петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Референдум у Грчкој или има ли у Европи места за демократију

Kоментари (42) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 03 јул 2015 13:20
ivan3012
Mene najvise interesuje hoce li neko u Srbiji biti dovoljno razuman i pametan da u slucaju pobede Ciprasovog referenduma organizuje jedan veliki miting u znak podrske Grckom Narodu.Ako te uopste ima PRAVA opozicijo sada se pokazi,ili ucuti za uvek.
Препоруке:
81
5
2 петак, 03 јул 2015 13:40
Ернан Кортес
ОХI!
Препоруке:
67
3
3 петак, 03 јул 2015 13:42
ob4cl
Seca li se ko one utvare Papandreua kako 2008. godine ubedjuje Srbe kako bi trebalo da glasaju?? Tako su Grcima dolazili razni tipovi da ih ubedjuju da ne glasaju za Sirizu. Nisam levicar, ali ove mere su suicidne.

Najveca misterija u svemu je Varufakis. Levicar, a profesor univerziteta u Teksasu, sa iskustvom u gigantu VALVE (video igreca Half-Life i Counter Strike, mladje generacije znaju).

Videcemo sta je i cija je ta Siriza.
Препоруке:
33
6
4 петак, 03 јул 2015 13:58
Вилогорски
Суштина свега око референдума је у режији планера а не позера.
Нагомилану енергију која може веома брзо да се излија на улице Атине и других места у грчкој треба каналисати кроз референдим који има за циљ индивидуално преузимање личне одговорности за будучност.
Каква год исход био, а биће једино могућ, реалан и суштински одговоран за будућност народа а ту будућност преузима лично гласач а не странке.
После референдума хладне главе почињу озбиљне реформе у мирнијој и реалнијој атмосфери.
Кроз исту матрицу ће проћи и све земље у кризи које су чланице ЕУ.
Препоруке:
26
4
5 петак, 03 јул 2015 14:13
подршка
Држим палчеве Грцима. Али видим да их меље медијска машинерија. Надам се да ће издржати.
Препоруке:
52
3
6 петак, 03 јул 2015 14:25
.
Nema mjesta za demokratiju ukoliko si toliko glup pa sebi dozvoliš da se zaduđuješ toliko se zadužuješ da padneš u dužničko ropstvo i onda nako tolike vlasite gluposti kažeš "u redu drugi su krivi što sam bio glup pa nisam primjetio da srljam u propast dužničkog ropstva".Putem Grčke ide i Srpska i BiH.
Препоруке:
14
56
7 петак, 03 јул 2015 15:29
Historia est testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae, nuntia vetustatis
Iskustvo Grčke sa zaduživanjem i padanjem u dužničko ropstvo treba da bude pouka i drugima i da se zamisle nad svojom sudbinom ukoliko se nastave zaduživati kod lihvara poput MMF-a.
Препоруке:
38
2
8 петак, 03 јул 2015 16:00
Има ли у Европи места за демократију?
Ако да, онда "не"; ако не, онда "да".
Препоруке:
31
1
9 петак, 03 јул 2015 16:37
boban
"изгубили 80 милиона евра "-rec je o 80 milijardi
Препоруке:
26
2
10 петак, 03 јул 2015 16:48
eudemon
Συμφωνώ, επικροτώ και επαυξάνω!
Препоруке:
18
1
11 петак, 03 јул 2015 16:48
Gordana
Iskreno verujem u Grcku naciju i njen osecaj ponosa i demokratije. Imali su zadovoljno prilike da osete mere EU "dobrotvora".
Jedino nerazumem zasto vlada dopusta stranim i potkupljenim mediijma da truje sves naroda, plasi ih i stvara paniku. Rok za referendum je bio izuzetno kratak i MORALO se zapusiti usta beskrupuloznim hokstaplerima koji sebi tepaju da su novinari. Sram da ih bude, gnjide bedne!
Ideja o mitingu podrske Grcima (ne posle referenduma, nego sada i odma!) je odlicna, samo kad bi jos imao ko kod nas da to organizuje ,a uspavane , anestezirane Srbe natera da se prosetaju do trgova i podrze Grke koji su nas UVEK podrzavali!
Препоруке:
34
1
12 петак, 03 јул 2015 16:57
Gordana
A, da, umalo da zaboravim;
Grci su o zaduzivanju odlucivali taman koliko i mi odlucujemo.
Decenijama im se na vlasti smenjuju Pasok i Nova demokratija koji su ih u sve ovo i uvalili i koji savrseno odgovaraju EU "demoNOkratiji" i zato pokusavaju iz petnih zila da ih na vlast vrate.
Obican narod od svih tih grdnih milijardi ni jedan , jedini "cvonjak" video nije. Pare su uzeli i profuckali hokstapleri bliski vlasti.
STRASNO POZNATA PRICA, ZAR NE!?
Препоруке:
41
2
13 петак, 03 јул 2015 17:37
@ ob4cl
Па и Чомски је професор универзитета у Америци.

Тамошњим грађанима су до те мере испрани мозгови да особе као Чомски или Варуфакис не представљају никакву опасност по систем. Књиге,чланци, предавања Чомског остају ограничени на мали број интелектуалаца који су у суштини маргиналци у америчкој друштвеној хијерархији.

Утицај Варуфакиса је још мањи, практично непостојећи, јер област којом се он бави интересује само техничку интелигенцију која се по природи ствари мање занима за шире друштвене проблеме.
Препоруке:
31
1
14 петак, 03 јул 2015 18:21
Спиридон
@ ob4cl

Не могу вам описати колико ми иду на живце те сталне приче које се провлаче кроз одређени део коментара и неке алтернативне интернет медије у стилу: Ко зна чија је Сириза, све је то сумњиво, њих плаћа Сорош, откуда да су се они појавили нису ту чиста посла итд итд Оно што највише замара је што се у том колу појављују неки људи који су били блиски петооктобарском пучу односно у првим редовима напредњачке преваре из 2012 године а сада са пуним правом причају глупости о Грчкој а својевремено нису видели оно што им је било испред носа у Србији. Дакле Сириза се није појавила нити јуче, нити прекјуче, Сириза је део грчке традиције јер је левица у Грчкој увек јака и постоји посебан однос јер су њихови партизани изгубили грађански рат а њихови четници дали на тацни земљу Енглезима и Американцима.
Све у свему све што вреди у Грчкој је на страни да се каже ОХИ у недељу али је са друге стране таква медијско политичка машинерија која плаши људе да ће исход бити неизвестан
Препоруке:
33
3
15 петак, 03 јул 2015 19:23
Хернанес
Ако не буде неког скандалозног лоповука при пребројавању или војног пуча овде је НЕ као кућа.
Препоруке:
26
1
16 петак, 03 јул 2015 19:35
синиша
Дакле ево ситуације у Грчкој и целој Европи.

Једна мала група самопроглшених бирократа и узурпатора свих природних, људских и привредних, а богами и културних ресурса са једне стране ЗЛОСТАВЉА И ЕКСПЛАТИШЕ огромну већину становништва Европе,а понајвише Грчку.

Дакле то је ситуација као створена за демонстрацију борбености и идеолошке и сваке друге исправности за ИСТИНСКЕ ЛЕВИЧАРЕ.

Ко је данас левичар тај је за Сиризу. Ми у Србији имамо ситуацију да су сви левичари, и да су критеријуми левичарства ко је за педере,а ко против. Затим левичари су они који су против православља и против Путин. Такође су левичари и они који су за десничаре јер није време за левичаре.

Е видите право време за левичаре и борце за друштвену правду.

Да вас видим сад левичари, дигните глас за Сиризу и друштвену правду, или никад више да нисте споменули речи левичарство и друштвена правда.

Да видимо ко је за Грчки народ, а ко за лихваре из ММФ-а?

Да се погледамо у очи!
Препоруке:
32
1
17 петак, 03 јул 2015 20:19
Vlada
Sve je ovo lepo. Naravno da navijam za grke protiv EU birokrata i lopova, medjutim imam samo jednu nedoumicu.

Mogi li grci da zive ovakvim standardom, na koji su navikli i koga nece da se odreknu, od onoga sto sami zarade, bez strane pomoci.

Ako je tu odgovor pozitivan (mada sumnjam), onda svaka cast u protivnom mrka kapa, bez obzira sto za njih navijamo.
Препоруке:
13
7
18 петак, 03 јул 2015 20:47
Dobronamjerni perfekcionista
Sjajan, sveobuhvatan tekst, nešto što rijetko možemo da pročitamo danas u našim i svjetskim medijima!
Autorki svaka čast.
Препоруке:
20
3
19 петак, 03 јул 2015 21:31
Хернанес @Vlada
А зашто не би могли? Нека их остави Европа на миру да сами организују своју државу па ћете видети како може. Као да су и до сад имали шведски стандард.
Препоруке:
23
3
20 петак, 03 јул 2015 21:46
jovan markovic
Razumeo sam da ce grci reci NE jer sude po osnovu "predjasnjeg" iskustva sa musolinijem ?! Mozda bi trebali da se vrate u tursko doba i daju ciprasa za ljibavnika sultanije merkelove pa da se smire strasti !

Ovde se govori o finansijama a ne demagogiji i retorika je bespotrebna....
Препоруке:
5
25
21 петак, 03 јул 2015 21:57
brzi
Grčko pitanje je pitanje ekonomije koje nema nikakve veze sa demokratijom ili filozofijom.
Ti isti grci koji se danas bune su sve godine na izborima glasali za Pasok i Novu demokratiju koji su 4 decenije vodili politiku "dolce vita" sa pozajmljenim novcem. A sada je došlo vreme da se takav način finasiranja završi.
40% grčkog duga je dug države Grčke do grčkih banaka u vlastništvu grčkih fizičkih i pravnih lica. Radi nesnošivog stanja je došlo do Kiparske finasiske krize jer su kiparske banke kupovale hartije od vrednosti tih grčkih banaka u nadi da je novac siguran je su te banke pozajmljivale novac državi i tu je pukao lanac poverenja.
Večina država unutar EU i euro zone u poslednjim godinama uradila je mnoge reforme da bi zajednica mogla dalje normalno funkcionisati, osim Grčke gde niko od političara nema petlju sa razmaženom narodu kaže da če trebati promeniti stil života i početi zarađivati i plačati poreze.
Препоруке:
9
24
22 петак, 03 јул 2015 22:53
марко
На крају из страха,а страх је јако емоција Грци ће заокружити ДА, и опет ће наставити да се задужују пошто им је економија:туризам, бродоградшња и памук.
Ауторка је поменула штедњу која је имала лоше резултате јер Грци немају индустрију и како да покрену привредни раст? Да су бацали паре и улазили у неке пројекте то је истина, Олимпијске игре,суманута улагања у војску због Турске, путеви, пензије,бенефиције, чиновници...Ово чека и Србију за 10 година сигурно, свако ко живи ван својих могућности може очекивати сличну судбину. Њих су појеле камете на кредите, а политичке гарнитуре како би осигурали власт су свесно задуживали будуће генерације, Грци се нису много бунили. Срезали су јавни сектор са милион на 650 хиљада али џабе, нема индустрије. Лоше им се пише у било којем сценарију.
Препоруке:
10
4
23 петак, 03 јул 2015 22:53
телетабис
Можда грешим али за мене овај референдум нема везе са дугом, он је само повод, већ је ово референдум за слободу или за ропство.

Грк који заокружи ДА је роб и пристаје на то. Грк који заокружи НЕ је слободан човек и не пристаје на јарам јер није стока.

Стално слушамо како је ЕУ уређена законима и како тамо се зна "ко коси а ко воду носи". Пример Грчке, пре ње Шпанија, Португалија, ..., ма све земље су у реду за намицање јарма на врат, управо показују супротно.

Грчка је лакмус за даље деловање.

Србија може да уђе у грчку ситуацију за сат времена. И мене много брине то што ми немамо људе на власти који би се стварно заложили за овај "прости народ" како јуче рече Вучић у Скупштини.

Можда смо и прости али нисмо глупи.
Препоруке:
23
3
24 субота, 04 јул 2015 01:33
Сарајлија
Сви ви који говорите како су Грци живели преко својих могућности и уживали у животу не радећи ништа...погледајте се мало у огледало. Колико је дуговала СФРЈ а колико данас дугују све земљље настале распадом СФРЈ? Да ли живимо боље, призводмо више...а дуг нам је огроман? Ако неки економски маг може да ме увери да је то ствар финансија а не политике..онда ћу признати да је и у случају Грчке важило исто. Исто тако...како то да ММФ даје кредите Украјини иако је њихово задужење катастрофално (посебно када се узме у обзир рат и непостојање производе, губљење најважније тржишта итд.). Како то да ММФ не заврће руку Кијеву али се заврће Атини? И Турци су својевремено дуговали па када су одбили да плате и рекли да ће затворити америчке војне базе у Турској, следећи дан дуг је мистериозно нестао. Немојмо се заваравати причама да када држава позајмљује да је то ствар финансија...и да у тој математици бројке играју најважнију улогу.
Препоруке:
28
1
25 субота, 04 јул 2015 04:55
aneil
Μπραβο
Препоруке:
8
0
26 субота, 04 јул 2015 06:00
Marko Gay
Naravno da referendum nema veze s vracanjem duga, posto je taj dug sta god da se odluci nemoguce vratiti.

Celo natezanje je oko toga kako klasno urediti grcko drustvo.

Pri cemu bi grcki narod i jednakost i evro i Evropsku uniju.

A te tri stvari ne idu zajedno. Ako zele biti u evru, pa i u EU, grcka vecina mora pristati da zivi u bedi.

Isto vazi i za Srbiju.
Препоруке:
21
3
27 субота, 04 јул 2015 09:01
Saša
@ Siniša

Potpuno primjeren i tačan komentar .

Mislim da su se ljudi previše opustili uz televiziju i internet pa su zaboravili neke elementarne stvari .

Da je lako mijenjati svijet i svijest nebi do sada bilo toliko revolucija , ratova i krvi .

Grčka je samo početak onoga što čeka svu Evropu , o nama da i ne govorim .

Prije ili kasnije ljudi će se otrijezniti i shvatiti da osnovno pitanje nije ko je za ili protiv nekakve imaginarne Evrope već suštinsko političko i klasno KO KOGA ...

Po meni , sve ovo u Grčkoj , i to ne samo sada oko referenduma , jeste predrevolucionarno stanje a obzirom da je slična situacija u dobrom dijelu Evrope naravno da Imperija to karikira raznim terminima kao kriza ili slično .

U suštini Grčka ima jednostavan ali težak izbor a isti imamo i mi .

Postojeće stanje sa još više propadanja i bez ikakve nade za boljitak u miru ...

Promjene sa dosta neizvjesnosti ali sa kakvom takvom nadom uz sukob sa Imperijom .

Zvuči poznato ???
Препоруке:
13
1
28 субота, 04 јул 2015 10:59
Marko Gay
@ Sasa

Ni sada se ljudi ne izjasnjavaju za "neku imaginarnu Evropu", nego za pripadnost konkretnoj organizaciji "Evropskoj Uniji" i za pripadnost njenom uredjenju.

To uredjenje podrazumeva apsolutnu podredjenost vladi Sjedinjenih Americkih Drzava u ekonomskom i vojnom smislu, kapitalizam i klasnu nejednakost.

Narodu sve to trenutno odgovara, zato se i opredeljuje za Evropsku Uniju.
Препоруке:
6
3
29 субота, 04 јул 2015 11:21
Historia est testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae, nuntia vetustatis
Сарајлија


Razlika između Jugoslovenskog duga i duga postjugoslovenskih republika je u tome što se Jugoslovenski dug pretvarao direktno u investiranje u proizvodnju (fabrike) a ovi republički dugovi idu na krpljenje budžetskih deficita (plate administraciji, penzije i dr) a što bi trebala da pokriva privreda.Zbog toga su republike u većoj opasnosti od dužničkog ropstva jer nemaju privredu koja bi servisirala dospjele obaveze po kreditima.Istina imaju zemlju i neke prirodne resurse (rude, šume i dr), pa ako ne budu mogli vratiti povjerioci će se na tome namiriti.
Препоруке:
18
0
30 субота, 04 јул 2015 11:32
Historia est testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae, nuntia vetustatis
Nema samostalne nacionalne politike ukoliko živiš od posuđenog novca.
Препоруке:
7
1
31 субота, 04 јул 2015 12:40
Радгост
Дан Όχι или Дан „Не“, представља сјећање на 28. октобар 1940. године када је одбијен италијански ултиматум о предаји на почетку Другог свјетског рата
-
Затим је гарнизон Југословенске(српске)војске из Битоља истерао Италијане из Грчке.
Препоруке:
4
4
32 субота, 04 јул 2015 17:11
ac13
Nisam za EU (daleko ostala od nas)ali je stvarno neozbiljno i demagoski pozivati se na demokratsko opredeljenje naroda kada pristignu na naplatu obaveze.Jos pri tom traziti nove zajmove...hajde da budemo realni po tom pitanju.Volim grcki narod,ali su ih njihovi politicari (kao i nas nasi) odveli u propast.Mozemo da navijamo koliko hocemo,obaveze ce morati da namire.Na svu zalost,Grcki narod ce patiti a ne elita koja ih je zavela.
Препоруке:
1
13
33 субота, 04 јул 2015 19:07
Ернан Кортес
ОХI бре!
Препоруке:
16
0
34 субота, 04 јул 2015 22:06
2телетабис
Мислим да дуг Грчке није примаран проблем. Европска елита не жели Ципраса. Европска елита је спремна да уништава народе, води ратове, доводи државе до банкрота, изазива глад, беду и сиромаштво само да би задржала све оно што је чини елитом. Они су ти који не желе да буду губитници.
Препоруке:
10
0
35 субота, 04 јул 2015 23:07
Oliver Kromvel
Mislim da će Grci reći DA,jednostavno strah od neizvesnosti će ih naterati da to urade,uz sve to sa velikim razočarenjem mogu da konstatujem da su Grci slab ljudski materijal,mnogo se prenemažu,čak ni bankrot nije uopšte tako strašna stvar.Grci bi izvršili samoubistvo kolektivno kada bi doživeli ono što smo mi prošli posebno 1993 i 1994 i generalno u poslednjih 20 godina.Pa čak i da kažu NE biće jako tesno za procenat dva više od ovih drugih.Mislim da je ovaj referendum a toga ljudi u Srbiji moraju biti svesni više za unutrašnje prilike,Cipras proverava realnu podršku Grčkog naroda pred nastavak pregovora koji će se sigurno desiti odmah posle referenduma.Cipras procenjuje generalno raspoloženje Grka prema politici Sirize i u zavisnosti od rezultata glasanja,biće povučeni određeni potezi.Sirizi odgovara jedini da 60% najmanje kaže NE u protivnom ako rezultat bude recimo 52% NE a 48% DA to neće biti dobro za Ciprasa i biće jasan znak da vodi duboko podeljenu zemlju.
Препоруке:
4
6
36 субота, 04 јул 2015 23:27
Милосав
Све је већ виђено. Они који су за мене су "интелигенција", "круг двојке", "друга Србија"... Против су "неписмени", "пензионери"....
Слике и приказ хаоса, сејање страха, прикази очекиваног благостања....
Оно што није виђено су "економске мере штедње" које ће смањењем примања подстаћи привреду. Увећање пореза, цена услуга јавних предузећа, увођење акциза...довешће до даљег раста привреде.
Продајом ресурса (Телеком, ЕПС) подстиче се прилив у буџет. Немачке.
Све то још нисмо видели, то управо гледамо.
Смемо ли бити пасивни посматрачи?
Препоруке:
11
0
37 недеља, 05 јул 2015 01:20
Betelgeuse
Nema mjesta za demokratiju ukoliko si toliko glup pa sebi dozvoliš da se zaduđuješ toliko se zadužuješ da padneš u dužničko ropstvo i onda nako tolike vlasite gluposti kažeš "u redu drugi su krivi što sam bio glup pa nisam primjetio da srljam u propast dužničkog ropstva".Putem Grčke ide i Srpska i BiH.


Проблем није у томе да је неко натерао Грчку да се задужи, то је она сама урадила, већ да је "Грчка" у ствари једна група политичара која је на своју руку гурала 10 милиона људи у провалију. Када је СРПСКИ народ узимао кредите од било кога? Никада! У ЊЕГОВО име то данас ради економски и у свим осталим областима АНАЛФАБЕТА аматер Вучић, који Србију убрзано стрмоглављује у амбис. После ће свет кривити српски народ како је летима играо и певао уместо скупљао за зимницу, а заправо Србију киднаповаше неколико дрипаца.
Препоруке:
12
0
38 недеља, 05 јул 2015 10:41
Vlada
@Hernanes

Pre nego sto nesto tvrdis proveri podatke.

BDP, broj stanovnika, broj zaposlenih u drzavnoj upravi, visina penzija i plata (posebno u drzavnoj upravi posto ih je tamo najvise zaposleno), troskove armije .....

Lako je tvrditi po principu sto je babi milo to joj se i snilo.
Препоруке:
0
6
39 понедељак, 06 јул 2015 00:10
Branko Kosanić
S velikim zadovoljstvom pročitao
Čestitam !!!
Препоруке:
2
0
40 понедељак, 06 јул 2015 15:11
сер јошка
brzi
"Grčko pitanje je pitanje ekonomije koje nema nikakve veze sa demokratijom ili filozofijom"
аха
„Иконо-мииии-ја“ се објашњава тренутком „из Старог Завета кад Јаков вара слепог оца Исака (Постање, 27) да би добио благослов уместо свог брата Исава (коме је био намењен, прим. БМ). ..према овом греху морамо показати „икономију“ јер је читаво човечанство касније имало користи.“[ii] Икономија, према схватању Ромеја, је оправдање за понашање изузетних личности у изузетним ситуацијама које се коси са нормама свакидашњег морала, „претеча максиме, која се приписује језуитима, циљ оправдава средство.“
банке - од банцо - обала, јер су се слободни грађани скупљали на обали, договарали о текућим проблемима и испомагали једни друге. И данас у Паштровићима банкада значи скупштина

до овога су и довели фах идиоти који ништа не знају о филозофији, демократији, култури и историји
Препоруке:
1
1
41 понедељак, 06 јул 2015 15:13
сер јошка
Oliver Kromvel

ал погоди свака ти част
Препоруке:
2
2
42 понедељак, 06 јул 2015 20:42
Ернан Кортес
И ти га сер јошка погоди; banco не значи обала него клупа, клупа на којој су се људи договарали а зеленаши давали паре на зајам. Отуда и банка. А то шта се у Паштровићима зове и како, то нема никаквог значаја.
Иначе, честитке храбрим Грцима.
Препоруке:
1
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер