Хроника

Зорана Михајловић: Да нађемо начин да храст на Савинцу даље живи кроз неки други храст

Штампа
петак, 26. јун 2015.

Храст на Савинцу код Горњег Милановца, после двогодишњих полемика, ипак ће бити посечен, одлучило је Министарство грађевинарства и саобраћаја.

Мештани се и даље надају неком другом решењу и страхују да ће сеча храста, по народном веровању, донети невоље.

Траса ауто-пута од Љига до Прељине дели се на деонице до храста и од храста на Савинцу. С обе стране, коридор је стигао на 150 метара до стабла. Судећи по најавама, шестовековни храст ће ипак пасти.

“Ми све акције и радове у држави подржавамо, али не подржавамо рушење овако знаменитог стабла, које има 7,5 метара у обиму и крошњу од 30 метара. Значајно је не само за село него за Србију”, каже Милиша Николић, председник МЗ Савинац.

Храсту запису ових дана не прилазе мештани. Они сматрају да ово дрво треба сачувати јер се ради о светом стаблу, а народно је веровање да би свако ко покуша да му нашкоди на себе навукао проклетство.

“Ја га не бих одсекао да ми поклоне сад цео свет. Ја сматрам да постоји нешто, а шта то не могу да вам објасним”, наводи мештанин Савинца Мирослав Дамљановић.

„Сматрам да треба да се посади нови храст на другом месту и да се на њега накалеми стари. Тај храст треба обележити плочицом да би се за покољења сачувао споменик. Треба да се зна да и ако би се градила обилазнице, храст се не би сачувао јер би се приликом извођења радова променила природна средина храста и он би почео да се суши“, каже за “Блиц” биолог из Петнице Вигор Мајић.

Коридор 11 ради се по плану и пројектно-техничкој документацији, изјавила је министарка Зорана Михајловић. Она је додала да ће у наредних месец дана храст бити одсечен, али ће на другом месту бити посађено младо дрво са калемом старог стабла.

"Ајде да ставимо са стране новац који би се издвојио за измештање храста или за промену пројектне документације, хајде све то да ставимо са стране и само да размишљамо о животу храста, пошто је то питање свих питања. Озбиљно је питање да ли би храст уопште могао да преживи комплетан саобраћај и све то што се гради. Хајде да покушамо да нађемо начин да он и даље живи кроз неки други храст", истиче министарка грађевинарства и саобраћаја Зорана Михајловић.

Под крошњом храста заштиту од сунца и кише налазили су мештани и путници намерници дуже од шест векова. Ипак, славу је храст стекао тек када се повело питање његовог опстанка. А то питање ускоро ће морати да буде решено, пошто је до спајања два крака ауто-пута остало свега 300 метара.

 

(Б92)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]