четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Мини електране, макси мућка – како ће, у име обновљиве енергије, грађани кроз рачуне за струју 12 година плаћати субвенције сумњивим инвеститорима

Kоментари (18) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 03 децембар 2014 13:33
свака част
Знао сам да је са тим електранама, обновљивим и "еколошким изворима енергије" нека мућка. Ужас, а ко зна колико је тога још.
Препоруке:
41
3
2 среда, 03 децембар 2014 14:33
хм
Озбиљан текст о дубокој и перфидној мућки, а само један коментар. ебг, не воле људи да читају :)
Препоруке:
33
1
3 среда, 03 децембар 2014 14:42
анонимна
И кад томе додате ветропаркове чије су дозволе издаване по сличном принципу и сличним "инвеститорима" лако ћете препознати коме ћете плаћати скупу "зелену" струју.
Препоруке:
32
2
4 среда, 03 децембар 2014 14:55
Штап
Чим је "драга" нам министрака Михајловић потенцирала изградњу малих хидроцентрала, одмах сам посумњао да је мућка.
Препоруке:
35
2
5 среда, 03 децембар 2014 15:11
Дринко Кончаревић
У великој смо несрећи. Ем су нас окупирали, ем нас краду и још нам се ругају да то чине за наше добро. где су сад они са пиштаљкама?
Препоруке:
30
2
6 среда, 03 децембар 2014 15:16
...
Добро је да је почело о овоме да се пише, но за истраживачко новинарство прилично танко, нису само радикали и социјалис ти у овој причи, жути су у овоме и Г17 до гуше уз Италијане сумњивих пословних активности.
Оно што је фрапантно јесте ова изјава некога ко наводно треба да штити транспарентност,

"Ђурић из Транспарентности каже да није нужно проблематично то што су предузећа регистрована у оф-шор зонама јер је то алтернатива домаћих привредника политици опорезивања"

подсетићу на почетку чланка се констатује да ће буџетски обвезници купци струје који нису ни питани приликом доношења ове одлуке плаћати скупљу струју из ових извора до 2020 за неких 400 дин, а разумљиво је и прихватљиво да исти ти којима плаћамо ми потрошачи из Србије, избегавају плаћање на профит (овде су огромни јер су мала улагања а велика загарантована зарада) и порез у Србији?!
Даље се констатује да је то обавеза према Енергетској заједници а реч је о зајед без моћи одлучивања и необавезујућим препорукама!
Препоруке:
30
1
7 среда, 03 децембар 2014 16:22
s
Suština je u ovome:
Србија се обавезала Енергетској заједници да ће до 2020. године испунити квоту од 27 посто потрошње из обновљивих извора енергије - тренутно она износи око 21 посто.

Srbiji se ne dozvoljava da proizvodi i troši struju iz uglja,gde joj je infrastruktura najjača. Tu se,zbog nemanja para,javlja prostor za hohštaplere. To je taj put u EU.
Препоруке:
28
2
8 среда, 03 децембар 2014 16:29
Бошко
Иако паре које су изнете за време Милошевића "никада нису пронађене" на Кипру сада се "враћају" као "страна инвестиција" у Србију.

Класичан пример пљачке коју су започели социјалисти са радикалима 90тих па наставио дос да би га поново "усавршили" социјалисти са демократама 2008-2012 а сада "најбоља власт свих времена" коалиција четника гибаничара и социјалиста наставља да пљачка Србију уз помоћ већ опљачканих пара од раније.

Шта је било са преваром сестре Кори Удовички и "централа на ветар" Колико ћемо ту пљачку да платимо кроз струју.
Препоруке:
29
1
9 среда, 03 децембар 2014 17:50
penzos
U celoj evropi beze od mini elektrana jer je obnovljiva energija preskupa, preskupa!!!!! Samo, ove prodane budale, za koji dolar, dopustaju pljacku i prodaju zemlje.Da li postoji nesto sto im je sveto!!!?
Препоруке:
21
1
10 среда, 03 децембар 2014 19:05
Србин црнац, атеиста
У скоро свакој земљи где су започели с промоцијом "обновљиве" (алтернативне) енергије то је била превара. Једна Немачка која има мало енергетских ресурса је градила ветропаркове и нуклеарке како би била енергетски независнија, и шта се десило? Од толико љубави према екологији рационални Немци су се решили и нуклеарки и сулудог бацања пара на ветрењаче и почели поново да ваде угаљ!

Чак су и Кинези који су посејали вероватно милионе турбина на својој пучини да би искористили снагу монсуна пре неколико година одустали од масовног улагања у ветрењаче, иако им је то одговарало јер су највећи произвођачи соларних плоча и пратеће опреме. Сада задовољавају своје потребе конвенционалним изворима нафтом, гасом, хидроелектранама итд.

Овде се ради о класичној пљачки народа ради финансирања скупе, бесперспективне и нерентабилне индустрије, трипут скупље од класичног извора енергије. Зато народ мора да финансира "екологију" иначе би те компаније пропале.
Препоруке:
17
4
11 среда, 03 децембар 2014 20:00
Zoran R.R.
Treba razjasniti jednu stvar da ako uporedimo broj mini hidroelektrana u Srbiji i na primer Sloveniji on grubo iznosi 350 prema 40. slično je i sa drugim srednje Evropskim zemljama. Dakle minihidroelektrane treba graditi. Moraju se poštovati svi propisi koje je država predvidela. Takođe i mimo javnog poziva se mogu dobiti lokacije za izgradnju to nije mimo zakona. Moram da razjasnim još jednu nedoumicu povlašćena tarifa je neophodna da bi se dobili krediti za izgradnju. Male hidroelektrane nisu jevtine i samo uz pomoć povlašćene tarife one mogu bankama da budu insteresatne za finansiranje tj. dodelu kredita. Srbija nesme da ide mimo sveta kao što smo dosta puta u poslednjih dvadesetak godina išli. ako na primer u Nemačkoj, Češkoj , Sloveniji nema slobodnih lokacaija naravno da moram oda gradimo. I treba njihova iskustva da koristimo. Ne sme se ova divna ideja i velika muka većine korektih i pošetnih investitora otežavati i odmah dovoditi pod sumnju.
Препоруке:
7
13
12 среда, 03 децембар 2014 21:06
Велизар М. @Zoran R.R.
... povlašćena tarifa je neophodna da bi se dobili krediti za izgradnju. ... samo uz pomoć povlašćene tarife one mogu bankama da budu insteresatne za finansiranje tj. dodelu kredita.

У суштини то је дизање профита банака, инвеститора, и појединаца блиских политичким структурама а на рачун свих нас. Исто као, на пример, пластична амбалажа (мањи трошкови произвођачу а отпад заједници на бригу). преливање трошкова на грађане, интересантан и ђаволски изум неолибералног капитализма. Ми плаћамо део трошкова рецимо Кока-Коли чак и ако нисмо ниједну флашу купили. Где је ту слобода избора? Зашто смо онда уопште рушили социјализам?
Друго, ако су Чешка и Немачка корумпиране ми треба да применимо исти модел корупције? Ако би се ова прича са струјом испратила до врха, до ЕУ и даље, свашта би се нашло и та струја је скоро сигурно још скупља од приказаног.
Нека микроелектрана, али нека их гради онај ко нађе интерес без завлачења руке у џеп грађана.
Препоруке:
20
3
13 среда, 03 децембар 2014 22:13
Турас
Диша за локације Трифке , одмах га треба ухапсити и нема грешке . Локацију добија онај ко га Трифке по џепу препозна У овој Србији са оваквим институцијама система , осим корупције није ни једн подухват исплатив .
Препоруке:
13
0
14 четвртак, 04 децембар 2014 00:21
Срба
То је потврђено и недавном студијом НАЛЕД-а и УСАИД-а, којом је приватизација рудника Рудник уврштена у пет најбољих у Србији.

Е, ако је тако рек'о НАЛЕД и УСАИД онда нема грешке.
Препоруке:
13
2
15 четвртак, 04 децембар 2014 21:10
nn
Neki komentatori mogu da pricaju o tome da su ulaganja u obnovljive izvore energije skupa, i to je naravno tacno, dobrim delom jer ta tehnologija nije zastupljena u velikoj meri i sto se istrazivanja jos uvek vrse radi povecanja efikasnosti. Ali ulaganja i u druge vrste elektrana su skupa.

Ono sto se zaboravlja je da su konvencionalni izvori energije ograniceni i iako i dalje nije moguce celokupnu energiju dobijati iz obnovljivih izvora potrebno je sto vise produziti trajanje te ogranicene kolicine resursa. Posebno imajuci u vidu to da bez zaliha na KIM nase rezerve uglja nisu tako velike, zalihe nafte su zanemarljive u odnosu na potrosnju. Bolje ulagati u tehnologiju na vreme nego posle kukati kad budemo morali da skupo placamo struju koju cemo uvoziti.

E sad, to sto su se u ovom procesu desile zloupotrebe, i ako su se desile, svako treba ispitati i kazniti. Ali to sto se neki lokalni funkcioner dobio dozvolu nije apriori zloupotreba.
Препоруке:
1
3
16 петак, 05 децембар 2014 21:36
још једна прикривена крађа
Две ствари:

Зашто се додатно награђују они који праве мале хидроелектране? Ја мислим да се свуда дотирају само алтернативни произвођачи - соларне и електране на ветар. Хидроелектрана је обична и разрађена ствар, коме се исплати улагање на дуги рок (а оно је такве природе), тај ће их градити. Шта ту раде дотације и зашто?

Постоје ли стандарди или униформни пројекти за изградњу малих хидроцентрала? Ова на слици је ругло по изгледу, као дивља градња.
Зар се не може прописати да објекти изнад бране морају да буду изгледом уклопљени у околину?
Ово је катастрофално, ем скупо на рачун грађана, ем нагрђује лепе, дивље пределе. Осмишљено за још једну пљачку.
Препоруке:
3
2
17 недеља, 07 децембар 2014 12:53
Zoranu r.r. i nn
U pravu ste, - ne možemo mi mimo opšteg ludila. Ali se zato redu i poštenju sasvim uspešno odupiremo.
Препоруке:
1
2
18 уторак, 09 децембар 2014 07:28
Zoran R.R.
za Велизар М. i neke druge.

kada bi banke davale kredite na 20 godina otplate ne bi bile potrebne subvencije koje traju 12 godina. inače jako je jednostavno imamo izbor da koristimo energiju bolje i da gradimo obnovljive izvore energije u koje spadaju i minihidro elektrane ili da napravimo atomsku centralu uvek bi odabra oda pre štedim ulažem u tzv. energetsku efikasnost (izolacija, sunce i sl..) i da geadim mini hidro, sunce, vetar nego da napravimo Fukušimu na Dunavu.
Bez stimulacija skoro niko ne bi ni pravio mini elektrane i voda bi tekla kao i do sad ako su sve zemlje u Evropi ovo rade ili već uradili što bi mi bili izuzetak. dali je neko od cenjenih komentartora otišao nekad u neku termoelektranu?? pa na koliko desetine hektara se prostiru pepelišta?? to je neverovatno termoelektrane imaju na desetien i desetine zaposlenih koje održavaju pepelišta i opet bolje mini hidro koje ne zagađuju ništa nego pepelišta koja izgledaju kao planine.
Препоруке:
2
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер