Хроника

Војислав Шешељ: Пресуда Хага против мене је противправна, предузећу мере против ње; веома сам поносан на све приписане ми ратне злочине и злочине против човечности и опет бих их поновио

Штампа
четвртак, 12. април 2018.

Лидер Српске радикалне странке Војислав Шешељ оценио је да је пресуда коју је против њега донело Жалбено веће механизма у Хагу противправна и додао да ће предузети одређене мере против ње.

Војислав Шешељ каже да це поднети захтев за преиспитивање правоснажне пресуде у Хагу. Тврди да по англосаксонском праву жалбено веће није могло првостепену ослобађајућу да преиначи у осуђујућу пресуду, већ да је могло само да тражи поновно суђење.

Лидер СРС- а каже за Н1 да би све злочине које му Хаг ставља на терет поновио, ако би опет био у прилици.

"Они су могли да укину пресуду и врате је на поновни поступак", казао је лидер радикала и додао да си другостепену пресуду против њега донели они који га "никада у животу и нису видели".

Према његовим речима, у Хртковцима никада није било систематског и распрострањеног напада на цивилно становништво.

"Распострањен и систематски напад је када артиљерија туче, када минобацачи пуцају. Ниједан Хрват није протеран са подручја Војводине, него су сви претходно заменили станове и куће и прошли много боље од Срба", рекао је он.

Шешељ је казао да је "веома поносан на све приписане ратне злочине и злочине против човечности и да је спреман да у будућности вишеструко обнови".

Међународни суд у Хагу правоснажно је осудио Шешеља на 10 година затвора због подстицања и почињења прогона Хрвата у селу Хртковци у Војводини, 1992. године. Апелационо веће суда констатовало је да је Шешељ казну већ одслужио, јер је у притвору у Хагу био од 2003. до 2014. године.

Веће је у свим другим аспектима одбацило жалбу тужилаца на првостепену пресуду којом је Шешељ био ослобођен кривице на злочине над несрбима у Хрватској, Војводини и БиХ, 1991-93.

Правоснажном пресудом потврђено је да није постојао удружени злочиначки подухват трајног и насилног уклањања Муслимана и Хрвата са великих делова територија Хрватске и БиХ, које би биле укључене у нову државу под српском контролом. По оптужници, на челу тог подухвата био је тадашњи председник Србије Слободан Милошевић, а један од учесника био је Шешељ.

(Н1)

Видети још:

Жалбено веће Хашког трибунала делимично укинуло ослобађајућу пресуду Војиславу Шешељу и осудило га на 10 година затвора због "подстрекивања и прогона несрпског становништва у Војводини и БиХ"; пошто је у Хагу провео више од 10 година, остаје на слободи

Реакције на пресуду Војиславу Шешељу: Мајке Сребренице делимично задовољне; жене у црном поздравиле одлуку суда; Томислав Жигманов: Део правде је намирен

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]