Речи и мисли

Речи и мисли 108

Штампа
Александар Лазић   
понедељак, 04. мај 2009.

(12–30. април 2009)

Неправедна брзина светлости

"Црна Гора није срећна што је за једну светлосну годину испред Србије." (Миодраг Вуковић, члан Председништва ДПС-а Црне Горе, 26. април 2009, "Курир")

"Нажалост, свет није праведан! Није Црној Гори била једноставна одлука о признавању косовске независности. Била је тешка са становишта прошлости, али нужна из визије будућности." (Светозар Маровић, потпредседник ДПС-а Црне Горе и некадашњи председник СЦГ , 26. април 2009, "Вечерње новости")

Ко нема за 250 посланика?! Дај још 250!

"Mорамо мењати законе о регистровању странака, њиховом финансирању, али и сам Устав у неким деловима. На пример, у делу који дефинише број посланика. Лично, не видим разлог да Србија има 250 посланика, јер је за земљу ове величине довољно 150." (Борис Тадић, председник Србије и ДС-а, 30. април 2009, "Вечерње новости")

"Прво ћемо да идемо коцкицу по коцкицу, прво ћемо да идемо оно трла баба лан. Прво ћемо неки закон о политичким странкама, који је неуставан јер је ретроактиван, па ћемо да пређемо на другу коцкицу – да мењамо изборни закон на локалном нивоу... Ми смо неозбиљно друштво и председник је предводник тог неозбиљног друштва." (Весна Пешић, посланик ЛДП-а, 30. април 2009, РТС)

"Влада Србије са министрима, државним секретарима и помоћницима има око 300 чланова и много је једноставније преполовити Владу него мењати Устав Србије." (Војислав Коштуница, председник ДСС-а, 30. април 2009, РТС)

"Сви сте ви сведоци да је владајућа коалиција предлагала да се уведу и резервни посланици, а сад председник ДС-а предлаже да се смањи број посланика." (Мирослав Маркићевић, заменик председника посланичког клуба НС-а, 30. април 2009, РТС)

Аплаузи на затвореној сцени

"Криза је увек узрок незадовољства и не могу да очекујем аплаузе, али сам потпуно миран јер повлачимо најбоље потезе." (Мирко Цветковић, председник Владе, 30. април 2009, "Блиц")

"Ова влада је генератор кризе и једини излаз је да одмах оде, пре него што Србију доведе до просјачког штапа." (Војислав Коштуница, 13. април 2009, "Курир")

"Коштуничин захтев за ванредне изборе рефлектује његову потребу да буде политички жив. Тај захтев је реалан онолико колико би био и његов захтев за смену америчког председника Барака Обаме." (Бранко Ружић, председник ИО СПС-а, 13. април 2009, "Курир")

Приручник нефантастичне зоологије

"Преговори са Владом Србије о ребалансу личили су на покушај муве да потера крдо слонова у једном правцу. Ми смо били мува, хтели смо крдо слонова да натерамо да иде у одређеном правцу. Који је то правац – то је правац поштовања Устава Србије и трагедија српског друштва данашњице јесте да СВМ мора да ту позицију да преузме на себе." (Иштван Пастор, председник Савеза војвођанских Мађара, 29. април 2009, "Б92")

"Ја могу да дефинишем овај буџет као причу о жаби која преноси шкорпију преко воде, жаба је привреда, шкорпија је влада. И жаба каже 'немој ме убости док те преносим, утопићемо се обе', шкорпија обећава. Али на средини реке, а то је ова криза, шкорпија наноси смртан ударац жаби, жаба из ропца пита 'зашто ми то радиш', а шкорпија јој каже 'али, то је моја природа'!" (Јоргованка Табаковић, посланик СНС-а, 28. април 2009, РТС)

Кукање без додиривања

Ивица Дачић, потпредседник и председник СПС-а:

"Да је Милошевић жив, сигуран сам да не би имао толике дилеме као што сам их имао ја кад је требало донети одлуку с ким правити Владу Србије." (12. април 2009, "Прес")

"Однос СПС-а и Г17 плус је коректан, јер немамо никаквих додирних тачака у влади." (30. април 2009, "Политика")

&

"Неки су кукали [на седници Владе], не желим да спомињем имена, али мислим да тога више не сме да буде. Неки би, уместо што се жале да им је мали буџет, требало да се запитају да ли је уопште потребно да њихова министарства постоје." (Млађан Динкић, потпредседник Владе и председник Г17+, 18. април 2009, према "Блицу")

"Мука ми је од ове расправе коју воде Ивица Дачић и Млађан Динкић око броја министарстава." (Расим Љајић, министар за рад и социјална питања, 21. април 2009, "Правда")

Они знају његов пут

Томислав Николић:

"За његову [Војислава Шешеља] странку је боље да се он не врати из Хага ако мисли да одмах подиже споменик Звездану Јовановићу, да прича да неће никад у ЕУ или да никад неће са Тадићем или са Коштуницом." (као председник СНС-а, 30. април 2009, "Блиц")

"Моја жена, која је сликарка, не фарба јаја само у црвено. Сваком детету, сину, снајама и унучићима наменски припрема ускршња јаја. Млађем сину, рецимо, осликава грб Партизана јер је ватрени навијач црно-белих, а старијем неки мотив из банкарства, посла којим се бави. Мени је годинама осликавала грб СРС, али ове године ће морати да мења знак." (као бивши заменик председника СРС-а, 18. април 2009, "Курир")

&

"Када нам истекне казна у Скупштини, можда опет стигнемо раније и заузмемо места посланика ДС и Г17." (Драган Тодоровић, шеф посланичког клуба СРС-а, 11. април 2009, "Вечерње новости")

"Док посланици – званично – највеће српске опозиционе странке огорчено полемишу о распореду седења у парламенту, кључна дебата о српској геополитичкој будућности и унутрашњем државном устројству (НАТО, Русија, ЕУ, Статут Војводине, регионализација...) води се далеко од очију јавности, по форумима, кулоарима и фракцијама владајуће Демократске странке." (Ђорђе Вукадиновић, 28. април 2009, "Политика")

Све председникове улоге (и странке)

Борис Тадић:

"Ја сам апсолутно уверен од тренутка када сам постао председник да моја улога није да постанем председник него је моја улога да будем председник Републике и да спроведем суштинске промене у овом друштву." (12. април 2009, "Утисак недеље")

"Еулекс је млада институција и треба јој дати шансу." (30. април 2009, "Политика")

"И за Демократску... Мислим, моја странка. Све су странке моје." (12. април 2009, "Утисак недеље")

Јапанска безбедност и српска одговорност

На седници Одбора за безбедност, 15. април 2009, "Курир":

"Ваше време обележило је неколико смрти. Не смем да вас подсећам на Јапан, где схватање одговорности иде тако далеко да они који имају неке посредне везе себи одузимају живот због осећања кривице. Наравно, ми то од вас не очекујемо, али је ваша одговорност највећа." (Драган Тодоровић, председник Одбора из СРС-а, Ивици Дачићу)

"Одговоран сам за ово министарство и гарантујем вам да више нећу подносити иронију и лицемерје. Док сте ви били на власти, све је било дозвољено, штитила се полиција, а сада мени замерате када хапсим полицајце! Мислите да смо ми задовољни што су настрадали Панић или Зарић? Не желим да браним полицију по сваку цену, али верујте ми, сигурно више нећу бити наиван, то желим да знате сви." (Ивица Дачић, као министар полиције)

За заслуге и жеђ

"Министар Динкић је заслужио орден италијанске владе због свега што је учинио за њихову аутомобилску индустрију." (Ненад Поповић, председник економског савета ДСС-а, 13. април 2009, "Курир")

"Увек у торби имам флашицу 'вода воде'. Наравно да није у питању никаква промоција. О Боже, шта ви питате? Па, била сам жедна! И нисам имала намеру да промовишем било шта!" (Диана Драгутиновић, министар финансија, 29. април 2009, "Прес")

Човек у црном

О гостовању у емисији "Да, Можда, Не" РТС-а, 24. април 2009, "Прес":

"Новинар: По ком критеријуму сте проценили да је Борка Павићевић 'српски патриота'?

Бранислав Димитријевић, помоћник министра културе: Као што је сама госпођа Павићевић у емисији рекла, да ли ви знате како се Србија недавно одбранила од осуде за геноцид? Помоћу 'Жена у црном', 'Београдског круга' и шумадијских дезертера...

Новинар: Мислимо да сте као помоћник министра морали да осудите минимизирање усташког геноцида?! Па, процене Титове државне комисије, Меморијалног музеја холокауста у Вашингтону и Центра Симон Визентал кажу да је у Јасеновцу убијено 700.000 људи?

Бранислав Димитријевић: Кажем вам ја, ви сте или јако зли или јако покварени!

Новинар: Ми само радимо свој посао, а шта ви радите, када као помоћник министра јавно оптужујете СПЦ?!

Бранислав Димитријевић: Питање да ли је црква реформисана није одлучујуће за мој духовни живот, али би ово пре свега помогло самој цркви да поврати углед и морални ауторитет.

Новинар: Јавно сте се заложили и да Београд добије улицу Јосипа Броза Тита. Да ли је то став Министарства културе?

Бранислав Димитријевић: То је мој грађански став. Јосип Броз је једна од најмаркантнијих фигура наше прошлости и тај део прошлости се не може укинути и заборавити."

Уравнотежено коришћење дисбаланса

Борис Тадић, 12. април 2009, "Утисак недеље":

"Основна карактеристика читаве економије, привреде, па тиме и друштва - дисбаланс."

"И то је још један од дисбаланса који постоји у нашем друштву. Ви, ако имате друштво које има превелики број дисбаланса, који није избалансиран на критичним тачкама..."

"Дакле, дисбалансирана је и корупција."

"Ово стање сада дисбаланса је опасно и ми то морамо да прекинемо."

"Мора се пронаћи механизам да крупни капитал има свој интерес, али да поштује законе и правила понашања и интересе саме земље и свих грађана. Ако у прошлости тако није било, ако је то био један од дисбаланса нашег друштва, и то сад морамо да променимо."

Социјални случајеви (пред вратима парламента)

Јелена Триван, посланик и портпарол ДС-а, 27. април 2009, "Прес":

"Каквих неколико хиљада евра! Волела бих да га имам, али никад нисам имала тако вредан сат! Иако се мој супруг бави приватним бизнисом, то не можемо да приуштимо. А тек моја посланичка плата, чиста социјала..."

"Али, ево, рећи ћу вам истину. Ја сам тај сат добила од супруга за годишњицу брака. Имала сам га само један дан, а онда смо га вратили јер немамо толико пара... Морам дете да одгајам, да плаћам рачуне. Мој супруг јесте приватник, али ни њему  због кризе више нико ништа не плаћа." (о сату марке „шопард хепи дајмонд" чија је вредност 8 хиљада евра)

&

"Имам пара да платим и тај порез [на луксузне аутомобиле], али нећу. Не дозвољавам да ме власт дискриминише само зато што возим јак ауто. Возим џип пре свега због посла. Имам фарму оваца у брдско-планинском крају и не могу до ње да стигнем обичним путничким возилом."  (Велимир Илић, председник Нове Србије, 21. април 2009, "Правда")

Ко цинкари не брсти (и обратно)

Вук Драшковић, председник СПО-а:

"Наравно да би требало да се знају сви финансијери странака у Србији, али како натерати козу да цинкари оног ко јој даје купус?!" (12. април 2009, "Блиц")

&

"Козе другачије брсте кад их Вук гледа." (децембар 2000, "НИН")

Ваистину?

"Христос васкрсе треба да схватимо и као Србија васкрсе и Косово васкрсе. У томе је историјски потврђена наша вера." (Богољуб Шијаковић, министар вера, 18. април 2009, "Вечерње новости")

"С колегама посланицима се нећу туцати јајима јер су се сви одметнули од Бога." (Момир Марковић, посланик СРС-а, 18. април 2009, "Курир")

Речи без мисли

"Сад сте ме натерали да размишљам шта ћу да кажем, и ако не мислим баш увек шта ћу да кажем." (Слободан Милосављевић, министар трговине и услуга, на питање да ли је "Икеа изненађење најављено при представљању 100 дана Министарства", 10. април 2009, "Б92")

"Надимак Палма сам себи наденуо. У то време сви су били неки Кактуси, Хокуси, Покуси, а ја сам хтео неку тропску биљку." (Драган Марковић, председник ЈС-а, 18. април 2009, према "Блицу")

"Моји су били просветни радници, па су били помало строги. Ипак, првог дана кад је требало да кренем у основну школу, опсовао сам. Рекли су ми: 'Идеш у школу', а ја сам одговорио: 'Е, јебига'." (Александар Чотрић, посланик СПО-а, 30. април 2009, "Курир")

ВРЕМЕПЛОВ

"Рекао сам министру финансија Србије Божидару Ђелићу да је потребно десет милијарди долара за модернизацију авијације Војске СЦГ, али Ђелић није имао слуха за моје идеје." (Борис Тадић, као министар одбране СЦГ, мај 2003, "Блиц")

"Не постоји ништа и нико кога се плашим, јер свашта сам у животу прошао. Једино од чега страхујем јесте да пре него што одем са овог света нећу стићи да кажем свима шта мислим о њима." (Ивица Дачић, децембар 2007, "Глас јавности")

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]