Хроника

Вук Јеремић: 1945. и 1989. биле су године кључних тектонских померања у свету

Штампа
субота, 07. мај 2011.

Пад Берлинског зида представља симбол пропуштене шансе за народе на овим просторима, док се 1945. године држава мудро поставила у односу на геостратешке промене у свету, изјавио је данас министар спољних послова Вук Јеремић на Панелу поводом обележавања два века српске дипломатије.

Јеремић је учествујући на Панел дискусији о историји српске дипломатије, казао да је после Другог светског рата настало златно доба наше дипломатије у коме је Југославија играла значајну улогу на глобалној сцени.

Шеф српске дипломатије је подсетио да је СФРЈ четири пута била нестална чланица Савета безбедности УН, као и да је Београд био један од главних посредника у решавању Блискоисточних криза крајем шестдесетих и почетком седамдесетих година.

„Крајем седамдесетих, ригидност идеологије је почела да потискује визију и једнопартијски систем је почео да се круни изнутра. Растући догматизам у земљи довео је до јачања екстремизма и коначно, деведесетих до распада државе”, оценио је Јеремић.

Он је додао да су 1945. година и 1989. година била године тектонских померања у свету.

„Први пут су међународне прилике добро оцењене, а други пут нису. У оба случаја, резултати тог деловања имали су дуготрајне и далекосежне последице по народ и државу”, закључио је Јеремић.

Чедомир Попов: Три сталне дилеме српске историје

Председник Матице српске академик Чедомир Попов рекао је да се из историје види континуитет три појаве.

„Увек смо тражили ослонац у свету, јер као мали народ нисмо могли сами. Такође постојала је стално и борба у сопственим редовима, да ли се борити или покорити”, сматра академик Попов.

Према његовим речима, дилема је често била и да ли Србија треба да има своју самосталну државу или да живи у заједници са осталим јужно словенским народима.

Љубодраг Димић: Поразно што је последња два века Србија 40 година била у ратовима

Професор Филозофског факултета у Београду Љубодраг Димић рекао је да је поразно то што је Србија у двадесетом веку имала 20 година економских блокада, и што је у последња два века провела 40 година у ратовима.

Он је казао да су томе допринеле и велике силе, које су све сукобе на Балкану чиниле још дубљим и неподношљивијим.

Ово је прва од три Панел дискусије о два века српске дипломатије коју организује Министарство спољних послова Србије.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]