Хроника

Зоран Милановић: Проширење ЕУ није у фокусу европске политике, ЕУ мора активније искорачити и према Србији и према Косову

Штампа
среда, 28. јануар 2015.

ЗАГРЕБ - Председник Владе Хрватске Зоран Милановић изјавио је данас у Сабору да проширење Европске уније већ неко време није у фокусу европске политике и да се ситуација у том смислу неће ускоро променити.

Премијер најмлађе чланице Уније наглашава да је Хрватска међу оним државама чланицама које се залажу да политика проширења не буде заборављена на "дуже стазе".

"Сматрамо да ЕУ мора активније искорачити према БиХ, Србији, Црној Гори, Албанији, Македонији, Косову. Тај искорак, уз инсистирање на усвајању високих стандарда, геополитичка је нужност и најефикасније средство за смиривање свих врста међудржавних, међуетничких и социјалних напетости на овом простору", навео је Милановић, подносећи извштај о састанцима Европског савета у 2014, преноси Хина.

Председник владе је додао, осврнувши се на терористички напад на редакцију француског листа "Шарли ебдо", да ће то сигурно довести до пуно већег ангажмана целе Европске уније на питањима унутрашње безбедности и спречавања акција исламистичких терориста.

Сматра да је неопходан активнији приступ у спречавању радикализације младих људи и њиховог регрутовања међу терористе, као и надзор бораца који се враћају у Европу из Сирије и Ирака.

"Хрватска у томе има истакнуту и одговорну улогу, пре свега због свог геополитичког положаја и чињенице да су наше границе, уједно, и спољне границе Европске уније и да ћемо 1. јула ове године, што је најранији могући датум, аплицирати за улазак у Шенгенску зону", нагласио је хрватски премијер.

Према речима Милановића, оно од чега Европа у том односу никако не сме да одустане јесу "слобода мишљења и слобода говора, највише вредности савремене цивилизације".

Нагласио је да су циљеви ЕУ јачање привреде с више радних места и више фискалне одговорности, затим успостављање друштава која могу економски оснажити и ефикасно штитити све своје грађане, сигурна будућност с обзиром на енергетику и климатске промене, потом прогресивно подручје основних људских слобода и правосуђе које ужива поверење грађана, као и ефикасно заједничко деловање у свету.

"Истрајаћемо на борби против социјалне искључености и неједнакости које воде у екстремизам и насиље... на заштити најслабијих и на што испуњенијем и угоднијем животу људи који живе од свог поштеног рада. Залагање за те вредности и практиковање тих вредности биће хрватски допринос изградњи срећније и боље ЕУ", поручио је Милановић.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]