Хроника

Вечерње новости: Прогнаним Србима Хрватска дугује две милијарде евра

Штампа
субота, 01. август 2015.

СРБИ избегли из Хрватске одлучили су да председнику САД Бараку Обами и канцеларки Немачке Ангели Меркел поклоне сав новац који им дугује Хрватска! На рачуну Обаме и Меркелове тако би ускоро могло да "легне" 190 милиона евра, колико Хрватска дугује на име неисплаћених пензија за 15.000 Срба, протераних за време рата.

Поред 190 милиона евра, Срби се одричу и две милијарде евра, колико, кажу, Хрватска треба, а већ годинама неће, да исплати протераним Србима на основу штета на 50.000 српских кућа и станова, који су у рату отети, запаљени и потпуно уништени!

Никола Пузигаћа, председник Удружења радника и инвалида рада избеглих из Хрватске са држављанством БиХ, каже за "Новости" да су протерани Срби обесправљени у сваком смислу и да је најбоље да новац, односно дуг из Хрватске буде пребачен на рачун Барака Обаме и Агеле Меркел, јер ће они "сигурно то успети да наплате".

- Само у Стразбур смо послали на стотине тужби, а спремамо и нове. На списку сада имамо 6.000 Срба избеглих из Хрватске који ће тужити ову земљу. Наша имовина је запаљена, отета, заплењена и продата другима, а ми смо и даље непожељни у Хрватској, у земљи која је сада у Европској унији и прича о људским правима. А где су наша права - пита се Пузигаћа.

Он каже и да је срамота да институције Републике Српске већ годинама игноришу борбу протераних Срба за своју имовину и људска права која су им ускраћена у Хрватској.

- Министарство за избегле и расељене РС је тотални промашај. За њих као да не постојимо. Поред тога, игнорише нас и председница Владе РС, али и све друге институције и остављени смо сами да се боримо и финансирамо тужбе. Али, без обзира на све недаће, нећемо одустати и Хрватска ће платити једног дана за протеривање Срба и уништавање наше имовине и наших живота. Ако не нама, онда нека плати САД и Немачкој - истиче Пузигаћа.

Примера обесправљених Срба из Хрватске је на хиљаде. Један од њих је и Желимир Кнежевић, који већ годинама води битку око повраћаја куће у Книну.

- Једва сам извукао породицу и живу главу спасао пред "Олујом". У Книну сам оставио кућу и стан у центру града. Стан ми је одмах заплењен, а у кућу ми се после неколико година уселила породица Анте Стапића, Хрвата из Бусоваче и од тада живе у мојој кући. Пред судовима у Хрватској сам покушао све како бих вратио имовину, али узалуд - прича Желимир.

Душанка Павловић из Бањалуке је пре рата 25 година живела у Плочама у Хрватској. За "Новости" каже да јој десет година нису исплаћиване пензије.

- Пошто не могу никаква права да остварим, поклањам све моје неисплаћене пензије генералном секретару УН Бан Ки Муну. Њему је потребан новац, мени очигледно не - каже Павловићева.

Предраг Музгоња, избеглица из Хрватске који 20 година безуспешно покушава да врати сопствену имовину у Загребу, каже да сада чека пресуду Жупанијског суда, који је његов случај преузео од Врховног суда Хрватске.

- Реч је о опструкцији хрватских судова, која питања решавања наше имовине врте укруг. И ја желим да поклоним своју имовину немачкој канцеларки и америчком председнику, да видимо шта они могу да ураде с тим, можда ће имати више среће - каже Музгоња.

ПИСМA

Чланови Удружења радника и инвалида рада избеглих из Хрватске са држављанством БиХ, због вишегодишње опструкције у решавању њихових статусних права у Хрватској, упутили су током година писма протеста на хиљаде адреса. На писма им је до сада одговорио Папа, 2010. године Ангела Меркел, чак и нова председнца Хрватске Колинда Грабар Китаровић. Међу онима који никада нису одговорили на њихова писма налази се и Ивица Дачић, актуелни министар спољних послова Србије.

ПРОТЕСТИ ПРЕД БЕЛОМ КУЋОМ

Пузигаћа каже да су представници Удружења затражили састанак у Амбасади САД у БиХ да би добили визе за одлазак на мирне протесте пред Белу кућу у Вашингтон, али да још нису добили никакав одговор. Како каже, очекује потврдан одговор и да ће, у том случају, за месец дана бити пред Белом кућом у Вашингтону.

"ТЕШКЕ" ТУЖБЕ

Да би се спремила једна квалитетна тужба за Међународни суд за људска права у Стразбуру, каже Пузигаћа, потребно је од 5.000 до 10.000 марака, што такође представља велики проблем у правној борби Срба протераних из Хрватске.

(Вечерње новости)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]