Хроника

Зорана Михајловић за "Глас Америке": Нећемо се склањати ни од једне гасне руте која треба да прође кроз Србију, са циљем диверзификације снабдевача

Штампа
четвртак, 28. јануар 2021.

 Српска министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић изјавила је да ће Влада на све могуће начине покушати да начини земљу транзитним коридором за гас и да се неће склањати ни од једне гасне руте која треба да прође кроз Србију, са циљем диверзификације снабдевача.

У интервјуу за Глас Америке, Михајловић је рекла да је Србија диверзификовала своје гасне путеве, да је то важан и добар корак, али да добављаче још није. Србија и даље увози гас само из Русије.

„Оно што треба да се деси у наредном периоду јесте да не одустајемо од разговора у два правца. Један је где да буду ЛНГ терминали (за течни природни гас), јер нема никаквог разлога да их овде не буде, а други је почетак радова и завршетак гасне интерконекције са осталим земљама“, казала је Михајловић.

Навела је да је прва на реду гасна интерконекција између Ниша и Димитровграда и додала да је она важна јер Источно-медитерански гасовод, о којем је пуно споразума постигнуто, треба да дође од Израела до Димитровграда.

„На техничком нивоу ће већ у четвртак бити разговора са људима из израелског министарства и министарстава из региона и то је нешто од чега не треба да се склањамо. Оно што је важно је та гасна стабилност, политичка стабилност. Нећемо се склонити ни од једне руте која треба да прође кроз Србију, да то не буде само руски гас. И мислим да је то сада свима јасно, да нема повратка назад“, рекла је Михајловић.

Она је казала да мисли да ће следеће недеље бити расписан тендер за изградњу гасовода од Ниша до Димитровграда и да је већ расписан тендер за компанију која ће надзирати изградњу те интерконекције.

„Оно што такодје мора да буде урађено ове године је пројектно техничка документација за интерконекције са другим државама. Биће израђена документација за конекције са Румунијом, Босном и Херцеговином, Хрватском, Црном Гором. Радићемо документацију за изградњу гасовода ка Приштини и за изградњу гасовода за повезивање са Црном Гором. То Србији даје могућност да прихвати гас који ће бити од другог добављача“, навела је министарка енергетике.

Сва документа у вези са рудником комапније Рио Тинто ће бити подељена грађанима

Упитана зашто није била на отварању Балканског тока 1. јануара, рекла је да је најважније да је тај гасовод конструктивно завршен, да се завршавају компресорске станице и да ће од 2021. године бити потпуно оперативан.

Навела је да је он и сада оперативан, али да притисак није онакав какав треба да буде и да нису све компресорске станице завршене.

Говорећи о директору Србијагаса Душану Бајатовићу, кога често критикује, Михајловић је рекла да иза њега „не стоји никаква Русија“ и додала да нису тачне „све те приче о великим заверама“.

„То је питање нашег унутрашњег уредјења, хоћемо ли да имамо профитабилан Србијагас или ћемо да пустимо да он ради овако како ради. Ја генерално мислим да је директор Србијагаса брука за све, он је брука и за неку Русију ако то тако постављамо, али је брука и за наш финансијски сектор“, казала је Михајловић.

Негирала је да Бајатовића на функцији „чува“ Влада Србије, односно председник Србије Александар Вучић, због односа са Москвом.

„Душан Бајатовић је тренутно директор Србијагаса, има обавезу да спроведе одлуку Владе о подели делатности, то за сада функцнионише. Радна група Владе је формирана, креће се са поделом транспорта и дистрибуције гаса. Ако то не буде ишло динамиком која је написана у одлуци Владе, ми ћемо као Министарство кадровској комисији предложити разрешење директора“, навела је.

Поводом страховања градјана из околине Лознице да ће животна средина бити угрожена ископавањем руде литијума, које аустралијска компанија Рио Тинто треба да почне 2023. године, Михајловић је рекла да ће сва документација у вези с рудником бити подељена градјанима и да власт неће пристати ни на шта што може да угрози здравље људи.

„Студија о заштити животне средине још није завршена, раде је измедју осталог и наши универзитети у Београду. Али како то у некој држави изгледа зависи од тога како се постави држава према свом инвеститору. Ми нећемо урадити ништа што може да угрози животну средину и здравље људи, и то је тачка један“, казала је Михајловић за Глас Америке.

(Глас Америке-Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]