Хроника

„Утисак недеље“: Здравко Понош - Срђан Драгојевић и Синиша Ковачевић биће моји саветници. Душан Теодоровић: Нисам више члан Скупштине слободне Србије

Штампа
понедељак, 21. фебруар 2022.

Председнички кандидат Уједињене Србије Здравко Понош најавио је вечерас формирање председничког савета и то већ у кампањи.

“Ја сам најавио формирање председничког савета да бих показао како ћу приступити областима које нису моја ужа компетенција, као што су право, здравство, просвета и култура“, рекао је Понош у “Утиску недеље” .

Он је додао да је данас практично договорио сарадњу са редитељем Срђаном Драгојевићем и писцем Синишом Ковачевићем.

“Данас сам практично договорио са Срђаном Драгојевићем и Синишом Ковачевићем да буду у тој саветничкој екипи за област културе”, рекао је Понош, додајући да не би наводио остала имена.

Председник Републике успео је за пет година власти да парализује све институције државе. Влада, скупштина, Уставни суд, као и тужилатво не обављају своје функције, рекао је вечерас у “Утиску недеље” професор Правног факултета Танасије Маринковић, са чим се сложио Здравко Понош, председнички кандидат Уједињене опозиције, наводећи да је то зато што је Вучић "и председник државе и врховни командант и књиговођа и човек који вози авионе и возове, и неко ко отима респираторе".

“Нико други не ради свој посао, баш због тога што он све ради. Зашто се не бисмо вратили у ситуацију да свако ради свој посао“, упитао је Понош. Говорећи о најављеној хитној седници Савета за националну безбедност, која је заказана за сутра, он је рекао да „украјинска криза“ није добар разлог.

 “Мислим да је Вучић краљица драме. Како је то хитна седница ако је сутра навече, мислим да је било много важнијих разлога да се сазове седница – корупција, стање криминала, то су разлози за седницу Савета за безбедност, нису морале да буду хитне наравно. Сваки пут такве седнице су биле драматизација у контексту покривања неког гафа или предизборних дешавања”, рекао је Понош.

Прича о томе колике су ратне залихе, колико има пиринча, чему то служи, то је узнемиравање грађана, рекао је он, додајући да то јесте реална тема али није то посао шефа државе да уноси нервозу и драму, него да враћа мир друштву.

Понош је још једном поновио да није за улазак Србије у НАТО, иако га режимски медији константно називају "НАТО генералом".

"Ово је мој став, то није од јуче, већ од времена када сам био начелник Генералштаба. Режимски медији о томе причају само зато што сам завршио неке школе и јер сам био у контакту са командантима КФОР-а. Ако је то њихов доказ, у реду”, рекао је Понош и упитао:

“Хајде да видимо шта су други радили. Део каријере генерала Милана Мојсиловића је четири године боравка у НАТО. Како сад он није НАТО генерал, а ја јесам? Како сам ја НАТО човек, а Вучић није НАТО човек, а састаје се са Блером, Шредером”.

Део каријере генерала Милана Мојсиловића је четири године боравка у НАТО. Како сад он није НАТО генерал, а ја јесам? Како сам ја НАТО човек, а Вучић није НАТО човек, а састаје се са Блером, Шредером

Он је, коментаришући косовско питање, рекао да је "Косово проблем који мора да се решава", али "тако да свако решење буде у корист грађана који тамо живе".

Додаје да нема примедбу што имамо привредну сарадњу са Кином, али је питање под каквим условима се узимају кредити, по којој цени се гради инфраструктура, а и еколошка компонента је врло важно питање.

"Не може да оде Рио Тинто, а дође кинеска фирма без обзира да ли нас подржавају у Савету безбедности", рекао је Понош. Говорећи о истополним браковима, Поношев став је да, "уважавајући културолошку матрицу" у Србији "ту заједницу не треба називати браком", али да се такве ствари не решавају тако да се "не ломе".

Професор Танасије Марковић: Имамо једну стомачну реакцију на то када неко каже „председник Републике- посебно када се та институција поистовети са овим председником

Према његовом мишљењу, људи који живе у таквој заједници треба да имају права и као и сви други који живе у браку, али је нагласио да је против могућности да људи из истополне заједнице могу да усвајају децу. Напомињујући да је председник парализовао све институције и да нема више ни владе, ни скупштине, локалне самоуправе, ни покрајине, професор Танасије Марковић је рекао да имамо “једну стомачну реакцију на то када неко каже председник Републике посебно када се та институција поистовети са овим председником.

"Институција председника Републике је врло озбиљна институција, то је носилац највише јавне функције у Србији. Посао председника није да обећава бесплатне вртиће, одбрана, безбедност и спољна политика су области које се могу сматрати за привилегован домен председника Републике. Међутим, треба напоменути да рецимо о слању војске не одлучује сам већ о томе одлучује скупштина, али зато има могућност да стави вето на закон који се изгласа у парламенту”, навео је он.

Према Марковићевим речима било би добро да од председничких кандидата чујемо шта они мисле о питањима друштвене моралности, како виде однос према Косову, какав је пројекат Србије у том погледу у наредних пет година, хоћемо ли ићи на замрзнути конфликт, на неко решење, да ли је то признавање, подела или нешто друго.

Упитан да ли су теме о Косову, НАТО-у, Сребреници, Ратку Младићу важне теме или су у питању трик теме које су наметнуте од власти академик Душан Теодоровић је рекао да су то, за њега врло важне теме.

“Моја Србија је шешељизација и корупција. Последних година делови друштва су запали у шовинизам и национализам, а последњи случај је понашање према тренеру ватерполо клуба Црвена звезда Мирку Вичевићу”, рекао је он у "Утиску недеље".

То је, према његовом мишљењу, срамота за Србију, Београд и српску нацију којој припадамо.

Теодоровић је рекао да његов став о Сребреници став који пише у Резолуцији Скупштине Србије а која је усвојена 2010. године. То је, како каже, званичан документ који он поштује док не буде донет неки други.

Говорећи о будућем председнику, Теодоровић је рекао да би волео да се он, рецимо, извине за оно што се догодило Мирку Вичевићу, да га сретне на Каленић пијаци недељом, да пије кафу са својим пријатељима са којима то и сада ради.

“Ми тренутно имамо зло на власти и мени је кључно у овом тренутку да мотивишемо грађане Србије на једну референдумску атмосферу да ово зло склонимо ако мођемо. Молим грађане да изађу на изборе и да не гласају за Александра Вучића и наравно не за Шешеља”, рекао је Теодоровић.

Душан Теодоровић: Нисам више члан Скупштине слободне Србије

Академик Душан Теодоровић рекао је вечерас да више није члан Скупштине слободне Србије (ССС) јер је био против тога да ССС, као један посебан политички ентитет, треба да изађе на изборе.

“Ја сам један од људи који је оснивао Скупштину слободне Србије и идеја је била да објединимо српску опозицију, да будемо модератор, да помогнемо опозиционим странкама у дефинисању изборне платформе и услова, као и стварању једне широке коалиције, односно фронта који би могао да победи Александра Вучића”, рекао је Теодоровић у “Утиску недеље”.

Према његовим речима, Скупштине слободне Србија је урадила многе добрих ствари, организовали су демонстрације испред Централног затвора када је хапшен Александар Обрадовић, штрајк пољопровредника, помогли у доношењу појединих докумената.

Међутим, како је рекао, у последње време преовладала је идеја да би ССС требало да учествује на изборима као један политички ентитет.

“Ја и неки људи смо били страшно против тога зато што сам сматрао да се тиме убија суштина ССС. Остао сам у мањини тако да се о свему ономе што се дешава са опозицијом и финалним договорима са странкама ја не знам ништа”, рекао је Теодоровић.

(Нова.рс)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]