четвртак, 02. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Пирати са Кариба мењају локацију

Kоментари (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 18 април 2009 21:03
мачак, онај прави
Какав сјајан текст!
Никола, свака част! Твоји текстови су спектралне анализе, Хаблов телескоп овог "нашег" свемира...
Хвала!
Препоруке:
0
0
2 недеља, 19 април 2009 14:42
Јован Јанковић
Заиста изванредан чланак. Буквално бих могао да потпишем скоро сваку констатацију, колико добро одражава и моје мишљење. Мада, није баш да се не снимају филмови о данашњим пиратима: постоје серије са таквом тематиком, али су у улози "хероја" посаде америчких бродова које "храбро" лове "одметнике" користећи се најсавременијом технологијом. Једино што примећујем да се занемарује код писања оваквих чланака, јесте чињеница да наша држава врло енергично наступа у заштити интелектуалне својине страних компанија, посебно њиховог софтвера, а при томе ништа не чини да заштити интелектуалну својину својих грађана, мада би то требало да јој, по дефиницији државе, буде улога. Поједини наши људи су се нашли у ситуацији да схвате да немају никакав инструмент да заштите своју интелектуалну својину, па тако странци могу без санкција да присвоје, потпишу и користе резултате рада наших стручњака који их одавде пошаљу за неки стручни или научни часопис. Тенденција је да се ретки технолошки вредни резултати "краду" а они који су чисто теоријски или нису наплативи се "пуштају" да би се задржала илузија да и наши радови "пролазе". Тако се уједно ствара и утисак да нико овде ништа употребљиво не смишља и не ствара, ни суштински нове софтвере, ни технологије, већ само бескорисну или празну теорију или "проналаске" типа држача огледала или поклопца на шерпи. Ко је некада покушао да заштити и напољу наплати неко савремено технолошко решење, сусрео се са чињеницом да ће сигурно бити опљачкан и да му ова држава неће ништа помоћи. Таквих, наравно, нема много, ово је мала земља, али их има! Они, обично, онда ћуте о својој судбини и проговоре тек ако се та тема случајно покрене пред њима. Ова појава се, из мени нејасних разлога, стално занемарује, а у питању је не мала вредност која се губи улудо.
Препоруке:
0
0
3 недеља, 19 април 2009 16:45
Morton
Vrh Brate!
Препоруке:
0
0
4 недеља, 19 април 2009 17:56
птал
"Сомалијски пирати, људи без моралних назора, части или самилости...".
Дубоко познавање једне удаљене земље и судбине њених људи, нема шта. Како се такви уоште усуђују да нападју некога без овлаштења, без правног основа, отимају имовину коју су људи имали вековима, бомбардују цивиле, разбацују уранијум...
У бре, заборавио сам се ...
Препоруке:
0
0
5 понедељак, 20 април 2009 11:01
Srebrni
Dobar clanak, mada malo naivan u pretpostavci da 400,000 nije nista za tamo neku megakorporaciju...

Kad smo se vec bavili piraterijom, onom pravom kao i onom digitalnom, onda je mozda trebalo vise prostora da se da detaljima ove savremene, digitalne, i nedavnim sudskim parnicama, kao i njihovim implikacijama na siru pricu.

A ovako, tema je samo ovlas dotaknuta, povrsno, bez neke dublje analize, i opet, u cilju slikanja neke slike na relativno lenj nacin.

Ono sto meni smeta jeste to sto nema nekog konkretnog zakljucka, nego je vise pisano da bi se napisalo i da bi nama citaocima interpretiralo ono sto vec sami, inace, znamo, samo nismo u stanju da tako elokventno uoblicimo i propisnu formu.
Препоруке:
0
0
6 понедељак, 20 април 2009 15:27
Сомборац
Свиђају ми се чланци Николе, али не овај, у коме ја барем не видим смисао.

Прва замерка аутору на паралелној употреби синонима пират и гусар. Зар није довољно се држати само једног термина?

Франсис Дрејк, Хенри Морган и Црнобради, само су нека од имена која су обележила борбу Енглеске за потискивање шпанске и француске конкуренције у карипском региону

Драги нам аутор не разликује приватире (Дрејк, Морган) од пирата (Едвард Тич „Црнобради“ – истини за вољу и сам је био приватир до краја Рата за шпанско наслеђе) :-).

овај појам почео је да означава један сасвим нови облик технолошког криминала

Неће бити.


музику, филмове и, што је свакако најважније, компјутерски софтвер.

Диносауруси не разумеју да се тржиште мења, већ хоће да живе од монопола. Зато ће проћи као диносауруси.

Шта њега разликује од пустоловних морских вукова златних XVII и XVIII века?

Разликује се много.

И једни и други представљају људе са самог дна друштвене лествице

Стереотипи.

И опет ће сви да потрче не би ли збуњеној јавности објаснили како „није то исто“, како код ових нових пирата нема ничег слободног, шармантног нити романтичног. И биће ту савим у праву.

Сомалијски „пирати“ су Добровољачка обалска стража Сомалије која наплаћује порез пролазницима који су годинама илегално рибарили у сомалијским водама и бацали токсични отпад у њихово море. Све остало је пропаганда (ово не искључује чињеницу да заиста има правих пирата, али огромна већина то није).
Препоруке:
0
0
7 уторак, 21 април 2009 08:28
Сима
Ево искористићу прилику да појасним разлику између гусарења и пиратства. Прво је данас исчезла категорија и прадставља одлик "приватне" иницијативе у служби одређене државе. Конкретно, влада неке државе издаје ткз. Гусарска писма, којима овлашћује приватног власника наоружаног брода да у њено име, а за свој рачун, плени трговачке бродове земље са којом је држава издавалац писма у рату. Последњи мени познат овакав случај је из времена Америчког грађанског рата када је председник Конфедерације Џеферсон Дејвис објавио издавање Гусарских писама у циљу пробијања поморске блокаде коју је спроводила Унија (случај "Алабама").
За разлику од гусара, пиратство је по међународном праву класичан злочин на мору (у суштини разбојништво) и свака држава је овлашћена да било где гони и кажњава пирате тј. да им суди.
Препоруке:
0
0
8 уторак, 21 април 2009 10:34
Srebrni
@Somborac: Vidis, promaklo mi to za "pitare" vs "privateer". Odlican detalj.
Sto se tice nedavnih dogadjaja na planu digitalne piraterije, nisam siguran gde se trenutno nalazim sa svojim stavovima: sa jedne strane jeste kradja kada "skines" nesto sto inace kosta para, jer je ipak nekoga kostalo da to nesto iskodira, napravi... Ali sa druge strane se slazem da je sumanuto traziti neke nenormalne pare za MS Office okruzenje, pogovotu kad je to do nedavno bio defacto standard. Sada, hvala bogu vec ima nekih alternativa u obliku Open Office-a, i Symfony Office-a (isto Open Office, samo malo lepse prepakovan od strane IBM-a).
Enivej, uz duzno postovanje piscu, kao sto rekoh, ovo mi vise deluje na neku vezbu, nego na neki smisaoni clanak... Ili je predugacak, pa sam se malo pogubio negde na pola puta...
Препоруке:
0
0
9 четвртак, 30 април 2009 23:06
ленђел
Одличан је текст,мене је одушевио.Човек се потрудио да га напише на свој начин мало неуобичајено за нечији појам.Ко није спреман да га разуме и схвати-његова ствар.
Поздрав за аутора
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер