Хроника

Унија послодаваца: До пролећа пропаст за 30.000 фирми!

Штампа
уторак, 14. септембар 2010.

Новим законом о стечају предност у наплати потраживања имају држава, радници и банке, предузећа повериоци своје дугове ће тако веома тешко наплаћивати

Нови закон о стечају не предвиђа могућност „пребијања" дугова између фирми у стечајном поступку и њихових поверилаца, што до пролећа у пропаст може да одведе чак 30.000 предузећа у Србији, кажу у Унији послодаваца! Одредбама закона прописано је да „здрава" предузећа сада морају прво да намире све обавезе према фирмама у стечају, док своје дугове могу да наплате тек када то пре њих ураде држава, радници и банке!

Власник занатске фирме „Графо-офсет" Божа Инђић ових дана налази се на великим мукама јер би због стечаја две фирме с којима је пословао и његово предузеће могло да пропадне. Наиме, ове две фирме дугују Инђићевом предузећу око 1,6 милиона динара, а он њима око 1,4 милиона.

Дугови с каматом

По садашњим правилима, Инђић мора први да врати своје дугове са каматом, а потраживања ће наплатити тек ако успе да дође на ред након што из стечајне масе буду намирене држава и банке!

- Поред мене, још 19 фирми има исти проблем са овим предузећима. Ја сам желео да урадим компензацију дугова јер они мени дугују више него ја њима. Међутим, до 2005. године закон је то дозвољавао, а како су ми објаснили, нови закон који је донет крајем прошле године то не дефинише. Тако да су првостепени суд из Зрењанина и другостепени апелациони суд из Београда донели одлуке да ја морам да вратим своје дугове и то са каматама. Људи су овде запрепашћени шта се дешава и сигуран сам да ће оваква пракса уздрмати многе фирме! Ја сад немам новца да платим и можда ћу морати да подигнем кредит. Да су ми дозволили компензацију, ја бих тај кредит потрошио у нове машине, а овако ћу морати у враћање дугова - каже Инђић.

Он страхује да фирме у стечају, које му дугују паре, неће имати довољно новца да врате своје дугове па ће и ту имати губитак!

- Мислим да ћу од једне фирме успети да наплатим само 10 одсто онога што ми дугују, а од ове друге много мање. А још ми је поред свега за један дуг стигло да морам да платим додатних 410.000 динара камате, док за ову другу фирму тек чекам да суд донесе одлуку - жали се Инђић.

Портпарол Уније послодаваца Србије Драгољуб Рајић каже да ће оваквих случајева бити све више, а да би до пролећа наредне године због тога у стечај могло да оде још 30.000 предузећа!

- Претпоставка је да има око 8.000 фирми које су тренутно у стечајном поступку. Свака од њих има три до четири оваква случаја, што значи да би до пролећа оне могле да повуку у стечај још 30.000 предузећа. То су углавном мање фирме до 20 запослених, а већина њих неће имати готов новац да намири дугове фирмама у стечају. Због тога ће доспети у блокаду рачуна, а онда ће им рачуне аутоматски блокирати и остали са којима раде. Држава мора да пронађе начин како да се допусти компензација, барем оних дуговања за које се зна да угрожавају опстанак здравих фирми, јер ће овако бити упропашћен огроман број предузећа - изјавио је Рајић.

Рајић: 150.000 људи ће остати без посла

Он каже да би осим 30.000 фирми којима прети пропадање, због недореченог закона о стечају посао могло да изгуби око 150.000 људи!

- Приоритет код враћања новца из стечајне масе имају стечајни управници, радници, банке, па тек онда добављачи и повериоци. Ако се судство строго буде придржавало овог закона и ако Влада Србије не донесе неку уредбу или измену којом би се дозволило „пребијање" дугова, верујемо да ће око 150.000 људи остати без посла.

(Прес)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]