи СРС пише, како су се западаци плашили Русије, а он је то оштроумно приметио и обмануо их, да сарађују са руском војском

пс. Није ваљда вестернистички русофоб Гарашанин образац понашања.
Препоруке:
5
2
5 недеља, 13 децембар 2015 19:40
Флора НС
Србија је била незадовољна Санстефанским миром, па су се у том периоду историје њени интереси преклопили са интересима неких западних земаља. Наши политичари тог времена су били мудри и препознали шта је интерес Србије, што се за садашње баш и не може рећи.

Поштујем Ваше опредељење за Русију.
Али историја је таква каква је. Наравно да има и других примера из историје.

Поздрав
Препоруке:
4
1
6 недеља, 13 децембар 2015 19:50
Милутин
потрудио сам се, и пронаша поменути текст из књиге Кољевића:

Њујорк, 6. март 1993. године


Друга ствар је она која се директно тиче Руса. Њих интересује колико нама Руси помажу и посебно држање Чуркина према нама. Ја сам био прилично равнодушан, чак сам му одговорио са благим окусом досаде, да ти разговори са Чуркином нису уопште занимљиви. „Па ми већ дуже времена знамо да ће Јељцин отићи", рекао је Мек Реди, „али његова влада је још увек званична". „Јесу званична влада", одговорио сам, „али очигледно да немају никаквог угледа у руској армији, армија другачије мисли". Одмах је упитао; „Јесте ли ви у сталним контактима са руском армијом?" Покушао сам да не застанем ни тренутак и одговорио сам да Руси стално инсистирају на том контакту и да је тај контакт заиста тешко одбити.


стр. 145
Препоруке:
7
1
7 недеља, 13 децембар 2015 19:52
Милутин
The secret of politics? Make a good treaty with Russia.



– Otto Von Bismarck
Препоруке:
8
1
8 недеља, 13 децембар 2015 20:07
Мда
И даље се намерно одржавају стереотипи о 'лошем' Санстефанском уговору и 'добром' Берлинском. При томе се заборавља да је Санстефански уговор први дао Србији независност и то потпунију од оне касније као и територије које је реално могла Србија да одржи. Вардарска Македонија се данас показала као заблуда српске политике ионако.

http://srb.fondsk.ru/pview/2011/07/13/srpsko-nacionalno-pitane-izmedzhu-sanstefanskog-puta.html
Препоруке:
5
4
9 недеља, 13 децембар 2015 20:09
Флора НС
Прочитала сам Милутине. Слажем се.
Препоруке:
1
0
10 недеља, 13 децембар 2015 20:19
Флора НС
Да је дао независност тачно је, али да је био идеалан није, да се не лажемо.

Будимо реални. Што јес јес.
Препоруке:
3
0
11 недеља, 13 децембар 2015 20:54
Мда
"Мишљење о Санстефанском уговору оставио је у свом дневнику и први српски правни историчар и судија Касационог суда Никола Крстић. Уочи закључења мира у Сан Стефану, 20. фебруара, Крстић пише: „Ако Босна и Херцеговина не постану аустријске провинције, но остану и даље под турским сизеренством, онда, по мом мишљењу, можемо бити потпуно задовољни с резултатом овогодишњег рата. У том случају остају нам сачувани изгледи да ће скорим и те земље доћи под независну српску управу, било да се придаду Црној Гори, било да се споје са Србијом. Само кад би се Аустрија у тим земљама угњездила, стајала би наша народна ствар лоше у томе, што би се у томе налазила велика сметња за Србију да се самостално развија”. Под 22. фебруаром 1878. Крстић о Санстефанском миру бележи и следеће: „По моме нахођењу, добитци су ови толики да, мада се последњим ратом не испунише наше жеље, опет зато с резултатом ратовања можемо бити задовољни”.
Препоруке:
5
1
12 недеља, 13 децембар 2015 20:56
Мда
..Никола Крстић већ 13. јула 1878. даје оцену Берлинског уговора: „Ако се гледа на непосредни резултат, онда према томе што Србија постаје независна и што се увећава, могло би се рећи да је Србија на конгресу још најбоље прошла. Али, када се постави питање да ли је уопште српска ствар унапређена, одговор ће бити пре негативан, но позитиван. Осим ванредних великих догађаја, мора се узети да је Босна и Херцеговина, срце нашег народа, за српство изгубљена. Испод Аустрије теже ће се ослободити, но што би се ослободиле испод Турске. Аустрија добија окупацијом Босне и Херцеговине доминирајући положај према Србији и Црној Гори и ове две државице биће више номинално слободне и независне, но у самој ствари, јер ће уплив Аустрије на њих бити неодољив”.

Замените данас Аустрија са ЕУ и добићете одговор зашто је Берлински конгрес био катастрофалан за интересе Срба на дуже стазе.
Препоруке:
6
1
13 недеља, 13 децембар 2015 21:53
Милутин
...Нису руски орлови зато прелетали Дунав и Балкан, да би Срби и Бугари, касније, на слободи, излегали пилиће грађанског европејства”. 29)

Стварност исувише подсећа на прошлост с краја XIX века, а да ли ће је Срби и Руси до краја на исти начин поново проживети, или ће кренути путоказима мудрог грофа Леонтјева - видећемо
Препоруке:
4
1
14 недеља, 13 децембар 2015 22:26
Србин
"Санстефански мир је доказ да у политици постоје само интереси, да се наша историја понавља и да ствари у рату и миру не функционишу по истим принципима.
Овде не пише да тај споразум никад није спроведен, већ је ревидиран на Берлинском конгресу.Русија је тада штитила своје интересе, јер је практично управљала Великом Бугарском.
Интерес Србије тада је био на западу,јер је запад био незадовољан."

Русија је поступила стратегијски што је било у корист Срба и Србије. Запад НИЈЕ допуштао да Русија овлада Бугарском, што је и против Српских историјских интереса. Да је Русија тада овладала Бугарском владала би и данас, а следећи корак би био ослобађање осталих Српских земаља.
Судбина Срба и Србије била би битно боља: не би било ни НАТО бомбардовања ни отимања КиМ, ни муке за Српску. Али, Запад, стални непријатељ Срба и Руса се потрудио да буде тако. НИКАДА У ИСТОРИЈИ ИНТЕРЕСИ СРБА НИСУ БИЛИ НА ЗАПАДУ, НИТИ ЋЕ БИТИ. ЗАПАД УНИШТАВА СРБЕ...
Препоруке:
5
1
15 недеља, 13 децембар 2015 22:42
Сељак Беземљаш1
После пораза у првом рату 1876.г.
"наша је влада пала на колена пред Русијом и молила да нам изради примирје.Њена је молба била тако очајничка да је Русија одмах и то без споразума са великим силама затражила ултимативно од Порте прекид ратних дејстава."
Слободан Јовановић ВЛАДА КНЕЗА МИЛАНА.

Заборавља се та заштитничка улога Русије.
СЛОБОДНО СЕ МОЖЕ РЕЋИ ДА ЈЕ ПОСЛЕ КОСОВСКОГ БОЈА СТАЛНА КОНСТАНТА НАШЕ ИСТИРИЈЕ ЗАХТЕВ РУСИЈИ ДА НАС ЗАШТИТИ.

Санстефански уговор јесте створио Велику Бугарску и Малу Србију. Али то није могло ни у сну да остане и Русија је то знала.Зашто је то радила посебно је питање.
Русија би тако преко Бугарске држала десну обалу Дунава и планину Балкан.Дакле била би пред Цариградом и узела када хоће и Цариград и Босфор и Дарданеле, кључеве од сопствене куће, када хоће.
Зато Аустрија није пристајала на Велику Бугарску.
О другим Великим силама и да се не прича.
Још је Наполеон говорио да Руси не сме изаћи ни једну стопу на десну обалу Дунава.
Препоруке:
7
1
16 недеља, 13 децембар 2015 23:09
Сељак Беземљаш2
Зато смо ми били спасени.
Заборавља се да нам Аустрија (о Енглезима да се не говори)није дозвољавала на запад.Продором у Босну или Рашку област (Санџак) сматрала је објавом рата.
Објавом рата сматрала је и спајање руске и српске војске.
Први рат, 1876.г. почели смо прерано а други 1877 прекасно.Русија је рат са Турском почела у априлу 1877, саветујући нас да не почињемо рат док не пређу Дунав. Када у јулу (Дунав су прешли) застану код Плевне моле али ми нисмо спремни за рат.
Тражимо паре, три милиона рубаља одмах и месечно милион, добијамо пола милина па у октобру још пола милиона, па три гроша по војнику, 150 сребрених рубаља на 1000 војника ако ангажујемо више од 25 000.
Треба нам за наоружање, за одећу, за храну.Народ је исцрпљен, дужни смо милионе и нико и не сме да тражи још.Почетак рата обележиће побуна (Тополска побуна) у војсци.
Препоруке:
4
1
17 недеља, 13 децембар 2015 23:25
Сељак Беземљаш2
У рат крећемо касно.Цадејствујемо са руском војском.О томе ће сведочити Сулејман паша пред ратним судом у Турској. Стижемо на четири дана хода од Софије али не и на Косово.Престиже нас примирје Русије и Турске.Штета.
Обреновићи су знали да учврсте границе.
Наша граница на југу је у Ристовцу.Дотле је стигао краљ Милан.Постоји кућа која је била караула у то доба.

У дугој историји сусретања Русије и Србије (још од Светог Саве) Русија ће други пута правити Малу Србију, у време Стаљина преко Коминтерне.
Програм предкумановске Србије ће одушевљено прихватити Запад.
Препоруке:
3
3
18 понедељак, 14 децембар 2015 00:11
Милутин
недеља, 13 децембар 2015 21:26
Србин

Русија је поступила стратегијски што је било у корист Срба и Србије. Запад НИЈЕ допуштао да Русија овлада Бугарском, што је и против Српских историјских интереса. Да је Русија тада овладала Бугарском владала би и данас, а следећи корак би био ослобађање осталих Српских земаља.


ако могу да додам, кнез Михајло је убијен , јер је хтео да направи конфедерацију Србије и Бугарске.

што следи, само се уклапа у одредбе Беринског конгреса. Тензије између Србије и Бугарске, које су кулминирале ратом.

Штетан по Српство, повољан по Србију
Препоруке:
4
1
19 понедељак, 14 децембар 2015 09:59
Милутин
и још да додам - због окретаа Русији.

била је о томе недавно изашла књига, а у Новостима био чланак. Дословно, енглези су му отворено претили !!!

изгледа,да су Руси утаначили тај авез између Србије и Бугарске
Препоруке:
0
1
20 понедељак, 14 децембар 2015 10:09
Милутин
Христића су пријатељи 1863. у Лондону упозорили да за британску владу нису тајна ни Михаилове везе с Русијом, ни планови о уједињењу балканских Словена.

https://tinyurl.com/ou2al3f
Препоруке:
0
1

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер