Политички живот

Отворено писмо главном уреднику РТС - омогућите ми да демантујем све лажи Горана Весића

Штампа
Драган Ђилас   
понедељак, 24. септембар 2018.

 Поштовани господине Стефановићу,

У свом излагању јутарњем програму РТС-а дана 22.09. ове године,  које је потпомогнуто потпуно непрофесионалним питањима водитељке типа – „Откуд напади на приватизацију ПКБ-а када економски аналитичари кажу да би било погубно да  остане у државној својини и да је то најбоље што је могло да се уради“ заменик градоначелника Београда Горан Весић је изговорио више неистина:

НЕИСТИНА ПРВА:

„ПКБ је био политички пројекат бивше градске власти, односно Драган Ђиласа и он је радио супротно законима економије“.

ПКБ је био апсолутно економски пројекат. Град Београд је компанију преузео јер је била пред гашењем у дуговима од 80милиона евра, са 14 година неплаћених пореза и доприноса, десет година неплаћене струје...  Професионални менаџмент је у складу са економским законима уз социјални програм смањио број запослених за 20%, подигао МК Комерцу цену шећерне репе са 0.28евра на 0.45 евра, а Имлеку цену млека за 20-ак посто. И предузео низ других мера. У наредне две године уложено је 15 милиона евра у технолошки развој, што је све уз другачији приступ  запослених  довело до увећања пословног прихода за 75%%. Приход је увећан са 34.369.000 евра на 60.809.000 и остварена је чиста пословна добит од седам милиона евра.  Из ових података јасно је да цео пројекат био апсолутно економски, а не политички.

НЕСТИНА ДРУГА:

„Када смо 2013 преузели град ви сте имали ситуацију да за две године нико у    ПКБ-у није платио ниједан рачун, за струју, воду, гас,а да је предузеће додатно задужено за 55-80 милиона евра“

Истина је да је ПКБ Од 2011 године редовно измиривао све своје обавезе, како за струју тако и према држави. Са том праксом се започело одмах по преузимању компаније и тако је рађено све до промене градске власти. У периоду од 2013 до 2017 се престало са плаћање рачуна за струју и пре неколико месеци дуг ПКБ-а је износио преко милион евра.

Дуг ПКБ-а приликом преузимања на крају 2010 износио је 77.5 милиона евра. Дуг ПКБ-а када је преузет од стране СНС градске власти износио је 59.5 милиона евра, односно смањен је за 18 милиона евра. У претходне четири године дуг је повећан и на почетком ове године износио је 80.5 милиона евра. 

НЕИСТИНА ТРЕЋА:

„Имали сте 24 објекта за мужу крава која су била потпуно празна,а онда се донесе одлука да се гради потпуно нова фарма““.

Истина је да је ПКБ највећи произвођач млека у Србији, да је стадо бројало преко 8.500 грла и да су у склопу модернизације и технолошког развоја подигнуте две нове фарме крава, према највишим стандардима. У тим објектима су краве саме одлазиле на мужу и све је рађено аутоматски уз минималан учинак људске радне снаге.

ЧЕТВРТА, ПЕТА И ШЕСТА НЕИСТИНА:

„Уместо да кошта 3 милиона евра фарма је коштала 7, а приде се деси да фарма никад није радила. Довезли су за почетак краве из свих делова ПКБ-а да раде са 20% капацитета, да не причам о томе да су купили краве са већим роговима које нису могле да уђу у боксове па су им резали рогове“

Извођач је изабран на тендеру и урадио је посао у року и по свим стандардима. Уколико Горан Весић сматра да је вредност радова толико преплаћена био је дужан да у претходних пет година у име града поднесе тужбе против одговорних лица, што он није урадио. Из те чињенице се јасно види да је његова тврдња нетачна

Фарме су радиле пуним капацитетом, у шта можете да се лако уверите уколико у архиву РТС-а нађете прилоге који су на овим фармама снимани и емитовани у Београдској хроници.

Што се тврдње стручњака за величину крављих рогова тиче до појављивања Горана Весића такви ставови  нису били познати у јавности. Стандардан процес приликом преласка из везног у слободан режим држана стоје је срезивање рогова.

НЕИСТИНА СЕДМА:

На више него необјективно и непрофесионално питање водитељке „ Оно што је занимљиво је чињеница да што је тај и такав  неуспешан менаџмент исплаћивао огромне бонусе“  Горан Весић је одговорио „ То сам и донео да вам покажем да подсетим нису плаћали воду, струју, гас, задужили фирму између 55 и 80 милиона евра, подигли добит која не постоји, а онда донели одлуку да сами себи исплате бонусе за такво успешно руковођење, донели одлуку о исплати 620.000 евра“   

Професионални менаџмент који је град као власник поставио да води ПКБ бројао је шест људи. Сви су дошли из великих домаћих и страних компанија у којима су примали тржишне плате, као што и данас у таквим фирмама раде и зарађују далеко изнад српског просека. То најбоље говори о квалитету тих људи. Прихватили су да дођу у ПКБ за плату од хиљаду евра што је драстично мање од плата које исплаћују компаније које раде у овој области попут МК Комерца, Делта аграра, Матијевића.. Износи њихових плата су вишеструко мањи од плата које ће имати менаџмент Ал Дахре. На основу менаџерског уговора имали су право на бонус који је вишеструко мањи од 620.000 евра колико је изрекао Горан Весић, али им ниједан једини динар никада није исплаћен. Зато је менаџмент који је пословни приход фирме подигао са 34 на 61 милион евра уз остварену пословну добит од 7 милиона евра  ЕБИТДА у 2012 од чак 22%, отишао из компаније. Заменио их  је нови тим на челу са Драгишом Петровићем, кадром СНС-а пристиглим из Ивањице који је приход  ПКБ-а спустио на само 34 милиона евра  уз  пословни губитак у 2017ој од чак  12 милиона. Када је уз подршку градске и републичке власти довео ПКБ на корак од стечаја г. Петровић је  отишао на место директора Агенције за лиценцирање стечајних управника.

Реченица водитељке јутарњег програма Верице Брадић након приче Горана Весића како су спречили наводну исплату 620.000 евра менаџменту која је гласила „Нисте их много осиромашили морам да Вам кажем“ је толико пинковска, толико испод нивоа Јавног сервиса да ју је једноставно бесмислено коментарисати.

Очекујем од Вас господине Стефановићу да ми у складу са законом омогућите да на лажи које је изговорио Горан Весић одговорим. Ваша је обавеза да као јавни сервис омогућите да се чују обе, а не само једна страна. Уколико то не желите да учините сматрајте овај допис демантијем неистина објављених 22- ог септембра у јутарњем програм РТС-а. Захтевам од Вас да у складу са Законом о информисању објавите мој деманти у целости. Уколико не учините ниједну од две ствари које сам навео бићу принуђен да објављивање демантија обезбедим уз помоћ надлежног суда, а од Вас и РТС-а у посебном поступку захтеваћу надокнаде нематеријалне штете.

Директор телевизије Драган Бујошевић, пре само неколико дана рекао је да је РТС „ пристојна телевизија која се бори за нормалан систем вредности на којима почива ова цивилизација“. У  којој то цивилизацији су нормалне вредности да на јавном сервис некога вређате и износите лажи, а да ту особу никад не позовете да на те наводе одговори ? Не знам где сте Ви и директор Бујошевић учили о пристојности, али подржавање јавног линча сваког ко критикује власт , не само да није пристојно него је срамно и опасно. 

Ваша обавеза, господине Стефановићу, је да истинито и правовремено обавештавате грађане  Србије. Информативни програм треба да буде у интересу грађана, а не у интересу клике на власти. У једном се можемо сложити, а то је да приватизација ПКБ важна тема за грађане о којој се мора говорити. Спреман сам да о овој теми говорим на РТС-у као човек који је био иницијатор преузимања ПКБ-а од стране града кад год да ме позовете. Да би се то догодило потребно је да основна правила своје професије ставите испред жеља и наредби Александар Вучића.  Надам се да ће те превазићи страх и почети да професионално и часно обављате свој посао, као што би се и очекивало од човека са каријером као што је ваша.

Драган Ђилас

Шеф одборничке групе Савез за Србију у скупштини града Београда

(НСПМ)

Видети још: Драган Ђилас: Тражим од РТС-а да ми омогуће да оговорим на лажи које је Горан Весић изнео о мени, или да прочитају деманти на телевизији

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]