петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Српски изасланик у САД Љубомир Михаиловић о југословенском питању за време Првог светског рата

Kоментари (14) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 18 децембар 2014 00:18
suplje
Taj nekadasnji politicar nije slusao svoju vec ko zna koju vladu. Ovaj tekst samo pojacava tezu da je stvaranje Jugoslavije nesrpski projekat u kojem je Srbiji samo data odredjena uloga koju je samo ona mogla da odigra. ni sada Srbija ne igra svoju igru.
Препоруке:
33
4
2 четвртак, 18 децембар 2014 00:22
Šarl je bio najpametniji
"О томе сведочи податак о држању Шарла Лоазоа, француског публицисте и дипломате. Он се залагао за решење југословенског питања стварањем две државе: српско-православне, и католичке хрватско-словеначке."
Istorija zanemaruje međuljudske odnose i psihologiju državnika. Taj Šarl je sigurno bio obrazovan, inteligentan, porodično stabilan bar u jednom delu svoje životne dobi,i mislio nam je dobro. Jugoslovenska ideja bez neke vrste ...cida je čist idiotizam. U tom smislu je Staljin a donekle i Tito bio racionalniji i efikasniji u genezi nadnacije. Čak ni oni nisu uspeli a imali su svu moć ovoga sveta i odrešene ruke.????!
Препоруке:
19
4
3 четвртак, 18 децембар 2014 01:26
marin
jugoslavenska ideja je izvorno hrvatska ideja,ali kroz druženje sa srbima i upoznavanje njihove verzije jugoslavenstva i najzadrtiji hrvatski jugoslaven se vratio ideji hrvatske države,i trumbić i supilo i meštrović itd-dosta su nam bile dvije juge.
Препоруке:
12
15
4 четвртак, 18 децембар 2014 09:39
Јован Анастасијевић
Најблаже што се о Љ.Михајловићу у политичком смислу може рећи је да је био непоправљиво наиван – а таквима у политици нема места. Међутим г.Растовић нам ништа јасно не казује о његовом животу у периоду од 1925-1957г: “… После повлачења из дипломатске службе 1925. године, кандидовао се за народног посланика на листи Демократске странке. Бавио се и књижевним радом и 1922. основао Фонд за награђивање дела лепе књижевности. Преминуо је 1957 године”. Посебно је занимљиво сазнати нешто о рупи у биографији од 1941 – 1957 г.
Препоруке:
22
1
5 четвртак, 18 децембар 2014 12:07
б.с.
Идеја југословенства је Штросмајерова идеја Велике Рватске.Тај рођени Немац је на све начине покушавао да утопи ту идеју Вуку Караџићу и иним Србима тог времена. Но, како год, ево ових дана смо сведоци како је неисплативо инсистирати на лажима! Наша српска власт се још увек није отрезнила од ј.б.гроза и југословенства. Смањује се дедовина, нестаје у магли преименовања, пражњења, нестајања свега србског, а ивице и марице се још увек налазе у немачкој бајци и чекају да буду поједени.
Препоруке:
14
2
6 четвртак, 18 децембар 2014 12:09
Sutjeska i Neretva
Druže MARIN drugu vi priču pričajte .
Препоруке:
14
3
7 четвртак, 18 децембар 2014 14:44
Рајко
Било која од строгих (и зато успешних) држава би Љ. Михаиловића обесила због велеиздаје.
Препоруке:
15
1
8 четвртак, 18 децембар 2014 22:36
Сељак Беземљаш
1925. године, кандидовао се за народног посланика на листи Демократске странке.
Ово је полуистина.
Званичан назив странке је
Југословенска демократска странка.
(основана у Сарајеву 1919 уједињењем
Српске напредне странке која није могла да се опорави од тешког пораза 1889,Самосталне радикалне странке која одвајањем од Пашићевих радикала 1902 није могла да се дочепа власти,и неколико странчица из Хрватске и Словеније, рачунајући "пречане" са неуравнотеженим Прибићевићем)
Скривалице ради изгубило се оно -југословенаска-
Није уопште спорна потреба да се напише биографија нареченог господина као и биографије свих који су учествовали а нису били дорасли историјском тренутку.
Невоља су писанија где се пише по моделу који је изложио наш уважени филозоф и један од оснивача ДСа Светозар Стојановић у делцу под насловом
ОД ДИСИДЕНТСКОГ МАРКСИСТЕ ДО РЕВОЛУЦИОНАРНОГ ДЕМОКРАТЕ
Једно лутање без смисла, са југословенством као породичном традицијом.
Препоруке:
11
2
9 петак, 19 децембар 2014 00:23
Nedo
Srbi su narod inace sklon politickim greskama i politickom zaboraviu. Medjutim, stvaranje Kraljevine SHS 1918 je najveca srpska greska od Svetoga Save do danas.
Препоруке:
13
2
10 петак, 19 децембар 2014 17:52
Ненад Радуловић
Слажем се да је Југословенство била велика грешка али се питам колико би Србија могла да добије кад јој је највећи савезник Царска Руисија пала у револуцији, прво у Марту 1917 па коначно у Новембру исте године.

Није сигурно да би Србија и Црна Гора са јужном Далмицијом добили БиХ, Срем, Банат и Бачку а камоли северну Далмицију, Лика, Кордун, Банија, итд.

Грешке јесу направљене у стварење КСХС али трагичне, смртоносне грешке су направљене и у Јајце 1943 кад су створене АВНОЈске границе.
Препоруке:
7
2
11 субота, 20 децембар 2014 19:38
Сељљак Беземљаш
Ненад Радуловић
Поштовани господине.
Не може се АВНОЈ посматрати као "грешка".
Велике силе су у КПЈ нашле алатку
којом су свој двовековни труд мрвљења ових простора тако што ће да до темеља разоре сроски етнички простор (и од Срба одвоје оне који су им склони)учинили успешним.
Програм КПЈ је "сламање великосрпске хегемоније"
Синтагма је преузета од клерикалаца католичких са додавањем оног "сломити" "то је пут социјалистичке револуције"
Отуда АВНОЈ и подршка бомбардера АВНОЈУ 1944 и 1999.г.
Поздрав.
Препоруке:
11
2
12 недеља, 21 децембар 2014 01:49
Турас
Којим категоријама номинујете грешке у стварању КСХС или АВНОЈа није толико важно осим да су БИЛЕ погрешке - које су још и данас актуелне . То је највећа грешка , што се на минулим нисмо баш ништа научили .А ко не задржава животно искуство , тај никада не одрасте .
Препоруке:
6
0
13 недеља, 21 децембар 2014 14:51
Milos
Na stranu sto je Mihailovic pre sto godina bio naivan. Zaprepascuje cinjenica da srpska elita skoro ne postoji, jer je vecina onoga sto nazivamo elitom i danas, sto godina kasnije, nepopravljivo projugoslovenski nastrojena. Neki od njih su indiferentni prema srpskim nacionalnim interesima, neki cak prohrvatski nastrojeni.
Препоруке:
5
0
14 понедељак, 22 децембар 2014 20:31
Horeum Margi
Kao sto je prof. Rastovic naveo u naslovu, rad se bavi jugoslovenskom delatnoscu Ljubomira Mihailovica za vreme Prvog svetskog rata, stoga je pitanje biografije pomenute licnosti ostavljeno za neka buduca istrazivanja. Zadatak istoricara je da na osnovu originalne arhivske gradje ukaze na odredjene procese, dogadjaje i njihove posledice. U ovom slucaju se radi o stvaranju jugoslovenske drzave i delatnosti manje znacajne licnosti, ali ipak licnosti koja je u odredjenoj meri uticala da se ostvare ratni ciljevi srpske vlade. Nepobitno je, gledajuci sa ove vremenske distance, da je ujedinjenje predstavljalo veliku gresku i imalo teske posledice za srpski narod, ali je isto tako vazno da se u tumacenju tadasnje politike ne koriste savremena iskustva koja ne daju istorijsku istinu, vec vrse reviziju istorije, veoma stetnu po srpsku drzavu i narod. Odlican tekst, puno uspeha u daljem radu profesore.
Препоруке:
2
1

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер