Хроника

Владимир Путин: Русија развија енергетске релације у азијском правцу

Штампа
среда, 01. септембар 2010.

Русија учвршћује енергетску сарадњу са својим страним партнерима. О томе сведочи учешће премијера Владимира Путина, који је ових дана у радној прсети источним регионима земље, у откривању руског дела нафтовода до границе с Кином.

То је део нафтовода Источни Сибир-Пацифик, који води према руско-кинеској граници од станице Сковородино и даље у Данцин. Годишње се преко тог нафтовода планира испоручивати до 25 милиона тона сировина. Од сада је почело пуњење нафтовода технолошком нафтом. Прве испоруке су планиране за јануар 2011. године. Подсетимо да је идеја таквог пројекта настала пре 6 година када је Кина с њеном економијом која брзо расте, почела осећати озбиљан дефицит енергената. Поред традиционалног блискоисточног тржишта она је морала да се окрене чак обалама Западне Африке. Међутим, близу се налази практично неисцрпни извор енергената и струје, а то је Русија. У принципу је питање реализације пројекта било решено у реципрочном интересу, - истакао је премијер Владимир Путин.

Ове године ће руска нафта бити испоручена у Кину. То нису само испоруке енергената, то је вишеплански пројекат који је учврстио нашу енергетску сарадњу. Кинески партнери учествују у вађењу нафте на територији наше земље, а руска предузећа су деоничари рафинерија на територији Кине и у њеној мрежи дистрибуције.

То је за нас важан пројекат, јер диверзификујемо испоруке наше стратешке сировине, - додао је Владимир Путин. Све до сада су основне испоруке биле остварене у Европу, нашим европским партнерима. То значи да 120 до 130 милиона тона руске нафте испоручујемо у Европу. У Азијско-Пацифички регион смо испоручивали мале количине, али кад ступи у погон Источни систем нафтовода, на обале Пацифика ћемо испоручивати 30 милиона тона нафте, а при ширењу испорука 50 милиона тона. То је већ приметна конкуренција за европску маршруту, - истакао је Владимир Путин.

Премијер је истакао да је остваривање тог пројекта веома важно и за наше кинеске пријатеље, и за Русију. За Кину је то стабилизација енергетског биланса земље, за нас излаз на нова перспективна тржишта и у овом случају на тржиште Кине које је у порасту. Шеф владе је истакао да за Русију рад у том региону има смисла када је он усмерен на развој Далеког Истока, а остваривање тог пројекта ће умногоме допринети томе, јер ради његовог остваривања и повезаних с њим инфраструктуром, путевима, мрежама за енергетско снабдевање инвестирају се стотине милијарди рубаља, а у његовом остваривању ће учествовати хиљаде стручњака, међу њима и становници тог краја.

(Глас Русије)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]