Svaka ti čast dosledni nosaču Titove štafete, zahvaljujući kojoj si i izgradio karijeru univerzitetskog profesora, kojoj nisi dorastao. Odavno si ti prodao veru za večeru.
Preporuke:
32
8
2
četvrtak, 14 maj 2015 14:19
Ajmo, ajmo
svi u obor, ijopet!
Preporuke:
6
18
3
četvrtak, 14 maj 2015 14:42
Kole
Subnorovci su nas svojom slepom poslušnošću Brozu srbožderu, našavši se na kraju i sami zgaženi od brozovske duhovne projevropske kopiladi, i doveli do ovde. Dajte ljudi, urazumite se, dajte da se pomirimo, ali u istini ne u lažima.
Preporuke:
36
13
4
četvrtak, 14 maj 2015 14:43
Beograđanin
Da je Draža u svojim redovima zaista imao '10.000 Hrvata, 8.000 Muslimana i 6.000 Slovenaca', dobio bi bi rat on, a ne Tito.
Razumem potrebu da se pronađe objektivna istorijska istina, da se očisti od nanosa propagande i klevete, ali ovo je čisto bulažnjenje.
S obzirom na činjenicu da je Draža legitimno osuđen na sudu, koji je izveo veliki broj svedoka, i da je suđenje pratla vrlo kritička zapadna štampa, teško je tu govoriti o 'montiranom procesu'.
Jedino legitimno je bilo obnoviti proces Draži, koji bi izneo nove dokaze i svedočenja, a koji bi uključivao i sve stare dokaze i svedočenja.
Ovako, po sredi je obična politička deklaracija, beznačaja politički pamflet koji niukom slučaju neće poslužiti nikakvoj pomirenju već samo dodatnim antagonizmima.
Jadno.
Preporuke:
20
46
5
četvrtak, 14 maj 2015 14:51
simonida
Meni je otac bio komesar u ratu ali rehabilitacija đenerala je potpuno ispravna jer je đeneralova glava bila ucenjena isto kao i Titova!Razumem i SUBNOR koji su okupiranje države slavili radi podizanja revolucije i činjenja svega da karakter oslobodilačke borbe dobije i fizionomiju klasnog građanskog rata!Poznato je čime su se sve partizani služili, njima se nije sudilo zbog strahovitih zločina samo radi toga jer su bili pobednici i jer je Crvena Armija ušla u Srbiju i zapečatila sudbinu kraljeve vojske!Zato neka SUBNOR dobro razmisli jer nam je pomirenje potrebno koliko i Kosovo!Partizani su pobedili, đeneral je rahabilitovan i napokon POMIRENjE radi BUDUĆNOSTI!
Preporuke:
40
9
6
četvrtak, 14 maj 2015 14:52
O kakvom
"pomirenju" govori oficir krvožedno-zverske alijanse anglofonske koji je lobirao za bombardovanje Srbije?
Srbstvo ga nikada nije prihvatilo niti će.
"Nacija" koju je njegov đedo izmislio ne postoji niti obor u koji je strpo Srbstvo.
Živela Slobodna Srbija!
Preporuke:
24
8
7
četvrtak, 14 maj 2015 14:53
Milos Stankovic
SUBNOR i dalje zivi u svom pervertiranom svetu. Evo nekoliko napomena:
1. Komunisti su najmanje do 22.6.41. bili na strani okupatora jer su morali da postuju pakt Molotov-Ribentrop. To zna svako ko iole poznaje istoriju Drugog svetskog rata.
2. Vladimir Velebit je ubedjivao engleskog vojnog izaslanika da JKVuO saradjuje sa okupatorom nekoliko nedelja nakon sto je sa Djilasom i Kocom Popovicem u Zagrebu dogovorio saradnju sa Nemcima i ustasama u slamanju jugoslovenske vojske.
3. Odnos komunistickih zlocina prema cetnickim je sigurno najmanje 10:1. Ko ne veruje, neka pogleda izlozbu U ime naroda. Gde je cetnicima Goli otok? Kada pobili koga stu hteli, komunisti su se okrenuli protiv svojih.
Mogao bih ovako do sutra...Kada je Hari Truman posthumno odlikovao generala Mihajlovica najvisim americkim ordenom, ucinio je to u tajnosti, da ne bi pokvario dobre odnose sa komunistickom Jugoslavijom. Americki ambasador je pre nekoliko godina urucio to odlikovanje Mihajlovicevoj porodici.
Preporuke:
37
12
8
četvrtak, 14 maj 2015 14:58
marlon
gdin pokusava da se dodvori gazdama preko bare sireci provokaciju ka hrvatskoj iako je danasnji cin iskljucivo i primarno vezan samo za srpsko nacionalno bice.
ako radis isto sto radi tvoj neprijatelj nista nisi bolji od njega vec samo gori.
Preporuke:
13
5
9
četvrtak, 14 maj 2015 15:02
Vranić
Stid me obuzima s kakvim gadovima pripadam istom rodu.
Preporuke:
15
6
10
četvrtak, 14 maj 2015 15:41
zora sviće
Da li je parazitski SUBNOR ikada u sličnom tonu i sličnim jezikom objavio svoj protest ili mišljenje o stravičnim zločinima ustaša nad srpskim stanovništvom u NDH?
SUBNOR je para-politička dembelska privilegovana organizacija u velikoj meri lažnih (sa dva svedoka) boraca koji se nikada nisu usudili da javno kažu nešto o desetinama hiljada GRAĐANA koje je Titova banditska vlast pobila odmah posle rata kao moguće POLITIČKE protivnike. Jer, ako su stvarno bili borci, onda su i oni učestvovali u tim ubistvima. Krvave ruke, nečista savest, istrajnost u laži.
Ova presuda je s jedne strane znak da Srbija može da krene napred, ma i posle 70 godina, a s druge strane koliko je sve bilo zaglavljeno i uzurpirano da je toliko vremena moralo da prođe da bi se oborila jedna kriminalna sudska odluka. Da li će ova pravična odluka simbolično označiti povratak svetla (istine, pravde) u Srbiju?
Preporuke:
28
9
11
četvrtak, 14 maj 2015 15:44
mila w.
Ne ulazim u temu da li je rehabilitovan ili ne.Ne interesuje me, ali ne mogu da izbrisem moja secanja na te zle dane kada je nasa familija morala da iznosi stvari iz kuce. U nase dvoriste su ujahala na belim konjima tri bradata mladja coveka. Ustremili su se na moju baku. Trazili su moga strica koga je Drazina vojska mobilisala protiv njegove volje i poslala u Malu Ivancu. Moj stric je pobegao i sakrivao se po okolnim selima. "Zapalicemo ti kucu, ako ne priznas gde ti je sin". Odjednom je nase dvoriste bilo puno ljudi, rodjaka, nasih komsija.
Na uzvisici pored nase kuce jedan deo je pokriven procvetalom pitomom ljubicicom. Mati je drzala brata i mene. Posmatrali smo sta se dogadja sa nasim pokucstvom. Plakala je i suze su se slivale na moju desnu ruku. "Mati, gde cemo mi da spavamo ako nam zapale kucu", pitala sam i ja jecajuci.
Nasa kuca nije spaljena. Po zardjalim olucima po neki oziljak od srapnela. Plave pitome ljubicice se rasirile, procvetale pored starih stepenica...
Preporuke:
10
9
12
četvrtak, 14 maj 2015 15:52
Hrvoje
Ovaj dan bi trebalo slaviti u Hrvatskoj??????? Bolje bi vam bilo da slavite 99-tu...
Preporuke:
6
26
13
četvrtak, 14 maj 2015 16:01
uranijum
kad već pričate o pravdi, trebalo bi ponoviti 99-tu, ovaj put s taktičkim nuklearnim...
Preporuke:
5
26
14
četvrtak, 14 maj 2015 17:00
steva
Treba smiriti strasti i poceti iz pocetka.
Sud nije oziveo Cicu. Partizani su ga uhvatili, osudili i ubili. Covek je mrtav. Niko tu presudu nije ponistio. Sud je samo coveku vratio nesto sto su mu partizani uzeli, anisu imali pravo: grdjanska prava.
Niko ovde nije ispravljao istoriju, samo nepravdu prema komandantu jedne vojske koja je izgubila rat.
To nas stavlja u istu ravan, razlika je sto su jedni pobedili a drugi izgubili rat. Ali rat je ZAVRSEN. Sad smo svi u istom sosu. Ajde da vidimo kako da se iz njega izbavimo umesto da se raspravljamo ciji je deda napravio manji zlocin. Zlocini su svi isti. Pitajte zrtve.
Preporuke:
22
6
15
četvrtak, 14 maj 2015 17:03
Banja Luka
Kažu SUBNOR-ovci "stotine hiljada žrtava"!!! Eto naših Srba kako sami sebi podmeću zločine i brojke koje se jedino i isključivo mogu pripisati NDH i samo NDH! Srbi, ni komunisti ni dražinovci nisu pobili nikakve "stotine hiljada", ni u Drugom svjetskom ratu niti ikada u istoriji!
Preporuke:
33
7
16
četvrtak, 14 maj 2015 18:07
rasejanje
može da zvuči paradoksalno ali Nemce koje sam ovde upoznao ratovali su, valjda je to samo slučajnost, protiv Četnika od kojih su imali veliki STRAH!ja u to nisam verovao i tražio sam da mi govore otome...SUBNOR je glasan, strašno glasan kao i Hrvati i NDH!Oni i jesu slični jer su Četnici i jednima i drugima bili meta i dobro su sarađivali naročito su podržavali dužinu rada JESENOVCA!
Preporuke:
19
5
17
četvrtak, 14 maj 2015 18:38
Nasuprot, puno koristi za anglo licemere i germanofile
Kako to ujedinjuje? Rekao bih da iza svega lezi nesto sasvim drugo, nastavak politike zapada u denunciranju, slabljenju i daljem razdiranju tkiva drustva, dodavanje elemenata i opravdanja za akcije iz okruzenja, udaranje po Rusima i pokusaj pridobijanja naroda kolonije da prihvati NATO okupaciju.
Preporuke:
3
7
18
četvrtak, 14 maj 2015 19:13
Zvonimir Bgd
Misljenja sam da o proslosti najsveobuhvatnije moze dati svoju rec istoriografija tj. istorijska nauka.
Sud takodje moze dati svoju rec. I dao je danas. Ali, to je druga vrsta rasudjivanja. Radi se o pravno-politickoj komponenti. Sud poredja cinjenice i to onaj uzi krug cinjenica koje su prezentovane (mnoge i izostanu), a onda sudi na osnovu slobodne sudske procene. Naravno, nije od malog znacaja i licnost sudija i njihovih uverenja.
Ovo vazi kako za ondasnji sud FNRJ, tako i za ovaj danasnji. Epoha i znaci vremena igraju presudnu ulogu.
Ali, o tzv. "istini" o proslosti koja se, uzgred receno, tesko dostize, govori istoriografija sa svojom naucnom metodologijom koja mora da bude objektivizovana i strogo strucna, bez slikanja crno-belom tehnikom.
Na srecu, istorijski metod je mnogo slozeniji i viseznacniji od sudskog. Sud sece kao sekirom i donese odluku.
Istoriografija meri i vaga ogroman broj najraznovrsnijih cinjenica i tragova.
Znaci, bice tu jos posla.
Preporuke:
4
4
19
četvrtak, 14 maj 2015 19:24
Zvonimir Bgd
Neka mi ne zamere kolege na jos jednom javljanju, jer mi pade na pamet izvesna ilustracija onog o cemu sam pisao.
Zapravo, mozda je ovo primer do koje mere je sud o proslosti podlozan kontroverznim cinjenicama i razlicitim tumacenjima.
Radi se o dve proverene cinjenice iz tog smutnog i do kraja neistrazenog vremena rata i pakla 1941-1945.g.
1. Saveznicka (americka i britanska) avijacija je u nekoliko navrata zestoko bombardovala teren Srbije i nanela teske gubitke srpskom civilnom stanovnistvu. Ovo je proverena cinjenica.
2. Amerikanci su generalu Mihailovicu posle rata dodelili visoki ratnu medalju zbog spasavanja pilota te iste avijacije koja je prethodno unakazila Srbiju. I ovo je proverena cinjenica.
Namerno sam se posluzio argumentima onih koji smatraju da je Draza zasluzan za srpstvo.
Ipak, tesko je pomiriti dve naizgled protivrecne cinjenice i spakovati u jedan paket sa istom oznakom.
Ali, tako je to sa istorijom. Nema jednoznacnih dogadjaja i licnosti...
Preporuke:
6
5
20
četvrtak, 14 maj 2015 20:14
fristajlo
Kole
Dajte ljudi, urazumite se, dajte da se pomirimo, ali u istini ne u lažima.
Prijatelju...
Ako ćemo istinu- nema pomirenja; ako ćemo pomirenje- nema istine. Tako stoji stvar sa ovom temom.
Jedino rešenje je da ona ostane tabu.
Svaka priča o ovome vodi samo u svađu; tako je već 70 godina, i ova "presuda" neće u tome promeniti ništa.
Preporuke:
12
5
21
četvrtak, 14 maj 2015 20:37
SuperBad
Samo pogledas ko je protiv rehabilitacije.Obavezno kvazi intelektualni, liberalni olos
Preporuke:
15
8
22
četvrtak, 14 maj 2015 20:39
SuperBad
@Hrvoje
A ti da pojedes naramak sena
Preporuke:
11
6
23
četvrtak, 14 maj 2015 20:58
Dušan komunista
@Milos Stankovic
1.Komunisti su do 22.6.1941. već ratovali protiv fašista od 27. marta, preko Aprilskog rata, do ilegalnih okupljanjima i formiranjima partizanskih odreda.
2.Vladimir Velebit, Koča Popović i Milovan Đilas nisu imali nikakv dogovor sa Nemcima iz prostog razloga jer je Berlin odbio bilo kakve pregovore sa njima, iako se govori da su lokalni komandanti to želeli. Pregovori su bili zbag ranjenika a partizani jesu bili spremni da brane zemlju od nedogovorenog britanskog i američkog iskrcavanja na jugoslovensku teritoriju što je svesrdno Draža, britanski agent to i očekivao. Zna se koje čekao britansku pešadiju da bi osvojio vlast.
3.Koliko desetine hiljada su četnici pobili partizana dok su se borili za oslobođenje, koliko Srba zbog podrške partizanskom pokretu, koliko su ih predali fašistima u logore, koliko ih je stradalo u spaljenim selima, Šumadije i Sandžaka?
Preporuke:
9
11
24
četvrtak, 14 maj 2015 21:07
@uranijum
Ponovićemo je kod vas, ne brinite.Samo problem je u tome što se vi već toliko raspadate od mržnje i frustracija da uranijum ne bi napravio neku razliku u vašem izgledu ;)
Preporuke:
10
1
25
četvrtak, 14 maj 2015 21:26
covek iz loznice
....vrate sve sto su im ocevi i dedovi,onako hrabro junacki,cekajuci prvo da crvena armija zauzme beograd,a oni DEDINJE,VRATE TE VILE,JER KOLKO ZNAM,DOBA JE KAPITALIZMA,A ONE,,ZALE ZA BROZOM,pa molicu,vracajte,ionako nije vase,vi jos sanjate onog vaseg HOHSTABFEBELA AUSTROUGARSKOG,ILI PODNAREDNIKA CARA FRANJE JOSIFA,VRAZIJE-DJAVOLE DIVIZIJE!!mislim da im je vreme da se posle presude,polako rasporede,po PODGORICI,PRISTINI,SARAJEVU,LJUBLJANI,A NAROCITO U ZAGREBU!vreme je..
Preporuke:
13
6
26
petak, 15 maj 2015 07:36
Reddy
@covek iz loznice
Izvinite, dajte pravu adresu kome bi trebalo da se vrate te vile sa Dedinja. Kome, Nemcima koji su ih osvojili tek pošto su njihovi dotadašnji vlasnici dobrovoljno napustili ili onima koji svojim trudom i znojem, predratnim proleterima pod bičem kraljevskih žandara, gradili??? Budite jasniji i precizniji. Onaj ko dobrovoljno ustuopa svoj imetak drugome nema pravni osnov da ga naknadno povrati, zar ne?
Preporuke:
4
3
27
petak, 15 maj 2015 09:14
Rade
Gospodin sa lepim srpskim pseudonimm Raddy (s obzirom na ideologiju koju zastupa prikladnije bi bilo da se predstavlja kao npr. Buđoni, ili Đeržinski)svesno ili nesvesno otkriva istinu. Pa naravno da su vile na Dedinju (i ne samo na Dedinju)glavni razlozi ovolikog arlaukanja i kukanja.Gospodin komunista po imenu Dušan bi pak pametnije uradio da prećuti 27. mart i aprilski rat, bar danas se zna uloga komunista u svemu tome. 27. marta su izmileli iz svojih skrovišta i iskoristili narodno nezadovoljstvo da se pojave na ulicama. A u aprilskom ratu su, kao i ustaše podrivali i ometali odbranu države od napadača.
Preporuke:
2
3
28
petak, 15 maj 2015 10:14
Reddy
@Rade
Kao što si i ti, prvo, nevaspitano, prećutao odgovor na postavljeno pitanje a drugo, izmileo ispod američkog kišobrana jer da nije bilo rastura Jugoslavije, za koju znamo kako je rasturena, ne bi ni ti do dana današnjeg provirio iz svoje pacovske rupe. Ovako, kao i pod okupatorom u vreme nacista i fašista svakom mišu je dopušteno da ciče do mile volje. Da nije toga ne bi bilo ni tebe i schluss!
Preporuke:
3
2
29
petak, 15 maj 2015 14:16
Dušan komunista
@Rade
Očigledno da gospodin Rade nije čuo da je u Španiji bio građanski rat i u tom ratu da su se jugoslovenski i srpski komunisti borili protiv fašista. On takođe ne zna da su se komunisti odlučili za borbu protiv fašista 1936. i 1940. On takođe ne zna koje formirao partizanske odrede kraja juna i pre 4. jula i odakle tim komunistima lako oružje kraljevske vojske.
Preporuke:
3
0
30
petak, 15 maj 2015 15:34
Rade
Gospodine sa stranskim pseudonimom!Smanjite malo vašu nadmenost!Nisam ja vaš đačić da odgovaram na vaša pitanja.Dobro se zna da je Dedinje privlačilo razne pljačkaše i grabljivce poodavno.Najalaviji su došli ujesen 1945. i ugrabili ono što nisu zidali i gradili.Gospodin drug Dušan sigurno zna da li je i njegov voljeni Broz bio u Španiji. I ako jeste u kom svojstvu.?
Preporuke:
1
2
31
petak, 15 maj 2015 21:10
Dušan komunista
@Rade
Kada je 1976. u Jugoslaviju dolazila delegacija komunističke partije Španije u posetu Titu, nakon prijema zahvalili su mu se za svu pomoć koju im je pružio tokom građanskog rata. To je zateklo tadašnje prisutne funkcionere.
Preporuke:
2
1
32
subota, 16 maj 2015 07:28
Rade
Naravno, jer je dotično osporavao svoj boravak tamo.A bio je.I to kao egzekutor zabludelih ovčica.
Razumem potrebu da se pronađe objektivna istorijska istina, da se očisti od nanosa propagande i klevete, ali ovo je čisto bulažnjenje.
S obzirom na činjenicu da je Draža legitimno osuđen na sudu, koji je izveo veliki broj svedoka, i da je suđenje pratla vrlo kritička zapadna štampa, teško je tu govoriti o 'montiranom procesu'.
Jedino legitimno je bilo obnoviti proces Draži, koji bi izneo nove dokaze i svedočenja, a koji bi uključivao i sve stare dokaze i svedočenja.
Ovako, po sredi je obična politička deklaracija, beznačaja politički pamflet koji niukom slučaju neće poslužiti nikakvoj pomirenju već samo dodatnim antagonizmima.
Jadno.
Srbstvo ga nikada nije prihvatilo niti će.
"Nacija" koju je njegov đedo izmislio ne postoji niti obor u koji je strpo Srbstvo.
Živela Slobodna Srbija!
1. Komunisti su najmanje do 22.6.41. bili na strani okupatora jer su morali da postuju pakt Molotov-Ribentrop. To zna svako ko iole poznaje istoriju Drugog svetskog rata.
2. Vladimir Velebit je ubedjivao engleskog vojnog izaslanika da JKVuO saradjuje sa okupatorom nekoliko nedelja nakon sto je sa Djilasom i Kocom Popovicem u Zagrebu dogovorio saradnju sa Nemcima i ustasama u slamanju jugoslovenske vojske.
3. Odnos komunistickih zlocina prema cetnickim je sigurno najmanje 10:1. Ko ne veruje, neka pogleda izlozbu U ime naroda. Gde je cetnicima Goli otok? Kada pobili koga stu hteli, komunisti su se okrenuli protiv svojih.
Mogao bih ovako do sutra...Kada je Hari Truman posthumno odlikovao generala Mihajlovica najvisim americkim ordenom, ucinio je to u tajnosti, da ne bi pokvario dobre odnose sa komunistickom Jugoslavijom. Americki ambasador je pre nekoliko godina urucio to odlikovanje Mihajlovicevoj porodici.
ako radis isto sto radi tvoj neprijatelj nista nisi bolji od njega vec samo gori.
SUBNOR je para-politička dembelska privilegovana organizacija u velikoj meri lažnih (sa dva svedoka) boraca koji se nikada nisu usudili da javno kažu nešto o desetinama hiljada GRAĐANA koje je Titova banditska vlast pobila odmah posle rata kao moguće POLITIČKE protivnike. Jer, ako su stvarno bili borci, onda su i oni učestvovali u tim ubistvima. Krvave ruke, nečista savest, istrajnost u laži.
Ova presuda je s jedne strane znak da Srbija može da krene napred, ma i posle 70 godina, a s druge strane koliko je sve bilo zaglavljeno i uzurpirano da je toliko vremena moralo da prođe da bi se oborila jedna kriminalna sudska odluka. Da li će ova pravična odluka simbolično označiti povratak svetla (istine, pravde) u Srbiju?
Na uzvisici pored nase kuce jedan deo je pokriven procvetalom pitomom ljubicicom. Mati je drzala brata i mene. Posmatrali smo sta se dogadja sa nasim pokucstvom. Plakala je i suze su se slivale na moju desnu ruku. "Mati, gde cemo mi da spavamo ako nam zapale kucu", pitala sam i ja jecajuci.
Nasa kuca nije spaljena. Po zardjalim olucima po neki oziljak od srapnela. Plave pitome ljubicice se rasirile, procvetale pored starih stepenica...
Sud nije oziveo Cicu. Partizani su ga uhvatili, osudili i ubili. Covek je mrtav. Niko tu presudu nije ponistio. Sud je samo coveku vratio nesto sto su mu partizani uzeli, anisu imali pravo: grdjanska prava.
Niko ovde nije ispravljao istoriju, samo nepravdu prema komandantu jedne vojske koja je izgubila rat.
To nas stavlja u istu ravan, razlika je sto su jedni pobedili a drugi izgubili rat. Ali rat je ZAVRSEN. Sad smo svi u istom sosu. Ajde da vidimo kako da se iz njega izbavimo umesto da se raspravljamo ciji je deda napravio manji zlocin. Zlocini su svi isti. Pitajte zrtve.
Sud takodje moze dati svoju rec. I dao je danas. Ali, to je druga vrsta rasudjivanja. Radi se o pravno-politickoj komponenti. Sud poredja cinjenice i to onaj uzi krug cinjenica koje su prezentovane (mnoge i izostanu), a onda sudi na osnovu slobodne sudske procene. Naravno, nije od malog znacaja i licnost sudija i njihovih uverenja.
Ovo vazi kako za ondasnji sud FNRJ, tako i za ovaj danasnji. Epoha i znaci vremena igraju presudnu ulogu.
Ali, o tzv. "istini" o proslosti koja se, uzgred receno, tesko dostize, govori istoriografija sa svojom naucnom metodologijom koja mora da bude objektivizovana i strogo strucna, bez slikanja crno-belom tehnikom.
Na srecu, istorijski metod je mnogo slozeniji i viseznacniji od sudskog. Sud sece kao sekirom i donese odluku.
Istoriografija meri i vaga ogroman broj najraznovrsnijih cinjenica i tragova.
Znaci, bice tu jos posla.
Zapravo, mozda je ovo primer do koje mere je sud o proslosti podlozan kontroverznim cinjenicama i razlicitim tumacenjima.
Radi se o dve proverene cinjenice iz tog smutnog i do kraja neistrazenog vremena rata i pakla 1941-1945.g.
1. Saveznicka (americka i britanska) avijacija je u nekoliko navrata zestoko bombardovala teren Srbije i nanela teske gubitke srpskom civilnom stanovnistvu. Ovo je proverena cinjenica.
2. Amerikanci su generalu Mihailovicu posle rata dodelili visoki ratnu medalju zbog spasavanja pilota te iste avijacije koja je prethodno unakazila Srbiju. I ovo je proverena cinjenica.
Namerno sam se posluzio argumentima onih koji smatraju da je Draza zasluzan za srpstvo.
Ipak, tesko je pomiriti dve naizgled protivrecne cinjenice i spakovati u jedan paket sa istom oznakom.
Ali, tako je to sa istorijom. Nema jednoznacnih dogadjaja i licnosti...
Prijatelju...
Ako ćemo istinu- nema pomirenja; ako ćemo pomirenje- nema istine.
Tako stoji stvar sa ovom temom.
Jedino rešenje je da ona ostane tabu.
Svaka priča o ovome vodi samo u svađu; tako je već 70 godina, i ova "presuda" neće u tome promeniti ništa.
A ti da pojedes naramak sena
1.Komunisti su do 22.6.1941. već ratovali protiv fašista od 27. marta, preko Aprilskog rata, do ilegalnih okupljanjima i formiranjima partizanskih odreda.
2.Vladimir Velebit, Koča Popović i Milovan Đilas nisu imali nikakv dogovor sa Nemcima iz prostog razloga jer je Berlin odbio bilo kakve pregovore sa njima, iako se govori da su lokalni komandanti to želeli. Pregovori su bili zbag ranjenika a partizani jesu bili spremni da brane zemlju od nedogovorenog britanskog i američkog iskrcavanja na jugoslovensku teritoriju što je svesrdno Draža, britanski agent to i očekivao. Zna se koje čekao britansku pešadiju da bi osvojio vlast.
3.Koliko desetine hiljada su četnici pobili partizana dok su se borili za oslobođenje, koliko Srba zbog podrške partizanskom pokretu, koliko su ih predali fašistima u logore, koliko ih je stradalo u spaljenim selima, Šumadije i Sandžaka?
Izvinite, dajte pravu adresu kome bi trebalo da se vrate te vile sa Dedinja. Kome, Nemcima koji su ih osvojili tek pošto su njihovi dotadašnji vlasnici dobrovoljno napustili ili onima koji svojim trudom i znojem, predratnim proleterima pod bičem kraljevskih žandara, gradili??? Budite jasniji i precizniji. Onaj ko dobrovoljno ustuopa svoj imetak drugome nema pravni osnov da ga naknadno povrati, zar ne?
Kao što si i ti, prvo, nevaspitano, prećutao odgovor na postavljeno pitanje a drugo, izmileo ispod američkog kišobrana jer da nije bilo rastura Jugoslavije, za koju znamo kako je rasturena, ne bi ni ti do dana današnjeg provirio iz svoje pacovske rupe. Ovako, kao i pod okupatorom u vreme nacista i fašista svakom mišu je dopušteno da ciče do mile volje. Da nije toga ne bi bilo ni tebe i schluss!
Očigledno da gospodin Rade nije čuo da je u Španiji bio građanski rat i u tom ratu da su se jugoslovenski i srpski komunisti borili protiv fašista. On takođe ne zna da su se komunisti odlučili za borbu protiv fašista 1936. i 1940. On takođe ne zna koje formirao partizanske odrede kraja juna i pre 4. jula i odakle tim komunistima lako oružje kraljevske vojske.
Kada je 1976. u Jugoslaviju dolazila delegacija komunističke partije Španije u posetu Titu, nakon prijema zahvalili su mu se za svu pomoć koju im je pružio tokom građanskog rata. To je zateklo tadašnje prisutne funkcionere.