петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Чејнијев гард не може без рата великих размера

Kоментари (3) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 07 октобар 2008 20:05
вук, онај прави
1)Изврстан текст. Не чудим се да га НСПМ преноси, јер по квалитету одговара овим страницама. Бушова гарнитура одлази и Трифковићев песимизам се не огледа толико у Чејнију, колико у две гарнитуре претендената на "амерички престо". Слажем се са његовим погледом, мада мислим да ће будући амерички председник кориговати политику необузданог интервенционизма врло брзо, притиснут економском кризом која узима маха. Знам да многи мисле да је управо криза генератор неког будућег рата, али обични Американци нису спремни да, као Срби, деценијама лоше живе, да се жртвују за "вишу ствар", да "једу корење", да уместо аутомобилом иду градским аутобусом или пешке, нису спремни на празне рафове у продавницама...Великог рата може бити или врло скоро или га неће ни бити. Пре верујем у повратак изолационизма и неку "нову" мантру америчког капитализма, у сурову и последњу експлоатацију свих расположивих ресурса, до коначног уништења планете.
Препоруке:
0
0
2 уторак, 07 октобар 2008 20:07
вук, онај прави
2)Признајем, перспектива убрзаног глобалног загревања и одговарајуће реакције планетарне природе није много бољи сценарио од атомског сукоба. Мислим, биће то исто тако темељито, али спорије уништење људске расе. Што се тиче мултиполарности, она је већ почела и ту се Америка више и не пита. Мултиполарност се не може спречити чак ни глобалним атомским ратом. Галамиће, претиће, као у Грузијском случају, али неће учинити ништа што би изазвало неког од потенцијалних кандидата за нову суперсилу да, евентуално, уђе у неки отворенији сукоб са америчком војском, ма где у свету. Јер, јасно им је да Европа више неће да слепо прати америчку политику, управо због текуће финансијске кризе, која је и дефинитивно најавила повратак мултиполарног света. Дакле, да закључим, и ја сам због америчке ароганције песимиста, али на "дуге стазе".
Препоруке:
0
0
3 петак, 10 октобар 2008 08:58
Siniša
Potpuni se slažem sa autorom. Finansijska kriza ne samo da neće "urazumiti" američku vladajuću ragnituru bez obzira ko od kandidata dođe na presto, nego će doprineti novom zamajcu zategnutosti u svetskim odnosima. Vlastima SAD i EU koje se suočavaju sa energetskom krizom neće tražiti puno razumnih osnova da se napadene Iran. Tu je još i Venecuela, Rusija.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер