петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Србија више није демократска држава већ корумпирана аутократија у којој је Вучић приграбио све полуге моћи
Хроника

Вук Јеремић: Србија више није демократска држава већ корумпирана аутократија у којој је Вучић приграбио све полуге моћи

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. јануар 2019.

 Председник Народне странке Вук Јеремић изјавио је да Србија више није демократска држава, него "корумпирана аутократија" у којој је председник Републике Александар Вучић приграбио све полуге моћи док у потпуној тајности преговара о прецртавању граница у региону.

"Не могу се, међутим, градити регионална стабилност и добри односи међу народима хушкачком реториком којом се грађани окрећу једни против других. Није лоше када су кључни људи на положајима добри пријатељи рецимо попут Александра Вучића, Хашима Тачија и Едија Раме али ако се сви остали свађају, онда се ситуација пре или касније отргне контроли”, рекао је Јеремић у интервјуу за бечки лист "Стандард".

Јеремић је подсетио да је тако било и почетком деведесетих, када су Милошевић и Туђман били у блиским приватним односима и иза затворених врата преговарали о подели Босне и Херцеговине, што се завршило потпуном катастрофом.

Упитан да ли ће Вучић и Тачи ове године постићи споразум који подразумева размену територија, Јеремић је одговорио да је, по његовом мишљењу, вероватноћа да се то догоди 50 одсто, јер томе постоји јака опозиција, и код Срба и код Албанаца.

"Таквом решењу се противи већина грађана у Србији, као и Српска православна црква. Волео бих да се и европска јавност окрене дугорочним перспективама уместо брзоплетим решењима. Управо зато су важни јавна расправа и транспарентност", рекао је Јеремић.

На питање зашто су ЕУ и САД занемарили демократске принципе на Балкану, Јеремић, који је и бивши министар спољних послова и председник Генералне скупштине УН, одговорио је да се важна промена догодила у европској бирократији.

"Одлазећа администрација је у недостатку опипљивих спољнополитичких успеха, хтела да прогласи брзу дипломатску победу на Балкану. Многи представници ЕУ знају да је прецртавање граница рецепт за обнову нестабилности у региону, али пошто не намеравају да га у блиској будућности интегришу, не узбуђују се превише због ризика који то носи", закључио је Јеремић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер