Преносимо

И „Кипар“ да брани границе Србије

Штампа
Томислав Николић   
среда, 07. мај 2008.

Тражићу да Брисел Србији понуди коригован ССП. ЕУ треба да Србији омогући оно што је већ дала Кипру, а мој амандман на ССП који је Ђелић потписао гласио би: Република Србија улази у састав ЕУ у границама у којима је члан УН, са међународно признатим границама, заједно са Косовом и Метохијом које је, по Резолуцији 1244, тренутно у надлежности УН

Ако су морални људи Тадић и Коштуница, ако имају и зрнце морала, они више не могу да направе владу. Једина влада која може да се направи после 11. маја је влада радикала и ДСС-а. Цела Србија то очекује. Свако честит и поштен. Потпуно сам отворено то понудио Војиславу Коштуници у време кад је то њему могло много више да значи него СРС-у. Ја сам тиме осоколио ДСС - каже у разговору за Глас јавности заменик председника СРС-а Томислав Николић.

Замерају вам што сте, као много јачи партнер понудили Коштуници сарадњу и по цену премијерског места. Колико ће вам то нашкодити?
Ништа нису изгубили ни радикали ни ДСС због тога што сам отворено позвао Коштуницу да заједно правимо владу. На том потезу ми замерају само они који се боје такве владе. Они су нашли да причају! Шта се они ту мешају? Да ли ја замерам Тадићу што је ставио на листу Динкића, Драшковића, Чанка и све оне које више никад не бисмо видели на политичкој сцени.

Пре годину дана сте говорили да нећете са ДСС-ом. Александар Вучић је изјавио да бисте у влади ДСС - радикали ви могли да будете само „председник риболовачког удружења“ јер би вам само то Коштуница оставио. Сада сте променили мишљење. Значи ли то да вам више није стало до функција?
Никад и нисам јурио функције. Апсолутно је јасно да је природно право да најјача политичка странка има мандатара за састав владе. То говори политичка теорија и пракса у свим земљама у свету, осим у Србији, у којој је у прошлом мандату то правило било прекршено. ДС је јачи од ДСС-а, а ови имају мандатара. И то тад није било ни ненормално, ни неморално. Значи, природно је право да СРС 12. маја седне да преговара са ДСС-ом и да у оквиру онога што тражи буде функција председника владе. Е, сад сам ја избегао грешку коју је Борис Тадић направио рекавши - Војислав Коштуница не може да буде председник владе. А може сутра тај став да промени. И ко је тај ко хоће да разговара, а унапред тврди шта онај други не може. То ми личи на преговоре Срба и Шиптара. На већем је да отвори мало шири простор за мањег. Одувек већи мора да води бригу о мањем. Уосталом, шта ако Коштуница каже да неће.

Шта онда?

Па, хаос! Сад влада има капацитет, сад нема. Замислите да још три месеца ова влада врши власт. Да нема скупштине још три месеца. Шта смо урадили? Ко зна колико дуго бисмо били у хаосу. Знам да ми и ДСС имамо идеологију која би повела Србију напред. Међутим, после мог отвореног позива Коштуници, тишина у ДСС-у је трајала пет-шест дана. Онда сам рекао - 12. маја, кад седнемо за сто, све ће бити отворено, па и функција председника владе. Да не испадне заковао сам функцију председника владе и сад они неће да разговарају ни о чему. Све је отворено, па и та функција председника владе о којој се толико прича, а која није значила ништа у претходним мандатима. Још од Зорана Ђинђића нисмо имали председника владе који је командовао владом.


Кладионице вам „дају“ 91,5 мандата. Можемо ли да се кладимо на вас?

Можете! Ако се кладите да ћемо добити изнад 91, сигурно добијате. Мислим да ће то бити минимум. У процентима, 90 мандата је око 36 одсто. Мање од тога не можемо да добијемо. Ипак, не смем да вас упућујем на клађење, јер се ни ја не кладим.

СРБИЈА ЖИВИ У СТРАХУ

А можете ли да се опкладите да ће Коштуница са вама направити владу? Како најављују ДС и ДСС, у петак ће одржати седницу у вези са енергетским споразумом са Русима. Може ли то што се Тадић „одобровољио“ да се протумачи као поновно зближавање бивших партнера?
Апсолутно ме то не плаши. Не знам откуд им идеја уопште да у изборној тишини то раде. Не знам како то Коштуница слуша оно што Тадић наговештава. Не знам ни да ли је најавио седницу скупштине или владе. Ако је седница владе, не знам ни шта ће му. Једино би могли да усвоје предлог закона о ратификацији споразума. Али, пре само двадесетак дана његови министри су изашли са седнице владе, рекавши да немају уставни капацитет да предложе скупштини закон. Ова влада заиста нема капацитет да предложи било који закон Народној скупштини.

Па, да ли је то наговештај да ће се поново спојити?

Све је то мућка у којој Коштуница учествује. То је сасвим јасно. Али, шта ја ту могу? Може ли било ко да тврди са ким ће Коштуница. Откуд и Тадић може да буде сигуран? Ко више може да зна шта Коштуница заиста мисли? Један дан каже прави владу са Тадићем, други дан каже са радикалима...Ја радим свој посао. Имамо још два дана до изборне тишине, а у изборној тишини нећемо да се бавимо кампањом.

Је ли Коштуничина ћутљивост тактичке природе? Да сте објавили - идемо заједно у будућу владу да ли бисте и ви и они прошли боље или не?
Претпостављам да је тактика. Али, прошли бисмо боље. Прво, Србија од нас очекује ту владу. Србија живи у страху да Коштуница поново не направи са Тадићем владу.

Мислите да ће због тога Коштуница изгубити један део бирача?

Тако је! Зато ја непрекидно прозивам ДСС и кажем - само реците с ким правите владу после избора, да би бирач који гласа за Коштуницу знао за коју то владу гласа. Да се не ухвати за главу и каже, па ја сам мислио да ће они с радикалима. Ништа Коштуница не губи тиме што се између нас мало мешају гласови. Али, могли бисмо да изведемо много неодлучних људи који би рекли - е, то сам чекао.

Политичари - кампањци

А хоће ли социјалистима да помогне или одмогне то што могу и на једну и на другу страну?
Уопште не разумем странку која може да иде и тамо и овамо. То не може да буде странка, већ интересна група.

Али Коштуница и Велимир Илић су били на једној страни, са демократама, а сад би могли и на другу, са радикалима.
Коштуница је чекао да се склопи толико околности да постане незамислива његова влада с Тадићем. Искористио је потпуно резервоар владања са Тадићем. Мени је прихватљива његова опција. Уопште нећу да га питам шта сте радили прошле године са Тадићем? Прихватљиво ми је у овом тренутку шта они раде. Они раде оно што су некада радикали, због чега су нас сви осуђивали.

Уколико би Листа за европску Србију формирала владу, можете ли да прогнозирате каквих ће бити првих сто дана те владе?
Ако би остала идеологија - Европа нема алтернативу, онда бисмо наставили да испуњавамо захтеве ЕУ, криминал и корупција би достигли до невиђених размера зато што искорењивање криминала и корупције подразумева смењивање власти. Ако се министрима који су осам година на функцији да још један мандат, куда ли иде ова држава? Не разумеју се у производњу уопште, нити обезбеђују услове. Онај ко подиже Србију само у изборној кампањи не заслужује да се бави политиком. То се и у школи некад звало - кампањци. Биће још десет кампања у којима ће обећавати - ући ћете у ЕУ. Влада која не уме да приватизује „Бор“, која не уме да направи аутопут, која не успева три месеца само да обезбеди ратификацију посла века, не сме да влада. А шта ће онда добро да уради? Да нас и даље добро обмањује?! Знам да је пут ако ми формирамо владу потпуно другачији.
Не можемо као гуске кроз маглу

А каквих ће бити првих сто дана владе радикали - ДСС?
Желим да већ следећа скупштина после верификације мандата одмах заврши гасни аранжман. Одмах! Хоћу за 15 дана да стигну машине. Да аутопут одмах почне. Морају и да се мењају неки закони. Великим радовима морамо да покажемо колико смо искрени - то су сарадња и са Русијом и са ЕУ. Нисам уопште за то да прекидамо причу са ЕУ. Они су ти који прекидају. ЕУ ће се вероватно правити важна месец - два, тестираће ову владу, причаће како им је жеља била да победе проевропске снаге...

За „Ђелићев споразум“ са ЕУ Коштуница час говори да је ништаван, час да ће га поништити. Како радикали на то гледају?
Прво, не знам да ли је влада одобрила да Божидар Ђелић потпише споразум који је влада пре тога видела. Ако је то тачно, онда су демократе само изиграле ДСС и урадиле оно што је ДСС одобрио. Онда би могло чак и да се каже да тај споразум треба да иде пред скупштину. И много је боље да иде пред скупштину, него инсистирати на томе да нема неки значај. Нема он значај, али хајде да то рашчистимо до краја. Изгледа да је Тадић у праву када каже да је од тачке до тачке споразум већ био у Коштуничиним рукама. Наравно, Коштуница има оправдање - може да каже да су околности биле другачије. Ово сада јесте обмана. Али, Коштуница мора отворено да каже грађанима - да, учествовао сам у томе, припремали смо то, договарали, моја жеља је била да на тај начин бранимо Косово. Све би се то рашчистило у расправи у Народној скупштини.

Како би гласио ваш први амандман на тај споразум?
Интересује ме само да се ЕУ јасно определи и повуче своју одлуку о независности Косова. И то може врло лако, тако што ће Србији понудити споразум који је понудила Кипру. На пример, мој амандман би гласио: Република Србија улази у састав ЕУ у границама у којима је члан УН, са међународно признатим границама, заједно да Косовом и Метохијом које је према Резолуцији 1244 тренутно у надлежности УН. ЕУ је јасно рекла Албанцима - ви имате нову државу, а сад нама говоре Косово ће остати у вашем саставу. Па то је немогуће! Не можемо да идемо као гуске у маглу. Морамо сами да протумачимо тај споразум, а не да чекамо како ће нам га протумачити у парламентима других земаља. Морамо ми да га протумачимо и то у верзији на српском језику коју је потписао неко из ЕУ, зато што у превођењу докумената можете да будете страховито обманути.

Борис Тадић каже - не можемо у УН, где смо члан и где имамо пријатеље, да одбранимо Косово, па хајде да то пробамо преко ЕУ у којој ћемо тек бити члан. Па онда дође до тога да Чедомир Јовановић говори како је Тадић наиван, како је неискренији него Коштуница, јер покушава да оно што не може из Београда, уради из Брисела. Какав је ваш став?

Прво, нама је Цобел још пре неколико месеци рекао - остаћете без Косова, а до 2025. нећете бити члан ЕУ. Шта ту још да чекамо. Хајде одмах да заштитимо Косово. Борис Тадић личи на оно за шта је оптужио Коштуницу - нема ефикасност, нема енергију, одлаже решавање проблема. Треба одмах да се крене у одбрану Косова.

Како?
Све државне институције, све општине на Косову и Метохији морају да функционишу. Да градимо путеве у тим општинама, финансирамо изградњу електрана, водовод, канализацију, свака породица мора да има редовна месечна примања. Па, то је залог за одбрану Космета у саставу Србије - те десетине хиљада људи. Иначе, готово је. Што нам није узор Република Српска Крајина - била је под заштитом УН. За три дана Хрвати су протерали Србе, одоше и УН. Зато морамо да одржимо тај живот Србије на Косову по сваку цену.

Једном приликом сте рекли - кад радикали дођу на власт, Србија неће мировати док не поврати Косово. Неки би то протумачили и као најаву рата.

Србија не мора да ратује док су тамо УН. То су наше снаге, са њима смо потписали уговор да брину и о војној безбедности. Ако би се оне повукле и рекле ово је сад независна територија КиМ, Србија не сме да остане мирна. Сам Борис Тадић је једном рекао - или политички или војно ћемо бранити Косово. И свако од нас то треба да каже. Шта значи одбрана граница? Зашто постоји војска? Уопште не бежим од тога да кажем да Космет мора да буде у саставу Србије по сваку цену. Свет то зна и умешао се у то да не би било нових сукоба. Зашто се УН мешају у сукобе? Да прекину сукобе. Они су ту да обезбеде мир и да допринесу преговорима. Али, то нису учинили. Чак су и неке земље чланице УН признале Косово.

ОБАВЕЗНО ЋЕМО ДА ИХ ТУЖИМО

Хоћете ли да их тужите?
Обавезно! Уопште не разумем Јеремићеву изјаву - ако тужимо, изгубићемо ауторитет. А зашто постоји тужба? Да би слабији имали заштиту. Лако је јаком, он не жели тужбе. Он ће да упадне у вашу кућу и да вам отме шта му треба, јер је јак. Он вас неће да тужи да вам отме телевизор, а ви морате да тужите да бисте га вратили. Неко мора то да решава. Нек се обрука Међународни суд правде. Да видимо шта би рекао. На основу ког документа би прихватио да на територији једне државе може да постоји друга?

Неки покушавају да сатерају Тадића у ћошак - могућност да мање више идентичан споразум који је Србија потписала понуди Косову. Ако се то заиста догоди, како ће реаговати ваша и Коштуничина влада?
Ако Народна скупштина одбаци споразум не мислим да ће се ЕУ упустити у споразум са Албанцима, зато што прво жели нас да обмане. Прво жели да ми прихватимо тај споразум, а већ следећи корак су - Албанци. Европа је то прорачунала јер она не жели нама одмах грубо да покаже како Косово није територија Србије, зато што у овом споразуму пише да ће поштовати Резолуцију 1244. Значи, они потписују са нама споразум, поштују Резолуцију 1244, а после тога не поштују Резолуцију 1244 и потписују споразум са Албанцима. И прича о томе да ћемо ми зауставити независно Косово да буде члан ЕУ је обична фарса. Кога ми можемо да спречимо да буде члан ЕУ?

НЕК СЕ ПАКУЈУ МНОГИ, БИЋЕ ХАПШЕЊА

Обећали сте да ћете пасоше свих функционера СРС предати Врховном суду.
Свих 100 чланова Централне отаџбинске управе СРС је спремно да преда своје пасоше, па нек и демократе то ураде.

Очекујете ли да ће то урадити?
Ма, не очекујем, зато што су на мети.

Најавили сте многа хапшења. Ко први да се пакује?
Па ко је највише крао.

Ко је највише крао?

Онај што има неколико милиона евра.

Многи имају. На кога конкретно мислите?
Е, па, многи нек се пакују. Ја не јурим богате људе, не замерам им, нису ми сметња. Ако неко има свој авион, а обогатио се у складу са законом и плаћа порез, па, шта ћу му ја. Али, ако министар има свој авион, како га је зарадио? Зна се колика је министарска плата.

ТАЈКУНИ ЋЕ БИТИ ОДУШЕВЉЕНИ ДА ПОМОГНУ СРБИЈИ

Хоће ли ваша евентуална влада обезбедити коначно да се у Србији зна ко је држави и колико платио порез?

То је већ доступно јавности. Мислим да наш народ више интересује како су извршене приватизације. Порези су ствар пореске управе.
Пореска управа зна, али не зна народ Србије колики порез плаћа један Дракулић, Мишковић, Пецони...
Да сам на њиховом месту, ја бих објављивао колики сам порез платио. То колико си платио порез је знак колико си помогао држави, колико си у буџет дао пара. Треба човек да се похвали тиме колики је порез платио.
Србија већ има поприличан спољни дуг. Једном приликом сте рекли да ће то вратити тајкуни.Биће одушевљени да помогну.

Аутор:

Јелена Велиновић (Глас јавности)

 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]