Хроника

Зоран Бекић: Омикрон пет пута заразнији, две трећине оних који дођу на први преглед позитивно

Штампа
уторак, 11. јануар 2022.

 За нама су новогодишњи и божићни празници и, нажалост, обистиниле су се најаве и процене лекара да ће дневно број заражених коронавирусом ускоро бити петоцифрен. У понедељак је регистровано готово девет хиљада нових случајева, преминула су 24 пацијента. Статистика никад гора, али ипак охрабрује што нема много пацијената чије лечење захтева хоспитализацију. Доктор Зоран Бекић, координатор пункта за вакцинацију на Београдском сајму и директор Дома здравља Савски венац, каже за РТС да забрињава број инфицираних међу онима који први пут долазе на преглед.

Зоран Бекић је у Јутарњем програму РТС-а рекао да ако погледамо крајем прошле године, када су бројеви почели лагано да расту, било је око 1.500 или 1.600 особа, да би одмах после Нове године ти бројеви нагло почели да расту – 2.700, 5.200, да бисмо највећи удар имали на 9.200, затим благо смиривање од 7.500 два дана, па смо се поново вратили на 9.000.

"Све је то последица омикрона који се пет пута брже шири. С друге стране успорили смо имунизацију. Два милиона и триста хиљада грађана није добило ниједну дозу, 980.000 који су стекли услов за трећу дозу је нису добили. То је 3.300.000 грађана који су на мети инфекције", навео је Бекић.

Указује на велики број контаката, масовна окупљања и непридржавања мера.

"То је све довело до овог таласа који се шири јако брзо", нагласио је Бекић.

Према његови речима, у ДЗ Савски венац је крајем прошле године дневно било између 120 и 1.560 прегледа, сада их има између 400 и 500.

"Али, забрињава број инфицираних код оних који први пут дођу на преглед. Ако је проценат инфицираних био између 22 и 25 одсто крајем децембра, последњих дана две трећине пацијената који први пут дођу у нашу амбуланту има корону", напомиње Бекић.

Пад броја имунизованих  

Омикрон је, каже, код њих апсолутно, јер се брзо шири.

"Са друге стране, клиничка слика је блажа. Ако погледамо број оног дана када смо имали 7.500 заражених дневно, негде око два одсто те популације је имало болнички смештај. Али, далеко од тога да немамо средње тешке и тешке клиничке слике, далеко их више имамо код омикрон соја који често даје тешке упале плућа", нагласио је Бекић.

Наводи да је највећи притисак у ковид амбулантама код оних узраста од 18 до 45 година. Они су најмање имунизовани.

"У популационој групи од 31 до 45 година је око 45 одсто. Они се највише крећу, имају најмањи степен имунизације и најмање се придржавају мера. Зато су највише у нашим ковид амбулантама. Имунизација је једини прави пут како ћемо се изборити са короном. Овај сој ће сигурно да мутира. Када упоредимо број имунизованих последњих дана ти су бројеви у даљем паду. Сада 1.500 и 6.500 дајемо доза вакцина дневно. Али је страшно мали број првих доза, између 300 и 1.000 дневно", каже Бекић.

Напомиње да је у последњих 15 дана дато 79.000 доза.

"У време највећег интересовања за имунизацију смо апликовали 80.000. Само из примера ДЗ Савски венац имамо седам амбуланти. Радимо преко капацитета, и велики је притисак на примарне здравствене заштите", додаје Бекић.

Повећава се број заражене деце 

Додаје да су они који су хтели да се имунизују то урадили и у првом таласу.

"Велики број оних који је требало да приме бустер дозу нису дошли. Број тешких клиничких слика у октобру је успео да допринесе степену далеко већег интересовања за имунизацију. Тада смо апликовали дневно између 35 и 45.000 укупних дневних доза. Сада како је сој почео да попушта, не трчимо ка вакциналном пункту. Морамо да будемо довољно одговорни да знамо да ово неће проћи само од себе", каже Бекић.

Са короном се боримо већ две године.

После првог таласа је Израел прогласио победу над короном, а сада имају апликацију четврте дозе. Морамо да се припремимо да ће ово трајати неко дуже време. Бојим се да ово неће проћи онако како бисмо највише желели.

Код деце је, напомиње, нешто боље него код одраслих, али и даље траје распуст.

"Крајем прошле године у ДЗ Савски венац имали смо једно до двоје деце заражених дневно. Сада бројеви полако почињу да расту. Расту бројеви деце која се хоспитализују у дечјим ковид болницама. Забрињава како ће изгледати почетак школске године, јер ових 9.000 које смо успели да препознамо, а има и оних који нису отишли на преглед. Процењујемо да је сада више од 15.000 инфицираних особа на дневном нивоу у Србији", рекао је Бекић.

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]