Хроника

Вечерње новости: Турци желе да купе "Јумко" и да преко Србије извозе у Русију

Штампа
четвртак, 11. фебруар 2016.

 ТУРЦИ су све извеснији као нови власници "Јумка". Како "Новости" сазнају, фабрику је недавно посетила делегација фирме "Веико" која има на десетине погона широм света. Они су заинтересовани за преузимање дела врањске фабрике. Врањанци су о сарадњи преговарали и са турском компанијом "Јегје мезлер". Предузеће из Врања је под заштитом државе до краја маја. Уколико се не реши његова судбина, повериоци ће од јуна моћи да принудно наплате дугове.

Није искључено да заинтересовани купац фабрику преузме и из стечаја, али у случају "Јумка" ту не би било велике разлике у коначној "цени".

- У "Јумку" тренутно ради 1.800 људи. Шију за Војску, МУП и "Пошту Србије" - каже Милорад Васиљевић, секретар Удржења за индустрију текстила, одеће, коже и обуће ПКС. - Скоро 90 одсто дугова "Јумка" је према држави и државним повериоцима. Тако да је будућем инвеститору исто да ли га преузимају сада или из стечаја. И држава има право да отпише потраживања.

За покретање производње у Србији заинтересоване су још две компаније из Турске. Пошто из домовине не могу на руско тржиште, увелико размишљају о отварњу фабрике у Србији. Реч је о великим компанијама којима српско тржиште, пошто није велико, није било довољно привлачно.

- Због ситуације са Русијом, турски произвођачи су схватили да артикле произведене у Србији могу да извезу на на то велико тржиште - објашњава Милорад Васиљевић. - Отварају се могућности за отварање нових радних места, за које су трошкови од 3.000 до 3.500 евра по човеку. 

ПОЗНАТЕ ЛОКАЦИЈЕ

ПОТЕНЦИЈАЛНИ улагачи у текстилну индустрију по правилу обилазе неколико локација. Лесковац је град у коме се будући текстилни радници школују. У пиротском "Првом мају" празни су погони. У стечају је и "Јавор" из Ивањице, али и "Рудник" из Горњег Милановца.

(Вечерње новости)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]