петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Анализа предлога ребаланса буџета за 2009. годину

Kоментари (2) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 23 април 2009 16:09
коментатор бг
Похвале аутору на трајном пожртвованом ангажовању на критици владиних мера и предлагању другачијих.

На почетку текста аутор потенцира да се у односу на децембарски буџет у априлском ребалансу повећала отплата дуга домаћим кредиторима за 102,6 милијарде динара. Аутор тумачи да је то повећање расхода направљено да би дало могућност влади да за сличан износ повећа приходе у виду кредита од пословних банака и вероватно је у праву.

Мене је заинтересовало и ко су ти домаћи кредитори којима је напрасно одлучено исплатити милијарду евра. И ево шта закон о ребалансу каже:
За отплату главнице домаћим кредиторима, Република Србија ће у току 2009. године исплатити укупно 130.464.004.000 динара, од чега:
1. За отплату главнице на домаће хартије од вредности, изузев акција укупан износ од 120.026.841.000 динара;

Остале ставке не морам ни да преносим, јасно је да је највећи део у ставци 1: "главница на домаће хартије од вредности, изузев акција".

Чекајте, па зар влада не намерава да емитује нове хартије од вредности, зашто сад одједном жели да исплати постојеће? Ко су имаоци тих хартија од вредности којима се (у децембру неиспланирано) исплаћује милијарду евра? Јасно је да то нису грађани којима је обећано фамозних 1000 евра од акција. А да нису можда тајкуни? А зашто баш сад у време кризе кад закида чак и на здравственом осигурању влада њима исплаћује милијарду евра? Да нису можда јадни тајкуни у дуговима које не могу да исплате, па ће влада да помогне? Ако је и тако, зашто то није испланирано још у децембру? Можда зато што су неки од њих у међувремену одлучили да "нареде" влади овакве кораке?

Ако су моја нагађања тачна, влада је напрасно одлучила да се задужује код (страних) комерцијалних банака, и тако тим банкама прави посао, да би те паре исплатила тајкунима који би без те помоћи били пред колапсом! Не треба ни понављати да ћемо све то да платимо ми, порески обвезници. И то врло брзо, за време ужасне кризе, јер су кредити краткорочни.
Препоруке:
0
0
2 четвртак, 23 април 2009 21:15
mali mix
Dobra analiza, ali nedostaju najveci korisnici, fondovi. I oni susastvani delovi budzeta. Tu su najveca prikrivanja, mnogo veca nego ustede repunblickom budzetu.
Podseticu da samo oa osnovu "sopstvenih prihoda", znaci onog sto uzmu osiguranicima u gotovini, drzavne bolnice prihoduju 28,5 milijardi dinara ili 350 miliona evra i to povrh budzeta RZZO. Znaci finansijske rezerve RZZO su ogromne, dovoljne da bitno smanje transfere iz budzeta a time i deficit od milijardu evra ali o tome niko ne govori!
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер