петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

„Јадне банке“, Кафка, Кочић и Годо - отворено писмо Јоргованки Табаковић, Дугалићу, Селаковићу и Крстићу

Kоментари (29) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 09 јул 2014 14:58
дете
Као што рекох, кад држава треба да приштеди, онда је наредба десет одсто од плате, а кад банке украду на основу пословне политике онда је ту нежна препорука Јоргованкина: "Вратите им ако хоћете, ако вас туже, иначе немојте!" Па и Језда и Дафина нису крали, сами су им лаковерни давали, а ови украду и ништа. Стварно ми је жао што отплаћујем стамбени кредит седам година, а дуг ми се није смањио, куд ћу грешна банкарима на истину? Је л има нека меница за душу, да их не оштетим?
Препоруке:
74
1
2 среда, 09 јул 2014 15:02
софи
Као додатак свему реченом: наши ,,експерти" терају коња да трчи брже тако што га јаче бију а храну изостављају. Епилог је јасан. Комсомолац са БК и курсиста са Јејла дошао је до епохалног закључка да ће касу напунити енормним повећањем пореза и батином по сивој економији. Живи били па видели да од овога метода нема користи (од то хајде нема вајде). Какав је мој интерес да платим ненормалан порез ако ме и за минимално кашњење чека ненормална казна? Какав је мој интерес да из сивих уђем у легалне токове, ако су ови легални драконски? Пракса врви од примера где држава просто тера да се кријете у сивој економији.
Препоруке:
68
1
3 среда, 09 јул 2014 15:19
Дринко Кончаревић
Док су постојале наше банке, сви који су могли, крали су и ником ништа. Појела коза купус а до наредног, некако ће мо издржати. И тако у круг... Онда је дошао пети октобар, Динкић гаси наше банке, под геслом нећете ви красти него...(ко?) незнамо или претпостављамо да знамо.... И заиста други и даље краду. "Дошле" су иностране банке, помпезно најављујући да ће нас развити. Нису нас развили већ разбили. Сваке године слушамо исту причу. Србија је нестабилно финансијско подручје и због тога камате морају бити високе. Разумем да нестабилност траје две три године али 14 то је превише. Очито, банке, њихови доктори наука и експерти нису нас одвели у зону благостања како су обећавали. Друго, сваке године читамо да су "стране а домаће" банке из Србије изнеле на десетини милијарди евра. Зашто нису инвестирали у Србију? Србија је нестабилна...А наш новац је код њих. Банке ведре и облаче. Зато нека те губитке надокнаде из остварене добити а не преко грбаче народа. Банкари, хвалили сте се, сад се ј
Препоруке:
60
1
4 среда, 09 јул 2014 15:57
LIBERAL
Političari u službi finansijske oligarhije koja je ovdje oličena u vlasnicima banaka. Zaprepašćujuće. najveći apsurd je da strane bake ovdje i nisu donijele kapital (kako je na početku slavodobitno najavljivano) već su pokupile domaće slamarice i uz pranje novca od droge i krimi aktivnosti za koje je ova teritorija bila tranzitna enormno ZADUŽILI i doveli u ropski položaj ne samo državu, kompanije, već i dobar dio stanovništva. Na taj način ostvareni su i geostrateški ciljevi zapadne ološi na ovom ranije nepokrivenom (tranzicijskom) području. I ne zaboravite: sve to sa novcem sa Balkana.

U pitanju su nijanse, Srbija kao ima svoj dinar, a totalna pustoš je u djelovima gdje je EUR "legalan", kao što su mafijaški crna i gora, kosmet a i BiH.
Препоруке:
48
0
5 среда, 09 јул 2014 16:09
Тражимо ли ми уопште излаз?
После сахране државе од стране плаћених убица и лопова од 2000те којима узгред, не фали ни длака са главе), ниједна власт, а поготово не овако љигава неће предузети ништа сем даљег насртаја на сиромашне, јер би све остало било проглашено револуцијом и угушено у крви.

Разлога има и сувише. Почевши од тога да државе више и нема и да постоји само заступничка власт над територијом коју пажљиво контролишу странци преко усађеног експлоатационог система, страних поверилаца и прста на окидачу етничких немира, преко домаће жуте класе која је покупила, укњижила или изнела као "своју награду" велики део народне имовине уништивши у ту сврху све остало укључујући и саму државу, па све до појединачних и групних личних интереса претставника сваке нове власти.

Учесницима разбијања Југославије и окупације Срба је сада мање више све потаман, време и систем ће довршити остало. Појединци се могу бунити ту и тамо, све друго је забрањено и то је тако да остане како рече онај Немац, било Срба или не.
Препоруке:
43
1
6 среда, 09 јул 2014 16:21
глас разума
Банке већ дуго нису у милости српске јавности. Једино су добре кад је потребно одобрити кредити а у залогу примити некретнину која не постоји или је безвредна. Лепо је одмах купити стан и користити све предности тога(осећај власништва,престанак потуцања као подстанар итд) а отплаћивати га годинама. Да Вас подсетим: банке не терају клијенте да узму кредите или кредитне картице! Одобрени кредит или услуга није поклон!Банке само траже да се дуг врати у складу са потписаним уговором. Може и раније ако клијент ванредно дође до навца, може и касније ако се тако договори са банком. Али не може банка опростити дуг, то мора свима бити јасно. Ти НПЛови у професоровом тексту у ствари повећавају каматну стопу и намете онима који су редовни у отплати. Банка, као и друга институција мора да се заштити од лоших пословних потеза. Толико извикане стране банке су вероватно међу најуређенијим институцијама у нашој земљи. Нака све фирме у Србији имају билансе успеха као те банке и свима ће нам сванути.
Препоруке:
3
57
7 среда, 09 јул 2014 17:34
@glas razuma
Pogrešno postavljate problem:
Nije problem u neotplaćivanju kredita koje ima sve zaduženije stanovništvo po enormnim kamatnim stopama i uslovima koji su nezabilježeni u iole normalnijim državama. Vlasnički inostrane banke su depozitima iz slamarica domaćeg stanovništva kreditirali lokalne korporativne kriminalce koji te kredite NEĆE otplaćivati već će biti na vlasti. bankari se neće previše ni truditi da naplate kredite svojih "prijatelja" na vlasti ali zato hoće vama za kupovinu nekakvog bijednog auta ili stana po enormno visokim cijenama koji ste kupili kreditom banke a gradili ga "bančini" građevinci u dealu sa vladajućim političarima.

E tu nastaje problem: jer se osvajaju nove teritorije, stvara nova tranzicijska "kapitalistička" ološ koja će vas pretvarati u višedecenijskog ROBA, svojeg komšije koji radi u interesu stranog bankara koji plasira novac čuvan za sahranu vaše bake i sl.
Препоруке:
44
0
8 среда, 09 јул 2014 17:44
...
Да ли је могуће да коментатор који с пуним правом прозива Динкића и пети октобар, не види ове из деведесетих на власти све са Динкићем, Бебом и Весићем?! овакве поделе нигде не воде, ту је Дачић Слобин са коферчетом ка народној банци упућен и екипа комплетна пре петоог октобра и све је горе да горе бити не може
Препоруке:
30
3
9 среда, 09 јул 2014 19:23
veca vestica
Zna se ko drzi banke,zna se zasto je izbio 1. i 2. svetski rat.
Препоруке:
35
0
10 среда, 09 јул 2014 19:42
Vladimir Dž
Nije mi jasno ovo na kraju da li profesor iznosi svoj lični problem da se zadužio. To bi mi bilo jako čudno sobzirom na stavove u tekstu.

Za predviđanje ovakve situacije uopšte nije potrebna doktorska disertacija. Da li bi neko sa zdravom pameću pozajmljivao pare nekoj afričkoj zemlji u kojoj nema sopstvenog razvoja, gde su kamate astronomske, i gde stanovništvo kupuje zapadne krpice i gedžete na kredit? Iz takve privrede se ne mogu proizvesti dobra za otplatu kredita.

To sam ja objašnjavao mojim kolegama na poslu pre 10ak godina da ne uzimaju kredite. Naravno tada su mi se smejali, ali sada im nije do smejanja.

Ono NAJBITNIJE što je profesor izostavio da navede jeste da su banke znale unapred da će do ovakve situacije doći. Samo treba reći zašto su to radile.

To je najvažnije pitanje našeg društva.
Препоруке:
31
1
11 среда, 09 јул 2014 20:00
Vladimir Dž
Glas Razuma - Ljudi moraju da pročitaju kako funkcioniše bankarstvo sa delimičnim rezervama da bi shvatili da se nikako ne može pobeći od kredita. Ovo važi za najveći deo nas. U pitanju je zamka, piramida, koja funkcioniše tako što neko mora da pozajmi novac od banke da bi uopšte bilo novca u opticaju. Svaki novčić u opticaju je nečija pozajmica od banke. Kad se vraćaju rate taj isti novac se ne vraća u opticaj već nestaje. Tako da ni jedan novčić nije slobodan već je deo nečije glavnice kredita.

Ono što nas porobljava jesu kamate kojih nema u opticaju. Mi se svi takmičimo među sobom da dođemo do novčića nečije glavnice da bi vratili našu ratu dok novčići za kamatu ne postoje. Ovo funkcioniše dokle god se izdaju nove glavnice.

Naši životi zavisi od novih pozajmljivača. Kad bankari prestanu da izdaju nove kredite, onda oni kupe sve materijalno ili politički ucenjuju. Tako se vrši kontrola društva već vekovima. To sada rade upravo ovde u Srbiji.
Препоруке:
34
0
12 среда, 09 јул 2014 20:37
Milan
Svaka čast profesore! Ovo je neko morao reći! "Car je go!"
Препоруке:
28
1
13 среда, 09 јул 2014 21:12
Душан Ковачев
сетимо се Бечког договора 2008. године – предузимају се палијативне мере


Писао сам о томе, онда кад је требало, априла 2009. г:

Финансијска криза у Србији и ММФ
http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/finansijska-kriza-u-srbiji-i-mmf.html

Наше власти су похрлиле да спасавају стране банке и врате Србију ММФ-у од кога је претходна, Коштуничина влада побегла.

Бојим се да ће данашња власт,као Ирска, преузети на себе све ненаплативе шпекулације сумњивих банака. То се у ЕУ зове "Бејлаут". у суштини, таква држава гарантује за туђе огромне преваре и предаје се чувеној европској "Тројци", злокобног имена (тако се звао преки суд ВЧК лењинових комуниста).

Други пут је изабрао Исланд. Пустио је шпекуланте да пропадну, није гарантовао народним новцем њихове преваре, сви су вриштали. И шта се десило - ништа. Шта више, Исланд је прозрео игру и отказао пут уЕУ.
Препоруке:
44
0
14 среда, 09 јул 2014 21:57
sima@glas razuma
Nece bas da bude istina a su banke u nemilosti.Da li narod gunjda protiv njih.pa a gudnja .Pa sta?ne voli on ni drzavu,ni policiju,ni vlast ali to njih posebno ne dotice.Banke i te kako uzivaju pogognosti u ovoj zemlji,i nisu nikakva ugrozena vrsta.Uzmimo samo npr.najvecu kamatnu stopu.Kako to da mi imamo najvecu stopu na kredit?kako to,i sta tu ima banke da zalimo?Pre par godina kad je pretilo da ce svi sto nesto sparaju u bankama povuci svoje iznose zbog svetske krize,a banke zatvoriti i otici odavde.Mirko dr.cvetkovic donosi jednu odluku ,a ona je da svi ulozi u bankama do 50 000 evra drzava garantuje.Ne samo da banke posluju u fazonu ma bas me briga,meni pukne posao ja ode a ovi mucenici ce sa drzavom da se ganjaju.Nego je skocila stednja.Svi koji su do tad povukli novce i oni koji nisu nikad ni drzali,poceli su da drze jer boze mili drzava garantuje.Ovo ostalo potpisuje.U pravu si ljudi misle da su baneke eps i srbijagas pa reko sta da im placam,kad ni drzani ne placam.
Препоруке:
16
0
15 среда, 09 јул 2014 23:04
s.p.Lajković
U narodu se posle 5 oktobra desila poplava malogradjanštine kada su dolaskom prvih stranih banaka svi pohrlili u iste uzimajući kretenska kredite pod drakonskim uslovima. Čak su i svoje žiroračune prebacvivali iz domaćih u strane banke jer je to sa stanovišta malogradjanštne napredno, hoćemo da budenmo : "kao sav normalan svet"...E sad ste shvatili da taj "normalan svet " i nije tako normalan već se može reći da je robovski.
Pa narode da nisi pohrlio u strane banke kao krava u detelinu i da si čekao bolje uslove - bolji uslovi bi usledili možda ne tako brzo ali dovoljno brzo jer i to tržište samo reguliše...Zato ljude koji su uzeli kredite i ne žalim previše - svojom glupošću i alavošću sebe su doveli u bezizlaznu poziciju a sad kukaju !
Препоруке:
14
4
16 среда, 09 јул 2014 23:08
Bilja
Drzava je resila da novcem poreskih obveznika spasava privatni kapital. Interesantno. Kad su poceli sa ekspanzijom kredita 2003 posle unistenja domacih banaka, strane banke su rekle : "krediti su skupi jer je u kamatu uracunat RIZIK ZEMLJE". Znaci kamata na minus po tekucem racunu do 102% na godianjem nivou kod Banca Intesa je tolika zbog RIZIKA ZEMLJE? Dobro. Ako su vec u kamate uracunate riziko premije banke su se obezbedile i svojim ekstraprofitima su vec izvukle ulozeno sa astronomskom kamatom. Sta sad hoce? Jesu racunali na rizik? Jesu naplatili rizik? Sad nema dovoljno ekstraprofita pa treba drzava od poreskih obveznika da im nadomesti? To ako urade stvarno su ludi.
Препоруке:
31
0
17 четвртак, 10 јул 2014 01:58
драго_ца
@Bilja
Sad nema dovoljno ekstraprofita pa treba drzava od poreskih obveznika da im nadomesti? To ako urade stvarno su ludi


Ако мислите да то неће да ураде варате се. Ако мислите да су због тога луди исто тако се варате.

То су урадили и Американци. Они то неће платити својим параме него ВАШИМ парама. Државним што мисли наш народ не схватајући да нема државног новца него да се ради о парама које одузму (кроз порезе) од примања сваког грађанина.
И шта се на крају крајева, њих тичу грађани? Они штите оне од којих зависе, а то су банкари.
Ко вам је поставио министра финансија? Мислите да је Вучић? Погледајте ко је посетио шефове влада држава пред банкротом (Грчке, Италије, Кипра...) у ситуацијама у којима када је требало штитити банке. Погледајте шта су ти људи по занимању и из којих компанија су дошли на та места.
Препоруке:
20
0
18 четвртак, 10 јул 2014 02:57
драго_ца
@Veca vestica
Zna se ko drzi banke,zna se zasto je izbio 1. i 2. svetski rat


Ко зна??? Неписмени Срби? Оних 1.7 милиона што редовно прати Фарму?

Гуглујте мало (истина нема текстова на српском) како су пролазили банкари кроз векове. Луј IX је recimo донео закон по коме се забрањује позајмљивање новаца са каматом а банкаре је протерао из Француске.
Препоруке:
22
0
19 четвртак, 10 јул 2014 10:35
Pointer
Poenta je u tome, da, u evropi, izuzev nesto madjarske, nema organizovanog otpora bankama. Zato ovakva pisma dozivljavam kao crni humor i los predznak.
Препоруке:
16
0
20 четвртак, 10 јул 2014 10:57
Joakim
Ko se seca 1992. snimljena je odlicna komedija sa Taskom Nacicem pod nazivom "Juris na skupstinu"... Izgleda da je doslo vreme za juris na Narodnu Banku Srbije !
Препоруке:
14
0
21 четвртак, 10 јул 2014 12:12
Dragan Avramovic
@ s.p.Lajkovic

Koje drzavne banke su bile u Srbiji pa smo mogli da biramo? Sta pricas covece? Jel Dinkic likvidirao sve srpske banke? Jeste. Jesu li onda dosle strane banke na prazno trziste? Jesu. Da li je Dinkic osnovao Nacionalnu Stedionicu i rekao nam da ce to biti drzavna bana i da svi ulozimo? Jeste. Jesu li svi klijenti bivsih drzavnih banaka tu ulozili verujuci Dinkicu? Jesu. Da li je Dinkic prodao tu banku grckoj EFG BANK ? Jeste. Dakle ti prijatelju sa tom tvojom pricom liberalnog samoregulisuceg trzista koje mi "glupi Srbi" nismo poslusali stvarno lupas!
Препоруке:
20
0
22 четвртак, 10 јул 2014 16:28
Баш ја
Можемо се правити луди докле год хоћемо и са било каквим аналитикама или објашњешима, за ово што се дешава. Но шокира ме, када се неко још увек пита шта се дешава, а у стилу као нисам ја одавде ??? ма мож да будне, ал не мора да значи ?????!!!!!!

А још ово мало живих људи у Србији ???
а ово мало фирми што Ради ????
па јел треба г. Урбан да нас учи како се чува држава - држављани ?????????
Препоруке:
8
0
23 четвртак, 10 јул 2014 17:00
Драгославић
Сви који имамо паре у банкама треба да их одма подигнемо. Онда банке пропадну а кредити пређу на државу која онда банкротира и онда..........
Онда изаберемо НОВУ ПАТРИОТСКУ ВЛАСТ и замолимо Русију и Кину да нам финансијски помогну и сви коло да играмо сем неколицине тајкуна и корумпираних политичара и партијаца.
Препоруке:
13
1
24 четвртак, 10 јул 2014 22:43
Grgur
Privreda, koja na svojim leđima nose ovakve banke, nemaju, apsolutno, nikakvu perspektivu. Građani, koji koriste usluge ovakvih banaka, idu u sigurnu propast.
Препоруке:
6
0
25 петак, 11 јул 2014 03:17
PREPORUKA-HITNO
Vadite pare iz tih zlotvorskih banaka dok jos imate i vi koji imate sta, ne dajte im nista. Bez para pucaju.
Препоруке:
9
0
26 петак, 11 јул 2014 10:50
Gordana
Sjajno gospodine Stojanovicu, ali nasoj vlasti nisu potrebni strucnjaci Vaseg profila. Ljudi realni, sa idejom i planom kako se mora i moze preziveti i, bar pokusati, spasavati nesto u ovom rasulu.
Vlast je angazovala junosu sa neo liberalnim ispranim mozgom i "pegla" i" mlati" dok i ono malo preduzetnika potpuno ne upropasti.
Ljudi cute i ,nemogu da shvatim sta, cekaju!?
Препоруке:
8
0
27 петак, 11 јул 2014 22:46
cedomir - Sica
Ala ste ih naredali, sa slikama kao da gledamo faustovog Memfista umnozenog , samo im fali tojaga da uteruju narod u tor kao zebre u rezervat.Kakva opskurnost u brizi za velike banke. Zar nisu bivsi zuti na vlasti postali predsednici UO banaka. Ali otkud i Mali da tako brzo postane presednik UO domace banke. Pa sta mu je referensa, mozda clanstvo u G-17 Pljus. Dokle da slusamo tog dugalica, bazi covece na Havaje .
Препоруке:
3
0
28 понедељак, 14 јул 2014 06:01
Наше име
Просто ми је несхватљиво како то да једна Данска, стара ЕУ држава, НЕМА страних банака. Ево веома кратке листе домаћих, а највећих данских банака:

Danske Bank, Jyske Bank, Nordea, Sydbank, Spar Nord Bank, Arbejdernes Landsbank, Alm. Brand Bank itd.
Nordea је једина која је мешовитог власништва, а највећи акционар је Шведска са 20 посто. Питање за све са макар једним грамом мозга: како то да једна Данска није "имала времена" да угости све те "добре" банке земаља у њеном окружењу (немачке пре свих, а и остале европске)? Толико дуго су у ЕУ, и одувек припадају "западној цивилизацији", а никад мнису чули (обични дански грађани) за највеће европске банке, а камоли да имају с њима посла.
Насупрот домаћинској Данској, у Србији имамо најпримитивнију, уз то похлепну и алаву малограђанштину, почевши од "политичара" па до базе. Наравно, ми немамо НИЈЕДНУ нашу банку, а Данска НИЈЕДНУ страну (која нешто значи), па ви видите онда разлику и где је ко, а и зашто.
Препоруке:
3
0
29 понедељак, 14 јул 2014 10:19
Cedomir - Sica
Neverovatno je, da niko od profesorske branse ne komentarise bankarske poteze Velikog Labusa 2003. god. u vezi Londonskog i Pariskog kluba. Niko do sada nije objavio kako se formirala nova glavnica za obracun buduceg duga od 20 godina. Dakle, primenjena je "komforna kamatna stopa" koja je utvrdjena za svaki dan od 1990. god. kada su nam "prijatelji" iz EUROPE uveli finansijske sankcije pa sve do 2003. god. Dakle, 13 god.X 365 dana To je eksponent na koji se stepenuje dnevna kamata sto iznosi 4745. Sa takvim racunom postoji kredit iz Kanade koji je umanjen samo 4%. Dakle, prica o smanjenju obaveza od 60% je Labusova pruca za malu decu. Nijedan kredit iz Pariskog i Londonskog kluba nije se odrekao kamate za 13 godina. Zasto to ekonomska struka I VECITI Dugalic ne objavE, nije vaLJDA DA JE DRZAVNA TAJNA.
Препоруке:
3
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер