Коментар дана

Да ли актуелни крвави сукоб у Идлибу значи дефинитивни крај руско-турске сарадње и могући почетак рата?

Штампа
Владимир Јевтић   
субота, 29. фебруар 2020.

У тренутку док пишемо ове речи ситуација у сиријској провинцији Идлиб и око ње све се више заоштрава. Погинуло је неколико десетина турских војника у здруженом руско-сиријском бомбардовању положаја терориста.

Русија је изразила жаљење због погибије турских војника у бомбардовању али они уопште нису смели да се нађу на тим положајима! Турска је изјавила да ће гађати и руске авионе који буду бомбардовали њене позиције и позиције сиријске опозиције која је протурска.

 Управо док пишемо ове редове Русија је у Средоземно море упутила два разарача који су наоружани крстарећим ракетама Калибар док је истовремено генерални секретар НАТО пакта Јенс Столтенберг изјавио да тај пакт разматра начине на које би могао да помогне Турској!

Све је почело када су Турци без повода послали своју војску у Идлиб последњој зони деескалације сукоба која није у рукама владиних снага. Русија оптужује Турску да не поштује мировни споразум односно меморандум из бивше Астане главног града Казахстана сада Нурсултана из 17. септембра. 2018. Упркос примирју које је ступило на снагу 9. јануара терористи из Нусра фронта наставили су све до сада да нападају и гранатирају сиријске снаге у чему им здушно помаже турска војска која је тобоже у Идлибу да би заштитила протурску опозицију која је за договор са Дамаском.

Турски војни конвој прелази на сиријску територију преко прелаза Кафр Лусин, близу Идлиба, 22. фебруара.

Руски Министар иностраних послова Сергеј Лавров истакао је да је главни кривац за деескалацију сукоба у Идлибу Турска која није раздвојила припаднике терористичке организације Нусра фронт од протурске опозиције. Русија изјављује упорно да са терористима нема преговора и говори да владине снаге имају права да неутралишу терористе у Идлибу у чему им Руско ваздушне и космичке снаге увелико помажу. Турци агресивни као и увек нашли су се између чекића и наковња и сада им је неко други крив.

Одмах после погибије турских војника Турска је отворила врата огромном броју сиријских миграната у Европу. Овим је Турска произвела још једну мигрантско хуманитарну кризу чије ћемо последице да трпимо сви, а и не понајмање Србија.

Да ли ће овим ратом у сиријском Идлибу бити нарушено Руско-Турско пријатељство? Вероватно да хоће, нарочито уколико Турске снаге буду успеле да сруше још неки руски авион. Турци су непоуздани партнер.

Русија је учинила грешку тиме што им је пружила руку после обарања руског јуришника Су-24 а нарочито после убиства руског амбасадора. Садашњи амбасадор Русије у Анкари добија претећа писма од гневних Турака преко друштвених мрежа. Шта ће се даље дешавати у Идлибу показаће нам сати који следе али све је могуће од тоталног рата до смиривања читаве ситуације мада је то мало вероватно.

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]