Хроника

Вук Јеремић: Србија више није демократска држава већ корумпирана аутократија у којој је Вучић приграбио све полуге моћи

Штампа
четвртак, 24. јануар 2019.

 Председник Народне странке Вук Јеремић изјавио је да Србија више није демократска држава, него "корумпирана аутократија" у којој је председник Републике Александар Вучић приграбио све полуге моћи док у потпуној тајности преговара о прецртавању граница у региону.

"Не могу се, међутим, градити регионална стабилност и добри односи међу народима хушкачком реториком којом се грађани окрећу једни против других. Није лоше када су кључни људи на положајима добри пријатељи рецимо попут Александра Вучића, Хашима Тачија и Едија Раме али ако се сви остали свађају, онда се ситуација пре или касније отргне контроли”, рекао је Јеремић у интервјуу за бечки лист "Стандард".

Јеремић је подсетио да је тако било и почетком деведесетих, када су Милошевић и Туђман били у блиским приватним односима и иза затворених врата преговарали о подели Босне и Херцеговине, што се завршило потпуном катастрофом.

Упитан да ли ће Вучић и Тачи ове године постићи споразум који подразумева размену територија, Јеремић је одговорио да је, по његовом мишљењу, вероватноћа да се то догоди 50 одсто, јер томе постоји јака опозиција, и код Срба и код Албанаца.

"Таквом решењу се противи већина грађана у Србији, као и Српска православна црква. Волео бих да се и европска јавност окрене дугорочним перспективама уместо брзоплетим решењима. Управо зато су важни јавна расправа и транспарентност", рекао је Јеремић.

На питање зашто су ЕУ и САД занемарили демократске принципе на Балкану, Јеремић, који је и бивши министар спољних послова и председник Генералне скупштине УН, одговорио је да се важна промена догодила у европској бирократији.

"Одлазећа администрација је у недостатку опипљивих спољнополитичких успеха, хтела да прогласи брзу дипломатску победу на Балкану. Многи представници ЕУ знају да је прецртавање граница рецепт за обнову нестабилности у региону, али пошто не намеравају да га у блиској будућности интегришу, не узбуђују се превише због ризика који то носи", закључио је Јеремић.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]