Хроника

Устоличењу патријарха Иринеја у Пећи присуствоваће око 400 високих званица

Штампа
уторак, 28. септембар 2010.

За пут у Пећ на устоличење патријарха Иринеја 3. октобра, према незваничним проценама, већ се пријавило више од 10.000 грађана, сазнаје “Блиц”. Очекује се и долазак око 400 високих званица, међу којима су највиши представници православних цркава, као и осталих верских заједница.

Пред Кфором, који ће обезбеђивати скуп, озбиљан је задатак, будући да манастирска порта, према проценама стручњака, може да прими максимално две хиљаде људи. Стога ће СПЦ настојати да набави екране с којих ће сви који остану напољу моћи да прате свечани чин.

Иако улице овог града делују мирно, а локални Албанци смирено посматрају камионе материјала који одлазе ка Пећкој патријаршији, скуп поводом устоличења патријарха српског процењује се као ризичан.

“Већина у Пећи мисли као и ја, а то је да немамо ништа против да у недељу овде прођу аутобуси Срба који иду у Пећку патријаршију. Нека иду, надам се да ни они неће из аутобуса провоцирати, па кренули су у цркву. Али много више од тога, ових дана смо се чудили нашим политичарима и шта им би да се сами позову да иду у Патријаршију!? Па, они ни у џамију не иду, а камоли у цркву! А ако ме питаш шта о свему мислим... да ти право кажем, да имам да зарадим, да једем, а политичарима не верујем, ни нашим ни страним”, само је један од честих коментара Албанаца у Пећи.

Српска црква саопштила је да ће на устоличење моћи да се путује само организовано преко СПЦ. Организовани су аутобуси у којима је свештеник.

На устоличењу припадници свих цркава

Дилеме више нема која ће од присутних снага на Косову и Метохији бити за шта одговорна. Према сазнањима “Блица”, највећи део задатака везаних за безбедност припашће међународним снагама - Кфору. На улазу у Пећку патријаршију стајаће припадници Кфора и представници Српске православне цркве. Кфор обезбеђује манастирску зону, укључујући и сам скуп, тако да раније спекулације да ће КПС-у припасти овај део одговорности показале су се нетачним. Како за “Блиц” кажу добро упућени извори, одговорност за простор од административне линије до прилаза зони манастира Косовска полиција делиће са Кфором и Еулексом.

Међутим, свака од ових снага има свој део за који ће бити задужена дуж територије. Контролу уласка на административној линији ради Косовска полиција, који је и иначе на такозваним граничним пунктовима, и Еулекс. Путеве ће контролисати Кфор и КПС, а околни простор изван зоне манастира - саобраћајнице, подељен је између КПС, Кфора и Еулекса.

Дуж територије Косова и Метохије обезбеђена је пратња. За веома значајне личности биће задужени Еулекс, Кфор и Кпс, практично све снаге на КиМ. Обезбеђивање аутобуса са поклоницима обављаће КПС, која и иначе то чини последњих година.

Око 400 високих званица - представника цркава, традиционалних верских заједница и ВИП личности биће на устоличењу. Обичај у свим православним црквама је да се приликом устоличења позивају представници других цркава и верских заједница. Међутим, није пракса да чину устоличења присуствују други поглавари - патријарх који се уводи у трон мора да буде најстарији по чину, тако да долазе неки други представници. Према сазнањима “Блица”, поглавару СПЦ Иринеју на његову прославу долази сам црквени врх. Очекује се око педесет највиших црквених представника махом у чину митрополита - Цариградске, Александријске, Јерусалимске, Московске патријаршије, Грузијске, Румунске, Цркве Кипра, Грчке, Архиепископије албанске, пољске, чешких земаља и представник Православне цркве Америке. Уместо патријарха Вартоломеја, на устоличењу српског патријарха биће његов изасланик митрополит у Паризу Емануил, из Александријске патријаршије долази митрополит Калиник. Представник Московске патријаршије биће стални члан Синода митрополит Иларион. Митрополит је шеф Одељења за спољне послове Московске патријаршије, који је на тој функцији заменио садашњег патријарха Кирила. Присуство представника православних цркава на овако високом нивоу у чину митрополита показује велико поверење и поштовање које уживају СПЦ и патријарх Иринеј.
Римокатолици поглавара СПЦ виде као човека дијалога. У делегацији Римокатоличке цркве из Ватикана који није признао независност Косова и Метохије у Пећку патријаршију долази представник Папског савета за унапређење јединства хришћана надбискуп Курт Кох, а из централне Србије београдски надбискуп Станислав Хочевар. Устоличењу ће присуствовати и високи представници оријенталних цркава - Јерменске, Сиријске... Како “Блиц” сазнаје, позив је упућен косовском бискупу и муфтији.

Политику у други план

Према последњим изјавама политичара у Приштини, скинута је забрана уласка српских политичара на КиМ која је уведена пре неколико недеља То значи, да представници власти из Београда могу да путују у Пећку патријаршију по редовној процедури, то јест уколико је испоштују. Та процедура има неколико корака: Београд обавештава канцеларију ЕУ у Београду о путовању а не тражи дозволу, како се то обично тумачи. Одатле се потом обавештава европска канцеларија у Приштини, која се обраћа властима у Приштини да дају сагласност или да одбију. Косовски политичари у последњих неколико дана одустали су од ултиматума да устоличењу могу да присуствују српски фунцкионери само ако могу и они да присуствују. Како за “Блиц” кажу у Приштини, једноставно су закључили да је већи губитак забрањивати.

Како више забрана нема, претпоставља се да ће у Пећ путовати целокупна српска влада и председник Борис Тадић на чин који не треба да засени никаква политика. И до сада функционери који су одлазили на устоличење били су присутни као представници народа који су у Пећкој патријаршији искључиво због поштовања према патријарху који је увођен у трон.

(Блиц)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]