Хроника

Владимир Путин затворио казина у Русији

Штампа
среда, 01. јул 2009.

После две деценије слободног рада руских коцкарница, премијер Русије Владимир Путин данас је затворио казина - симбол сјаја и претеривања руског економског бума заснованог на нафти.

То је део кампање Кремља да очисти земљу предуго задивљену играма на срећу и заузда ту делатност која важи за расадник корупције и организованог криминала.

Влада је наредила затварање сва казина и других коцкарница, а коцкање је од данас ограничено на свега четири посебне области, раштркане по Русији, већином хиљадама километара од Москве.

Негативна страна салда на државној страни су милијарде долара које су пристизале у буџет од пореза на коцку, и чак 400.000 људи који усред економске кризе остају без посла када коцкарнице затворе врата.

Власници коцкарница кажу да је затварање изненадно, али закон о коцки који то предвиђа је донет још 2006. године. Многи су сумњали да ће икада бити примењен.

После пропасти СССР-а, коцка је експлозивно расла од 1991. године, а годишњи обрт коцкарница је процењен на 3,6 милијарди долара.

Уз, за многе неукусне демонстрације богатсва и моћи, коцкарнице су важиле са стециште криминалаца, доносећи потпуну пропаст обичних играча које "није кренуло" и њихових породица. Апарати за коцку су доспели свуда: у бакалнице, на желзничке и аутобуске станице, чак и у болнице.

Коцка је затровала и дипломатске односе - с Грузијом чији су држављани имали велики проценат "индустрије коцке" у Русији.

Међутим, кладионице остају ван домашаја закона о коцки. Њихови власници и хиљаде клијената се сада пребацују на покер на Интернету који је званично сврстан у - спорт.

Оштар противник коцке, градоначелник Москве Јуриј Лушков је изјавио  да је затражио одлуку Владе и о забрани клубова за покер и коцку на Интернету.

Од данас коцкарнице ће у Русији легално моћи да раде само у Калињинграду - на Балтичком мору, у Приморској области - на обали Тихог океана, у планинској области Алтај - у Сибиру, и у зони у близини градова Краснодар и Ростов - на југу Русије, где ће се 2014. године одржати Олимпијске игре.

Рачуна се да ће неке од тих зона прорадити тек за пет година, али да ће већ сада коцка сасвим побећи у подземље.

(Мондо)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]