Хроника

Упркос противљењу Кине Барак Обама примио Далај ламу

Штампа
недеља, 17. јул 2011.

ВАШИНГТОН – Барак Обама изразио је искрену забринутост за питање људских права на Тибету, изјавио је данас у Вашингтону Далај лама после сусрета са америчком председником.

Барак Обама је „председник државе у којој влада демократија, дакле природно је да је изразио забринутост за основне људска права и верске слободе”, рекао је Далај лама агенцији Франс прес после сусрета са Обамом.

Тибетански вођа је у Вашингтону 11 дана учествовао на једном будистичком верском обреду.

Амерички председник примио је у Белој кући тибетанског духовног вођу, упркос захтеву кинеских власти да тај састанак откаже, јер тиме, према тврдњама Пекинга, САД доводе у питање територијални интегритет Кине и њену власт на Тибету.

Државна кинеска телевизија ЧТВ до сада није известила о данашњем сусрету Далај ламе и Барака Обаме.

Како наводи агенција Франс прес, сусрет који је био затворен за јавност, био је најављен тек синоћ, вече пред одлазак далај ламе из Вашингтона. Сусрет није био одржан у Овалној соби где председник САД прима шефове држава, већ у другој сали, указују АФП и АП.

Бела кућа је јуче саопштила да састанак Далај ламе и Барака Обаме представља снажну подршку САД очувању верског, културног и језичког идентитета на Тибету, и заштити људских права Тибетанаца.

Портпарол кинеског министарства спољних послова Хонг Леи рекао је да САД треба да остану верне свом ставу да Тибет чини део Кине. Он је од САД затражио се ни на који начин не мешају у унутрашња питања Кине и да не чине ништа што би могло да угрози кинеско-америчке односе.

Према саопштењу Беле куће, сусрет америчког председника и Далај ламе имао је за циљ пружање подршке дијалогу представника тибетанског духовног вође и кинеских власти, како би се нашло решење за њихове несугласице.

Добитник Нобелове награде за мир, као и Обама, Далај лама је недавно напустио место лидера тибетанске владе у егзилу чије је седиште у индијском граду Дарансала.

Претходни сусрет Далај ламе и Обаме био је у фебруару 2010. године.

Духовни вођа Тибетанаца који је напустио земљу 1959. након неуспеха побуне против кинеског присуства, Далај лама тврди да за Тибет тражи аутономију, али га Пекинг оптужује да захтева независност Тибета.

(Бета-АФП/АП)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]