четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Пироту треба вратити пољопривреду, занатство и индустрију и тако ревитализовати читав регион

Kоментари (15) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 22 фебруар 2015 14:22
Дринко Кончаревић
Први услов за повратак јесте повратак људи, домаћина. Други услов је да тајкуни пеко државе не отимају новац из тог краја. Овде спадају домаће а стране банке које чист профит извлаче из Србије. Образложење: Србија је несигурно подручје. То је чиста лаж. Наш новац је код њих. Они ведре и облаче код нас а ми им допуштамо. Због свега овог, тешко да ће се ишта урадити.
Препоруке:
28
1
2 недеља, 22 фебруар 2015 14:52
Sukovo
Treba predati anatemi G17 i njihove sledbenike.
Nema ni URSa. Yatvorili partije presli u banke.
Zato nema ni Srbije.
Treba ubiti pljackase, vratiti srpske banke, srpski novac, srpski rad i tradiciju.
Препоруке:
31
0
3 недеља, 22 фебруар 2015 15:14
Milentije
Savremene privrede se sve više okreću tercijarnom sektoru, a naši akademici još uvek vide našu budućnost u primarnom i sekundarnom sektoru... Možemo mi svi da se vratimo na selo, ali to će dovesti do zabrane korišćenja traktora i kombajna. Tamo gde se za obradu zemlje koriste traktor i kombajn, radna snaga nije potrebna.
Препоруке:
7
13
4 недеља, 22 фебруар 2015 17:57
Деда Мића, пензионер
Као највећи потенцијал, поред људства - у каквом год стању да се налази, Србија има обрадиво земљиште, воду, шуме, руднике и сунце. И то треба паметно користити, и вратити се у "нормалне земље" за непуних 5-6 година - смањити беду и незапосленост, повећати наталитет и очувати територије. И као што скоро рече Драган Ђилас Вучићу (нису ми драги ни један ни други): "У Србији треба да се оживи (направи) тридесетак ПОЉОПРИВРЕДНИХ КОМБИНАТА (попут ПКБ-а у Београду) и народ Српски НЕЋЕ БИТИ ГЛАДАН, а оно што претекне моћи ће да ИЗВЕЗЕ и размени на светском тржишту за недостајуће производе". Уместо тога видимо да АВ форсира РАСПРОДАЈУ РЕСУРСА и довођење у Србију СТРАНИХ ИНВЕСТИТОРА који у буквалном смислу пљачкају Србију и од Српског народа праве савремено РОБЉЕ. За име Божије, коме ли се Богу они моле?
Препоруке:
26
1
5 недеља, 22 фебруар 2015 18:20
boban
Svaka cast ovom profesoru.Zdrava logika,iskustvo I strucnost.
Dinkic je ubedljivo najveca stetocina u istoriji Srbije.Ja sam to jos 2001. znao.Postavili su potpuno neiskusnog asistenta da bude guverner centralne banke.Jedinstven slucaj u svetu.
Djindjic ga je postavio,ja nikada ne bih.
Препоруке:
22
0
6 недеља, 22 фебруар 2015 22:06
neko
Dobro napisano, medjutim, cik da neko sprovede u delo pametne predloge!
Препоруке:
11
0
7 понедељак, 23 фебруар 2015 07:06
Дела, дела, а не речи
Милентије@то о терцијарном сектору је само делимично тачно. Примарни и секундарни сектор су буквар, основа, темељ, свега. Да би могло да се чита и пише, мора прво да се науче слова. Тако да кад се развије јака индустрија, пољопривреда, и друге делатности из примарног и секундарног сектора, тек се онда, на тој основи, може даље развијати терцијарни и квартарни сектор. Ово посебно важи за мале неразвијене земље. Анализирајте, на пример, шта је значио развој индустрије за Србију, или пољопривредни комбинати, или развој села, итд. И овде, као и у целој земљи, фале људски ресурси. Прво, нема људи у селима. Друго, странке, нво, политика, напуштене добре традиције и сеоски морал, сељачка памет, имају катастрофалне последице. Џаба оно што је Бог дао ако се тиме не уме да управља. Нажалост, сви видимо да ставри не стоје добро, али правих решења нема, а више вреди једно добро решење, него милион анализа у којима се доказује оно што сви знамо и видимо. Дела, дела,а не речи(важи и за мене)
Препоруке:
6
1
8 понедељак, 23 фебруар 2015 09:34
Deda Djole
Ovaj ozbiljni clanak se bavi najvaznijim ekonomskim, socijalnim i ekoloskim problemima Pirotskog kraja.

Naravno, to su problemi cele Srbije

To su bas problemi koje Vucic, Dacic i Nikolic ne umeju da resavaju, pa nas smaraju sa projektima tipa "Beograd na vodi" ili sa raznim "spasiocima" tipa Toni Bler, Stros-Kan & C°.
Препоруке:
4
0
9 понедељак, 23 фебруар 2015 10:54
Milentije
@Dela, ne reči: možda nisam bio dovoljno precizan. Naravno da i ja mislim da mi treba da učestvujemo u poljoprivrednoj i indsutrijskoj proizvodnji, čak u većem obimu nego posle Drugog svetskog rata. Ono što sam ja pokušao da naglasim je da to ne može biti rešenje kojim će se zaposliti milioni, pošto razvoj tehnologije čini potpuno nekonkurentnim one proizvođače koji je zaobilaze. Stočarstvo - DA, ratarstvo - DA, voćarstvo i povrtarstvo - DA, industrija - DA, ali zaposlenih u tim granama biće sve manje, zbog ekspolizije produktivnosti koju donosi primena novih tehnologija. U SAD je broj zaposlenih u poljoprivredi manji od 2%, iako su im prinosi nikad veći. Broj zaposlenih u poljoprivredi u SAD je krajem XIX veka bio blizu 80%. Dakle trendovi su uvek takvi da se broj zaposlenih u prvom i drugom sektoru smanjuje, čak se sad izmišljaju i kvartalni i kvintalni sektor (obrazovanje, menadžment i sl), iako je jasno da to sve spada u tercijarni.
Препоруке:
3
0
10 понедељак, 23 фебруар 2015 16:03
Byakuya-sama
@понедељак, 23 фебруар 2015 09:54 Milentije



SAD je očajan primer. Njima poljoprivredu drže velike kompanije, i to je čisto nadničarska poljoprivreda. Dodati tu i gmo i preterano iskorišćavanje zemljišta donosi ispošćenost istog.

Ispošćenost zemljišta je veliki problem i SAD i zapadne Evrope. U z. Evropi su čak krenuli ka vraćanju sistema 2/3(1/3) obrađivanja. Za sada su samo na 89% dozvoljenog obradivog, a težnja je da se to spusti na klasičnih 66%. problem im je da ako spuste proivodnju odmah, neće moći da ubijaju Afriku (skupom)hranom.
Препоруке:
4
1
11 понедељак, 23 фебруар 2015 21:55
Сељак Беземљаш
Пиротски крај био је познат по производњи тепиха.
Као што су то Врање и Лесковац били познати по производњи текстила. То се зна.
Али се не зна јер неће да се зна како су ти и још неки региони крајем 19 века постали центри занатства.
Процес који је у западбим земљама текао век или два раније упрошћено је текао отвако.

Сељачка породица била је склона уравнотежењу производње и потрошње. По потреби (неродна година или нешто друго)радило се нешто више или мање.
Идила би текла до краја света (док се сунце не угаси)
да се (не рачунамо спољне факторе) није развила сила која је изнутра разбила идилу.
Знатно се увећао број становника у Србији.
Од стицања аутономије 1830 па до 1914 број становника се више него учетверостручио. Нешто досељавањем али и природни прираштај ишао је и до 21 промил.
То је довело до умањења пољопривредних парцела.
Отвориле се малтузијанске маказе.
Спас од глади нашао се у ванпољопривредној делатности.
Препоруке:
6
0
12 понедељак, 23 фебруар 2015 22:42
Milentije
@Byakuya-sama: SAD su odličan primer, ali ako vam se više sviđa, pogledajte sektorsku raspodelu zaposlenih u Francuskoj. I FRA je "tradicionalno poljoprivredna zemlja"... Suština je u tome da nova tehnologija drastično povećava produktivnost u poljoprivredi i industriji. Drugim rečima, poljoprivreda se razvija, a sela nestaju. Znam da neupućenima zvuči paradoksalno, ali ako se malo potrudite videćete da iza ovih činjenica ipak stoji logika.
Ne znam doduše kakva je situacija u Burkini Faso i u Bangladešu, možda ste i u pravu ako mislite da sa njima treba da se poredimo.
Препоруке:
3
1
13 уторак, 24 фебруар 2015 10:16
Као код кројача
Милентије@што је оптимално за САД, Француску, Данску, итд, није оптимално, напротив, за неразвијене земље трећег света, или земље у транзицији. Превиђање ове законитости изазива велике тешкоће. Поготово ако развијени намећу свој модел економског и сваког другог развоја неразвијеним. У том смислу глобализација има катастрофалне лоше последице по будућност цивилизације и планете.Свака земља и сваки народ треба да изаберу свој модел, и као такви бити део међународних еконоимских и политичких односа. Као код кројача, шијете одело према својим димензијама. Наравн да се с овим не слажу они који би да владају целим светом и наметну нови (софистицирани)робовласнички поредак. И то је стара прича која траје од кад је света и века, мењају се само средства и технике.
Препоруке:
2
1
14 уторак, 24 фебруар 2015 12:26
Milentije
@Као код кројача: uopšte ne govorim o tome šta je optimalno, dakle ne spominjem vrednosne kategorije; ja govorim o činjenicama.
Препоруке:
3
0
15 четвртак, 26 фебруар 2015 10:40
Boki
Porast produktivnosti kao rezultat tehnoloshkog razvoja u svetu uticu i na nas: Svi se iseljavaju u gradove a mnogi odlaze u tazvijeni svet gde je velika produktivnost I vrhunska tehnologija u svim delatnostima.

Sta smo propustili proteklih decenija? Odovori bi trebalo da se nalaze u napr. doktoratima.

Kada je rec o poljoprivrednom zemljishtu neophodno je njegovo ukrupnjavanje. Posedi su neprihvatljivo mali da bi mogli da indukuju vecu produktivnost.

Propagandne akcije nisu dovoljne.

Predlazem izmene zakona o nasledjivanju poljoprivrednog zemljishta:

Naslednik koji nije registrovan kao poljoprivrednik imao bi pravo samo na materijalnu nadoknadu prema trzishnim cenama zemljishta.Drzava bi ga nudila na tender poljoprivrednim proizvodjacima i tsl.pod uslovom da delatnost obavljaju najmanje 5 godina.
Препоруке:
3
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер