петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Зашто је Запад развијен а ми не?

Kоментари (67) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 18 јун 2015 15:51
pobunjenik
Ukratko Zapad je razvijen a mi ne iz jednog prostog razloga koji mnogi ne vide i ne žele da vide.
Radi se o bivšim ili sadašnjim imperijama koje eksploatišu ili su eksploatisale pola sveta.
Koje su klale i otimale i ostavljale pustoš u ime svog današnjeg bogatstva..
Kladim se da se i u domaćinstvu Pabla Eskobara lepo živelo i da su uslovi i kvalitet tog življenja bili na zavidnom nivou.
Ali,predpostavljam da svi znamo koliko je ljudskih života,bede i patnje uzidano u kvadrate njegovih vila,Mercedesa i pozlaćenih česmi.
Препоруке:
124
5
2 четвртак, 18 јун 2015 16:04
Nikolas
Interesantno je vidjenje stvari u pomenutoj knjizi. Za izlazak iz krize potrebno je kao i u prvoj polovini veka primeniti kejnzijanske metode u ekonomiji. Zdrava drzavna intervencija je resenje. Slobodno trziste je bajka a nisu ga se pridrzavale ni zapadne zemlje u vreme kada su se razvile.
Препоруке:
88
0
3 четвртак, 18 јун 2015 16:26
zoran
Зашто је Запад развијен а ми не?
kso

Kao prvo zapad nije koloinija kao mi, kao drugo zaposljavaju skolovane ljude a ne ljude tipa gaso, nebojasa doktor, babic lepotan, aco vucic, vulin, djuric i ostali, kao trece zapad ne zaposljava bivse propale engleske politicare da im rukovode vladom, posebno ne one koje su poznati svetu po ratnim zlocinima, kao cetvrto, na zapadu ne odredjuju ambasadori ko ce da formira vladu, kao peto, na zapadu strane banke ne odvlace sav kapital iz zemlje, kao sesto zapad ne govori za svoj narod da su jeftina radna snaga, kao sedmo, zapadu niko ne uzima 15% teritorij i daje je teroristima sa sve narodom....jel to dosta ili vam treba jos razloga zasto smo tu gde jesmo?
Препоруке:
112
4
4 четвртак, 18 јун 2015 16:27
sokrat
Zašto je Zemlja okrugla?
Препоруке:
13
30
5 четвртак, 18 јун 2015 16:54
D-ex Deo I.
Razlike između nas i zapadnih društava su enormne,a pre svega bih apostrofirao razliku u shvatanju političkih elita.Dok na zapadu politika se bavi unapređenjem života svojih građana,kod nas biti političar-vlast znači obezbeđenje ličnih blagodeti na prvom mestu a zatim i idolopoklonstvo i kult ličnosti.Nije tačno da do savremenih sofisticiranih tehnologija nije moguće doći,danas se za novac sve može kupiti.Srbija ne uspeva da uredi državu,što je izvodljivo kada se hoće,jer to je uslov svih uslova za privredni i svaki drugi razvoj.Svaki kapital trži sigurnost a država je ta koja sigurnost obezbeđuje.Ima li sigurnosti danas u Srbiji sa ovakvom ekonomskom politikom a pre svega sa ovakvim sudstvom i policijom.Odgovor ja NE.Ako nema sigurnosti nema ni ulaganja.Ovaj kapital koji je ušao u Srbiju je u 90% špekulativni,jer nije problem odvojiti 2 miliona evra pa "probati" u bankarstvu ili nekoj proizvodnji.To što država finansira iz budžeta neke strane kompanije je kratkog daha,
Препоруке:
59
8
6 четвртак, 18 јун 2015 17:11
D-ex Deo II.
jer kada finansiranje prestane one podižu sidro po sistemu "ućarismo koliko je moglo".U Srbiji danas nema niti jedne ozbiljnije svetske banke koja je došla da ostane na ovim prostorima,da novac plasira pod uslovima kakvi su na tržištu Evrope što bi itekako podstaklo privredni razvoj.Zašto? Opet zato što nema sigurnosti.Svaki ozbiljan privredni subjekt koji želi da investira na druga tržišta bavi se i političkom elitom u toj zemlji,opet zarad sigurnosti svog kapitala.Ko misli da investitori neznaju ko je i kakav Vučić,Dačić,Vulin,...onda je taj zaista naivan.Tvorac ove kolumne se zapita "zašto se ne ide na depresijaciju dinara".Tačno,to svkako relaksira izvoz ali obara zarade nominalno u odnosu na evro,a to je ono što politika ne voli.Ima li nade? U suštini DA,sa ovom politikom sigurno NE.
PRVO-Urediti državu(jeftina,efikasna,nekorupirana)
DRUGO-Sve u priredni razvoj
TREĆE-Strateški pravci razvoja(i to forsirati,olakšicama aksimalno pomagati)
ČETVRTO-Edukacija u službi privrede
Препоруке:
43
5
7 четвртак, 18 јун 2015 17:46
пројекције
кинеске пројекције су да ће та земља бити светски хегемон 2049.
Хоће, као што је и Јапан постао. Сећате ли се оних пророчанстава из 1980-их, рецимо Гора Видала, или Престовица који су тврдили да 21. век припада Јапану. Снимани филмови о томе, футуролози изрогачених очију паничили. Да ће исти поседовати цео глобус, бити глобална суперсила. Ииии ... цврц Милојка. Исто следи и пренадуваној Кини, која је као и Јапан тек амерички аутсорс пројекат. Довољно је само да повуку напредна литографска постројења и бај бај чајна. Шта је заиста оригинално дошло из (данашње, наравно) Кине. Ништа, са толиким Р&Д нису у стању да развију ни оригинални процесор, нити софтвер, акцелератор честица ... Све копија до копије (истина понекад побољшане). Иновације и даље долазе из САД и Европе. Битних иновација у Кини неће никада ни бити, у држави мрава нема места за ствараоцима преко потребно осећање слободе. Иновативни дух се развија од малих ногу, то је ствар васпитања више него образовања.
Препоруке:
37
39
8 четвртак, 18 јун 2015 19:24
Johnny
@ D-ex Deo II.
Ima li nade? U suštini DA,sa ovom politikom sigurno NE.
PRVO-Urediti državu(jeftina,efikasna,nekorupirana)
DRUGO-Sve u priredni razvoj
TREĆE-Strateški pravci razvoja(i to forsirati,olakšicama aksimalno pomagati)
ČETVRTO-Edukacija u
Samo jedno pitanje : Da li je Srbija pravna drzava ?
Odgovor znamo ! i sta onda ocekujemo ?!?!
Tek posle dolazi ovo o cemu Vi pricate, pozdrav !
Препоруке:
16
1
9 четвртак, 18 јун 2015 19:36
Misa
Lepo napisano, ali je tema promasena. Postoji citava oblast ekonomije, Institucionalna ekonomija, koja sa bavi problemom modernizacije, pokusava da odgovori na pitanje zasto su zemlje koje su kolonizovali protestanti (Kanada, Sad, Australija, Novi zeland), mnogo bogatije od onih koje su kolonizovali katolici (latinska amerika). Zasto su u 20 veku samo 5 drzava uspeli da udju u red bogatih (Japan, J. Koreja, Tajvan, Hong Kong, Singapur), i sve su budisticke! Zasto su najsiromasnije katolicke drzave u Evropi, (Spanija, Portugalija), u boljem polozaju od najbogatijih pravoslavih (Grcka, Kipar).

Modernizacija jednog drustva nema veze sa prirodnim bogatstvima ili geografskim polozajem, demokratijom ili diktaturom, nego sa kulturom i vrednostima koje jedno drustvo razvija.
Препоруке:
40
10
10 четвртак, 18 јун 2015 19:38
Zemunac
Uz SVE ANALIZE preskocio je razvoj poljioprivrede,a imamo bas taj NEISKORISCENI potencijal.SA trecinom poljoprivredne proizvodnje Holandije ili Danske,bili bismo SLOBODNA ZEMLJA!Neka ne ocekuje investitore,radna snaga je skupa u odnosu i na KINU i na INDIJU,a nase trziste malo i neinteresantno.NO neko KOCI razvoj poljoprivrede.Sela su napustena,a ulozili bi i KINEZI I RUSI kojima treba hrana.POVRATAK na selo,rasteretio bi gradove i smanjio nezaposlenost,no EU i MMF to KOCE!Srbija je POLJOPRIVREDNA ZEMLJA,a od i toga lepo moze da se zivi!Moderna sela,bas kao u Svajcarskoj nisu lose mesto za zivot!
Препоруке:
27
2
11 четвртак, 18 јун 2015 20:10
Reddy
Preduslov svih preduslova da bi se neka zemlja razvijala je da ima stabilan politički i pravni sistem. A njega ne može, pri današnjoj konstelaciji snaga u međunarodnim odnosima, skoro po definici biti. Tu je nešto strašno važno. Integrisanost u dati ideološko-vojno-strateško-politički okvir. Od toga su ne samo Srbija već gotovo sve zemlje balkanskog regiona galaktički udaljene. I tu je kraj. Želeli ste kapitalizam, drugovi i drugarice. Pa, dobili ste ga! Šta je sada? Zagrcnuli ste se. Tačno. No, sada moramo da vam rasporimo trbušnu duplju kako bi izvadili to što ste progutali. Mala ali nezgodna stvarčica.
Препоруке:
30
3
12 четвртак, 18 јун 2015 20:13
Сељак Беземљаш1
Не спорећи оно што је написао господин Николић,изнео бих неколико личних виђења.
Деведесете немају никакву, тачније скоро никакву везу са пропашћу наше индустрије.
Грубо а доста тачно говорећи, ми и нисмо имали фабрике.Постојало је нешто пола фабрика,а од пола (и то већа половина)социјална установа.
Ко у то не верује нека погледа извештај државне комисије,такозване Крајгерове.(Дугорочни програм економске стабилизације )Комисија је почела са радом 1981.г.време пар- непар,несташица кафе, прашка., ММФ је код нас од 1979)
Потпуни неуспех индустријализације и модернизације од 1944, огледао се у високој стопи незапослености.
Та стопа је вечно била око 20% уз сталан вишак од 30% у установама и фабрикама.И више од 1 000 000.радника у иностранству.
Било би предуго,па ћу у наставку изнети лично виђење зашто 500 фабрика није могло да враћа девизне кредите за опрему,па је држава (Југославија) банкротирала 1983.г.
Препоруке:
27
11
13 четвртак, 18 јун 2015 20:38
Цвико
(радна снага нам није тако квалификована и иновативна као што често мислимо, док озбиљнијим минералним богатствима, које бисмо могли да извозимо, не располажемо).
Све што је способно да ради,сви који су иновативни, паметни, образовани, већина је отерана у иностранство. И шта сада? Од остатка очекујете, иновативност, креацију, итд. Нема. Власт прича да ће зауставити ткѕ. одлив мозгова. Практино ради ништа. Када би се у земљу вратили сви образовани, способни, иновативни, креативни настао би избор: или они или ови на власти. Избор знамо. Образовани, иновативни, способни су непожељни јер је овима слатка власт па макар у пропаст отишла маст (држава). А што се тиче минералних богатстава, све што имамо дали смо странцима, да они зарађују. Јапан има мање сировина од Србије, све увозе и успевају да створе све што им падне на памет. У Србији смо променили друштвене системе, и даље смо сиромашни. Дакле, проблем је у људима који нас воде тј. оних који су их изабрали ако су их изабрали.
Препоруке:
25
4
14 четвртак, 18 јун 2015 21:05
boban
Srbija bi za par godina postala ugodno mesto za zivot kada bi se sprecila pljacka I korupcija u drzavnim poslovima(od suda do opstine),uvele stroge,dugacke zatvorske kazne za svaku zloupotrebu drzavne funkcije(kradja ,korupcija,namestene nabavke...),bankarstvo vratilo u drzavne ruke,maloprodajno trziste u domace ruke, prerada hrane u domace ruke,njive,vode,mlekare u domace ruke.Iz Srbije stranci iznesu najmanje 5 milijardi Evra profita godisnje.
Drzava da stimulise mlade porodice da zive u selima: besplatne kuce I nekoliko hektara zemlje(bez prava na prodaju) ,asphalt,internet,struja.Srbija bi zivnula za par godina.Industrijska proizvodnja je za velike zemlje I ekonomije.
Sramota je uvoziti beli luk I cackalice iz Kine.
Препоруке:
24
0
15 четвртак, 18 јун 2015 21:06
Oliver Kromvel
Ja se držim teze da je ekonomija pseudo nauka.Nikada ne napadam bez argumenata pa ću ih i sada izneti.Gospodin Nikolić pokazuje da je poput većine ekonomista operisan od politike a jedno bez drugog ne ide,ne može ekonomija da funkcioniše odvojeno od politike,zbog toga ja izuzetno cenim geopolitiku zato što ona predstavlja sinergiju više nauka i veština.Nikolić bi trebao da zna da je Srbija zaostalo zato što je tri puta preoravana u poslednjih 100 godina,izgubila je 3 miliona stanovnika,unazađivana sankcija i raznim kvinsliškim režimima je njena privreda sistematski i namerno dezintegrisana.

Nikolić uporno zaboravlja jednu činjenicu,zapad je ceo Balkan ne samo Srbiju projektovao kao periferiju koja daje jeftinu radnu snagu,tržište je za bofl robu i naravno daje svoje resurse kolonistima na izvolte.
Препоруке:
40
3
16 четвртак, 18 јун 2015 21:15
Oliver Kromvel
Nikakve reindustrijalizacije neće biti,zato što ni Nikolić ali ni ovaj blesavi narod ne kapiraju da smo mi projektovani da budemo periferija života,ovde mogu da dođu samo multinacionalne fabrike za proizvodnju robe široke potrošnje koje žele da koriste jeftinu radnu snagu,sadašnji zakon o radu je tome i prilagođen.Mi smo malo tržište u njihovim projekcijama smo periferija života,otpad i nikada nam neće dozvoliti bilo kakav razvoj osim ako se sami ne izborimo novom politikom za sebe.

Zašto izmišljamo toplu vodu,treba ulagati u agrar,energetiku,mi resurse imamo samo su oni jednim delom okupirani,mislim na Kosmet.Zašto ne koristimo obnovljive izvore energije,imamo izuzetne resurse i kapacitete,zamislite da podignemo nivo stočarske proizvodnje na nivo recimo jedne Holandije,Danske ili Novog Zelanda.

Nikolić potpuno nekritični iznosi podatak da kod nas korupcija i nije tako veliki problem,gospodine Nikoliću,Srbija pati od hronične korupcije,koja će je naposletku uništiti.
Препоруке:
28
4
17 четвртак, 18 јун 2015 21:25
Oliver Kromvel
Сељак Беземљаш1@,nepravedno je vaš komentar dobio ove minuse,vi ste otvorili jednu vrlo kontraverznu temu na koju su titoljupci i jugonostalgičari posebno osetljivi,dirnuli ste u osinje gnezdo.Ni jedna država bivše grobnice srpstva tzv SFRJ nije preživela takvu ekonomsku dezintegraciju kao što je to Srbija.Niko se ne bavi jednom važnom činjenicom,više od 3 000 000 Srba je u periodu vlasti Kumrovačkog kasapina često i prisilom oterano u gradove,proces koji je u Francuskoj recimo trajao 150 godina je u Srbiji izveden za svega 30 godina prisilnom industrijalizacijom.Komunisti su mrzeli seljake zato što su bili nezavisni i nisu zavisili od njih a sva ta silna komunistička industrija,potpuno nerentabilna obilato zalivana novcem iz Maršalovih planova a kasnije i kreditima iz Zapadne Nemačke je praktično već sredinom šezdesetih bila na ivici kolapsa.Hipotetički gledano i da nije bilo rata i raspada industrija Sfrj bi uglavnom propala a početkom osamdesetih je bila na izdisaju.
Препоруке:
27
7
18 четвртак, 18 јун 2015 21:30
brzi
Goran Nikolić je sve lepo napisao i objasnio ali je propustio bitnu činjenicu koja daje zapadu prednost več vekovima; tradicija. Polititiku u starim zapadnim demokratijama vode stare industrijalske familije, političari su tamo samo izvođači ( marionete) politika koje zamisli ta kasta industrialaca. Zato ako vas interesuje šta če se u pojedinim zemlajma starog zapada događati u sledečim godinama pratite šta rade i pričaju njihovi industrialci a ne što pričaju njihovi političari koji su tamo svi redom samo potrošna roba. Zato je u SAD Rokenfeler mnogo bitniji od Obame ili u Italiji familija Agneli ili Marchegalia birnija i od Renzzija Mattarelle zajedno ili u Nemačkoj Thysseni, Kruepi, Quanti i Porschei mnogo bitniji od Anglele Merkel. Svi ovi nabrojani industrialci politiku stvaraju dok je nabrojani političari samo izvode.
Препоруке:
13
12
19 четвртак, 18 јун 2015 21:34
Сељак Беземљаш2
Зашто је на први поглед разумна идеја да се купи нова опрема и унапреди технологија водила у банкрот.
Без намере да то систематизујем, прво неки од општих услова.
-Од Вардара па до Триглава привреда је функционисала
на кредитима на којима је камата била неколико пута испод нивоа инфлације.(инфлација редовно између 20 и 40%)Тако се стварала невероватно лажна слика економске успешности па су моги "гиганти" на томе изграђени.Тако су невидљиво а значајно опорезовани и дестимулисани,они који су добили мање износе кредита.То је производило лажне биографије,"успешне" а цењене, и стално успостављало једнакост на све нижем нивоу.Са девизним кредитима није било мрдања.
-Превелики број запослених (прекобројних и преко 30%)стварао је механизме сплеткарења, одржавао бесмислене организационе шеме и стварао прикривену а снажну тежњу да свако даје што мањи допринос на послу.
-За нову опрему нису одабирани најбољи.Није се знало ко су.Па се бирало доста галамџија.
Препоруке:
26
5
20 четвртак, 18 јун 2015 21:51
Grgur
Svest, svest i samo svest. Za razliku od drugih, imamo zaprepašćujuće nizak nivo svesti. Rezultat toga je stanje u kome se nalazimo. Ono je proizvod naše svesti.
Препоруке:
26
2
21 четвртак, 18 јун 2015 22:13
Инспектор Торенте
Још је рано да се дају дугорочне пројекције. Да сачекамо да се заврши III светски рат, па ће се видети ко се развија, а коме ће канибализам бити главна привредна грана.
Шалу на страну: није наша индустрија била баш толико лоша колико мислимо. Сетимо се током НАТО агресије-много фабрика је гађано. Зашто? Чак и сада, има српских производа одличног квалитета, а техника и опрема произведена у Србији је била на цени (као илустрација: бургије прављене у ФРА у Чачку су извожене у Немачку, а одатле су продаване као немачки производ).
Препоруке:
17
2
22 четвртак, 18 јун 2015 22:25
Сељак Беземљаш3
Као одговор на наказу од оног што се звало "кадровска
политика"у фабрикама(и установама)развило се оно што можемо да дефинишемо као "средњи ешалон".
Немају формалну моћ,често немају ни формално образовање,нису боље плаћени,напротив,нису цењени. Стручни су и даровити за посао.Без њих тешко опстају фирме.Мимикрија "технократа"у земљи која је 50 година водила борбу против технократије.
-За нову опрему градила се обавезно и нова хала.
Непотребно технички,штетно економски, важно политички.Тако су изграђени грађевински монструми од фабрика.Као најмање важно али не неважно, производ је од почетка до финализације прелазио километре који су га без потребе поскупљивали.
-Специјализација као услов повећања продуктивности није постојала. Ни она најгрубља.Не може фабрика (или установа)да има чистачице (то раде за то специјализоване фирме)не може да пече сланину и кува боранију (то раде специјализоване фирме које кувају за десетине фабрика)итд.
Препоруке:
10
9
23 четвртак, 18 јун 2015 22:56
jedno zasto, hiljadu zato
zato sto je zapad napravio veliku razliku u vreme kad su zapadne zemlje bile kolonijalne sile, a nase zemlje pod tudjom vlascu

zato sto se ljudi na zapadu obucavaju vekovima da budu prakticni, a ljudi kod nas da budu sujetni

zato sto na zapadu studenti uce da budu efikasni strucnjaci i timski igraci, a kod nas da budu beskorisne enciklopedije i da hvataju krivine i ocene a ne znanje

zato sto zapad ima jaku vojsku, a vazalne drzave ubedjuje da im ne treba vojska nego samo protivteroristicke jedinice

zato sto zapad ima tzv. nezavisne medije tj. potpunu kontrolu nad medijima ukljucujuci medijski prostor vazalnih drzava

zato sto zapad koristi MMF, svetsku banku da uspostavi neokolonijalne ekonomske odnose

zato sto zapad uspeva da se na svetskim trzistima trguje u njihovim valutama i da pokondireni malogradjani vazalnih drzava stede u njihovim valutama i kupuju njihovu robu

zato sto se kod nas misli da je otvaranje uvozno orjentisanog trznog centra investicija
...
Препоруке:
26
6
24 четвртак, 18 јун 2015 23:07
Горан Станковић
Шта чинити? Волео бих прво одговор шта је Србија богу згрешила, да већ месецима за 250 динара јој се нуди лимун, не знам које класе, који водећи трговински ланци, без стида и срама, излажу у рафове. Уз те ланце и питање и зашто Србија нема синдикат који би тим радницима у тим ланцима, обезбедио плату бар као у домицилним земљама, јер су иначе овде сви артикли скупљи, уз сличну пореску стопу. И увек ми је мука када се прича о високим технологијама: лично, више бих волео домаћу сланину по 5 евра но најновији мобилни телефон. Хоћу рећи ми смо пољопривредна земља,уз развој услуга, ето развојне шансе. Под тим мислим да сви нешто радимо. Тренутно нам вишња обезвређена, питање да ли ће се скинути род. И то чувено - извоз. Да зарадимо паре, да враћамо кредите. Неки Таблоиди континуирано пишу где иде део пара од кредита... . Иначе, ценим аналитику и знање аутора, али, увек ме копкају питања које гледам око себе. Сваки дан. Одговори ми се чини једноставним.
Препоруке:
15
1
25 четвртак, 18 јун 2015 23:23
D-ex
@ Johnny

Odgovor na pitanje "Da li je Srbija pravna država" je sasvim jednostavan,i proizilazi iz vladavine prava.Ima li vladavine prava u Srbiji i u kojoj meri je njegova zastupljenost u stvarnom društvenom životu. Odgovor je,u veoma malom procentu jer nikada se više nije "trgovalo" pravom i pravdom,nikada se više nije zarađivalo na pravdi odnosno nepravdi.Da li se može uspostaviti vladavina prava u Srbiji,naravno da može samo se "nedodirljivi" moraju učiniti dodirljivim,a zakon mora i cara obavezivati.
Prema tome poštovani moj Džoni,Srbija je kvazi pravna država,a da li će se menjati to u najvećoj meri zavisi samo od Srba.Znajući ovaj narod ja sam po prilično pesimista,jer zarad budućnost treba razmišljati u isto vreme i gavom i biračkim pravom.Bar do sada je to dosta teško išlo.
Препоруке:
8
0
26 четвртак, 18 јун 2015 23:24
Боба
Поставке сасвим на линији текуће колонијалне власти и њене мантре о страним инвестицијама. Тешко се отети утиску да се не ради о полтронском понављању теза колонијалних службеника на власти у Србији којима се само настоји дати 'стручна' подршка.
Откривање топле воде зашто су колонијалне силе богате је 'врх', а тврдња да се само технологијама могу извући сиромашне државе је посебно проблематична.
Као прво без слободе нема никаквог развоја што доказује суноврат српског народа и под турском и немачком и западном окупацијом данас. Ту нема никаквог развоја већ само континуиране пљачке.
Тек кад се држава ослободи страног туторства могућ је развој за који наравно треба сарадња са правим пријатељима а не окупаторима. Улагање у обнову индустрије за наше потребе- транспорт, војна и индустрија пољопривредних машина и пољопривреде је највећа шанса Србије. Никада нећемо бити конкурентни у трчању за технологијама окупатора али то не значи да их није могуће развијати и добити другде.
Препоруке:
10
0
27 четвртак, 18 јун 2015 23:36
Umpalumpa
Зашто је Запад развијен а ми не?

Pa zato što kao bene slušamo i izvršavamo sve što nam sa Zapada kažu. ETo zašto. Tako su radili i Kinezi, a ona počeli da gledaju šta Zapad radi i za trideset godina ih prestigli.
Препоруке:
11
1
28 четвртак, 18 јун 2015 23:38
BEOGRAD
Da se do blagostanja dolazi tako što kopiraš zapadne ekonomije jednostavno ne pije vodu, jer bi tako svaka zemlja na svetu bila uspešna. Sama činjenica da je samo 5 zemalja u XX veku uspelo da se razvije sve govori. Drugi mit u koji neki Srbi veruju to je poljoprivreda kao naša šansa iako nijedna zapadna država se nije razvila kroz poljoprivredu. Autor je lepo rekao samo industrija, moderne tehnologije. Ja bih samo napomenuo alarmantnu sivu zonu gde država gubi mnogo novca, np u Nemačkoj siva zona je minorna kod nas je 1/3 ekonomije, odlazak mladih, školovanih na Zapad je katastrofa, onda političari koji su korumpirani i koji ne zanima interes naroda.
Препоруке:
11
7
29 четвртак, 18 јун 2015 23:46
Цвико
@jedno zašto, hiljadu zato,
Није баш тако како износите. Пре свега на Западу нема оних класичних држава као што мо ми то учили. Тамо владају мултинационалне компаније, дакле капитал а државно уређење, извршна власт је њихова маска, полуга, слуга. Нпр. не влада Обама већ нека сасвим друга лица, итд. Те корпорације имају само једно за циљ. Покупити новац од сваког грађанина је основни императив, без обзира на његове особине пол, сексуалну опредељеност, расу,нацију, образовање, итд. Све се заснива на пирамидалном систему. Чак и код нас хваљени, приватни пензиони фондови тамо пропадају. Народу се одузима на разне начине готов новац а даје виртуелни. ГМО храна је посебна прича у којој су компаније немилосрдне. Тај систем који Ви описујете је само површна импресија а зароните мало дубље, па ће те видети да није злато све што сија...
Препоруке:
17
3
30 петак, 19 јун 2015 00:02
brzi
@
četvrtak, 18 jun 2015 21:25
Oliver Kromvel

Selidba naroda iz sala u gradove je počale več u vreme Karađorđevića ( tada je bio urbanistički projektovan Novi beograd; grad za 1.000.000 žitelja, seljaka koji če doseliti iz sela u grad), posle drugog rata taj trend samo je nastavljen. A kako su srbske komunjare vodile privredu možete se uveriti u arhivu SPS, partiji koja je nasledila komunjare. Srbske komunjare samspomenu zato jer se o operativnim privrednim pitanjima ( kde i kako če biti izgrađen neki pogon) odlučivalo na republičkom nivoju, zato je svaka republika imala sopstven kompletan idustrijski krug u celom privrednom ciklu ( svi proizvodili sve). Zaštonisam spominjao Tita? zato jer se on suštinsko nije ni bavio ekonomijom osim na nivoju političkih floskula jer je bio u ekonomiji "tanak" zato je i pustio ekonoju republikama da se svaka snađe kako zna i ume. To je i glavni tazlog ovolikih razlika između republika u vreme raspada SFRJ.
Препоруке:
7
7
31 петак, 19 јун 2015 01:49
Reddy
Ne mogu shvatiti komentatore koji ispuštaju glavnu stavku - akumulaciju. Svi znamo kako je obavljena i izvedena na Zapadu. Šta je predstavljala kolonizacija? Čiju su zemlju oteli Amerikanci, koga su sa nje proterali. Španci i Portugalci na jugu? Šta je Japan radio u Kini i po jugoistočnoj Aziji? Zar slična metodologija nije vredela i za zapad Evrope, recimo Engleska, ograđivanje, Francuska, Holandija, Italija, Austrija ili Belgija, da ne pričamo. Nemačka je, opet, specifičnim načinom to ostvarivala, ratovima dakako! Ostali koji tome nisu pribegavali vidimo kako su prošli. Recimo, Afrika ili Indija, Kina! Šta je tu Jugoslavija posle Drugog svetskog rata mogla? Samo ono što je i uradila. I onda se pojavljuje posoljeni "сељак беземљаш" da nam objasni kako nam fabrike nisu valjale i kako nisu bile ono što su trebale da budu. U odnosu na koga i na šta posle onakvog razaranja zemlje? Na čiju zaboravnost i glupost se ovde računa? Neko namerno podmeće klipove.
Препоруке:
20
8
32 петак, 19 јун 2015 02:31
Боб
@пројекције
Ту има истине, али зец се не крије у умирућој Европи или тупавој Америци (која нема мозгове него их увози), него у Индији.
Општеприхваћена је заблуда да су источни Азијати много технолошки напредни. Један детаљ: Немци су сматрали да ће, после победе у светском рату, лако прегазити Јапанце због, шта мислите? Много јаче технике.
Препоруке:
6
4
33 петак, 19 јун 2015 07:47
Пречанин
@jedno zasto, hiljadu zato


zato sto se ljudi na zapadu obucavaju vekovima da budu prakticni, a ljudi kod nas da budu sujetni"


Овако сажету истину одавно нисам прочитао. Честитам!
Препоруке:
13
8
34 петак, 19 јун 2015 08:16
Бошко
четвртак, 18 јун 2015 16:26
zoran

Kao prvo zapad nije koloinija kao mi, kao sedmo, zapadu niko ne uzima 15% teritorij i daje je teroristima sa sve narodom...


Више пута током деценија поновљена лаж постала је истина. Више ни Срби у Србији не сматрају Србе који су остали ван граница комуњарске Србије Српским народом него се ограничавају само на Брозову Србију (ужу)

План комуниста и усташа из 1935 године је успешно спроведен, одмах после рата када је Тито са бандом поништио резултате другог светског рата и ослобођење Балкана од Руске армије, почевши одмах убијање Српског народа, и измишљање "држава" са деловимо Српског народа као мањином.

И док је у европи нацизам побеђен (привремено) комунисти и усташе су наставиле нацистички програм према Српском народу те су усташе, турци, шиптари, бугари добили "републике" а у ствари државе за убијање и протеривање Срба.

При томе населили су "београд на води" највећом фукаром која и данас ради против Српског народа...
Препоруке:
19
11
35 петак, 19 јун 2015 08:19
шта чинити,6.Октобар!
Најмогољуднија земља је успела да спречи лак улазак странаца у делатности које не могу да покрену развој земље, а могу лако да извуку профит, као што су малопродаја, телекомуникације или финансије (само 3% банкарског сектора држе странци).

Ово је нешто што нисмо смели чинити!
Уништити домаћи бакнарски сетор и распродати телекомуникационе делатности!
Сад,после оне штеточине Дионкића,нема кајања.
Још би он био саветник Вучићу или у влади,али је успут његовом заслугом нестало кеша у неутврђеном износу које је"диктатор Милошевић"изнео из земље,а које да нагађамо,сада опране се улажу у Београд на води и остале мегаломанске пројекте.
Шта чинити?
Ухапсити Динкића и пола владе од 5.Октобра надаље!
нико
Препоруке:
16
0
36 петак, 19 јун 2015 08:42
Сељак Беземљаш4
Посебно тешко оптерећење чињено је задржавањем застарелих погона.Они су често били и највећи.
Сликовито речено производња фелни је пропадала јер се тражило да се у истом обиму настави производња потковица, иако коњи нестају.Комерцијале су нашле излаз у производњи за магацин,Чувене "залихе".
Безвредне а вођене као вредност.Тешко будућим истраживачима.Гомила лажи и замотавања у кучине је као Монт Еверест.

Нама су прво "попуцале" фабрике лаке индустрије.Обућа, конфекција.
Биле су засноване на политичкој чињеници да СССР не ради са Западом.Па смо ми куповали материјал на западу,(правили дуг) прошивали надвоје натроје и слали совјетима уз велику зараду.Плаћање клирингом (гас, нафта....)Само узгред јер краја не би било.У глупости безграничној није се водило рачуна да гас неће увек бити јефтин правили смо све живо енергетски неефикасно.
Када је СССР средином осамдесетих посустао ми нисмо имали коме да продајемо гаће и ципеле.
Цена и квалитет.
Препоруке:
12
7
37 петак, 19 јун 2015 08:43
Gledač
@Seljak bezemljaš
Ne želim da polemišem ali kada govorite o zaposlenima nekad koji su se bavili kako se to onda zvalo "standardom" radnika npr. kuhinja, spremačice, portiri i sl. vi zaboravljate da su to bila druga vremena, drugi sistem i drugi dugoročniji planovi. Koja je onda bila razlika da se angažuje firma spolja za ishranu zaposlenih kada je ta firma isto tako društvena kao i ta koja je angažuje? Ta priča je karakteristika kapitalizma i slobodne inicijative samo zaboravljate da danas neki koriste samo deo sa obezbeđenjem dok novi kapitalisti koji se ovde formiraju ili dovode za ruku uglavnom što se tiče brige o ishrani to svode na pola sata pauze a ne da li radnik jede. Potpuno drugi sistem i način razmišljanja. Za ove danas on nije građanin koji je deo šireg sistema pa ga treba paziti za ove danas on je samo deo, praktično šaraf. Šta je bolje zavisi da li ste onaj koji koristi ili koji radi u tom novom sistemu. Nekada nisu svi imali kuhinje ali su imali bar gde i šta da jedu.
Препоруке:
10
2
38 петак, 19 јун 2015 09:34
Сељак Беземљаш7
Закаснела индустријализација створиће много сиротиње.
Убрзан пораст становништва (четвероструко увећање за 70 година)значајно ће погоршати стандард.
"Стандард меса" биће замењен "стандардом жита".
Једноставно речено већина неће имати довољно беланчевина животињског порекла.Месождери су морали да једу проју.Они ће бити материјал који ће довести комунисте на власт.Објасниће масама да су за све криви народни непријатељи.Нешто ће побити а све опљачкати.ТО ЋЕ БИТИ ПРВА "КАСА" КОЈУ ЋЕ ДЕЛИТИ ПРИСТАЛИЦАМА Биће тога још.И са истока и са запада.

За присталице ће се говорити да су били беземљаши или да су им имања била мала. Нетачно.
Свако имање је мало ако се обрађује непродуктивно.
Тај "непродуктивни"сељак прећи ће из села у град, постати малограђанин и створити фабрике на слику и прилику бившег имања.Седи у граду и чека "касу".
Све му је ситно.Ситна пакост, ситна злоба...
Црне сиротиње углавном нема јер је општи светски напредак донео високородне сорте и јефтин текстил.
Препоруке:
14
5
39 петак, 19 јун 2015 10:10
НСПМ web
За Сељак беземљаш и остали,
још једном вас молимо да се уздржите од превеликог броја узастопних коментара јер они почињу да личе на троловање и одвлаче од теме.
Препоруке:
11
14
40 петак, 19 јун 2015 12:33
Kostja
@zoran:
...jedino si zaboravio da kazes da....pod broj 1a.) Zapad pljacka koga god stigne na ovoj planeti hiljadu i vise godina! Ne koga stigne, nego onoga ko je slabiji od njega, pa onda vojnom silom porobljava, ubija, i naravno, pljacka sve sto se moze opljackati u drugim 'neprijateljskim' zemljama. Eto. taj i takav Zapad vucic and comp. nam namecu, evo, vise od tri godine, da ne pricam o DOS-lopovima.
Препоруке:
9
1
41 петак, 19 јун 2015 12:39
Milic
Sve je lepo receno i napisano, ali iz ugla savremenih analiticara i savremenih kretanja. Srbija je odavno izgubila korak sa sadasnjim bogatim zemljama zapada. A zbog cega? Ceo 20-deseti vek je ratovala i izgubila ljude i ostalo. A onda nam je taj milosrdni zapad doveo Tita i komunizam, sankcije, embargo,bombardovanje 1999. itd. Kad sam pre neki dan saznao da ja vrli svedski kralj Gustav peti sredio da Svedska ne ucestvuje ni u jednom svetskom ratu u proslom veku, sve mi je bilo jasno. Eto zasto je Svedska najbogatija u Evropi, i pravi se vazna sa svojom socijalnom politikom, itd. Sve je jasno i nema tu velike mudrosti. I koliko jos takvih bisera ima a mi za njih ne znamo.To treba istrazivati i objavljivati pod naslovom:DA LI STE ZNALI.Tako bi se smanjili srpski kompleksi nize vrednosti, tj. frustracije. Nismo mi tako losi kao sto nas prikazuju.
Препоруке:
6
4
42 петак, 19 јун 2015 13:38
иди док си млад
@шта чинити,6.Октобар!
... успела да спречи лак улазак странаца у делатности које не могу да покрену развој земље, а могу лако да извуку профит, као што су малопродаја, телекомуникације или финансије (само 3% банкарског сектора држе странци).

Ово је нешто што нисмо смели чинити!
Уништити домаћи бакнарски сетор и распродати телекомуникационе делатности!

Хиљаде београдских Словена, предвођене Лабусом и Свилановићем, 2002. су прославиле отварање Меркатора и почетак уништавања српске малопродаје. "Повратак Словеније у Србију", како тада тријумфално изјави словеначки министар.
http://novibeograd.rs/u-novom-beogradu-otvoren-merkator-centar-beograd

Отада су затворене хиљаде малих продавница, сви трговински ланци су у рукама странаца, последице трпе и друге области. Затворен је један од главнх извора домаће акумулације. Онемогућен је нормалан развој српске малопродаје, предузетништва, па и нације.

у граду нових идеа, фриком на сваком кораку
Препоруке:
18
0
43 петак, 19 јун 2015 16:02
Johnny
@ D-ex
@ Johnny Хвала Вам на одговору , ми смо заиста у тешкој ситуацији и како рекосте народ коме припадамо је изгубио способност да размишља и да доноси праве одлуке.Поздрав.
Препоруке:
4
0
44 петак, 19 јун 2015 19:53
jedno zasto, hiljadu zato
@Cviko

ja sam za to da se drzimo teme...

pitanje je bilo zasto je zapad razvijen a mi ne...

da je pitanje bilo zasto je zapad gori od nas i zasto ce zapad uskoro da zavrsi u totalitarnom haosu i zasto zapad strateski nije dobar za nas (osim sto nas vidi kao male Ruse koje treba istrebiti sa Balkana i iz blizine mora koja su atlantistima strateski najbitnija), onda bi vas odgovor bio adekvatan....

zapad svakako nije razvijen zato sto bogati postaju sve bogatiji, zato sto je demokratija i sloboda medija samo privid, zato sto licemerno zloupotrebljavaju ljudska prava i slobode sirom sveta, zato sto vodi agresivnu politiku sa ciljem osvajnja sveta u korist male bankarske elite,zato sto ta elita tezi depopulaciji planete i GMO hranom, aditivima, vakcinama i lekovima coveko-cidima ubija cak i svoje stanovnike...

ali zapad jeste ekonomski, vojno pa i u nekim aspektima individualnog razvoja, razvijeniji od nas... ja sam pokusao da objasnim zasto...
Препоруке:
3
1
45 петак, 19 јун 2015 22:32
Урбана Герила
Наклапање! Неспорно да нам требају озбиљне анализе, далеко озбиљније од ове! Убуђала реторика... запад је "развијен" (а и закржљао са друге стране), јер користе пљачку и геноцид на свих пет континената вековима! А ми смо сиромашни јер спадамо у те над којима се они иживљавају вековима. И јесмо глупи и лењи кад толико траје све то!
Препоруке:
6
0
46 петак, 19 јун 2015 22:33
Урбана Герила
Запад је "развијен" (а и закржљао са друге стране), јер користе пљачку и геноцид на свих пет континената вековима! А ми смо сиромашни јер спадамо у те над којима се они иживљавају вековима. И јесмо глупи и лењи кад толико траје све то!
Препоруке:
3
1
47 петак, 19 јун 2015 22:38
Jaroslav
Zapad je razvijen zato što smo mi naivni idioti, i potkupljivi i ne želimo da vladamo nego želimo da vladaju nama. Zašto npr Srbija nije napravila Veliku Srbiju nego je napravila bratsku toplu JUgoslaviju. Zato što smo idioti. Kratko.
p.s. Isto tako sada većina biračkog tela odlučuje da da glas AVAVu koji vodi Srbiju u nestajanje u nihilizam nadnacionalne nemačke.
Velika je čast što će Angela prespavati u BEogradu. To sam pročitao pre pet minuta. 6 april......
Препоруке:
7
1
48 петак, 19 јун 2015 23:02
Сељак Беземљаш
Gledač
Поштовани господине
Ја пишем, опширно и конфузно па сам зато слабо разумљив.И када писаније скратим нећу бити разумљивији.Није само до мене.

Друштво које не иде стазом специјализације није способно да усваја нове технологије, стагнира и остаје сиромашно.
Расте само број мудраца опште праксе.
Препоруке:
2
8
49 петак, 19 јун 2015 23:03
Радгост
Последњих 1000 година Запад се непрестано развија-каже чланак.
Мноштво књига казује пак да Запад:Пљачка цео преостали свет!
Да су крсташи,предвођени језуитима под надзором инквизитора,оружано походили исток,запад и југ; отимали имовину људима свих боја;отимали људе и отимали знања
(своја знања нису имали осим знања да отимају,пљачкају и убијају!).

Да накупљено сачува и настави даљи развој, Запад је поставио по свету око 1000 војних база и издаје папирни новац;шареним папирићима купују људе,знања,територије-оружјем убеђују непослушне и непокорне(сличне Србима).

И то није све;из класе робова су регрутовали школоване појединце за супер слој који одушевљено ради за Запад у стилу:(Синклер-Ароусмит)
Знање је највећа ствар у медицинском(или техничком свеједно) свету,али оно није ни од какве вредности ако се не може продати,а да би се то постигло мора се направити утисак својом личношћу на људе који имају доларе.
Препоруке:
7
1
50 субота, 20 јун 2015 01:33
Steva
@jedno zasto, hiljadu zato

Generalno, ja i ne razumem sta se podrazumeva pod terminom Zapad? Zapadna Evropa, kao najstarija u razvoju? Amer.profesor Jared Diamond ima teoriju o sirenju civilizacija po geograf.sirini (klimatski uslovi), i koja meni deluje tacna, svakako za Zap.Evr. Amerika je krajem 19v bila zemlja u bankrotu. Ali ratovi u Evropi, i hop, seoba kapitala,pa hop Bretton-Woods 1944god i uspostava $ kao jedine sv.rez.monete i eto. Japan je vekovima bio ruralna, zatvorena zemlja. Ali nakon II sv.rata, pomoc, pa fanatican rad i produktivnost, pa kopiranje patenata i sl, i zaista postade ekon.sila iako vrlo tanki sirovinama. Doduse, od 90tih, Japan je u stalnoj deflaciji prakticno, ali to je posebna prica. Tesko je izvuci opste pravilo.
Zapad se urusava sada, i to zbog drzavnih dugova, ne korporativnih, iliti nemilosrdnog kapitalizma. Ako socijalizam funkcionise samo dok traju tudje pare, socijalizam ih je urusio, ma koliko kontradiktorno zvucalo.
Препоруке:
2
3
51 субота, 20 јун 2015 04:44
Reddy
Neko ovde postavlja pitanje specijalizacije. To je izvedeno pitanje u smislu da se ne može slobodno odabrati takva orijentacija. Specijalizacija je stvar prinude u okruženju koje vas na to tera. To je svakako tržišni sistem ali postoji i neophodan preduslov da se u nju krene. Taj preduslov je akumulacija, domaća ili dodatna. Domaća akumulacija je, pak, uslovljena mnogim faktorima, među njima, pre svega, istorijskom putanjom društva o kome je reč. Dodatna se može obavljati ako su vam pristupačni izvori kapitala i ako ste u poziciji da je pribavite. Koliko je to Jugoslavija bila u stanju da izvede brzo i na efikasan način je veliko pitanje što znači da se stvar ne može postavljati apstraktno i izolovano te na taj način stvarati utisak o pogrešno odabranom modelu razvoja kako to ovde, sasvim pristrasno i iz ideoloških pobuda, čini сељак беземљаш.
Препоруке:
5
6
52 субота, 20 јун 2015 08:19
Reddy
Stevo, izvodite prebrze zaključke. Državne dugove posmatrate kao uzrok a ne kao posledicu onoga što se danas zbova kapitalizmu. Tu je vaše nerazumevanje šireg konteksta. Državni dugovi su fenomen gde država samu sebe otkupljuje. Zašto to radi niko ne postavlja pitanje. Recimo da bi obezbedila i ostvarila već uspostavljena prava. A tih prava, opet, nema, ako ne razumete funkcionisanje i processing savremenih tehnologija ali i ključnih društvenih funkcija. To ne može obezbeđivati privatni pa ni korporacijski kapital. Država tada stupa na scenu. Ona tako monopoliše svoju ulogu pa tako obezbeđuje i sve dominantniji uticaj u sve razuđenijoj reprodukciji kapitala. Koliko doprinosi bržem i efektnijem plođenju kapitala, gledano na kraći rok, toliko ako ne i više, usporava i sapliće širu reprodukciju, na duži rok. Država tako postaje sistemski problem društva i njene reprodukcije. Tek se s takvog aspekta mogu tako razumeti i sanašnji problemi pa i oni vezani za državne dugove.
Препоруке:
6
6
53 субота, 20 јун 2015 12:30
Бојан
Схватам да у позадини стоји добра намјера, али чланак обилује нелогичностима и брзоплетим закључивањима. Аутор на почетку шпекулише о тихој изолацији, затим везује стране инвестиције са дотоком технологије. Страни инвеститори не поклањају технологије земљи, оне и даље остају њихово интелектуално власништво, и као друго, кључне технологије и know how остају у земљи поријекла а периферне земље се користе најчешће само као сирова јефтина радна снага. Србија се технолошки не може развити са страним инвеститорима, већ само преко сопственог развоја, са евентуалном откупом тј лиценцирањем технологија.
Још по питању технологија и изолованости, Србија се најинтензивније развијала баш у периоду изолације и царинских ратова (АУ монархија). Чланак је релативно површан, брзо изводи закључке и као њихову основу користи заблуде. Препоручујем аутору да прочита 23 ствари које нисте знали о економији или неко друго дјело од Ха Џун Чанга, нпр Економија: корисничко упутство
Препоруке:
4
0
54 субота, 20 јун 2015 13:07
SZŽ
Nisam ni čitao tekst ali ako je naslov ujedno i pitanje onda je odgovor vrlo jednostavan.

Zapad je nasilan i bez morala i kao takvom mu je lako da osvaja, krade i potkrada ceo svet a onda tim bogatstvom plaća najpametnije iz tog "celog" sveta da razvijaju taj isti zapad.

Sve ostalo je golo teoretisanje koje ničemu ne vodi.
Препоруке:
6
2
55 субота, 20 јун 2015 14:42
Steva
Reddy, Stari Rim je propao zbog dugova i deflacije.
Drzava napravi dugove, odvali poreze, na apsolutno sve, uvede drasticne kazne, i ubije svaku inicijativu. Sa M stanovnika, Rim se sveo na 30h, varvari se usetali samo, malo im toga ostalo za pljacku. Isto i sad, da, drzava se mesa, Keynesova teorija dodaj likvidnost kad se posustane, oduzmi kad krene. A koji ce to politicar da dobije izbore ako obeca zavrtanje. Cak je teorija pogresna, jer se drzava ponasa uvek netrzisno, salje pogresne signale investitorima i stvaraju se baloni, berze, nekretnina, obveznica...Svaka iteracija je sve gora. A soc.u smislu trosenja, i to bas socijalnog, na Zapadu. Bakica,sama, rentira 3sobni stan, pola joj placa drzava. To je samo mali primer.
Svetski kapital, globalni,koji niko ne kontrolise, u 1 trenutku vise dugove nece finansirati, i tu nastaje
mrak i seobe. Italija je npr.vec neresiv problem, a Japan je Grcka x100. Industrijske zemlje, i sta.
Препоруке:
2
6
56 субота, 20 јун 2015 21:43
Drazalegenda
Bogate su samo NEKE bivse imperijalne-kolonijalne sile ,a ostali su u procesu bankrota zbog Lopovskih Svetskih Korporacija i Banaka to svi sa srednjom skolom ZNAJU !!!
Jedine PROIZVODNE PRIVREDE su Nemacka ,KIneska i jos neke Azijske ,Brazil ....
Nek autor objasni po ekonomskim merilima i zakonima -USA $ -njegovu vrednost ? i kao svetsku valutu broj jedan bez ikakvih validnih podataka o kolicini u opticaju istog i validnoj podlozi ???
Samo NATO i Vojna pretnja drze isti !!!!
Препоруке:
3
1
57 субота, 20 јун 2015 22:04
Reddy
@Steva

"Svetski kapital, globalni,koji niko ne kontrolise, u 1 trenutku vise dugove nece finansirati, i tu nastaje
mrak i seobe." Svetski kapital nikoga ne finansira već je finansiran demontažom sopstvenog proizvodnog agregata i pojačanom eksploatacijom radne snage. Ono što se danas konvencionalno zove svetskim kapitalom uveliko je spekulativni kapital nastao i razrastao kao veliki državni dug. I kakve on to sada dugove, kako pišete, neće više finansirati? Pa, on sam je dug, vi kao da ne razumete o čemu pišete.
Препоруке:
8
4
58 субота, 20 јун 2015 22:14
Reddy
Smešno je i zabavno šta se sve ovde piše o nekakvoj specijalizaciji. Pa, specijalizacija je samo način da se istisne još veći profit. Specijalizacija je automatizacijom dovedena do savršene funkcionalnosti. U takvom društvu će vladati isključivo roboti, naravno, ako se zadrže društveno-svojinski oblici kakvi danas u svetu preovlađuju. Zato je pisati o specijalizaciji a ne pomenuti okruženje u kome se za nju pledira i s obzirom na to čemu se intendira potpuna besmislica i apsolutna zalutalost. Specijalizacija je, na primer, do savršenstva dovedena u nemačkom sistemu kioncentracionih logora. Možda želite da živite u takvom okruženju? To je potpuno dehumanizovani svet lišen ljudskih vrednota i kategorija. Čovek je univerzalno biće a specijalizovati njegove sposobnosti znači bukvalno ograničiti i pojednostaviti kreativne funkcije i redukovati ih na automatizam, na ponavljanje što je suštinski suprotno od njegovog bića. To je poenta zahteva za tzv. specijalizacijom ili pojednostavljenjem.
Препоруке:
13
3
59 субота, 20 јун 2015 23:44
Да али
Као прво Србија треба да тражи спас на источним тржиштима и тржишта трећег света да сузбије што више западну економску омчу. А као друго раст производње незначи аутоматски и да ће се добит са радним народом делити (Погледајте раст привреде и раст плата у Немачкој садњи 15-20 година).
Препоруке:
4
1
60 недеља, 21 јун 2015 02:40
Steva
@Reddy
Pa evo,hajde da uprostimo. Zapad, u smislu Zap.Evr = monetarna Unija,evro. Evro je valuta gde je svako zadrzao svoje dugove. Nema lire, drahme itd. Pa sta, ima obveznica, dot. zemalja, pa se kapital sjati "short" na istim, ko sto bi da ocekuje pad npr. lire ili drahme. Nije to nista spekulativno, to je trziste. Ono sto jeste spekulativno, to je kurazenje evr.banaka a od strane drzava, da gomilaju dugove, a u bilansima to drze kao rezerve...Tu je problem. To je kao da Lujzijani neko (Fed)dozvoli da printa $-e. Valute su sad odraz poverenja. Ko ce u takav evro da ima poverenja? normalno je da se kapital izvlaci iz istog i prosto odlazi drugde, gde manje ugrozen. U tom smislu, globalni kapital se seli, nece to tolerisati, niti to moze da se kontrolise. (poucno H.Hoover memoari-ponasanje kapitala pred Depresiju) Evropa je prva na udaru opste deflacije. Kratkovidi a pohlepni bankari i jos gluplji politicari. Zasto Srbija kaska, nije najvaznije pitanje, vec gde se uputila uopste.
Препоруке:
1
5
61 недеља, 21 јун 2015 08:13
Reddy
@Steva

Kada se nešto kao država pogrešno razume onda su i zaključci neminovno pogrešni. Evo primera, vašeg citata...."Cak je teorija pogresna, jer se drzava ponasa uvek netrzisno, salje pogresne signale investitorima i stvaraju se baloni, berze, nekretnina, obveznica...Svaka iteracija je sve gora. A soc.u smislu trosenja, i to bas socijalnog, na Zapadu. Bakica,sama, rentira 3sobni stan, pola joj placa drzava. To je samo mali primer." Kejnsova teorija nije pogrešna jer je u datom istorijskom momentu bila odgovarajući lek za nastale probleme a oni su duboko bili situirani u samom jezgru kapitalističke reprodukcije. Otuda, to je bio jedini lek kako bi se iskobeljali iz kandži recesije pa depresije. Cenu je platilo pedesetak i kusur miliona života u Drugom svetskom ratu koji je, paradoksalno, "oslobodio" zapretene potencijale za nova unosna ulaganja. Da njega nije bilo kapitalizam ne bi ni preživeo. I sada, odjednom, vi izvodite zaključak kako država daje pogrešne signale i sl.!?!?!?
Препоруке:
6
4
62 недеља, 21 јун 2015 08:18
Reddy
@Steva

To je upravo svedočanstvo da vi baš niste shvatili istorijsku ulogu države svodeći je na čistu funkciju regulatora u reprodukciji kapitala. Trebalo bi na kraju da znate i šta je Keynes odgovorio na primedbe povodom njegovih preporuka...."In the long run we are all dead". Šta mislite, na koga je i na šta mislio? jedva da je to tajna koju je teško odgonetnuti, možda za nekog....
Препоруке:
6
4
63 недеља, 21 јун 2015 08:27
Reddy
@Reddy

"Kratkovidi a pohlepni bankari i jos gluplji politicari". Ma, sve je to tačno što pišete samo ovde ima jedno veliko "ali". A to je da se i oni ponašaju "tržišno" a to znači da ih interesuje pre svega profit jer je on pokretač celog procesa reprodukcije. Ako oduzmete taj motiv onda nema ni kapitalizma ni motivacije ni sistema. U kapitalizmu se svi ponašaju racionalno i tržišno ali je u tome i ceo problem. E, vi baš tu ne vidite problem i to je ono na šta ukazujem! Vi uzimate zdravo za gotovo date pretpostavke a baš su one pod velikim znakom pitanja. Jer stvari su u osnovi pogrešno postavljene, pogrešno u svojinskom smislu. To je ono što danas svi obilaze a u čemu je sadržan ceo problem. problem svojinskog oblika. Kada bi se to rešilo nestali bi i problemi dugova, države kao ekonomskog aktera, problemi hiperprodukcije, plasmana, itd.
Препоруке:
6
5
64 недеља, 21 јун 2015 10:09
Vladimir
Kao prva premisa je da ekonomija ne postoji, ni kao nauka ni kao teorije. I koja drzava shvati tu sustinu, preskocila je mit i krenula u napredak.

Osnova razvijenog sveta je u pljacki, gusarenju i zastiti opljackanog "ekonomicarskim" teorijama.

Omogucavanje pljacke razvojem oruzja je pokrenulo i tehnoloski napredak, prakticno je cela civilizacija u neprekidnom ratu.

Sloveni su hrabar, nefrustriran, miran, vredan.lep i pametan narod, ali su pritisnuti vekovima zamlacivanjem i teskim problemima od religije do lokalnih i globalnih ratova, krvolocnijih grupacija.
Препоруке:
6
2
65 недеља, 21 јун 2015 16:04
Сељак Беземљаш
Врло, врло шкодљиве приче.

Давно некада Србија је извозила велике количине сувих шљива.Нарочито су се истакла браћа Крсмановић.(стигли су из околине Тузле.)Парама зарађеним од шљива купили су и палату Крсмановића у којој је 1 децембра 1918 створена прва Југославија.(двор је оштетила аустроугарска војска)
И данас стоји на Теразијама та палата као и српске православне цркве у Трсту саграђене од трговине сувим шљивама.
Извесни Енглез Херберт Вивијен посетио је Србију 1895 И 1897 у Брајтону написао књигу СРБИЈА РАЈ СИРОМАШНИХ
Узгред је описао и процес сушења шљива.
Утврдио је да много воћа пропада због лоших сушара.
Осушено воће извозили су у бурадима.Европа је имала стандардизована паковања (по величини, количини и квалитету) па су велику зараду имали они су откупљивали на велико.
Пљачкали нас и тада.
А можда смо требали и ми научити паковати.И унапредити сушаре.Можда би смо били богати.Богатији сигурно.
Препоруке:
6
7
66 понедељак, 22 јун 2015 02:24
Steva
Mozda se ne razumemo, ja vam ukazujem na sustinu, ili bar pokusavam. Keynes je govorio svasta, i da tada nece biti nikakvih lomova, bi Vel.Depresija, gde se on licno ojadio by the way. Pri kraju zivota, priznao je sam, da mnogo toga moze da se pripise tzv.nevidljivoj ruci kapitala. (pojam A.Smitha). Mesanje drzave, je pogresno, na nacin na koji se radilo. Sam Keynes-da,smanj/kamata u smislu stimulacija, nikako uz const.povecanja poreza kao sad. Drzave vode pravnici, advokati, ne ekonomisti, a jos manje oni sa trzisnim iskustvom.
Evro je tipican primer. Nema veze jesu li Grci ovakvi ili onakvi. Ulaskom u evro, koji je koncipiran pogresno, za takve zemlje, u samom startu, zapecatili su sebi. Sa 0,8 na 1,6 za E/$ njima su dugovi duplirali(nesto sl.kreditu u svaj.fr) vrlo brzo. Vel/inv.banke i drzava, Government, politicari, u istom krevetu, vrlo je losa kombinacija. Banke idu na kratke staze, a politicari misle da uredbama peglaju sve. Pa je problem sve veci, a Orvel varijanta sve bliza.
Препоруке:
1
4
67 уторак, 23 јун 2015 07:22
Пречанин
Запад је развијенији од нас слично, а можда и исто као што је Београд "развијен" у односу на такозвану унутрашњост. За "развој" је користио иста средства и исте начине као и запад. Ускоро ће то бити највећи куплерај у Европи, ако већ није.
Препоруке:
8
3

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер