Хроника

Зоран Радојичић свечано отворио три куће за врапце на Новом Београду

Штампа
понедељак, 30. јул 2018.

Градоначелник Београда Зоран Радојичић отворио је прву мини еко-зону за врапце на Новом Београду и најавио да ће такве зоне бити постављене у свакој београдској општини.

У новобеоградском Блоку 28 постављене су три кућице и хранилице за врапце у које ће храну за те птице стављати грађани.

Радојичић је рекао да су врапци симбол Београда и еколошки здравог града.

"Главна је идеја развијање Београда у правцу здравијег града", рекао је Радојичић новинарима.

Он је упозорио да су жваке непријатељи врабаца, јер ако их поједу, они угину. "Свако ко баци жваку мора да размишља да тиме може да убије неколико врабаца", казао је градоначелник Београд.

Директор ЈКП "Зеленило - Београд" Слободан Станојевић рекао је да је то предузеће отворено за све иницијативе грађана да град буде лепши и подсетио да је то предузеће недавно поставило и клупице за дојиље.

У Србији живи мање од 100.000 врабаца, а у последњих 25 година њихов број је смањен за 60 одсто. Надлежни су апеловали на грађане да их не хране белим хлебом, јер он није добар за врапце.

Маријана Демајо из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије: Врапци нису угрожени жвакама, нису птице селице, а хранилице не смеју бити јарких боја јер привлаче предаторе

То је мит, објашњава Маријана Демајо из Друштво за заштиту и проучавање птица Србије. “Врапци нису угрожени жвакама”, поручује она.

И нису птице селице. Тај податак промакао је диреткору градског Зеленила Слободану Станојевићу који је са градоначелником отворио еко зону за врапце.

“Пошто смо разумели од колега који то изучавају да је ово прво свратиште врабаца када се селе, у оним месецима када мигрирају”, рекао је Станојевић.

Демајо каже да су врапци гнездарице, што значи да они не мигрирају. Али преживљавају, у тежим условима

“Жбуње се сече до висине која није прикладна ни за једну врсту птице”, указује Демајо и додаје да је мање и стреха које врапци користе као станиште.

"Сваки дан нестане по једна та стара кућа и на то место дође нова зграда која не погодује за њихово гнежђење и зато ми правимо кућице за врапце. Постоје правила како се то ради, не смеју бити јарких боја. Наравно, ни хранилице не смеју бити јарких боја јер привлаче предаторе”, истакла је Демајо.

Новопостављене у новобеоградском Блоку 28 нису привукле ни једног врапца, бар док су камере биле укључене.

Горан Шаренац из Друштва кинолога Новог Београда објаснио је градоначелнику да је на месту где су данас врапци био објекат који није имао све дозволе.

“Значи врабац је помогао да се победи дивља градња? Он ће да ми буде саветник, њега ћу да узмем да ми буде саветник”, одговорио је градоначелник Радојичић.

 

После прве еко зоне на Новом Београду, градске власти најављују да ће их добити свака београдска општина.

(Бета, Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]