Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Referendum u Grčkoj ili ima li u Evropi mesta za demokratiju

Komentari (42) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 petak, 03 jul 2015 13:20
ivan3012
Mene najvise interesuje hoce li neko u Srbiji biti dovoljno razuman i pametan da u slucaju pobede Ciprasovog referenduma organizuje jedan veliki miting u znak podrske Grckom Narodu.Ako te uopste ima PRAVA opozicijo sada se pokazi,ili ucuti za uvek.
Preporuke:
81
5
2 petak, 03 jul 2015 13:40
Ernan Kortes
OHI!
Preporuke:
67
3
3 petak, 03 jul 2015 13:42
ob4cl
Seca li se ko one utvare Papandreua kako 2008. godine ubedjuje Srbe kako bi trebalo da glasaju?? Tako su Grcima dolazili razni tipovi da ih ubedjuju da ne glasaju za Sirizu. Nisam levicar, ali ove mere su suicidne.

Najveca misterija u svemu je Varufakis. Levicar, a profesor univerziteta u Teksasu, sa iskustvom u gigantu VALVE (video igreca Half-Life i Counter Strike, mladje generacije znaju).

Videcemo sta je i cija je ta Siriza.
Preporuke:
33
6
4 petak, 03 jul 2015 13:58
Vilogorski
Suština svega oko referenduma je u režiji planera a ne pozera.
Nagomilanu energiju koja može veoma brzo da se izlija na ulice Atine i drugih mesta u grčkoj treba kanalisati kroz referendim koji ima za cilj individualno preuzimanje lične odgovornosti za budučnost.
Kakva god ishod bio, a biće jedino moguć, realan i suštinski odgovoran za budućnost naroda a tu budućnost preuzima lično glasač a ne stranke.
Posle referenduma hladne glave počinju ozbiljne reforme u mirnijoj i realnijoj atmosferi.
Kroz istu matricu će proći i sve zemlje u krizi koje su članice EU.
Preporuke:
26
4
5 petak, 03 jul 2015 14:13
podrška
Držim palčeve Grcima. Ali vidim da ih melje medijska mašinerija. Nadam se da će izdržati.
Preporuke:
52
3
6 petak, 03 jul 2015 14:25
.
Nema mjesta za demokratiju ukoliko si toliko glup pa sebi dozvoliš da se zaduđuješ toliko se zadužuješ da padneš u dužničko ropstvo i onda nako tolike vlasite gluposti kažeš "u redu drugi su krivi što sam bio glup pa nisam primjetio da srljam u propast dužničkog ropstva".Putem Grčke ide i Srpska i BiH.
Preporuke:
14
56
7 petak, 03 jul 2015 15:29
Historia est testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae, nuntia vetustatis
Iskustvo Grčke sa zaduživanjem i padanjem u dužničko ropstvo treba da bude pouka i drugima i da se zamisle nad svojom sudbinom ukoliko se nastave zaduživati kod lihvara poput MMF-a.
Preporuke:
38
2
8 petak, 03 jul 2015 16:00
Ima li u Evropi mesta za demokratiju?
Ako da, onda "ne"; ako ne, onda "da".
Preporuke:
31
1
9 petak, 03 jul 2015 16:37
boban
"izgubili 80 miliona evra "-rec je o 80 milijardi
Preporuke:
26
2
10 petak, 03 jul 2015 16:48
eudemon
Συμφωνώ, επικροτώ και επαυξάνω!
Preporuke:
18
1
11 petak, 03 jul 2015 16:48
Gordana
Iskreno verujem u Grcku naciju i njen osecaj ponosa i demokratije. Imali su zadovoljno prilike da osete mere EU "dobrotvora".
Jedino nerazumem zasto vlada dopusta stranim i potkupljenim mediijma da truje sves naroda, plasi ih i stvara paniku. Rok za referendum je bio izuzetno kratak i MORALO se zapusiti usta beskrupuloznim hokstaplerima koji sebi tepaju da su novinari. Sram da ih bude, gnjide bedne!
Ideja o mitingu podrske Grcima (ne posle referenduma, nego sada i odma!) je odlicna, samo kad bi jos imao ko kod nas da to organizuje ,a uspavane , anestezirane Srbe natera da se prosetaju do trgova i podrze Grke koji su nas UVEK podrzavali!
Preporuke:
34
1
12 petak, 03 jul 2015 16:57
Gordana
A, da, umalo da zaboravim;
Grci su o zaduzivanju odlucivali taman koliko i mi odlucujemo.
Decenijama im se na vlasti smenjuju Pasok i Nova demokratija koji su ih u sve ovo i uvalili i koji savrseno odgovaraju EU "demoNOkratiji" i zato pokusavaju iz petnih zila da ih na vlast vrate.
Obican narod od svih tih grdnih milijardi ni jedan , jedini "cvonjak" video nije. Pare su uzeli i profuckali hokstapleri bliski vlasti.
STRASNO POZNATA PRICA, ZAR NE!?
Preporuke:
41
2
13 petak, 03 jul 2015 17:37
@ ob4cl
Pa i Čomski je profesor univerziteta u Americi.

Tamošnjim građanima su do te mere isprani mozgovi da osobe kao Čomski ili Varufakis ne predstavljaju nikakvu opasnost po sistem. Knjige,članci, predavanja Čomskog ostaju ograničeni na mali broj intelektualaca koji su u suštini marginalci u američkoj društvenoj hijerarhiji.

Uticaj Varufakisa je još manji, praktično nepostojeći, jer oblast kojom se on bavi interesuje samo tehničku inteligenciju koja se po prirodi stvari manje zanima za šire društvene probleme.
Preporuke:
31
1
14 petak, 03 jul 2015 18:21
Spiridon
@ ob4cl

Ne mogu vam opisati koliko mi idu na živce te stalne priče koje se provlače kroz određeni deo komentara i neke alternativne internet medije u stilu: Ko zna čija je Siriza, sve je to sumnjivo, njih plaća Soroš, otkuda da su se oni pojavili nisu tu čista posla itd itd Ono što najviše zamara je što se u tom kolu pojavljuju neki ljudi koji su bili bliski petooktobarskom puču odnosno u prvim redovima naprednjačke prevare iz 2012 godine a sada sa punim pravom pričaju gluposti o Grčkoj a svojevremeno nisu videli ono što im je bilo ispred nosa u Srbiji. Dakle Siriza se nije pojavila niti juče, niti prekjuče, Siriza je deo grčke tradicije jer je levica u Grčkoj uvek jaka i postoji poseban odnos jer su njihovi partizani izgubili građanski rat a njihovi četnici dali na tacni zemlju Englezima i Amerikancima.
Sve u svemu sve što vredi u Grčkoj je na strani da se kaže OHI u nedelju ali je sa druge strane takva medijsko politička mašinerija koja plaši ljude da će ishod biti neizvestan
Preporuke:
33
3
15 petak, 03 jul 2015 19:23
Hernanes
Ako ne bude nekog skandaloznog lopovuka pri prebrojavanju ili vojnog puča ovde je NE kao kuća.
Preporuke:
26
1
16 petak, 03 jul 2015 19:35
siniša
Dakle evo situacije u Grčkoj i celoj Evropi.

Jedna mala grupa samoproglšenih birokrata i uzurpatora svih prirodnih, ljudskih i privrednih, a bogami i kulturnih resursa sa jedne strane ZLOSTAVLjA I EKSPLATIŠE ogromnu većinu stanovništva Evrope,a ponajviše Grčku.

Dakle to je situacija kao stvorena za demonstraciju borbenosti i ideološke i svake druge ispravnosti za ISTINSKE LEVIČARE.

Ko je danas levičar taj je za Sirizu. Mi u Srbiji imamo situaciju da su svi levičari, i da su kriterijumi levičarstva ko je za pedere,a ko protiv. Zatim levičari su oni koji su protiv pravoslavlja i protiv Putin. Takođe su levičari i oni koji su za desničare jer nije vreme za levičare.

E vidite pravo vreme za levičare i borce za društvenu pravdu.

Da vas vidim sad levičari, dignite glas za Sirizu i društvenu pravdu, ili nikad više da niste spomenuli reči levičarstvo i društvena pravda.

Da vidimo ko je za Grčki narod, a ko za lihvare iz MMF-a?

Da se pogledamo u oči!
Preporuke:
32
1
17 petak, 03 jul 2015 20:19
Vlada
Sve je ovo lepo. Naravno da navijam za grke protiv EU birokrata i lopova, medjutim imam samo jednu nedoumicu.

Mogi li grci da zive ovakvim standardom, na koji su navikli i koga nece da se odreknu, od onoga sto sami zarade, bez strane pomoci.

Ako je tu odgovor pozitivan (mada sumnjam), onda svaka cast u protivnom mrka kapa, bez obzira sto za njih navijamo.
Preporuke:
13
7
18 petak, 03 jul 2015 20:47
Dobronamjerni perfekcionista
Sjajan, sveobuhvatan tekst, nešto što rijetko možemo da pročitamo danas u našim i svjetskim medijima!
Autorki svaka čast.
Preporuke:
20
3
19 petak, 03 jul 2015 21:31
Hernanes @Vlada
A zašto ne bi mogli? Neka ih ostavi Evropa na miru da sami organizuju svoju državu pa ćete videti kako može. Kao da su i do sad imali švedski standard.
Preporuke:
23
3
20 petak, 03 jul 2015 21:46
jovan markovic
Razumeo sam da ce grci reci NE jer sude po osnovu "predjasnjeg" iskustva sa musolinijem ?! Mozda bi trebali da se vrate u tursko doba i daju ciprasa za ljibavnika sultanije merkelove pa da se smire strasti !

Ovde se govori o finansijama a ne demagogiji i retorika je bespotrebna....
Preporuke:
5
25
21 petak, 03 jul 2015 21:57
brzi
Grčko pitanje je pitanje ekonomije koje nema nikakve veze sa demokratijom ili filozofijom.
Ti isti grci koji se danas bune su sve godine na izborima glasali za Pasok i Novu demokratiju koji su 4 decenije vodili politiku "dolce vita" sa pozajmljenim novcem. A sada je došlo vreme da se takav način finasiranja završi.
40% grčkog duga je dug države Grčke do grčkih banaka u vlastništvu grčkih fizičkih i pravnih lica. Radi nesnošivog stanja je došlo do Kiparske finasiske krize jer su kiparske banke kupovale hartije od vrednosti tih grčkih banaka u nadi da je novac siguran je su te banke pozajmljivale novac državi i tu je pukao lanac poverenja.
Večina država unutar EU i euro zone u poslednjim godinama uradila je mnoge reforme da bi zajednica mogla dalje normalno funkcionisati, osim Grčke gde niko od političara nema petlju sa razmaženom narodu kaže da če trebati promeniti stil života i početi zarađivati i plačati poreze.
Preporuke:
9
24
22 petak, 03 jul 2015 22:53
marko
Na kraju iz straha,a strah je jako emocija Grci će zaokružiti DA, i opet će nastaviti da se zadužuju pošto im je ekonomija:turizam, brodogradšnja i pamuk.
Autorka je pomenula štednju koja je imala loše rezultate jer Grci nemaju industriju i kako da pokrenu privredni rast? Da su bacali pare i ulazili u neke projekte to je istina, Olimpijske igre,sumanuta ulaganja u vojsku zbog Turske, putevi, penzije,beneficije, činovnici...Ovo čeka i Srbiju za 10 godina sigurno, svako ko živi van svojih mogućnosti može očekivati sličnu sudbinu. Njih su pojele kamete na kredite, a političke garniture kako bi osigurali vlast su svesno zaduživali buduće generacije, Grci se nisu mnogo bunili. Srezali su javni sektor sa milion na 650 hiljada ali džabe, nema industrije. Loše im se piše u bilo kojem scenariju.
Preporuke:
10
4
23 petak, 03 jul 2015 22:53
teletabis
Možda grešim ali za mene ovaj referendum nema veze sa dugom, on je samo povod, već je ovo referendum za slobodu ili za ropstvo.

Grk koji zaokruži DA je rob i pristaje na to. Grk koji zaokruži NE je slobodan čovek i ne pristaje na jaram jer nije stoka.

Stalno slušamo kako je EU uređena zakonima i kako tamo se zna "ko kosi a ko vodu nosi". Primer Grčke, pre nje Španija, Portugalija, ..., ma sve zemlje su u redu za namicanje jarma na vrat, upravo pokazuju suprotno.

Grčka je lakmus za dalje delovanje.

Srbija može da uđe u grčku situaciju za sat vremena. I mene mnogo brine to što mi nemamo ljude na vlasti koji bi se stvarno založili za ovaj "prosti narod" kako juče reče Vučić u Skupštini.

Možda smo i prosti ali nismo glupi.
Preporuke:
23
3
24 subota, 04 jul 2015 01:33
Sarajlija
Svi vi koji govorite kako su Grci živeli preko svojih mogućnosti i uživali u životu ne radeći ništa...pogledajte se malo u ogledalo. Koliko je dugovala SFRJ a koliko danas duguju sve zemljlje nastale raspadom SFRJ? Da li živimo bolje, prizvodmo više...a dug nam je ogroman? Ako neki ekonomski mag može da me uveri da je to stvar finansija a ne politike..onda ću priznati da je i u slučaju Grčke važilo isto. Isto tako...kako to da MMF daje kredite Ukrajini iako je njihovo zaduženje katastrofalno (posebno kada se uzme u obzir rat i nepostojanje proizvode, gubljenje najvažnije tržišta itd.). Kako to da MMF ne zavrće ruku Kijevu ali se zavrće Atini? I Turci su svojevremeno dugovali pa kada su odbili da plate i rekli da će zatvoriti američke vojne baze u Turskoj, sledeći dan dug je misteriozno nestao. Nemojmo se zavaravati pričama da kada država pozajmljuje da je to stvar finansija...i da u toj matematici brojke igraju najvažniju ulogu.
Preporuke:
28
1
25 subota, 04 jul 2015 04:55
aneil
Μπραβο
Preporuke:
8
0
26 subota, 04 jul 2015 06:00
Marko Gay
Naravno da referendum nema veze s vracanjem duga, posto je taj dug sta god da se odluci nemoguce vratiti.

Celo natezanje je oko toga kako klasno urediti grcko drustvo.

Pri cemu bi grcki narod i jednakost i evro i Evropsku uniju.

A te tri stvari ne idu zajedno. Ako zele biti u evru, pa i u EU, grcka vecina mora pristati da zivi u bedi.

Isto vazi i za Srbiju.
Preporuke:
21
3
27 subota, 04 jul 2015 09:01
Saša
@ Siniša

Potpuno primjeren i tačan komentar .

Mislim da su se ljudi previše opustili uz televiziju i internet pa su zaboravili neke elementarne stvari .

Da je lako mijenjati svijet i svijest nebi do sada bilo toliko revolucija , ratova i krvi .

Grčka je samo početak onoga što čeka svu Evropu , o nama da i ne govorim .

Prije ili kasnije ljudi će se otrijezniti i shvatiti da osnovno pitanje nije ko je za ili protiv nekakve imaginarne Evrope već suštinsko političko i klasno KO KOGA ...

Po meni , sve ovo u Grčkoj , i to ne samo sada oko referenduma , jeste predrevolucionarno stanje a obzirom da je slična situacija u dobrom dijelu Evrope naravno da Imperija to karikira raznim terminima kao kriza ili slično .

U suštini Grčka ima jednostavan ali težak izbor a isti imamo i mi .

Postojeće stanje sa još više propadanja i bez ikakve nade za boljitak u miru ...

Promjene sa dosta neizvjesnosti ali sa kakvom takvom nadom uz sukob sa Imperijom .

Zvuči poznato ???
Preporuke:
13
1
28 subota, 04 jul 2015 10:59
Marko Gay
@ Sasa

Ni sada se ljudi ne izjasnjavaju za "neku imaginarnu Evropu", nego za pripadnost konkretnoj organizaciji "Evropskoj Uniji" i za pripadnost njenom uredjenju.

To uredjenje podrazumeva apsolutnu podredjenost vladi Sjedinjenih Americkih Drzava u ekonomskom i vojnom smislu, kapitalizam i klasnu nejednakost.

Narodu sve to trenutno odgovara, zato se i opredeljuje za Evropsku Uniju.
Preporuke:
6
3
29 subota, 04 jul 2015 11:21
Historia est testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae, nuntia vetustatis
Sarajlija


Razlika između Jugoslovenskog duga i duga postjugoslovenskih republika je u tome što se Jugoslovenski dug pretvarao direktno u investiranje u proizvodnju (fabrike) a ovi republički dugovi idu na krpljenje budžetskih deficita (plate administraciji, penzije i dr) a što bi trebala da pokriva privreda.Zbog toga su republike u većoj opasnosti od dužničkog ropstva jer nemaju privredu koja bi servisirala dospjele obaveze po kreditima.Istina imaju zemlju i neke prirodne resurse (rude, šume i dr), pa ako ne budu mogli vratiti povjerioci će se na tome namiriti.
Preporuke:
18
0
30 subota, 04 jul 2015 11:32
Historia est testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae, nuntia vetustatis
Nema samostalne nacionalne politike ukoliko živiš od posuđenog novca.
Preporuke:
7
1
31 subota, 04 jul 2015 12:40
Radgost
Dan Όχι ili Dan „Ne“, predstavlja sjećanje na 28. oktobar 1940. godine kada je odbijen italijanski ultimatum o predaji na početku Drugog svjetskog rata
-
Zatim je garnizon Jugoslovenske(srpske)vojske iz Bitolja isterao Italijane iz Grčke.
Preporuke:
4
4
32 subota, 04 jul 2015 17:11
ac13
Nisam za EU (daleko ostala od nas)ali je stvarno neozbiljno i demagoski pozivati se na demokratsko opredeljenje naroda kada pristignu na naplatu obaveze.Jos pri tom traziti nove zajmove...hajde da budemo realni po tom pitanju.Volim grcki narod,ali su ih njihovi politicari (kao i nas nasi) odveli u propast.Mozemo da navijamo koliko hocemo,obaveze ce morati da namire.Na svu zalost,Grcki narod ce patiti a ne elita koja ih je zavela.
Preporuke:
1
13
33 subota, 04 jul 2015 19:07
Ernan Kortes
OHI bre!
Preporuke:
16
0
34 subota, 04 jul 2015 22:06
2teletabis
Mislim da dug Grčke nije primaran problem. Evropska elita ne želi Ciprasa. Evropska elita je spremna da uništava narode, vodi ratove, dovodi države do bankrota, izaziva glad, bedu i siromaštvo samo da bi zadržala sve ono što je čini elitom. Oni su ti koji ne žele da budu gubitnici.
Preporuke:
10
0
35 subota, 04 jul 2015 23:07
Oliver Kromvel
Mislim da će Grci reći DA,jednostavno strah od neizvesnosti će ih naterati da to urade,uz sve to sa velikim razočarenjem mogu da konstatujem da su Grci slab ljudski materijal,mnogo se prenemažu,čak ni bankrot nije uopšte tako strašna stvar.Grci bi izvršili samoubistvo kolektivno kada bi doživeli ono što smo mi prošli posebno 1993 i 1994 i generalno u poslednjih 20 godina.Pa čak i da kažu NE biće jako tesno za procenat dva više od ovih drugih.Mislim da je ovaj referendum a toga ljudi u Srbiji moraju biti svesni više za unutrašnje prilike,Cipras proverava realnu podršku Grčkog naroda pred nastavak pregovora koji će se sigurno desiti odmah posle referenduma.Cipras procenjuje generalno raspoloženje Grka prema politici Sirize i u zavisnosti od rezultata glasanja,biće povučeni određeni potezi.Sirizi odgovara jedini da 60% najmanje kaže NE u protivnom ako rezultat bude recimo 52% NE a 48% DA to neće biti dobro za Ciprasa i biće jasan znak da vodi duboko podeljenu zemlju.
Preporuke:
4
6
36 subota, 04 jul 2015 23:27
Milosav
Sve je već viđeno. Oni koji su za mene su "inteligencija", "krug dvojke", "druga Srbija"... Protiv su "nepismeni", "penzioneri"....
Slike i prikaz haosa, sejanje straha, prikazi očekivanog blagostanja....
Ono što nije viđeno su "ekonomske mere štednje" koje će smanjenjem primanja podstaći privredu. Uvećanje poreza, cena usluga javnih preduzeća, uvođenje akciza...dovešće do daljeg rasta privrede.
Prodajom resursa (Telekom, EPS) podstiče se priliv u budžet. Nemačke.
Sve to još nismo videli, to upravo gledamo.
Smemo li biti pasivni posmatrači?
Preporuke:
11
0
37 nedelja, 05 jul 2015 01:20
Betelgeuse
Nema mjesta za demokratiju ukoliko si toliko glup pa sebi dozvoliš da se zaduđuješ toliko se zadužuješ da padneš u dužničko ropstvo i onda nako tolike vlasite gluposti kažeš "u redu drugi su krivi što sam bio glup pa nisam primjetio da srljam u propast dužničkog ropstva".Putem Grčke ide i Srpska i BiH.


