Хроника

Војни суд у Нишу "због повреде војне дисциплине током синдикалних иступања у јавности" казнио председника Војног синдиката Новицу Антића враћањем у предходни чин и новчаном казном од 5.000 динара

Штампа
четвртак, 18. јануар 2018.

 Војни дисциплински суд у Нишу казнио је данас председника Војног синдиката Новицу Антића враћањем у предходни чин и новчаном казном од 5.000 динара.

Антић је кажњен због, како је наведено, повреде војне дисциплине током синдикалних иступања у јавности 2016. и 2017. године.

У првостепеној пресуди Војног суда наведено је да је Антић кроз оваква иступања „повредио начело политичке неутралности и изражавао и заступао политичка уверења у служби“, што Закон о војци забрањује. Антић и негов адвокат Вук Туфегџић најавили су подношење жалбе на пресуду пред Управним судом, као и покретање кривичног поступка пред редовним судом свих учесника у овом дисциплинском поступку и „њиховух наредбодаваца“.

- Судија није поштовао закон у процесном смислу, односно није дозволио да се изведе више од десет преложених доказа одбране. Било је очигледно да је био је на страни тужилаца и да није био непристрасан, што је био основ за тражење његовог изузећа од старне мог браниоца, а што нам није дозвољено. Против судије, чланова већа и других учесника у поступку, као и њихових наредбодаваца, сада ћемо поднети кривичну пријаву надлежном тужиоцу због ометања и спречавања синдикалног организовања и деловања- рекао је Антић новинарима, уз уверење да ће првостепена пресуда „пасти“.

Антић је на почетку главног претреса пред Војним дисциплинским судом, средином септембра прошле године, казао да овај суд није имао никаквог основа да га позове јер га је „Уставни суд прогласио неуставним". Он је рекао да је неприхваљиво да му се дисциплински суди због тога што је иступао као председник Војног синдиката, наглашавајући да је синдикат правно лице које је независно од свих државних органа и од сваког послодавца. На свим протестима говорио је, како је рекао, о општем стању у Војсци Србије, које је изузетно лоше, јер ју је, између осталог, у последње две године напустило више од 3.000 припадника, што је „губитак који она није имала ни за време НАТО бомбардовања".

Он је додао да је на суђење дошао у цивилу јер и нема униформу, пошто је последњу добио 90-их година, а и због тога што му се не суди као старешини већ као председнику синдиката. Почетак суђења пратило је неколико десетина припадника Полицијског синдиката Србије, Удружења синдиката пензионисаних војних лица Србије и Удруженог покрета слободних станара.

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]