Хроника

Валентин Инцко: Нема поделе Босне и Херцеговине

Штампа
уторак, 07. децембар 2010.

САРАЈЕВО - Високи представник у БиХ Велентин Инцко рекао је да је Република Српска (РС) легитиман ентитет унутар БиХ, међународно признате суверене држава чија подјела није могућа и никада неће бити прихваћена.
        
Инцко је рекао да прича о трећем ентитету или о подјели БиХ неће помоћи било коме.
        
"Било би ужасно неправедно натјерати већину толерантних грађана у БиХ да трпе да би се удовољило нетолерантној мањини. Већина грађана БиХ жели да земља постане чланица ЕУ као једна земља, и на то сви ми треба да се фокусирамо'', истакао је Инцко, коментаришући истраживања ''Галупове'' агенције из Брисела које показују да је 88 одсто грађана РС за њену независност.
        
Он је нагласио да вјерује да је присуство великог броја амбасадора на инаугурацији предсједника РС Милорада Додика признање да је Српска легитиман ентитет унутар БиХ и у том оквиру РС је партнер с чијим званичницима се могу имати позитивна и конструктивна сарадња.

Инцко је честитао РС на досадашњим именовањима у процесу формирања нове власти, наводећи да је систем у Српској једноставнији него у ФБиХ, због чега формирање власти у ФБиХ захтијева више времена. ''Сада је одговорност странака из РС да конструктивно учествују у стварању функционалне коалиције за државни ниво'', рекао је Инцко.

Пред сутрашњу посјету Београду, Инцко је за Вечерње новости'' рекао да аплаудира напорима предсједника Србије Бориса Тадића и Хрватске Иве Јосиповића, наводећи да су Србија и Хрватска утврдиле смјер ка ЕУ и побољшале политичку атмосферу.
        
"Парадокс је да је БиХ, која највише може добити од регионалног зближавања, до сада остварила најмање, и то се мора промијенити. Сада очекујем већи степен сарадње БиХ и Србије. То се већ догађа на пољу правосуђа и коначно постоје одговарајуће дипломатске везе, али волио бих да видим директнији контакт државних институција Србије и БиХ у питањима као што су интеграција у ЕУ, економска сарадња...", истакао је Инцко.
        
Он је рекао да ће ОХР бити затворен када буду проведени циљеви и задаци које је у фебруару 2008. године утврдио Савјет за провођење мира. ''Они још нису испуњени. Треба да их реализују политичари који су недавно изабрани на изборима и који су сада у процесу формирања нових власти'', истакао је Инцко.

(СРНА)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]