Хроника

Вечерње новости: Шта Берлин тражи од Србије

Штампа
петак, 02. децембар 2011.

Срби и Кфор гледају се очи у очи, Београд тражи склањање барикада, Борко Стефановић и Едита Тахири преговарају у Бриселу о прелазима, Француска поручује да ће гласати за отварање европских врата Србије, док Немачка још прети ветом!

Тако су, три дана пред одлуку европских шефова дипломатија, зацементиране позиције главних актера од којих зависи ”пресуда”о кандидатури наше државе.

Дијалог Београда и Приштине, који су сви ослушкивали очекујући помак, поново је био маратонски и трајао је читавог дана. Приближавања километарски удаљених позиција била су милиметар по милиметар.

Шеф београдског преговарачког тима тражио је од друге стране да одустане од својих максималистичких захтева, а Едита Тахири је узвратила да се решење мора тражити искључиво у оквиру европског модела интегрисаног управљања границом.

Док се водила битка за бриселским столом, европска шефица дипломатије Кетрин Ештон окупила је министре спољних послова ЕУ који су размењивали ставове поводом одлуке која се очекује у понедељак. Како тврде наши дипломатски извори, они нису успели да заузму јединствен став о додељивању кандидатуре. Није помогло ни обраћање Ештонове, која је веома позитивно говорила о иницијативи председника Србије Бориса Тадића да се уклоне барикаде. Предводници тврде струје и даље су били - Немци.

- Државе су забринуте због догађаја на северу, јер има оних који су на првој линији. Дебата је била разнолика. Министри су констатовали напредак не само у дијалогу, него и у примени договореног. Имамо осећај да се ствари крећу, али хоћемо више. У сталном контакту сам са председником Тадићем - рекла је Ештонова.

За званичан Берлин није довољан позив државног врха Србима на северу Косова да се повуку са барикада, већ траже чвршће гаранције да ће се ситуација на прелазима трајно стабилизовати и успоставити интегрисано управљање. Чак и да се у наредна три дана, до понедељка 5. децембра, када ће европски шефови дипломатија формулисати закључак о кандидатури, испуне ови услови, велико је питање да ли ће Немачка прећи преко чињенице да је у последњим сукобима страдао један њихов војник.

Шта Берлин тражи

* да Београд изврши притисак да се уклоне барикаде 

* гаранције да ће на прелазима и после 9. децембра бити стабилно 

* да Влада усвоји уредбе како би се спровела договорена решења

* договор о интегрисаном управљању прелазима 

* споразум о учешћу Приштине на форумима

Како ”Новости” сазнају, уколико Европски савет не упали ”зелено светло” за кандидатуру 9. децембра, ново одлучивање биће одложено најраније за март. То би био преседан, јер се никада до сада питања проширења Уније нису разматрала на пролећном заседању Уније. Практично, то значи да Србији ”прети” једногодишње кашњење у процесу интеграција, јер би се у том случају кандидатура поново ставила на дневни ред тек у децембру 2012.

И председник Тадић поновио је да су европске интеграције сада на преломној тачки, и да ћемо видети да ли ће Србија са својим принципима, ставовима, црвеним линијама бити добро дошла у ЕУ или не.

- Недвосмислена подршка Француске је битна ствар, али то још не значи да смо успели. На нама је сада велика одговорност да покажемо да улажемо све снаге да се ситуација на северу стабилизује. Не треба још дизати победничку еуфорију, јер није искључена опција о одлагању одлуке - рекао је за ”Новости” потпредседник Владе Божидар Ђелић.

Влада Србије разматрала је у четвртак ситуацију на Косову и оценила да би требало предузети све како би се избегла ескалација насиља и обезбедио опстанак Срба, као и да је уклањање барикада важно за стабилизацију живота на северу покрајине.

Заменик премијера Ивица Дачић затражио је хитно усаглашавање ставова државног руководства и Срба са севера, зато што свако нејединство, како каже ”може скупо да нас кошта”.

Полемика о ЕУ и одбрани Косова настављена је и на домаћем политичком терену. Напредњаци су поновили захтев да се Тадић огласи какво је решење пронашао за проблем прелаза на Косову, па је позвао Србе да се повуку. Лидер ДСС Војислав Коштуница констатовао је да званични Београд на Косову не брани ни државу, ни народ, већ га се ”полако одриче”. Чедомир Јовановић (ЛДП) каже да је парламент место да се спасе кандидатура, а косовским Србима дају гаранције да напуштање барикада неће значити и трајно напуштање Косова.

(Вечерње новости)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]