Ватерполисти Србије поражени од Италије у финалу Светског првенства у Шангају

Штампа
субота, 30. јул 2011.

Ватерполо репрезентација Србије није успела да одбрани титулу шампиона планете јер је у финалу у финалу Светског првенства изгубила после продужетака од Италије са 8:7.

Месец дана након што су се исти ривали састали у финалу Светске лиге, када је наша репрезентација титулу одбранила победом од 8:7, на ред је дошао нови окршај ових ривала. Сјајни у одбрани, а беспрекорно физички спремни, Италијани су одмах ставили до знања да би да смене владаре света на њиховом ватерполо трону. До њега су и дошли, уз маестралног голмана Темпестија који је одбранио два петерца, али и захваљујући непрецизности "делфина" који ни на крају четврте четвртине ни на крају другог продужетка нису упутили шут у оквир гола када су имали одлучујући напад.

Мучили су се у првој деоници "делфини" не само да постигну погодак, већ и да шутну у оквир гола, а на другој страни Валентино Гало је успео да са позиције десног бека матира Слободана Сора и доведо Италијане у вођство. Чекало се на гол наше репрезентације све до невероватне грешке "азура" у другој четвртини, када су освојену лопту поклонили Прлаиновићу. Олакшало је то мало наптеост у нашим редовима, а онда је на ред дошла и мала спортска дрскост. У свом 19. наступу за Србију, 20-годишњи Милош Ћук је постигао шести гол на шампионату у Шангају, а изненадивши Темпестија ударцем са дистанце довео је "делфине" у вођство.

Најбурнија је била трећа деоница, у којој су после голова расположених Алкардија и Филиповића, "азури" заиграли фантастично. Акција два до тада једина стрелца за Италију омогућила Алкардију да по други пут изједначи резултат у овом финалу, а онда је Фиљорли матирао Сора прелепим ударцем са осам метара, да би велику серију Италијана наставио Прешути који је повисио предност Италијана на 5:3 уочи почетка четврте четвртине.

Најбољу могућу прилику, са петерца, "делфини" су пропустили на старту последње деонице, када је шут Филиповића укротио Темпести, али је онда прелепа пируета у води капитена Вање Удовичића била увод у његов први гол на мечу, довољан да се преполови резултатски заостатак. Ипак, већ у следећем нападу, Прешути је искористио ситуацију са играчем више и екипи селектора Сандра Кампање донео још једном "+2".

Но, нити је то, нити искључење Алексића због приговора судијама, није омело "делфине". Најпре је Душко Пијетловић са позиције "сидраша" смањио предност ривала, а онда је Филиповић преузео велику одговорност и извео други петерац, овога пута много сигурније него први - 6:6. Иако су потом у последњем минуту наши ватерполисти после мајсторије Удовичића имали играча више и напад за победу, до шута није дошло па ће се играти продужеци.

Матео Алкарди, најефикаснији играч Италијана, већ у 18. секунди наставка меча успео је да надмудри Сора и доведе своју екипу до 7:6, а одмах је узвратио "пројектилом" осокљени Филиповић. Но, Филип није шутирао трећи досуђени петерац за нашу националну селекцију, иако је претходни дао, већ га је извео капитен Удовичић. Наишао је његов ударац на мајсторију Темпестија, после чије одбране петерца Фелуго доводи Итаиљане у ново вођство, непсоредно пред крај првог продужетка.

У другом погодака није било, иако је шанси било на обе стране, али и чудних судијских одлука. Ипак, пресудиле су нијансе, а са фантастичним Темпестијем на голу "азури" су успели да укроте "делфине" и преузму од њих титулу шампиона планете.