Problem nije u tome da je neko naterao Grčku da se zaduži, to je ona sama uradila, već da je "Grčka" u stvari jedna grupa političara koja je na svoju ruku gurala 10 miliona ljudi u provaliju. Kada je SRPSKI narod uzimao kredite od bilo koga? Nikada! U NjEGOVO ime to danas radi ekonomski i u svim ostalim oblastima ANALFABETA amater Vučić, koji Srbiju ubrzano strmoglavljuje u ambis. Posle će svet kriviti srpski narod kako je letima igrao i pevao umesto skupljao za zimnicu, a zapravo Srbiju kidnapovaše nekoliko dripaca.
Preporuke:
12
0
38 nedelja, 05 jul 2015 10:41
Vlada
@Hernanes

Pre nego sto nesto tvrdis proveri podatke.

BDP, broj stanovnika, broj zaposlenih u drzavnoj upravi, visina penzija i plata (posebno u drzavnoj upravi posto ih je tamo najvise zaposleno), troskove armije .....

Lako je tvrditi po principu sto je babi milo to joj se i snilo.
Preporuke:
0
6
39 ponedeljak, 06 jul 2015 00:10
Branko Kosanić
S velikim zadovoljstvom pročitao
Čestitam !!!
Preporuke:
2
0
40 ponedeljak, 06 jul 2015 15:11
ser joška
brzi
"Grčko pitanje je pitanje ekonomije koje nema nikakve veze sa demokratijom ili filozofijom"
aha
„Ikono-miiii-ja“ se objašnjava trenutkom „iz Starog Zaveta kad Jakov vara slepog oca Isaka (Postanje, 27) da bi dobio blagoslov umesto svog brata Isava (kome je bio namenjen, prim. BM). ..prema ovom grehu moramo pokazati „ikonomiju“ jer je čitavo čovečanstvo kasnije imalo koristi.“[ii] Ikonomija, prema shvatanju Romeja, je opravdanje za ponašanje izuzetnih ličnosti u izuzetnim situacijama koje se kosi sa normama svakidašnjeg morala, „preteča maksime, koja se pripisuje jezuitima, cilj opravdava sredstvo.“
banke - od banco - obala, jer su se slobodni građani skupljali na obali, dogovarali o tekućim problemima i ispomagali jedni druge. I danas u Paštrovićima bankada znači skupština

do ovoga su i doveli fah idioti koji ništa ne znaju o filozofiji, demokratiji, kulturi i istoriji
Preporuke:
1
1
41 ponedeljak, 06 jul 2015 15:13
ser joška
Oliver Kromvel

al pogodi svaka ti čast
Preporuke:
2
2
42 ponedeljak, 06 jul 2015 20:42
Ernan Kortes
I ti ga ser joška pogodi; banco ne znači obala nego klupa, klupa na kojoj su se ljudi dogovarali a zelenaši davali pare na zajam. Otuda i banka. A to šta se u Paštrovićima zove i kako, to nema nikakvog značaja.
Inače, čestitke hrabrim Grcima.
Preporuke:
1
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner