Хроника

Вечерње новости: ЕУ - сви хвале напоре Србије, датум нико не помиње

Штампа
петак, 07. децембар 2012.

ПРОЦЕС европских интеграција Србије се налази на прекретници. Сви погледи присталица ЕУ су упрти у следећу седмицу, када ће се, најпре у понедељак и уторак на Савету министара, а затим и у четвртак и петак на Самиту ЕУ, кројити закључци од којих зависи и даљи европски пут наше земље. Европски комесар за проширење Штефан Филе је, после треће рунде политичког дијалога између Београда и Приштине, истакао да Србији треба дати подршку и Европски савет позвао да донесе храбру одлуку.

Министри спољних и европских послова и вицепремијери земаља чланица ЕУ, ексклузивно за ”Новости”, откривају како ће одговорити на овај позив и у ком ће се правцу водити дискусија на предстојећим састанцима. Свима смо поставили само једно питање: Мислите ли да би Србија требало да добије позитиван сигнал и може ли следеће недеље да очекује ”условни датум” за почетак претпријемних преговора за чланство у ЕУ?

ЂУЛИО ТЕРЦИ - ИТАЛИЈА

ПРЕГОВОРИ УБРЗО

Србија је потврдила пуну и кохерентну посвећеност циљу придруживања ЕУ, и у вези с остваривањем реформи и учешћем у политичком дијалогу с Приштином. Током последњих месеци, Италија је снажно охрабривала овакав развој, између осталог и низом посета и контаката на највишем политичком нивоу. На неколико састанака које је Италија имала са својим европским партнерима, истакли смо посвећеност коју је Србија до сада показала, и тако ћемо наставити и даље да радимо. Очекујемо да ће се ови позитивни кораци наставити и бити достојно признати од стране ЕУ, као и да ће бити додатно охрабрени. У том смислу, надамо се да ће преговори о приступању моћи да буду отворени врло брзо.

ВИЛИЈАМ ХЕЈГ - БРИТАНИЈА

НАПРЕДАК ЈАСАН

Велика Британија је једна од најјачих присталица проширења ЕУ које укључује све земље западног Балкана. Србија је остварила значајан напредак, што је признато од стране ЕУ у марту, када јој је додељен статус кандидата. Европски савет је у марту био јасан у вези с тим које даље кораке Србија треба да предузме пре започињања претприступних преговора. Недавни извештај о напретку је подједнако јасан у вези с потребом да се наставе унутрашње реформе и да се остваре добросуседски односи. Ови разговори треба да се наставе, што од обе стране захтева да настоје да остваре напредак ка видљивом и одрживом побољшању односа - из Форин офиса нам преносе суштину Хејгове изјаве.

НИКОЛАЈ ВАМЕН - ДАНСКА

ОПТИМИСТИ СМО

По мом мишљењу, дијалог за нормализацију између Србије и Косова је остварио значајан корак напред јесенас, на високом политичком нивоу, уз посредовање високе представнице Кетрин Ештон. Поздрављам до сада остварене резултате и желео бих да одам признање обојици лидера за храброст и одлучност коју су показали у унапређењу процеса нормализације. Императив је да и Косово и Србија у потпуности спроведу оно што је договорено и буду спремни да предузму следеће неопходне кораке. Надам се да ће Савет бити спреман да уочи позитивни развој у својим закључцима и да обезбеди јасне смернице и оптимизам за Србију.

МИРОСЛАВ ЛАЈЧАК - СЛОВАЧКА

ОХРАБРЕЊЕ СЛЕДИ

Верујемо да ће закључци Европског савета о проширењу бити охрабрујући за наше партнере и њихове напоре у процесу интеграције. Словачка подржава проширење Европске уније и ставиће акценат на суштину и испуњење постављених критеријума. Европска унија води дискусију о својој будућности и нове чланице треба да буду спремне да остварују не само своја права него и обавезе. Верујем да ће закључци дати подстицај Србији у њеним настојањима.

ГВИДО ВЕСТЕРВЕЛЕ - НЕМАЧКА

УМИРИТИ СЕВЕР

Поздрављамо чињеницу да Србија и Косово настоје да нормализују своје односе. Ова нормализација је од виталног значаја у циљу јачања добросуседских односа. А то је, опет, неопходан услов да би се омогућило двема земљама да коначно уђу у ЕУ с пуним правима и обавезама, као партнери. Позивам обе стране да наставе да се одважно и конструктивно ангажују у том процесу. Потребна нам је политичка сагласност између Србије и Косова о кључним питањима, укључујући и о нерешеној ситуацији на северу Косова. И, потребна нам је истинска и искрена примена претходних и будућих споразума. Нудећи региону перспективу приступања ЕУ 2000, земље чланице су се обавезале. Стојимо иза те обавезе, без оклевања и изговора - доставили су нам одоговор из немачког МСП.

КАРЕЛ ШВАРЦЕНБЕРГ - ЧЕШКА

ДАТУМ ТЕК 2013.

Довођење свих земаља западног Балкана у ЕУ је најбољи начин да се осигура стабилност и просперитет целог региона. Чешка Република снажно подржава аспирације Србије за чланством у ЕУ. Чешка поздравља позитиван развој у дијалогу између Србије и Косова. Надамо се да ће се то одразити у закључцима Савета за опште послове и да ће бити оцењен напредак, што би омогућило ЕУ да утврди датум за почетак претпријемних преговора у првој половини 2013.

ЖАН АСЕЛБОРН - ЛУКСЕМБУРГ

ПУТ ЈЕ СИГУРАН

Луксембург је привржен политици европских интеграција свих земаља Балкана, укључујући и Србију. Србија треба да добије поруку охрабрења, нарочито због позитивног духа преговора у Бриселу. Али, треба да се доврше реформе које ће коначно довести до почетка претприступних преговора. Србија се налази на позитивној путањи, и треба је охрабрити на том путу.

ЕРКИ ТУОМИОЈА - ФИНСКА

ОДЛУКА У ЈУНУ

Верујемо да Србија треба да добије позитиван сигнал на Савету. Ако Србија буде остварила неохподан напредак у реформској агенди, као што је на пример владавина права, у дијалогу с Косовом и у примени до сада постигнутих споразума, Савет би могао да одлучи у јуну 2013. о отварању претпријемних преговора.

ЕДГАРС РИНКЕВИЧС - ЛЕТОНИЈА

ЧЕКА СЕ ПРИМЕНА

Летонија наставља да подржава приступање Србије ЕУ и сматра да је давање статуса кандидата Србији веома позитиван сигнал не само за Србију већ за цео регион Балкана. Што се тиче ”условног датума” за почетак претприступних преговора за чланство у ЕУ, Летонија подржава препоруку ЕК да је видљиво и одрживо побољшање у односима између Србије и Косова неохподно да би они могли да наставе своје путеве ка ЕУ.

УРМАС ПАЕТ - ЕСТОНИЈА

ПРАВА ПРИЛИКА

Став Естоније је да закључци о проширењу у вези са свим земљама, укључујући и Србију, треба објективно да одражавају развој и напредак који су се у земљи догодили током године. Естонија подржава препоруку ЕК да преговори о приступању могу да буду отворени када Србија испуни услове из закључака о проширењу Европског савета из децембра прошле године.

АУДРОНИУС АЖУБАЛИС - ЛИТВАНИЈА

ПРОЦЕНА ПРЕ СВЕГА

Подржавамо европску перспективу Србије. У овом тренутку, не бисмо желели да спекулишемо у вези с могућим одлукама Савета везаним за европску политику проширења, јер још чекамо на процену ЕК о напретку. Испуњавање обавеза које је Србија преузела према ЕУ биће кључно у утврђивању даљег напретка Србије у процесу европских интеграција.

РАДОСЛАВ ШИКОРСКИ - ПОЉСКА

ДАТИ БАР СИГНАЛ

Србија треба да добије позитиван сигнал од ЕУ. Условна одлука о почетку преговора о приступању могла би да буде један од исхода на ЕС. Без обзира на наше симпатије и пуну подршку за европске аспирације Србије, желели бисмо да истакнемо да ће закључци ЕС бити резултат тешких компомиса, уз обавезу доношења једногласне одлуке.

ЈАНОШ МАРТОЊИ - МАЂАРСКА

НОВИ ПОДСТИЦАЈ

Мађарска је увек пружала снажну подршку европским интеграцијама Србије. Наш главни циљ јесте да донесемо одлуке које ће дати нови подстицај процесу проширења. Мађарска ће се залагати да буде признато оно што је Србија постигла у реформском процесу. Ипак, у центру пажње ће остати напредак дијалога између Београда и Приштине.

КАРЛ ЕРЈАВЕЦ - СЛОВЕНИЈА

БРЗО ЋЕТЕ ДАЉЕ

Све време снажно подржавамо Србију на путу у Европу. Тако је било и када се одлучивало о статусу кандидата за чланство у ЕУ. Србија је направила велики корак напред у односима с Косовом. Мислим да ћете брзо добити датум за почетак преговора.

ДИДИЈЕ РЕЈНДЕРС - БЕЛГИЈА

ДОДАЈУ УСЛОВЕ

Невероватно да и сто година после почетка Првог светског рата још увек не успевамо да интегришемо Балкан. Али постоје правила. Увек смо настојали да будемо веома позитивни у начину како се прелазе етапе. Стекао сам помало утисак да се Србији додају услови.

МИХАЕЛ ШПИНДЕЛЕГЕР  АУСТРИЈА

НАПРЕД ШТО ПРЕ

Приближавање Србије Европској унији Аустрија подржава из све снаге. Уколико Србија настави путем реформи и нормализације односа с Косовом, Аустрија ће охрабрити одлуку Европског савета у децембру, којом ће бити одато признање напретку Србије и која ће дати смерницу како и када може бити дато зелено светло за почетак претпријемних преговора за чланство. Односи између Београда и Приштине треба да се нормализују што је пре могуће, као и борба против корупције. Желимо Србији да достигне следећу фазу ка чланству у ЕУ што је пре могуће.

ФРАНСИС ДИМЕХ  МАЛТА

РАНО ЗА ИСХОД

Иако је преурањено да се прејудицира исход децембарског Европског савета, Малта поздравља напоре Србије у спровођењу неопходних реформи и обавеза које је утврдила ЕУ, укључујући и оне у погледу политичких критеријума из Копенхагена. Малта подржава тежње Србије за чланством у ЕУ кроз ојачану сарадњу, реформе и дијалог.

(Вечерње новости)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]