понедељак, 06. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Даница Поповић: Где је Сириза погрешила

Kоментари (33) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 28 мај 2015 10:57
Радован
Госпођо, надам се да ћете имати образа да се извините Грчкој, Сиризи, Варуфакису и осталима ако се покаже да сте погрешили.
Препоруке:
46
9
2 четвртак, 28 мај 2015 11:15
шансе мале квота велика
"Варуфакис даље каже да ће све то излечити „јака светлост демократске транспарентности”, што у преводу значи – нико"

Либерални капитализам подразумева извесну дозу ризика,или по српски,легалне коцке.
Каже се:ко ризикује,профитира.
Дакле,Варуфакис јесте коцкар(у души и по ужој специјалности).
Шта су нобеловци?
Само кобицери или"навлакуше као код шибицара?
Ко ће га знати.
Али мене не прозивајте.(нико)
Ја сам их од срца подржао,што не значи да ће сламка спаса да се појави у репарацијама или некој новој Сиризи,мало екстремнијој.
Наравно,што се Србизе тиче,то је лоша(фото)копија,а ту нема места коцкању са ризиком,наиме са овима на власти и потоњима(опет неки исти)губитак је загарантован.
нико
Препоруке:
30
3
3 четвртак, 28 мај 2015 11:27
ЗР
Неолиберале попут дотичне смо имали прилике да видимо на делу задњих 15 година и веома смо се усрећили, тако да на писање ових "експерата" не треба превише обраћати пажњу.

А "Србиза" (али она коју је најавио Бошко Обрадовић)с обзиром на нашу ситуацију која је још гора него у Грчкој, мора да буде још радикалнија у економској политици од Сиризе.
Препоруке:
44
5
4 четвртак, 28 мај 2015 11:32
Apatinac
Odlična analiza!

Sve pohvale autorki!
Препоруке:
19
44
5 четвртак, 28 мај 2015 11:47
телетабис
Ја ценим проницљиву анализу економску анализу, рецимо Грчке или Мађарске ситуације, али ми фали фил на торти.

Ма не знам каква да буде анализа њих у свему томе нема нас.

Шта је нама радити? Јер и најглупљем човеку је јеасно да ми срљамо у ту ситуацију. Нама требају решења. Ако су та решења ово што сад имамо онда нека се тако и каже. Ако постоје нека боља, дајте предлоге.

Приче ради приче имамо на претек.
Препоруке:
14
1
6 четвртак, 28 мај 2015 11:48
Sinisa B.
Korisnih idijota koliko hoces... A poslednja recenica o "SRBIZI" je upucena protiv DVERI, a ne tamo nekog DS-a, to je bar jasno. "Profesorka", na cast ti sve sto govoris, ali samo da znas, kada (t.j. ako) se promeni vlast i oslobodimo se, odgovaraces za ovo sto si rekla!
Препоруке:
25
10
7 четвртак, 28 мај 2015 11:51
јбгбгд
Упркос неоспорној интелигенцији и приличном литерарном таленту, проф. Поповић у бити остаје оно што јесте ,а то је гласноговорник овдашњих "добитника транзиције". Све би то било красно, да та господа и госпође нису изданци овдашње политичке полиције од милоште зване Удба! Како су претеривали са титоизмом и "мирољубивом коегзистнцијом", тако су двадесетак година уназад пригрлили неолиберализам као врховну мантру.
Препоруке:
36
5
8 четвртак, 28 мај 2015 12:02
mihajlo
ova klepetusa sa ekonomskog fakulteta da ima pojma o ekonomiji i da zna da ekonomija ne postoji bez politike pricala bi drugu pricu ali dobro placena za klepetenje ona i dalje opstaje sa glupostima koje joj namerno objavljuju kao "strucnjaku" a Kleftakisu nije sa znanjem ni do kolena.
Препоруке:
25
7
9 четвртак, 28 мај 2015 12:07
СуперБад
СИРИЗА је екстремна левица? Moже бити да ја то нисам приметио.Да само професор економије из Београда ја би то поуздано знало
Препоруке:
24
6
10 четвртак, 28 мај 2015 12:23
Шумадија и брда
Даница је недостојна катедре београдског Универзитета. Незрела особа, без дана радног искуства у озбиљним компанијама и финансијским инсититуцијама, али попут већине потомака комунистичких функционера има инфатилан и божанско верујући став према ММФ, Светској банци, Унији и сличним окупационо-бандитским организацијама. Уосталом, госпођа је заједно са супругом активно учествовала у слому српске економије у последњих петанест година и колико видимо, њени резони нису се померили ни за милиметар од 2001.
Ставови г-ђе Поповић само доказују тужну истину о бројним незналицама и незрелим људима који су зајахали катедре факултета у Србији и одатле шире незнање, дилентатизам и њима најомиљенији - дефетизам.
Препоруке:
34
8
11 четвртак, 28 мај 2015 12:24
Betelgeuse
Госпођо, ви сте стручњак у оној мери у којој је Србија успешна економија. Покушавам да докучим шта ви то предајете, кога оспособљавате, кад нам је економија оваква - никаква - на самом зачељу Европе и света. Да би неко могао нешто да каже, а да буде озбиљно схваћен, мора да има неке резултате. Ако ви као академска елита не доносите резултате или су они овакви као што видимо - никакви - чему онда то ВИ служите? Eкономија Србије je ПРОИЗВОД ОВАКВИХ "ЕКОНОМИСТА"!
Препоруке:
30
5
12 четвртак, 28 мај 2015 12:34
софи
Једнострана анализа далеко испод очекиваног. У Грчкој је криза настала, мада је део ЕУ!!! Грчка није изишла из кризе упркос примени програма и мера Тројке!!! Значи ли то да се Грчка разболела у најздравијем делу човечанства и да није излечена применом најбољих мера??? Ко је овде луд? Сиризу ценим што је смогла храбрости да, макар, каже да је лек опаснији од болести и да је ЕУ дубоко инфицирано и болесно место.
Препоруке:
34
4
13 четвртак, 28 мај 2015 12:37
Betelgeuse
Nowadays, average working hours in the Netherlands are between 36 and 40 hours a week. For most employees, weekly working hours are fixed by collective agreement and may vary across individual industries and enterprises.

http://businessculture.org/western-europe/business-culture-in-netherlands/work-life-balance-in-netherlands/


Одакле сте то госпођо измађијали да се у Холандији ради 30 сати?

It has been revealed that 26.8 per cent of Dutch men and 76.6 per cent of women of working age spend less than 36 hours a week working.
Препоруке:
19
2
14 четвртак, 28 мај 2015 12:40
Татјана
Радован
Госпођо, надам се да ћете имати образа да се извините Грчкој, Сиризи, Варуфакису и осталима ако се покаже да сте погрешили.


Можда сте заборавили,али у званичној Србији, коју госпођа професор (незванично) заступа, нема образа. Забрањен је. И, гле чуда, изгледа да им то баш одговара. Рачунају да се тако неће видети да га они никад и нису имали.

Једино смешније би било да једном, по неком ослобођењу, неко предложи да буду осуђени на губитак грађанске части. Шта би имали да изгубе?

Сва подршка Грцима и најдубље поштовање за њихову храброст, нарочито ако, не дај боже, изгубе ову борбу.

ПС. Кад би имало смисла постављати професорки питања о њеним ранијим експертизама, ја бих је питала шта би са прогнозом о есплоатацији гаса из шкриљаца, цени нафте и, наравно, кретању рубље. Али, не бавим се комедиографијом!
Препоруке:
29
3
15 четвртак, 28 мај 2015 12:41
Betelgeuse
http://www.independent.co.uk/news/world/europe/how-parttime-work-and-exercise-may-explain-why-holland-is-one-of-the-happiest-countries-in-the-world-10255905.html

Ако 27 посто холандских мушкараца ради испод 36 сати, да ли остатак од 73 посто ради више или мање од 36 сати? Ако ради мање, онда су и они у оних "27" посто, па коначна сума није 27 већ 100%. Госпођо, када би Холанђани радили 30 сати у просеку недељно, стандард би им пао за најмање 20 процената, и овде где живим се нуди "флексибилно" радно време, али кад прорачунате (јер сами плаћате нерад), онда се морате одрећи много тога.

Госпођо, зар сте решили све економске проблеме у Србији, па немате паметнијег посла да се бавите Грчком или што је још и горе Западном Европом о којој појма немате?! У Србији је то изгледа обичај, болест, да се нипошто не смемо мешати у свој посао, већ само у посао других (министри, ево и економисти)! баталите ви Грчку, него шта ћете са Србијом?
Препоруке:
28
2
16 четвртак, 28 мај 2015 12:46
predrag
Poštujem Danicu,i onda kada se ne slažem.
Saglasan sam da ona više ne sme biti na vlasti,očekujem njenu rekonstrukciju,ali ću prihvatiti i svaku drugu odluku našeg Premijera,pa i onu da Danica dodje na vlast.
Препоруке:
3
14
17 четвртак, 28 мај 2015 13:11
робокап
Гос.Поповић Референтна каматна стопа НБС је 6,5% +2% тзв.БЕОЛИБОРА е онда ми објасните како је Каматна стопа код КОМЕРЦИЈАЛНЕ БАНКЕ НА Дозвољени минус 31,75% на годишњем нивоу.АЛО НАБЕЂЕНА ЕКОНОМИСТКИЊО па то је Скупље него код АЛ КАПОНЕА:
Препоруке:
21
2
18 четвртак, 28 мај 2015 13:17
...
Потпуно је фасцинантно одсуство мере брачног пара Беговић Поповић и мера исфрустрираности Варуфакисом и Пикетијем - овог анонимног у светским размерама економског брачног пара са БГ Универзитета, горљивих апологета неолиберализма!

Ни једно Варуфакису нису ни до глежња а камоли до колена!
Препоруке:
26
3
19 четвртак, 28 мај 2015 13:27
...
Потпуно је фасцинантно одсуство мере брачног пара Беговић Поповић и мера исфрустрираности Варуфакисом и Пикетијем - овог анонимног у светским размерама економског брачног пара са БГ Универзитета, горљивих апологета неолиберализма!

Ни једно Варуфакису нису ни до глежња а камоли до колена!
Препоруке:
19
1
20 четвртак, 28 мај 2015 13:35
Станић Милан
телетабис
Ја ценим проницљиву анализу економску анализу, рецимо Грчке или Мађарске ситуације, али ми фали фил на торти.

Врло духовито је прокоментарисао колега читав осврт професорке на положај Грчке.
Морам поново да се подсетимо на кованицу г-ђе проф. Кољевић која говори о тзв. "малим револуцијама."Та мала револуција десила се управо у Грчкој,не из друштвене законитости,него из очаја осиромашеног пука који је насео на демагошке пароле.Укупна промена друштвени односа у једној земљи могућа је само у ширем друштвеном контексту - дакле када револуција постане дело светског пролетеријата, а не десперадоса и занесењака који су голоруки хтели "јуришати на небо."
Зашто сте заборавили г-ђо проф. Марксизам? Ерго, сви односи у једном друштву су класни односи.Да би та "мала револуција" у Грчкој успела она је требала најпре код куће развластити властиту класу експлоататора који су у ствари Грчку довели ту где се сада налзи.Поред тога,и најпре ради тога неопходно би било(наст)
Препоруке:
8
5
21 четвртак, 28 мај 2015 13:45
Станић Милан 2
(наст)
имати теоријски концепт"револуције" али и целовиту анализу неолибералног концепта.
Берђајев - један од врхунски руски филозофа почетком 20. века говори о три ствари које је неопходно узети у обзир приликом анализе друштвеног односа:место, услов и време.
Дакле, поред трагичне економске ситуације у којој се налази Грчка,њен чврсти загрљај од стране НАТО алијансе и #ЕУ обзиром на геостратешки положај и "малу критичну масу"- не даје(нити је давао) ни теоријску шансу за било какве друштвене промене,осим на горе.
Пустите данашње тзв."марксисте футуристе" попут Ципраса,Жижека или неких проф. са "београдске школе."Треба више реализма у анализи друштвени односа.Сва филозофија новог доба се завршава са античким филозофима,оно што је дао Кант, Хегел и Маркс је само надоградња накалемљена на нове услове.
Препоруке:
6
4
22 четвртак, 28 мај 2015 14:04
Oliver Kromvel
Recimo ovako,50% onoga što je gospođa Popović napisala ima smisla i apsolutno podrzavam,međutim drugih 50% je totalni promašaj,a evo i zašto.

Grčka i Grci generalno treba da prelome šta oni stvarno hoće,da sisaju MMF i EU sisu a da ne podrzavaju pravila unije čiji su član to nije moguće,dugove im niko neće otpisati to neka ne sanjaju.Grčka treba da izađe iz evrozone i vrati Drahmu,takođe treba da raspiše referendum o izlasku iz EU ako hoće da prezive moraju da krenu od nule,prema svecu i tropar,sedenje na dve stolice neće doneti rezultate.Grčka bi već dobila finansijsku inekciju iz Rusije da je prema Rusiji iskrena ali nije i u tome lezi suština problema,Grci ne zele da se odreknu EU sise a opet sa druge strane ne mogu da servisiraju nagomilane dugove,cinična pozicija Grčke,odlučite gospodo šta zelite da radite sa svojom drzavom.Siriza je od njihovog dolaska na vlast to tvrdim klasično komunističko kukavičje jaje,tako tipičan levičarski primerak,Siriza je mondijalistička grupacija.
Препоруке:
9
6
23 четвртак, 28 мај 2015 14:12
Oliver Kromvel
Grci treba da pokazu hrabrost,ali više ne smeju da kalkulišu,Siriza je tipičan primerak kvazi levičarske, u suštini anti patriotske stranke,jel nije ni protiv EU ni protiv njenih pravila o tome da podrzavaju homoseksualne brakove i da zele Grčkoj vojsci da smanje budzet da i ne govorim.Oni su nama Srbima primer nama ne treba ni Siriza,ni Srbiza nama treba resrbizacija društva i potpuno novi koncept ekonomskog razvoja i društvenih odnosa sa naglaskom na zdravi autentični srpski domaćinski nacionalizam.

Što se tiče gospođe Popović i neslganja sa njom,moram da konstatujem da je ona takođe izašla iz Brozove škole i da je potomak brozovića i da se kod nje oseća latentni vonj autošovinističkog kruga dvojke,duduše u nešto blazoj formi.Uz duzno poštovanje,gospođa je teoretičar a ne praktičar ekonomije,ona nikad nije radila na trzištu,nema realno iskustvo,mislim da bi Branko Dragaš bio idealan sagovornik za nju mada čisto sumnjam da bi smela da sedne sa njim za isti sto.
Препоруке:
13
6
24 четвртак, 28 мај 2015 15:45
Aleksandar
Ova nista ne zna. Mogla je da procita Varufakisovu knjigu Globalni Minotaur i vide da on nije nista "konacno u Maju" pristao, vec da je na istom kao i pre nego je postao ministar.

Samo ludak moze da kaze da Evropskom Unijom vladaju pravila. Ne, gospodjo njom vladaju androdi i banksteri. Grcaka ne treba da vraca dug jer ga nije ni dobila, 92% od para kojima je otislo PRIVATNIM bankama iz Nemacke i Francuske, umesto da je Grcka tim dugom mogla da raspolaze i ulozi u svoju ekonomiju pa bi onda i imala sredtva da vraca dugove.

Kakav crna pravila kad banksteri koriste priliku da daju lekciju svima unistavanjem Grcke da moraju da budu poslusni, tj, kako bi ova jadnica rekla: postuju pravila.
Препоруке:
12
1
25 четвртак, 28 мај 2015 16:01
Comment ca va ?
Istorija nas uči da se za Grke ne treba brinuti.Nas treba da brine da ovakvi priučeni ekonomisti i političke analfabete objavljuju analize u uticajnim dnevnim novinama.A zaprepašćuje činjenica da je reč o profesoru ekonomije.Pa kakve ekonomiste ona edukuje?
Препоруке:
12
1
26 четвртак, 28 мај 2015 17:44
живота,крушевац
уз дужно поштовање - изоставили сте да је просечан грк ипак поносан на своју отаџбину,како год - култ заједништва постоји.
нама су блазирани и леви и десни огадили све и глуп није испао само онај који је ишао ђоном,само похлепан,лажов,кликаш,котеријанац..само безвредни политички ангажован мамлаз и његово друштво овде аванзује а остали гледају да оду.
зато професоре умукните.
уосталом у грчку одем и видим где би ми сада били да није било естрадних интелектуалаца.
и много бих дао да тамо могу и да останем
Препоруке:
6
3
27 четвртак, 28 мај 2015 20:45
драго_ца
Нисам економиста и мој поједностављени технички ум никако не разуме шта би се десило када би Грчка објавила банкротство па нека се повериоци чешу по глави.
Познато је да су у Америци у току последње кризе хиљаде људи који нису били у стању да враћају кредите за куће једноставно објавили банкротство, дали кључеве куће банкама (или једноставно покупили из кућа све што су могли у камион и отишли) и оставили банкама да размишљају шта ће и како ће са тим кућама.

Да ли неко може да ми објасни шта је то лоше када се банротира? Наравно, под условом да политичари нису уцењени или плаћени од банкстера и да смеју да донесу једну такву одлуку.
Препоруке:
1
2
28 петак, 29 мај 2015 02:03
„Пантер“
У биографији Д.Поповић објављеној у Политици није наведена ниједна књига коју је она написала мада је редовни професор, али је зато наведено да "одржава академске везе са London School of Economics и неколико америчких универзитета".

Лепо звучи али шта конкретно значи "одржавати академске везе"? Да ли предаје на LSE по позиву? Да ли је укључена у пројекте LSE и тих "неколико америчких универзитета"? Или то једноставно значи да се повремено дописује и честита Божић и Нову годину неким познаницима (са академским титулама!) са тих "неколико универзитета"?

На сајту Ек. фак. су наведена само њена саопштења са разних скупова (conferences) и прилози у Зборницима али нема ниједне књиге чији би она била самостални аутор. Предаје Макроекономске моделе али је за Макроекономију превела страни уџбеник. Нису ваљда колумне у новинама највећа научна достигнућа професорке Д.П?

Надајмо се да ће Политика ускоро објавити њену новелирану биографију са бројним књигама које је написала.
Препоруке:
4
0
29 петак, 29 мај 2015 10:53
Ујка Васа
1.
Кад си дужан не мораш да вратиш паре ако си силеџија који је набацио имиџ уређене државе. Једноставно ћеш прогласити да о (својим) дуговима не желиш да расправљаш и да је поверилац смешан што их уопште спомиње.

Ако неко хоће да уђе у ЕУ или да у њој остане, онда мора да прихвати систем који тамо влада. Стварно? Па какав је то систем? Где лежи законодавна, где извршна, а где судска власт у том систему? Пошто о свему одлучује Ангела Меркел то је изгледа неки систем Г1. Истина, да се Французи не би сувише дурили, понекад то буде и систем Г2. Наиме, Меркелка понекад пристане да се слика са Саркозијем или са Оландом.

Што се тиче (економских) нобеловаца, Американци који их имају највише (преко 40 од укупно 72), препуштају другима да разрађују „нобеловске“ теорије о важности институција, а они за то време, као прагматичан народ, воде ратове за нафту.

Коначно, треба ли се чудити Сиризи и српским демократама?
Препоруке:
2
0
30 петак, 29 мај 2015 10:55
Ујка Васа
2.
Просто је невероватно да је грчка екипа која зна на шта личи ЕУ и њене институције - кренула да преговара са њима. Које аргументе предочити некоме ко из буџета за пољопривреду ЕУ додељује субвенције енглеској краљици - 500.000 евра 2009. године? чије банке учествују у „криминалу глобалних размера“ – штимовању курсева на светском валутном „тржишту“ што годинама ради група позната у финансијском свету као „картел“ која свакодневно намешта курсеве долара, евра, фунти, сходно интересима неких држава и неких клијената? чија чланица је Луксембург, једна од највећих перионица прљавог новца - 400.000 становника, 215 банака и више од 320 милијарди евра спољних банкарских депозита? чија најважнија чланица, земља која важи за синоним правне државе и узорних институција, нештедимице дели мито лево и десно, па је тако само 13 бивших директора Сименса дало грчким привредницима мито у износу од 62 милиона евра да би куповали опрему од Сименса (и задуживали се код немачких банака).
Препоруке:
2
0
31 петак, 29 мај 2015 10:57
Ујка Васа
3.
А што се тиче српских демократа – ту нема ничег посебно чудног. Прихватили су манир наше назови елите - политичке, научне, уметничке... да имитира идеје из „развијеног света“ које им се учине помодним и пробитачним, па тако неко прича о институцијама а неко о повећању (смањених ) пензија.
Препоруке:
2
0
32 уторак, 09 јун 2015 14:15
daleka kanada
S ove strane Atlantika ushiceno citam komentare kojima se raskrinkava samoporazavajuci neoliberalni mentalitet kakav se u ovakvom clanku podmece i to u jednoj tonalnoj neozbiljnosti literarnog poigravanja sa zanrovskim elementima horora. Ima nade dakle!
Препоруке:
0
0
33 уторак, 09 јун 2015 14:16
daleka kanada
S ove strane Atlantika ushiceno citam komentare kojima se raskrinkava samoporazavajuci neoliberalni mentalitet kakav se u ovakvom clanku podmece i to u jednoj tonalnoj neozbiljnosti literarnog poigravanja sa zanrovskim elementima horora. Ima nade dakle!
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер