недеља, 19. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Не могу, не желе, не траже?

Kоментари (11) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 28 април 2009 18:35
Jasna Simonovic
Gdjo Papan, nije mi jasno da li se i zakljucak koji ste izneli u poslednjem pasusu odnosi
takodje na SAD i studije koje ste vrlo lepo obradili ili je to vaš gerenalni stav po ovom pitanju.
Препоруке:
0
0
2 уторак, 28 април 2009 21:25
šezdeset pet
Pomalo je apsurdno u Srbiji razmišljati o jednakim zaradama, u situaciji kada ih uskoro, u najgorem scenariju, možda neće ni biti. Kad država bankrotira, svi ćemo biti jednaki, ali u teškom siromaštvu.
Препоруке:
0
0
3 уторак, 28 април 2009 22:11
u milosti cenzora
tekst je nacelno fini, no moje primedbe su izvan domena aktuelne analitike.
pre nego sto sagledamo gde smo stigli na putu "oravnopravnjenja" zena, treba videti kako smo na taj put uopste i krenuli, ko je to finansirao, i zasto, sto je najvaznije.

reci cu zasto, postojala su dva osnovna cilja:

oporezivanje zena, buduci da "opespravljene" zene nisu placale poreze na svoje prihode, nije bila losa ideja da se zenama daju "prava", a zauzvrat i nametnu obaveze u vidu placanja poreza.

drugi cilj je jos lepsi, tice se dece. deca se od malena odvajaju od majke koja mora na posao, i prelaze pod skute drzavnog aparata koji tako ima priliku da oblikuje svest jos od malih nogu.

!komc za jovanu, a pojedine reci citati naopako :)
Препоруке:
0
0
4 среда, 29 април 2009 14:14
Тон_мајстор
Гђо/гђице. Папан, ових дана сам био у НСЗ (Национална Служба за Запошљавање) и открио, замислите, да смо изгледа... демократскији од колевке демократије!

Наиме, наше незапослене жене имају одређен број бодова ВИШЕ у односу на незапослене мушкарце, приликом аплицирања на неке конкурсе или пројекте.

А тамо кажу да смо само преузели ЕУ-стандарде.

Поздрав!
Препоруке:
0
0
5 среда, 29 април 2009 14:41
rule of reason
Da bi se govorilo o nejednakosti trebalo bi, valjda, porediti uporedive stvari. To npr. znači porediti plate muškarca i žene asistenata na fakultetu, muškarca i žene lekara u domu zdravlja, muškarca i žene šalterskih službenika u nekoj banci, itd. Elem, nigde, ali baš nigde u svetu ne postoje muške i ženske plate za navedene slučajeve. I to je svima jasno i opšte poznato. A ipak se insistira na toj priči o nejednakosti u kojoj se porede babe i žabe: različite profesije, različiti položaji u okviru radne organizacije, različita dužina radnog veka, različit broj radnih časova tokom iste dužine radnog veka.... ukratko, poredi se neuporedivo. Čak i studije kojima se relativizuje ta feministička tvrdnja o nejednakosti zarada su deplasirane. One polaze od pretpostavke da ta razlika postoji pa onda pomoću kvazinaučnih metoda istražuju zašto žena koja sedi kod kuće zaradjuje manje od muža koji crnči na poslu.
Ukratko, ne može se govoriti o RAZLIKAMA U ZARADAMA izmedju muškaraca i žena već o RAZLIKAMA U ZARADJENOM. A takva razlika postoji iz jednostavnog razloga što žene uglavnom manje rade tokom svog životnog veka. A zašto manje rade to je sasvim drugo pitanje. U mnogim slučajevima zato što mogu to sebi da dopuste.
Препоруке:
0
0
6 среда, 29 април 2009 14:46
rule of reason
Kaže se „sve dok ga administrator ne odobri“ a ne „sve dok ga administrator odobri“.
Препоруке:
0
0
7 среда, 29 април 2009 19:38
Jovana
"drugi cilj je jos lepsi, tice se dece. deca se od malena odvajaju od majke koja mora na posao"

Trebalo bi malo preispitati pretstavku o nekom zlatnom dobu iz proslosti kada su deca idilicno odrastala uz svoje majke. To je situacija verovatno mnogo bliza modernom burzoaskom drustvu nego tradicionalnim zajednicama. Kod nas su deca obicno odrastala uz svoje babe i drugu decu, dok su majke obicno crncile kao i muskarci od jutra do mraka a decu ostavljale drugima cim bi se ova odvojila od sise. Doduse, ubrzo bi i sama deca pocinjala da rade - cesto bi pocinjala sa cuvanjem stoke maltene cim prohodaju. Gotovo sam sigurna da danasnja zaposlena majka provodi vise vremena sa svojom decom nego sto je to njena cukunbaba ikada mogla.
Препоруке:
0
0
8 среда, 29 април 2009 21:57
НСПМ web
@ rule of reason
Kaže se „sve dok ga administrator ne odobri“ a ne „sve dok ga administrator odobri“.


Хвала што сте указали на ову непрецизност.

Сада стоји, без негација:

Хвала, Ваш коментар је успешно додат, али ће постати видљив тек кад га администратор одобри.

поздрав од
(супер)модератора
Препоруке:
0
0
9 четвртак, 30 април 2009 01:37
u milosti cenzora
"Trebalo bi malo preispitati pretstavku o nekom zlatnom dobu iz proslosti kada su deca idilicno odrastala uz svoje majke....."
ih, onim skracenim citatom si potpuno mimoisla sustinu cilja o kojem sam pisao, nisam ulazio u to jesu li deca s mamom, babom, strinom, ili s kozama na livadi, vec je bit u tome da su deca preusmerena pod drzavni sinjel radi programiranja.
ako si gledala wall, to je ona scena sa decom na fabrickoj traci, da se slikovito izrazim.
kad vec pomenu idealizaciju proslosti, malo si neprecizna, pitanje je zapravo koliko bi daleko moralo da se ide u proslost, da bi mogli idealizovati.
Препоруке:
0
0
10 четвртак, 30 април 2009 06:43
ms
Diskriminacija žena je najbolje vidljiva u tenisu. Posebno na najvećim turnirima.
Препоруке:
0
0
11 петак, 01 мај 2009 11:54
Тон_мајстор
Радио сам годинама у женском колективу, и мислим да имам пар коментара приде:

Жене физички не могу да издрже оно што могу мушкарци, и ту се не "гурају" у равноправности. Али, ту и лежи корен дискриминације жена у спорту. Значи: мање нам показујеш, мање ти се и плаћа. То је тако "уредно и прописно" миленијумски потврђен "гладијаторски" став, јер се цео спорт одавно и претворио у пуки посао/бизнис. А ту не важи више "кубертеновштина".

Већина жена уопште нема феминистичке ставове и често сматрају те своје "агресивније" колегинице само другачије уобличеним, а никако као "перјанице" свог рода или за напредне.

Многе чак, лоше мисле о феминисткињама, јер их сматрају у нечему искомплексиране, мање женствене, пуке каријеристе, оне које запостављају породицу, итд.

Већина жена је за стрикну поделу дужности у породици и друштву. Да ли је ту уплетен наш начин васпитања или здрав разум, па и природно већи опрез жена према свакодневним опасностима живота, не знам. Али, то функционише.

Све ово што причам важи за наше друштво, наш начин живота, не причам о западним моделима, јер тамо и не живим.

Финално, наше друштво ЈЕДНАКО плаћа мушкарца и жену на истим пословима.

Поздрав!
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер